Rendszerváltás és az MTI
mti.hu1989 › december 15.
1989  1990
1989. október
HKSzeCsPSzoV
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
1989. november
HKSzeCsPSzoV
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
1989. december
HKSzeCsPSzoV
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Az oldalon látható MTI hírek és fotók az Magyar Távirati Iroda korabeli hírkiadásából származnak. További információt itt talál.
Keresés az MTI
hírekbenképekben
Összes MTI-hír
Ezt mondták a rádiók
OS:

Az Ellenzéki Kerekasztal és a Duna Kör nyilatkozata

"Az Ellenzéki Kerekasztal résztvevői és a Duna Kör fenntartják és megerősítik az 1989. november 30-án aláírt nyilatkozat követeléseit. Határozott álláspontjuk, hogy - a dunakiliti tározó és a bősi erőmű várható környezeti hatásaira vonatkozó eddigi tudományos megállapításokat is figyelembe véve - a jelenlegi politikai és gazdasági helyzetnek megfelelően: a/ a jelenlegi kormány már semmilyen további megállapodást sem köthet a beruházással kapcsolatban; b/ Nagymarosnál meg kell kezdeni a tényleges helyreállítást; c/ azonnal védelem alá kell helyezni a beruházásra vonatkozó összes dokumentumot és széles körű vizsgálatot kell indítani a beruházással kapcsolatos felelősségek megállapítására."
SZER, Világhíradó:

Mit is követel az IMF?

"Azt mondja, hogy nem érdemes hitelezni egy olyan kormánynak, amely még terveiben sem képes a költségvetési hiányt 10 milliárd forint alá szorítani. Aztán javasolja, hogy Magyarország kevesebb árut szállítson ingyen a Szovjetunióba, s ugyanígy az ártámogatások csökkentését indítványozza. Nincs ezekben az elképzelésekben semmi új. Több hazai közgazdász régóta pontosan ezeket az alapvető lépéseket sürgeti, amelyek sorra megbuktak a különböző érdekcsoportok ellenállásán."
Kordokumentumok
1989.02.23
Dr Boross Imre (FKgP) visszaemlékezéseiből:
1989. február 23.

A Kisgazdapárt legfelsőbb vezető testülete a Politikai Bizottság üléseit egy Nyúl utcában lévő kutatóintézetben tartotta. Általában hetente volt PB ülés. Február 23.-án "bomba" robbant. Bába Iván napirend előtti felszólalásra jelentkezett. Mint később kiderült, ismertetni akart egy előterjesztést, amelyet Jezsó Istvánnal együtt készítettek annak érdekében, hogy a Politikai Bizottság járuljon hozzá a párt reformszárnyának megalakításához. Az elnöklő Pártay Tivadar Bába Iván felvetésére közölte, hogy ő mint elnök kíván először napirend előtt felszólalni. A jelenlévők ezt tudomásul vették. Pártay felszólalt. Röviden fogalmazva arról tájékoztatott, hogy bomlasztók vannak a pártban, ezért indítványozta Bába Ivánnak, Jezsó Istvánnak, Légrádi Tibornak és Ravasz Károlynak pártból való kizárását. Hogy miben áll a bomlasztás, azt Pártay nem részletezte. A kizárások oka azonban nyilvánvaló volt. A reformszárny, létrehozása iránti szándék volt az, amely az egyébként megbecsült öreg vezetőknél dinamikusabb és határozottabb politikát folytatott volna. A fiatal Légrádi Tibor egy hosszú kézzel írt levélben tájékoztatta a szervező titkárokat, valamint néhány hozzá közel álló személyt arról, hogy a szervezés nem elég hatékony, a politizálási stílus nem korszerű. Bírálta a vezetést, de különösen Pártay Tivadar tevékenységét, számos nézetét. A levél hangvétele az elfogadhatónál keményebb volt. Ám ne felejtsük, hogy a nagyon tehetséges Légrádi, fiatalember volt. Jó ügy érdekében tette, amit tett, még akkor is, ha fogalmazása néhány esetben sértő lehetett. Az öregeknek talán tapintatosabban kellett volna bevezetni a politika világába, nem pedig minden megkérdezés, beszélgetés, figyelmeztetés helyett kizárni őt onnan.
A jelenlévő és érintett Ravasz Károly felszólalt és tiltakozott. Pártay a másik érintett, Bába Iván felszólalását már nem engedélyezte, sürgette a szavazást. Én kaptam felszólalási lehetőséget, mint pártfőügyész. Hatáskörömbe tartozott a pártalkotmány betartatása és általában a jogszerűség biztosítása.
Erélyesen tiltakoztam a kizárások ellen, elmondottam, hogy konkrétan megjelölt ok és az érintettek meghallgatása nélkül abszurd és teljesen jogellenes az ilyen eljárás. Pártay azzal torkolt le, hogy "NE TESSÉK JOGÁSZKODNI", - Én ezt a kommunizmusban már sokat hallottam, sajnálom, hogy egy demokratikus pártban újból hallanom kell - vágtam vissza. Bereczky Vilmos sürgette az ügy befejezését, később kiderült, hogy miért. Szavazásra került sor. A PB jelenlévő tagjai közül Pártay Tivadar, Kováts László, Mizsei Béla, Bereczky Vilmos és Bejczy Sándor a kizárás mellett szavaztak.

