|
 |
 |
 |

Ellenzéki pártokat és szervezeteket is figyel az
Állambiztonsági Szolgálat
|

1990. január 5., péntek - Magyar Watergate-ügynek minősítette Magyar Bálint, a Szabad Demokraták Szövetségének ügyvivője azt a tényt, miszerint fény derült arra, hogy az Állambiztonsági Szolgálat belső elhárítási ügyosztálya mind a mai napig gyűjt adatokat az ellenzéki pártokról és politikai szervezetekről, amelyek nem csupán az állambiztonság őrzésére szorítkoznak, hanem a pártok és szervezetek belső működésére, választási terveire is kiterjednek.
Az SZDSZ és a Fidesz pénteki sajtótájékoztatóján a Graffiti moziban levetítették a Fekete Doboz stábjának nyolc perces filmjét a ,,szigorúan titkos,, jelzéssel ellátott napi jelentésekről, amelyek az említett ügyosztályon készültek. Ezek a dokumentumok az SZDSZ és a Fidesz birtokába kerültek. Magyar Bálint közölte: az információk gyűjtésének módja is törvényellenes, hiszen azok jelentős részéhez a levéltitok megsértésével, telefonlehallgatással jutottak.
A sajtótájékoztatón bejelentették: a Fidesz és az SZDSZ a Fővárosi Főügyészségen feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen hivatali visszaélés és más, szabadság és emberi méltóság elleni bűncselekmények elkövetése, illetve azok előkészülete miatt.
Ugyancsak levelet küldtek Németh Miklósnak, amelyben felhívják a miniszterelnök figyelmét: kormánya nevében késlekedés nélkül határolja el magát az Állambiztonsági Szolgálat törvénysértő tevékenységétől, valamint azonnali hatállyal rendelje el a belső elhárítási osztály teljes iratanyagának zárolását. A levélben követelik, hogy a miniszterelnök haladéktalanul mentse föl tisztségéből Horváth József belügyi osztályvezetőt, Pallagi Ferenc belügyminiszter-helyettest, valamint kezdeményezze Horváth István belügyminiszter lemondását. (MTI)
1990. január 5., péntek 13:40
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ellenzéki pártokat és szervezeteket is figyel az
Állambiztonsági Szolgálat (1. rész)
|

1990. január 5., péntek - Magyar Watergate-ügynek
minősítette Magyar Bálint, a Szabad Demokraták Szövetségének
ügyvivője azt a tényt - amint arra fény derült -, hogy az
Állambiztonsági Szolgálat belső elhárítási ügyosztálya mind a mai
napig gyűjt adatokat az ellenzéki pártokról és politikai
szervezetekről. Ezek az információk nem csupán az állambiztonság
védelmére szorítkoznak, hanem a pártok és szervezetek belső
működésére, választási terveire is kiterjednek.
Az SZDSZ és a Fidesz pénteki sajtótájékoztatóján a Graffiti moziban levetítették a Fekete Doboz stábjának nyolc perces filmjét a ,,szigorúan titkos,, jelzéssel ellátott napi jelentésekről, amelyek az említett ügyosztályon készültek. Ezek a dokumentumok az SZDSZ és a Fidesz birtokába kerültek, s azt igazolják: nem igaz az Állambiztonsági Szolgálat vezetője részéről több alkalommal is hangoztatott állítás, miszerint a szolgálat napjainkban politikailag már semleges, és pusztán az állam biztonságának őrzésére szolgál. Ezt bizonyítják a belső elhárítási ügyosztályon készített napi jelentések. Magyar Bálint kifejtette: az információk gyűjtésének módja is törvényellenes. A levéltitok megsértésével, belső informátorok beépítésével és telefonlehallgatások révén jutott hozzájuk az Állambiztonsági Szolgálat. Kőszeg Ferenc, az SZDSZ ügyvivője példaként elmondta: meglepődött, amikor az egyik napi jelentésben megtalálta berlini barátjával folytatott telefonbeszélgetésének rezüméjét.
Szájer József, a Fidesz választmányi tagja bejelentette: a Szabad Demokraták Szövetsége és a Fiatal Demokraták Szövetsége a Fővárosi Főügyészségen feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen hivatali visszaélés és más, szabadság és emberi méltóság elleni bűncselekmények elkövetése, illetve azok előkészülete miatt. A két szervezet egyúttal panaszt emelt a Magyar Köztársaaság Belügyminisztériumának az Alkotmányban és magas szintű jogszabályokban védett alapvető polgári és személyiségi jogokat, valamint a polgári pártok szabad működésének alkotmányos alapelvét sértő tevékenysége, intézkedései ellen, kivizsgálást sürgetve. A Fővárosi Főügyészségen pénteken átadott dokumentumban az SZDSZ és a Fidesz indítványozza a nyomozás, illetve a vizsgálat azonnali elrendelését, valamint a törvénysértő módon keletkezett anyagok haladéktalan lefoglalását és zárolását. (folyt.köv.)
1990. január 5., péntek 18:13
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ellenzéki pártokat és szervezeteket is figyel az
Állambiztonsági Szolgálat (2. rész)
|

