|
 |
 |
 |

Öböl - arab-világ (1. rész)
|

Rákos Györgyy, az MTI tudósítója jelenti:
Kairó, 1990. augusztus 12. vasárnap (MTI-tud) - A hétvégén
egyre borúlátóbb hangulat uralkodott el az arab világban az
iraki-kuvaiti válság békés rendezésének lehetőségét illetően.
Mubarak egyiptomi elnök - akinek országa az arab államok közül elsőként küldött csapatkontingenst az öböl térségébe, miután a nyugati erők megkezdték felsorakozásukat Szaúd-Arábiában - szombaton immár ,,semmilyen reményt,, nem látott a békés kifejletre. Előző nap - amikor a rendkívüli arab csúcsértekezlet többségi határozata arab haderő kiküldése mellett foglalt állást - még némi reményét fejezte ki erre nézve, bár kemény szembenállást ígért bármilyen támadás esetére. Mubarak a kairói csúcs után Alexandriában folytatta megbeszéléseit a szíriai, líbiai és algériai elnökkel (az első támogatta a csúcs határozatát, a második ellenezte, míg a harmadik tartózkodott) és Kairóba visszatérve nyyilatkozott a sajtónak. Megkérdezték őt, miért utasította el egy békéltető arab államfői küldöttség Bagdadba menesztését a csúcson. ,,Mert tudtam előre az eredményt,, - hangzott a válasz.
Szombat este egyiptomi katonai küldöttség érkezett Rijádba, hogy a Szaúd-Arábia és a többi öbölmenti arab állam védelmére küldendő arab erők működésének egyeztetéséről tárgyaljon. A küldöttségvezető Mohammed Ali Bilal tábornok nem fedte fel, vajon szaúdi földre érkezett-e már az aznap elindított egyiptomi alakulat, mint ahogy létszámát sem volt hajlandó elárulni. ,,Az arab erők küldetésének jellege és a katonai helyzet fogja megszabni a létszámot,, - mondta. Az egyetlen adat e tekintetben változatlanul a The Washington Post korábbi jelentése, amely ötezer egyiptomi katonáról vél tudni.
Rabatban ellenben szombaton cáfolták az amerikai lap hírét, amely szerint marokkói csapatokat is küldtek volna Szaúd-Arábiába. Vasárnap a kairói Al-Ahram damaszkuszi diplomáciai forrásokat idézve azt közölte, hogy a csúcs határozatának megfelelően Szíria is katonákat küld az öbölbe.
A nyugati és arab haderők felsorakozása közben szombaton felröppent a híre az első iraki-szaúdi katonai incidensnek. A nicosiai diplomáciai forrásból számazó értesülést - miszerint a szaúdi légvédelem rálőtt az országba behatolt és a dahrani légibázis közelében szálló iraki federítő repülőgépekre - Rijád hivatalosan cáfolta, akárcsak Bagdad. (folyt.)
1990. augusztus 12., vasárnap 12:09
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Öböl - arab világ (2. rész)
|

Husszein jordániai király, aki az arab csúcson az Irakkal szemben felsorakozott többség határozatának meghozatalakor tartózkodott, a CNN amerikai tv-állomásnak nyilatkozva azt mondta, hogy nem lát kiutat a válságból, bár reméli, hogy ,,nem lesz túl késő a legrosszabb elkerüléséhez,,. Élesen szembeszállt az amerikai csapatok szaúd-arábiai jelenlétével, s azt hangoztatta, hogy ha a nyugati erők távoznak a térségből, ő is küldene a körzetbe csapatokat más arab országgal együtt.
A vasárnapi ammani lapok keményen bírálták a kairói csúcs határozatát. Az Al-Rai egyenesen ,,a legrosszabb,, arab csúcsnak minősítette a pénteken lezajlott tanácskozást, s annak határozatát okolta az arab világ új megosztottságáért. Az Al-Desztur az ,,amerikai sikereken,, kesereg, azon, hogy sikerült elfogadtatni a szaúd-arábiai szent helyek ,,amerikai invázióját,,.
Mind több arab fővárosból érkeznek jelentések a közel-keleti amerikai katonai jelenlét elleni tiltakozásokról. A tüntetéseket elsősorban az arab csúcs határozatát ellenző, de legalábbis nem támogató országokban tartották. Tunéziában, Jordániában, Jemenben voltak a hétvégén Amerika-ellenes tömegmegmozdulások, nemkülönben az Izrael által megszállt palesztin területeken, Ciszjordánia és Gáza városaiban.
Az egyiptomi Muzulmán Testvérek vezetője egy nyugati hírügynökséghez eljuttatott közleményében követelte az amerikai haderők távozását az öböl térségéből. Hamed Abun-Naszr, bár hangoztatja, hogy szervezete elítéli Kuvait iraki lerohanását, kikel az amerikai és más külföldi beavatkozás ellen, ,,bármilyen okra is hivatkoznak,,. A külföldi katonai jelenlétre való tekintettel a vallási alapon álló féllegális ellenzéki mozgalom vezetője az egyiptomi csapatok kiküldését is ,,teljességgel elfogadhatatlannak,, tartja. +++
1990. augusztus 12., vasárnap 12:20
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Kiegészítés: Öböl-arab világ (1. rész)
|

A harmadik bekezdés utolsó mondata (,,Az egyetlen adat... vél tudni,,.) helyett a következő írandó:
A vasárnapi kairói Al-Gumhurija szerint az egyyiptomi csapatok ,,előőrsét,, háromezer ember alkotja és parancsnokuk Bilal tábornok. Az Al-Ahbar pedig úgy tudja, hogy az élcsapat a kommandóegységekhez és ejtőernyősökhoz tartozó alakulatokból áll. Ugyanez az újság arról is tudósít, hogy Szaúd-Arábiába az elkövetkező napokban újabb egyiptomi erőket menesztenek, s hasonlóan ,,egy másik testvéri arab országba is,,.
Rabatban ellenben cáfolták a The Washington Post korábbi hírét, amely szerint marokkói csapatokat is... stb. +++
1990. augusztus 12., vasárnap 16:37
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|