|
 |
 |
 |

Ellenzékiek nyilatkozatai a koalíció lehetőségeiről
|

München, 1989. július 09. (SZER, Gondolatforgató) - Kasza László: A múlt hét végén választási konferencia volt Gödöllőn. A helyi Ellenzéki Kör hívta össze, amely a Fiatal Demokraták Szövetségéből, a Magyar Demokrata Fórumból és a Szabad Demokraták Szövetségéből áll. Ez az ellenzéki tömörülés az, amely sikeresen juttatta be - közös jelöltként - az MDF tagját: Roszik Gábort, első ellenzéki képviselőként a magyar parlamentbe. A találkozó témája az ellenzéki csoportok együttműködési lehetősége volt. A kétnapos vita után nyilatkozatot tettek közzé, amelyben az eddiginél is szorosabb összefogásra, együttműködésre szólítják fel az ellenzéki pártokat. Ezzel körülbelül egyidőben sajtóközleményt adott ki a Magyar Demokrata Fórum országos elnöksége. Ebben közli, hogy az MDF politikai szövetségeseit a jövőben elsősorban olyan pártok között keresi, mint például a Kisgazdapárt vagy a Kereszténydemokrata Néppárt. Ezt a nyilatkozatot Kiss Gy. Csaba az MDF elnökségi tagja keddi sajtókonferenciáján oda pontosította, hogy ez persze nem zárja ki az együttműködési tárgyalásokat más pártokkal sem - például a Szabad Demokraták Szövetségével sem. Miután sokan ellentmondást véltek felfedezni a Magyar Demokrata Fórum országos és vidéki szervezeteinek felfogása között - mások az MDF országos vezetőségének partner-változtatásáról beszélnek - a poziciók tisztázása érdekében a Gondolatforgató mai adásában lehetőséget adunk valamennyi félnek véleménye kifejtésére. Elsőnek Roszik Gábort, a gödöllői Ellenzéki Kör választási konferenciájának egyik szervezőjét a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjét kérdezem a megbeszélés összehívásának céljáról. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 1. folyt.
|

- Roszik Gábor: Miután ismeretes, hogy milyen nagy sikerrel végződött a gödöllői időszakos választás, úgy gondoltuk, hogy a következő választásokra felkészülve egy konferenciát tartunk, ahol megpróbálunk amit csak lehet két nap alatt elmondani a tapasztalatainkból - mind politikai stratégia szempontjából, mind technikai szempontból, kampány-szempontból - ezért hívtuk össze ezt a konferenciát, amin körülbelül 350 résztvevő volt szerte az országból, 50-60 helységből. Nagy érdeklődés volt és nagyon jól sikerült, magas szívonalú volt ez a konferencia. - A találkozó után kiadott nyilatkozatotokban a következőket mondjátók, olvasom: "Azt kívánjuk, hogy az eljövendő szabad választásokra való egyeztetett felkészülés érdekében mielőbb kezdjenek tárgyalásokat egymással az ellenzéki szervezetek együttműködésük lehetőségéről. Na most: emögött felhívás mögött vajon egy aggodalom van, hogy ez nem történik meg? Vagy csak egyszerű bíztatásról van szó? - Mind a kettő. Aggodalom is van benne. Egy: átérezzük történelmi felelősségünket és lehetőségünket a mostani időkben - és meggyőződésünk, hogy valamiféle kapcsolatban, jó viszonyban kell lenni az ellenzéki csoportoknak. És nyilvánvaló, hogy ma Magyarországon nagyon sokan annak örülnének, hogyha az ellenzék megoszlana, és az ellenzék - egymás között is - valamiféle rossz kapcsolatban vagy viszonyban lenne. - Most, hogy egészen pontosak legyünk: ellenfélnek, továbbra is közös ellenfélnek az MSZMP-t tekintik? - Természetesen. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 2. folyt.
|

- Feltűnt az, hogy a gödöllői Ellenzéki Kör találkozóján az MDF, az SZDSZ, és a Fidesz tagjai vettek részt -, tehát az a választási közösség, amely Téged is megválasztott, vagy amelynek támogatásával te lettél az ország 40 éve óta első független képviselője. Ugyanakkor, talán pár napos különbséggel a Magyar Demokrata Fórum közzétett egy nyilatkozatot - a budapesti, országos szervezet - amelynek értelmében a Fórum a jövőben a szövetséget az úgynevezett középpártoknál keresi: a Magyar Demokrata Fórum-kisgazdák- kereszténydemokraták. Látsz itt valami ellentmondást, vagy van itt valami ellentmondás? - Hát először is az a konferencia amit Gödöllőn tartottunk, nyilvános volt. Tehát mindenki eljöhetett. Újságban is közzétettük a felhívást - és nem kifejezetten csak az MDF, SZDSZ és Fidesz részére történt. Talán azért tudtuk őket jobban elérni, mert én ennek a három szervezetnek voltam a jelöltje, és a kapcsolatok révén őket könnyebb volt meghívni és beszervezni erre a konferenciára. Ez az egyik -, de a másik ok az, hogy nyilvánvaló mindenki számára, hogy jelenleg az MDF után a legjelentősebb szervezet az SZDSZ és Fidesz. Na most a politikai irányvonalat tekintve az MDF elnökségének az a véleménye, hogy egy majdani, vagy egy még most kialakulóban lévő Kereszténydemokrata Néppárt-irányzat közelebb áll a politikájához. Viszont amikor ez a bejelentés elhangzott - én is ott voltam: Kiss Gy. Csaba beszélt erről - nem koalícióról beszélt, hanem: a következő választásokon az első forduló után, ha lesz második forduló akkor - így mondta, hogy keressük a kapcsolatot a Kereszténydemokrata Néppárt és a Kisgazdapárttal - majd az SZDSZ-el - a sorban őket is említette. Úgy, hogy én azt hiszem, hogy nem áll ellentétben amit mondott Kiss Gy. Csaba -, mert még nem koalicióról van szó, hanem egy kapcsolattartásról. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 3. folyt.
|