A sajtóértekezleten közölték azt is, hogy levelet juttattak el Németh Miklós kormányfőhöz, amelyben felhívják a miniszterelnök figyelmét: kormánya nevében késlekedés nélkül határolja el magát az Állambiztonsági Szolgálat törvénysértő tevékenységétől, valamint azonnali hatállyal rendelje el a belső elhárítási osztály teljes iratanyagának zárolását. Követelik, hogy a miniszterelnök haladéktalanul mentse fel tisztségéből Horváth József belügyi osztályvezetőt, Pallagi Ferenc belügyminiszter-helyettest, valamint kezdeményezze Horváth István belügyminiszter lemondását. Az SZDSZ és a Fidesz a levélben kifejti: a legsürgősebben át kell szervezni az Állambiztonsági Szolgálatot, meg kell szüntetni a belső elhárítási osztályt, valamint az operatív osztály postai cenzúrával és telefonlehallgatással foglalkozó részlegét. Az átszervezéssel egyidejűleg vizsgálják ki a politikai rendőrség múltbeli tevékenységét. A két szervezet végül indítványozza: az átszervezés és kivizsgálás idejére az Állambiztonsági Szolgálatot kormánybiztos irányítsa; olyan személy, aki soha nem tartozott a Belügyminisztérium állományához, és nem volt tagja az MSZMP-nek. Kívánatos, hogy olyasvalakit nevezzenek ki erre a posztra, aki saját bőrén tapasztalta a politikai rendőrség önkényét - mutat rá az SZDSZ és a Fidesz Németh Miklósnak írott levele.
Kérdésekre válaszolva a két szervezet képviselői elmondták: a vizsgálattól azt várják, hogy normális elszámolás történjék az Állambiztonsági Szolgálat tevékenységéről. Épp ezért célszerűnek tartják, hogy a szolgálat tagjai független parlamenti bizottság előtt számoljanak el. Fontosnak minősítették azt is, hogy nyilvánosságra kerüljenek a szolgálat tevékenységét meghatározó titkos belső jogszabályok és utasítások. Ugyancsak tisztázni kellene - szögezte le Kövér László, a Fidesz választmányának tagja -, hogy az elmúlt évtizedekben milyen kapcsolat volt a magyar és a szovjet belügyi szervek között. Továbbá azt is, hogy az Állambiztonsági Szolgálat információi milyen módon és mértékben jutottak a Magyar Szocialista Párt, illetőleg jogelődje birtokába, tudomására.
Mind a két szervezet képviselői úgy vélekedtek, hogy tragikus lenne, ha a ,,magyar Watergate-ügy,, kormányválságot idézne elő. Ezért nem követelik a miniszterelnök távozását, ám azt elvárják, hogy kellőképpen határolja el magát a Belügyminisztériumtól és annak tevékenységétől. (folyt.köv.)
1990. január 5., péntek 18:16
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ellenzéki pártokat és szervezeteket is figyel az
Állambiztonsági Szolgálat (3. rész)
|

Kifejtették: megfelelő konzekvencialevonásnak ítélik, ha haladéktalanul felmentik tisztségéből a belügy illetékes vezetőit, köztük a belügyminisztert. Ezt úgy értelmezik - mondották -, hogy például Horváth István lemondásának legkésőbb a Parlament januári ülésszakán meg kell történnie.
Arra a kérdésre, hogy nem felelős-e valamelyest az ügyben a honvédelmi tárca vezetője, elmondták: a felelősséget ilyen irányban nem kívánják kiterjeszteni. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a birtokukba jutott információkat gyűjtő belső elhárítási osztály a Honvédelmi Minisztérium épületében működik.
Végül elmondták: a hozzájuk kiszivárgott titkos dokumentumokat zárolják. Nem zárkóznak el azonban az elől, hogy egyes pártok vezetői betekintsenek az őket érintő titkos jelentésekbe. Erről már tárgyaltak Antall Józseffel, az MDF elnökével. (MTI)
1990. január 5., péntek 18:18
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|