Ellene szavazott: Futó Dezső, Böröcz István, a két érintett Bába Iván, Ravasz Károly és én. Tartózkodtak a szavazástól: Zeőke Pál és Dragon Pál, nem vett részt a szavazásban Iván Géza. Igennel szavazott viszont Deme Károly, aki nem volt tagja a Politikai Bizottságnak, de a távollévő Jónás Józsefet " helyettesítette". Különösen Deme Károly szavazata miatt sokan vitatták – joggal – annak érvényességét.
A szavazást követően Pártay Tivadar kihirdette a határozatot, amely szerint a Politikai Bizottság Bába Ivánt, Jezsó Istvánt, Légrádi Tibort, Ravasz Károlyt kizárta a pártból. Ez után eltávozott. A határozatot írásba foglalták, amelyet Pártay Tivadar távollétében Futó Dezső főtitkár aláírt. Alig telt el néhány perc Bereczky Vilmos már hívta az MTI-t és leadta a távirati irodának a közleményt a kizárásokról, úgyhogy az a következő napi újságokban már megjelent.

Feltűnő volt az ügyben Bereczky Vilmos aktivitása. Sürgette a szavazást, majd Pártay Tivadar távozása után a kizáró határozatnak Futó Dezső részéről történő aláírását, és máris hívta a Magyar Távirati Irodát. Sokak szerint ez a sietség nem volt véletlen. Ravasz Károly, aki valamikor a '60-as években tért haza Ausztráliából gyakorlott, rátermett újságíró volt, ám Bereczki Vilmos kivívta, hogy a legutóbbi ideiglenes választáskor minden sajtóbeli gyakorlat nélkül a belföldi sajtó felelősévé válasszák. Ravasz Károly a külföldi sajtó felelőse lett. Bereczky nem akart a pozíción osztozni Ravasz Károllyal, akit Pártay Tivadar sem szívlelt túlzottan. Ki tudja nem ez volt e a sietség oka.

Ravasz Károly a "Trabant és többpártrendszer" című és a "Kapu" 1991. 12. számában megjelent írásában Kiss Tamás egyik cikkére reagálva és annak sok állítását ugyan cáfolva befejezésül így fogalmaz: "kénytelen vagyok egyetérteni, hogy 1989. február-márciusban bicsaklott ki az ígéretes újraindulás".

Az elmúlt másfél évtized történései nagyrészt igazolták ezt a megállapítást. Akkor 1989. február 23.-án pártszakadás ugyan nem történt, de az esemény a tagságot mélyen megrázta.

Vissza »

Partnereink
Dokumentumok
Dr Boross Imre (FKgP) visszaemlékezéseiből:

"Sokan felvetették, hogy mik voltak az alapvető indokai a pártból való kilépésünknek? 1. A pártnak nem volt szellemi kapacitása. Az akkori szűklátókörű vezetés ennek megteremtését tudatosan akadályozta. Így a nagy múltú párt komoly politikai tényezővé válására nem volt remény. Ez a vélekedés beigazolódott. 2. Antidemokratikus volt a párt belső élete. Egy adott szervezetből embereket meghallgatás és érdemi indokolás nélkül kizárni és ezzel megszégyeníteni egy olyan időszakban, amely éppen a demokratikus átalakulás fontosságát hirdette, nemcsak anakronisztikus, de szomorúan nevetséges és elfogadhatatlan."
Lovas Zoltán:

Jöttem láttam győztek (12.15.-90.02.28) - A megszerveződés

890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA

Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)

Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
mti.hu Impresszum
Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fentartva.
WEB11BUD