|
 |
 |
 |

Bemutatkozott a magyar Watergate-ügy kulcsfigurája
|

1990. január 19., péntek - Végvári József, a Belső Biztonsági Szolgálat őrnagya személyében a Graffiti moziban tartott pénteki közös Fidesz-SZDSZ-sajtótájékoztatón bemutatkozott a magyar Watergate-ügy kulcsfigurája.
Végvári József a sajtó munkatársainak elmondta: december 24-én, a Hősök terén tartott ökumenikus misén kérte meg Roszik Gábor országgyűlési képviselőt, hogy ismertesse meg a Fekete Doboz munkatársaival, akiknek rendkívül fontos információkat kíván feltárni. Íly módon jutottak ki közreműködésével az Állambiztonsági Szolgálat azon anyagai, amelyek bizonyították, hogy a Belbiztonsági Szolgálat továbbra is gyűjt anyagokat a nem kommunista pártokról és vezetőikről.
Az őrnagy, aki január 31-ével nyugállományba vonul, elmondta azt is, hogy a botrány kirobbanása után is folytak az iratmegsemmisítések az Államvédelmi Szolgálatnál, sőt erre ma is volt példa. Beszélt arról is, hogy az információk nem érdemleges része az illetékes csoportfőnökségen maradt. Ám a lényegesnek ítélt információkat közölték az Állambiztonsági Szolgálat vezetőjével, aki kapcsolatban állt a területet felügyelő miniszterhelyettessel, vagy a belügyminiszterrel. Végvári József nem zárta ki, hogy a rendkívül fontos fejleményekről a miniszter beszámolt a kormány előtt.
Megerősítette, hogy az információszerzés számos eszközét alkalmazták a levélellenőrzéstől kezdve a telefon- és szobalehallgatáson át informátorok beépítéséig. Kérdésekre válaszolva elmondta: az Állambiztonsági Szolgálatnál szovjet tanácsadó is működött, legalábbis a múlt év augusztusáig bizonyosan.
A Fidesz és az SZDSZ képviselői elmondták: értesüléseik szerint lemondásra készül Pallagi Ferenc miniszterhelyettes, az Állambiztonsági Szolgálat vezetője, illetőleg Horváth István belügyminiszter is. Követelésként fogalmazták meg a már eddig is sürgetett személyi konzekvenciák levonását. Ismét szorgalmazták az Állambiztonsági Szolgálat elkülönítését a Belügyminisztériumtól. Kifejtették, hogy a vizsgálatot ki kell venni a katonai főügyész kezéből, és független testületre kell bízni. (MTI)
1990. január 19., péntek 13:57
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bemutatkozott a magyar Watergate-ügy kulcsfigurája (1. rész)
|

1990. január 19., péntek - Végvári József, a BM Belső
Biztonsági Szolgálatának őrnagya személyében a Graffiti moziban
tartott pénteki közös Fidesz-SZDSZ-sajtótájékoztatón bemutatkozott a
magyar Watergate-ügy kulcsfigurája.
A rendhagyó sajtóértekezlet filmvetítéssel kezdődött. A Fekete Doboz filmjében Végvári József tárta fel azokat az indítékokat, amelyek arra vezették, hogy bizonyítékokat szivárogtasson ki az Állambiztonsági Szolgálatnál végzett törvényellenes megfigyelésekről és adatgyűjtésről. Elmondta: a tavaly június 16-ai Nagy Imre-temetés óta érlelődőtt benne a gondolat, hogy a belbiztonsági szolgálat tevékenysége nem minden esetben az ország biztonságának megőrzését szolgálja. Nem igaz ugyanis, hogy ,,csak a rossz embereket,, figyelik. Az elmúlt esztendő folyamán egyre nyilvánvalóbbá vált - mondta a Fekete Doboz riporterének Végvári József -, hogy a cégnél csupán a cégtáblát festették át, de minden maradt a régiben. Miközben a közéletben megvalósult a pluralizmus, a belbiztonsági szolgálatra vonatkozó idejétmúlt utasításokat senki sem helyezte hatályon kívül. A filmben elhangzott, hogy nagy sietséggel folyt az Államvédelmi Szolgálatnál lévő iratanyag megsemmisítése; csak 1989-ben 40 tonnányi anyag került zúzdába.
A film levetítését követően jelent meg a sajtótájékoztatón személyesen is a magyar Watergate-ügy kulcsszereplője. Végvári József őrnagy önmagáról elmondta, hogy január 31-ével nyugállományba helyezték, mivel a Belügyminisztériumban és előtte máshol eltöltött munkaviszonya alapján erre jogosult. Családos, két gyermeke van, az egyik még kiskorú, a másik 22 esztendős. Csupán egyetlen szervezetnek, a Független Rendőrszakszervezetnek tagja. Végvári József szólt arról, hogy nagyon részletes tervet készített az információk kijuttatására. Hozzáfűzte: a konspiráció nagyon megviselte az idegeit, naponta öt Seduxent szed. Nem tagadta, hogy fél, hiszen miközben ő a sajtótájékoztatón részt vesz, a belbizton- sági szolgálatnál még nem tudják, ki volt az informátor, aki a titkos anyagokat eljuttatta az ellenzékhez. Egyébként lakóházuk liftjében már talált egy olyan röpcédulát, amely a következőket tartalmazta: ,,Törjön ki a nyakad Pusztulj el, mint a patkány az irtástól Te szemét, hazáját, népét, kollégáit eláruló szemét ,,
Végvári József elmondta: december 24-én, a Hősök terén tartott ökumenikus mise után kérte meg Roszik Gábor evangélikus lelkészt, országgyűlési képviselőt, hogy szóljon a Fekete Doboz munkatársainak, mert rendkívül fontos információkat kíván feltárni. (folyt. köv.)
1990. január 19., péntek 18:27
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bemutatkozott a magyar Watergate-ügy kulcsfigurája (2. rész)
|

