|
 |
 |
 |

Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának ülése (1. rész)
|

1989. december 12., kedd - Az Országgyűlés honvédelmi bizottsága keddi ülésén egyetértett azzal, hogy a kormány jövő évi állami költségvetéséről szóló törvényjavaslatát a Parlament elé terjessze. A bizottság elfogadta a Honvédelmi Minisztérium 1990. évi költségvetési tervezetét azzal a megjegyzéssel, hogy az előirányzott kiadásokat a továbbiakban nem lehet csökkenteni. A Belügyminisztérium jövő évi költségvetési tervezetét vitatva a képviselők nem tartották elegendőnek a bűnüldözésre és a közrendvédelemre előirányzott összegeket. Ezért javasolták, hogy belső átcsoportosítással végül is nagyobb összegeket fordítsanak e célokra. A bizottság tagjai ugyancsak egyetértettek azzal, hogy a parlamenti választásokat márciusra írják ki.
Az ülésen Somogyi Ferenc külügyminisztériumi államtitkár tájékoztatta a képviselőket a bécsi fegyverzetcsökkentési tárgyalásokról. Hangsúlyozta: a bécsi tárgyalások új szakaszt jelentenek a leszerelési folyamatban, és azokra jelentős hatással vannak az Európa megosztottságának felszámolására irányuló törekvések, valamint a mostani kelet-európai változások is. Az államtitkár szerint a nem túl távoli jövőben konkrét megállapodások születhetnek az osztrák fővárosban. A tájékoztatót követő vitában Sebők János (Veszprém megye) javasolta: a honvédelmi bizottság kezdeményezze, hogy a Parlament adjon felhatalmazást a kormánynak a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok 1990. december 31-ig történő kivonásáról tárgyalásokat kezdjen a Szovjetunióval. Somogyi Fere nc válaszában megjegyezte, hogy a szovjet csapatok kivonásának kérdése már több alkalommal volt napirenden a kétoldalú eszmecseréken. A kivonás idejére azonban nem tudott pontos dátumot mondani. Egyetértett a képviselővel abban, hogy a szovjet csapatok magyarországi tartózkodásának nincs belpolitikai oka, de hozzátette, hogy a kivonásról a nemzetközi viszonyokat is figyelembe véve kell tárgyalni. Hasonló szellemben foglalt állást Kárpáti Ferenc honvédelmi miniszter is. Megjegyezte, hogy a szovjet csapatok kivonása a terveknek megfelelően történik. Jövőre a debreceni szovjet repülőezredet vonják ki hazánkból. Végül a bizottság négy tartózkodással úgy döntött, hogy Sebők János javaslatát a külügyi bizottsággal közösen vitassák meg, s utána határozzanak az indítvány Országgyűlés elé terjesztéséről. (folyt.köv.)
1989. december 12., kedd 18:32
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának ülése (2. rész)
|

A bizottság - ugyancsak Sebők János javaslatára - elfogadta, hogy indítványozzák a Parlamentben: a haderőreformmal kapcsolatos elképzeléseket az Országgyűlés tárgyalja meg. Ezt követően Kunos Péter pénzügyminisztériumi államtitkár ismertette a jövő évi állami költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. Elmondta, hogy a tervezet 171 milliárd forintos állami támogatást irányoz elő a jövő évre, ami 40,6 milliárddal kevesebb az 1989. évinél. Kárpáti Ferenc a Honvédelmi Minisztérium jövő évi költségvetésének főbb irányszámaival kapcsolatban elmondotta: a minisztérium 1990-re tervezett költségvetési támogatása 35,8 milliárd, bevétele 4,6 milliárd forint. A miniszter aggasztónak nevezte, hogy a költségvetési kiadáson belül mindössze 9 százalék jut fejlesztésre. Szólt arról is, hogy nagyon nehéz lesz a 4,6 milliárd forintos bevételt teljesíteni. Éppen ezért komolyan mérlegelni kell a megüresedő szovjet laktanyák épületeinek hasznosítását. Megjegyezte: a létszámcsökkentésre való tekintettel a jövőben nem lehet ilyen nagy mértékben igénybe venni a honvédséget népgazdasági munkára. Ilcsik Sándor vezérőrnagy, belügyminiszter-helyettes a Belügyminisztérium jövő évi költségvetési tervezetét körvonalazta. A BM jövő évi költségvetési támogatását 25 milliárd 722,6 millió forintban, bevételeit 410 millió forintban irányozták elő. A miniszterhelyettes megemlítette, hogy az elmúlt évben a tárca költségvetése éppen csak a szinten tartást fedezte. Szólt arról, hogy jelenleg 1600 fő a létszámhiány. Felhívta a figyelmet arra, hogy a BM feladatai például a menekültek ügyeinek intézésével, illetőleg a választásokkal növekedtek. Kiemelte azt is, hogy a demokrácia erősítése pénzbe kerül. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy 51 helyről érkezett igény rendőrkapitányság vagy rendőrőrs létesítésére. A vitában többen is felhívták a figyelmet a bűnözési hullám emelkedésének veszélyeire és sürgették a bűnüldöző és közrendvédelmi tevékenység fokozottabb támogatását. Viola Károly (Pest megye) kifogásolta, hogy a BM költségvetési tervezetében a tárca által kért támogatást a Pénzügyminisztérium 900 millió forinttal csökkentette. A válaszadás során Kunos Péter nem zárta ki, hogy szükség esetén jövőre több pénzt folyósítanak a belügyi tárcának. (folyt.köv.)
1989. december 12., kedd 18:38
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának ülése (3. rész)
|

Megjegyezte: a jövő évi állami költségvetésben van annyi tartalék, hogy a nagyon hangsúlyos feladatokat megoldhassák. Ilcsik Sándor elmondta, hogy az állambiztonsági szolgálat létszámát tovább csökkentik. Közölte azt is, hogy a szolgálat vezetője kész beszámolni a honvédelmi bizottságnak, amennyiben ezt a képviselők igénylik. A Határőrség jövőbeni helyzetére vonatkozó kérdésre válaszolva kifejtette: mintegy öt év alatt egyharmadára csökken a Határőrség létszáma, s a határőrök ezentúl inkább rendészeti feladatokat látnak majd el. (MTI)
1989. december 12., kedd 18:40
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|