|
 |
 |
 |

Nyílt levél az Országgyűlés megbízott elnökéhez
(OS)
|

1990. január 22., hétfő - Tisztelt Elnök Úr
A Vállalkozók Pártjának tagsága a kisiparosok, kiskereskedők is kétkezi munkások, értelmiségiek és minden vállalkozó nevében emeljük fel szavunkat.
A társadalomban megfigyelhető, felgyülemlett politikai, gazdasági feszültségek halaszthatatlanná tették a politikai, gazdasági reform azonnali végrehajtását.
A felgyorsult politikai reformok mellett a gazdasági, gazdaságirányítási változások vagy meg sem indultak, vagy a pénzügyi kormányzat öncélú eszközeit szolgálják. A gazdasági változásokon belül a jogi, szervezeti változások mondhatók jelentősnek, míg a közvetlen szabályozás elvei változatlanok.
Úgy tűnik, hogy a kormányzat nem tud, ,,talán nem is akar,, szerepéről, befolyásáról lemondani.
Erősen megkérdőjelezhető a pénzügyi kormányzat szavahihetősége, ,,amit az elmúlt időszak változásai egyértelműen bizonyítanak,,. A ma társadalmának és politikai vezetésének nem lehet a célja a különböző döntést hozó szervezetek és intézmények legitimitásának vizsgálata.
Az 1988-89-ben életbe lépett, majd azt követően módosított adóreformnak a gazdasági reformon belül a gazdaságolitikai célokon keresztül a társadalmi célokat kellett volna szolgálnia.
Mára mindenki rádöbbent - a pénzügyi kormányzat kivétel -, hogy az adórendszer lényege a nemzeti jövedelem átcsoportosítása a költségvetés javára, az összes többi jövedelemtulajdonos kárára.
A tapasztalatok az egész gazdaságban azt bizonyítják, hogy a bevezetett új adók nem visznek közelebb a kormány stabilizációs és kibontakozási programjában kitűzött célokhoz. A személyi jövedelemadóban alkalmazott progresszív adótételek és magas adókulcsok, az általános forgalmiadó, a többfázisú forgalmi adó egy jól működő gazdaságban is letűnőfélben lévő mintát követ, így országunkban szinte elképzelhetetlen. (folyt. köv.)
1990. január 22., hétfő 21:52
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Nyílt levél az Országgyűlés megbízott elnökéhez (2. rész)
(OS)
|

A gazdaságirányítás minden területen megkívánná a tulajdonosi érdekeltséget és a megfelelő piaci visszacsatolást, ugyanakkor a hozott részintézkedések ennek az elvárásnak az ellenkezőjét váltották ki.
A gondolkodó közgazdászok, az érdekvédelmi szervezetek felismerték mindezen ellentmondásokat, és számos javaslattal ostromolták a kormányzatot. Elképzeléseik nem találtak meghallgatásra, mivel legtöbbször a rövidlátás, a fiskális szemlélet az uralkodó. Tudomásul kell venni, hogy ellentétben a kormánnyal, egyetlen érdekvédelmi szervezet sincs azon információk birtokában, amely a gazdasági válság megszüntetéséhez nélkülözhetetlenül fontosak.
Véleményünk szerint a tisztelt kormány sem rendelkezik ezen információkkal, vagy ha igen, nem tud velük mit kezdeni. Megállapításunkat arra alapozzuk, hogy mind ez idáig - sajnos az ,,eredmények,, ezt bizonyítják - csak retorikaszintű megnyilvánulásaikkal támogatták a vállalkozásokat a törvények és a jogszabályok ellentétesen hatottak.
A Vállakozók Pártja követeli, hogy a vállalkozások, mint szellemi értékek épüljenek be társadalmunk tudatába.
Követeljük a személyi jövedelemadó 20-25 százalékban történő megállapítását, ami teljesítménynövekedést vonna maga után. Emellett az eltartott családtagok számával való arányos csökkentés lehetőségének, a kezdő vállalkozások hároméves adómentességének biztosítását.
Csökkentsék a forgalmi adó mértékét 15 százalékkal, egyidejűleg a kulcsos termékek többségét sorolják át a 8 százalékos kulcs alá. Követeljük, személyenként, illetve álláshelyenként 500 ezer forintos adómentes támogatást kapjanak a vállalkozók, ezzel is enyhítve a meglévő munkahelyhiányt.
- Egyszerűsíteni kell a könyvelés feltételeit, visszatérni egy korszerű, általános módszerhez, és egy címen fizetni a különböző adókat;
- bővíteni kell az elszámolható kiadások körét;
- a becsléssel való adómegállapítást a jövőben csak a Vállalkozók Pártja illetékes szervével való egyeztetés alapján történjen; (folyt. köv.)
1990. január 22., hétfő 21:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Nyílt levél az Országgyűlés megbízott elnökéhez (3. rész)
(OS)
|