Végvári József azért fordult Roszik Gáborhoz, mert őróla biztosan tudta, hogy semmilyen szálon nem kapcsolható a belügyhöz. A megfigyeltek névsora viszont bizonyára több dossziét is kitenne, legalábbis erre lehet következtetni a sajtótájékoztatón elhangzott, csupán hevenyészett névsorból. Ismert ellenzéki vezetők (például Csoóri Sándor, Demszky Gábor, Kőszeg Ferenc, Lezsák Sándor, Németh Zsolt, Pető Iván, Solt Ottilia, Szekfű András), művészek (többek között Háy Ágnes, Kerényi Imre, Nagy Gáspár, Szervátiusz Tibor, Vallai Péter), országgyűlési képviselők (Czoma László nevét említették) szerepeltek a listán.
A megfigyelők oldalán pedig szép számmal szerepelnek a politikai nómenklatúra tagjainak hozzátartozói is. Végvári József megemlítette, hogy a szolgálatnál van állományban például Péter Gábor unokája, Benkei András volt belügyminiszter két veje és lánya, vagy Lakatos Ernő jelenlegi berlini nagykövet veje, aki osztályvezető.
Az információkkal kapcsolatban a belbiztonsági szolgálat tisztje közölte: a nem érdemlegesek a BM illetékes csoportfőnökségén maradtak, ám tudomása szeirnt a fontosak eljutottak Horváth Józsefhez, a Belső Biztonsági Szolgálat vezetőjéhez, aki rendszeres kapcsolatban állt Pallagi Ferenc miniszterhelyettessel, az Állambiztonsági Szolgálat vezetőjével, illetve Horváth István belügyminiszterrel. Végvári József szerint azokról az információkról, amelyekben fantáziát láttak, a belügyminiszter feltételezhetően beszámolt kormányülésen, de nem zárta ki, hogy az MSZ(M)P egyes vezetői is tájékoztatást kaptak.
A belbiztonsági szolgálat őrnagya megerősítette, hogy az ellenzéki személyek megfigyelésénél az információszerzés különböző eszközeit alkalmazták: a levélellenőrzéstől kezdve a telefon- és szobalehallgatásokon keresztül belső informátorok beépítéséig. Egy kérdésre válaszolva kijelentette: a botrány kirobbanása óta is folytak az iratmegsemmisítések. Hozzáfűzte: a Belügyminisztérium más területein is ,,tüntettek el iratokat,,. Egy barátjától tudja - mondta Végvári József -, hogy karácsony táján megsemmisítették a Nagy Imre-per anyagának titkos részét. Így nem zárható ki, hogy számos fontos dossziét már sohasem találnak meg. (folyt. köv.)
1990. január 19., péntek 18:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bemutatkozott a magyar Watergate-ügy kulcsfigurája (3. rész)
|

Igaz, az sem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy bizonyos anyagokról mikrofilmek készültek - hangzott el a sajtótájékoztatón. Így egyáltalán nem biztos, hogy egyes adatokat nem használnak majd fel politikai okokból. Márpedig ,,mindig az tud többet, akinek az anyagok a birtokában vannak,, - mutatott rá Végvári József.
Az Államvédelmi Szolgálat épületében legalábbis tavaly augusztusig működött szovjet összekötő - válaszolta egy kérdésre az őrnagy -, ebből következik, hogy a magyar ellenzék prominens személyiségeiről bizonyára a szovjet elhárítás berkeiben is tudnak.
Az SZDSZ és a Fidesz képviselői elmondták: értesüléseik szerint lemondásra készül Pallagi Ferenc miniszterhelyettes, az Állambiztonsági Szolgálat vezetője, valamint Horváth István belügyminiszter. A sajtóértekezleten jelen lévő Roszik Gábor közölte: amennyiben Horváth István nem mond le, az Országgyűlés jövő heti ülésszakán bizalmatlansági indítvány benyújtását szorgalmazza.
Mindkét szervezet képviselői ismételten sürgették a személyi konzekvenciák levonását. Kifejtették: az átmeneti időszakban független személyt nevezzenek ki a Belügyminisztérium élére. Ezt fontosnak tartják azért is, mert a BM-nek kulcsszerepe van a parlamenti választások előkészítésében és lebonyolításában. Ugyancsak lényegesnek tartják, hogy kiderüljön: kik kaptak havi összesítőket a belbiztonsági szolgálat által készített anyagból, illetve kik rendelhették el a megfigyeléseket és lehallgatásokat. Szintén tisztázni kell - szögezték le -, hogy kinek az utasítására semmisítették meg a botrány kipattanását követően az iratokat. Végezetül ismételten követelték, hogy az ügy kivizsgálását vegyék ki a katonai főügyész kezéből. Fodor Gábor, a Fidesz választmányának tagja úgy vélekedett, hogy hozzáértő jogászokból álló független bizottságot kell megbízni a vizsgálattal.
Haraszti Miklós, az SZDSZ ügyvivője végül szóvá tette a TV-Híradó távolmaradását a sajtóértekezlettől, amit a híradósok azzal indokoltak, hogy a csütörtöki Fidesz-sajtótájékozatón sem voltak jelen. Haraszti Miklós ezt új esélyegyenlőtlenségnek minősítette. (MTI)
1990. január 19., péntek 18:33
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|