 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
OS:
A Kárpótlási Hivatal közleménye
"Felmérés céljából adatlapok készültek
azok részére, akik - a 34/1990 (III. 28.) sz. Országgyűlési
Határozatban foglaltak szerint - az 1938 és 1945 közötti időszakban
faji, vagy nemzetiségi hovatartozásuk, nácizmus elleni magatartásuk
miatt szenvedtek sérelmet. Az érdekeltek az adatlapot a Kárpótlási
Hivatal ügyfélszolgálatánál (Budapest, VII. Kürt u. 6.), a Magyar
Izraeliták Országos Képviselete (Budapest, VII. Síp u. 12. sz.
alatti) székházának portáján, a Nácizmus Üldözöttei Bizottságánál
(Budapest, V. Szabadság tér 16.), továbbá a Munkaszolgálatosok
Országos Egyesületének Szombathelyen, Kaposváron, Szegeden,
Debrecenben, Miskolcon, Salgótarjánban, Pécsen és Nyíregyházán
működő tagozatainál vehetik át.
"
Amerika Hangja, Esti Világhíradó:
Interjú Teller Edével
"1990 egy
egészen különös év volt sok meglepetéssel, sok kihívással, sok
nehézséggel és lehetőséggel. Ami talán a figyelmet most eltereli
Magyarországról, vagy Kelet-Európáról Amerikában az legalább annyira
az orosz helyzet, mint a helyzet Irakban.
Ami Oroszországban történik, az egy nagy változás, ami a lehető
legközvetlenebb formában befolyásolja Amerika jövőjét és a világ
jövőjét. Egy óriási birodalom feloszlásban van. Talán egy teljesen
mélyreható változásban van, talán visszaesik valamilyen formájú
diktatúrába. Hogy az emberek zömének - például Amerikában - ez jár
az eszében, az egész világos.
"
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Az Országgyűlés keddi munkanapja (15. rész) - Antall József
beszéde
|

Antall József leszögezte, hogy a gazdasági növekedés forrása nyilvánvalóan csak a liberalizált magángazdaság rohamos fejlődése lehet. A továbbiakban arról beszélt, hogy 20-25 százalékkal csökkent kivitelünk a Szovjetunióba és a KGST-országokba. Egyes becslések szerint jövőre további, ugyanilyen mértékű csökkenéssel számolhatunk. - Mi mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ezt folyamatosan mérsékeljük és megkíséreljük új utak keresését. Amikor erről beszélünk, akkor azt is ki kell mondanunk; a magyar nép, a magyar gazdaság élni akarását jelenti és biztató jel az, hogy ugyanakkor a külkereskedelmi mérlegünk eredményes volt. Ilyen gazdasági csőd és a szomszéd országoknak, a Szovjetunió gazdaságának ilyen összeomlása és a felvevő piac összeszűkülése mellett a magyar gazdaság képes volt nyugati exporttal - a kapott kedvezményekkel élve - a kiesett kivitelt részben kiegyenlíteni és ily módon pozicióját javítani. Ez természetesen nem állíthatta meg az ország lakossága egészének életszínvonal-csökkenését, de megállította a magyar gazdaság összeomlását és megállított olyan kedvezőtlen folyamatokat, amelyek a szomszéd országokban bekövetkeztek és jellemzővé váltak. Természetesen ez az átalakulás, a gazdasági helyzet súlyos szociális problémákat vet fel. Emiatt - és erről majd a költségvetésben is szó lesz - s szociálpolitikai, a szociális védőhálóra vonatkozó intézkedéseket kell hozni, s ugyancsak lépni szükséges a munkaerőgazdálkodás, átképzés kérdéseiben is. Még így is komoly megpróbáltatások elé kerülünk.
Októberben a munkanélküliek száma Magyarországon 61 ezerre nőtt. A jelenlegi munkanélküliség - bár nagyon nehéz jósolni -, de az előzetes számítások szerint akár a kétszeresére, pesszimistábbak szerint háromszorosára is növekedhet 1991-ben. Ennek elkerülése érdekében is mindent meg kell tenni. A legjobb szociálpolitika mindig a gazdaságpolitika, de amikor a gazdaságpolitika nem képes valamit kezelni, akkor elkerülhetetlenek a szociálpolitikai intézkedések.
Ha arról beszélünk, hogy a súlyos válság közepette van remény, akkor a remények közé feltételenül oda kell sorolnunk azt a bizonyos egymilliárd dolláros aktívumot a külkereskedelmünkben és külkereskedelmi alkalmazkodó képességünket. Oda kell sorolni a magánszektor dinamikus növekedését és a vállalkozói jövedelmek, valamint befektetések növekedési lehetőségét. (folyt.köv.)
1990. december 4., kedd 20:54
|

Vissza »
Folytatásokkal »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|