- méltányosabban kell elismerni a tanulókkal kapcsolatos kiadásokat, hogy így ösztönözzük a tanuló oktatást;
- visszatérni a kistelepüléseken lévő vállalkozók adókedvezményéhez, illetve ugyanez járjon annak is, aki nagyobb településen, de hiányszakmában dolgozik;
- visszamenőleges vizsgálatot csak három évre;
- ha a vállalkozónál kimutatott hiányt a bíróság nem ismeri el, úgy a vállalkozót ért anyagi és erkölcsi kár, valamint a bírósági és szakértői díjakat köteles az APEH megtéríteni;
- az adótartozás vagy megállapított hiány esetében megfelelő türelmi idő álljon rendelkezésre a visszafizetéshez;
- követeljük, hogy a gépjármű 500 km-en felüli használatát ne kössék útnyilvántartás vezetéséhez, hanem az automatikusan kiadásba helyezhető legyen;
- az APEH a vizsgálatra bekért iratokat a törvényben meghatározott időn belül köteles legyen visszaszolgáltatni;
- a már egyszer megadózott összegből vásárolt gépek és beruházások után ne kelljen még egyszer adózni, például elidegenítés esetén;
- tiltakozunk a pénztárgép ellen. Nyugtát csak a vásárló külön kérésére kelljen adni;
- a vállalkozók a pénzük használatáért 30 százalék kamatot kapjanak;
- a társadalombiztosítási kényszert az önbiztosítás módszere váltsa fel;
- a nyugdíjat ne az utolsó öt év alapján, hanem a teljes munkaidő ledolgozása figyelembevételévél állapítsák meg;
- tiltakozunk a minden jogi alapot nélkülöző lakáshitel-adó bevezetése ellen. (folyt. köv.)
1990. január 22., hétfő 21:58
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Nyílt levél az Országgyűlés megbízott elnökéhez (4. rész)
(OS)
|

- követeljük a volt vezetők nyugdíj-juttatásának felülvizsgálatát, és a korkedvezménnyel és százszázalékos bérrel nyugdíjba mentek körének felülvizsgálatát;
- követeljük a fiatalok és fiatal házasok lakáshoz juttatásának erkölcsi és anyagi biztosítékait;
- követeljük a kisnyugdíjasok létfenntartásához szükséges nyugdíjak biztosítását, egészségügyi ellátásuk ingyenes garanciáit;
- tiltakozunk a Belügyminisztérium lehallgatási módszerei ellen, követeljük az illetékes felelősök azonnali leváltását;
- követeljük az Országgyűléstől az első szabad demokratikus választások tisztességének biztosítását;
- követeljük a pártoktól és szervezetektől mentes sajtót, rádiót és televíziót;
- tiltakozunk a minden alapot nélkülöző áremelések ellen, követeljük az árak 1989-es árszinten való befagyasztását;
- követeljük, hogy a nyugati támogatásokat, amelyeket a magánvállalkozóknak nyújtanak, pályázat útján lehessen elnyerni;
- szabad demokratikus jogállamot
Véleményünk, hogy üzleti célú vállakozások csak megfelelő társadalmi környezetben működhessenek eredményesen. Mindezen követelések a magyar gazdaság és a nemzet fellendülését, a szabad demokratikus jogállam létrejöttét szolgálják. Debrecen, 1990 január 22. Vállalkozók Pártja (OS)
1990. január 22., hétfő 22:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|