- Jövő szombaton - szeptember 16-ikán - Zalaegerszegen időszaki választás lesz, ahol az SZDSZ, az MDF és a Fidesz közös jelöltje a Magyar Demokrata Fórum tagja: Dr. Marx Gyula. Ő is hangsúlyozta, hogy ez a három szervezet támogatja, és ennek köszönheti, hogy a jelölőgyűléseken ő tett szert a legnagyobb sikerre. Vidéken tehát a jelek szerint kitünő az együttműködés a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokraták Szövetsége és a Fiatal Demokraták Szövetsége között. - Igen. Én azt hiszem, hogy nem csak vidéken hanem Budapesten is - vagy az V. kerületben is - arra várnánk, hogy kiírják az időszakos választásokat, és ott is egy ilyen választási szövetséget egy koalíciót - nem koalíciót, hanem Ellenzéki Kört - alakítottak pontosan ezek a szervezetek. És közös jelöltjük van Tamás Gáspár Miklósnak a személyében. Nekem meggyőződésem, és az a tapasztalatom, hogy szerte az országban a SZDSZ, MDF és a Fidesz-csoportok között nagyon jó kapcsolat van - ami nagyon fontos, és nem csak az időszakos választások során, hanem a nagyválasztásokra készülve is - hiszen véleményem szerint nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy akkor amikor mindent megtehetünk azért, hogy megszüntessük végre ezt a diktatúrát, amelyik 40 éven keresztül fogva tartott bennünket, hogy akkor ne legyen jó kapcsolat különböző ellenzéki szervezetek között. - Roszik Gábor a Magyar Demokrata Fórum gödöllői képviselője után a Fidesz elnökségének tagját: Fodor Gábort kérdezem - aki szintén jelen volt a gödöllői Ellenzéki Kör meghívására összejött találkozón - hogy milyen érzésekkel hagyta el Gödöllőt? (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozata - 4. folyt.
|

- Számomra nagyon hasznos volt a találkozó. Egyfelől azért volt nagyon érdekes, mert láttam azt, hogy micsoda komoly erőt képvisel az MDF -, akik közel háromszáz embert tudtak beültetni abba a terembe, akik az ország minden pontjáról jelen voltak - és akik tulajdonképpen a választások, a kampány szervezésével kívánnak foglalkozni. Másfelől az is nagyon érdekes, és nagyon-nagyon tanulságos volt a számomra, hogy ott a szombati napon a főtéma igazából a három szervezet: az MDF, az SZDSZ és a Fidesz választásokra való felkészülése, illetve esetleges együttműködés-keresése volt, és ezekből az emberekből - kik javarészt a helyi szervezetekből, a helyi szervezők közül kerültek ki -, ezekben az emberekben nagyon erősen megfogalmazódott az igény e három szervezetnek az olyan tipusú együttműködésére, ami már Gödöllőn megvalósult és ami végeredményben Roszik Gábort a parlamentbe juttatta. Ezt több helyi képviselő sürgette a felszólalásában, és nagyon nagyon harcosan, és nagyon karakánul kiállt amellett, hogy a három legdinamikusabbnak, legismertebbnek tűnő szervezet mindenképpen fogjon össze. - Viszont ennek legalábbis részben ellentmond -, vagy ellentmondani látszik - az a tény, hogy a Magyar Demokrata Fórum országos elnöksége a múlt héten egy újságcikkben, most kedden pedig egy sajtókonferencia keretében jelentette ki azt, hogy a Magyar Demokrata Fórum elsősorban az úgynevezett politikai középen -, tehát a Kereszténydemokrata Pártnál és a Kisgazdapártnál keresi esetleges jövőbeni szövetségeseit. Téma volt ez ugye Gödöllőn is? (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 5. folyt.
|

- Igen, természetesen előkerült ez, és egyébként a honi politikai közéletben az utóbbi héten az egyik fontos beszédtéma volt, illetve vitapont volt. Nyilván lehet ezt értékelni ezt az ilyen bejelentését az MDF elnökségének. Én most különösebben ebbe nem is akarok belevágni -, bár én a magam részéről megvallom nem tartom helyesnek ezt a közleményt, és nem tartom helyesnek az irányt. De nyilván van olyan érvelése az MDF elnökségének, amely ezt a számukra vagy legalábbis nagy tömegek számára elfogadhatóvá teszi. Én inkább először egy olyan szempontból vizsgálnám ezt a kérdést - vagyis azt, hogy ki kivel, esetlegesen mindegy, hogy most melyik fordulóban de valamiféle választási szövetséget - hát egy olyan nézőpontból vizsgálnám ezt a kérdést, ami először az ország szempontjából a megközelítése lenne. Tehát arra, hogy mi legyen az értelme a mostani választásoknak? Nyilván az egyik fontos értelme az, hogy a kommunista pártot ki kell szorítani a hatalomból, ki kell szorítani a parlamentből és arra a helyre kell kerülnie, amit megérdemel. Amit az emberek akarnak neki adni. Most ennek érdekében nagyon fontos, hogy valamiféle együttműködés legyen az ellenzéki szervezetek között. Számomra jelenleg majdnemhogy egyértelmű, hogy az ellenzéki szervezetek között három olyan van, amely az ismertségéből, felkészültségéből és dinamizmusával erre leginkább képes. Ez a három az MDF, az SZDSZ, és a Fidesz. Nyilván nem szabad lebecsülni a többi szervezetet, és nem akarom a Kerekasztal többi résztvevőjét - és azokat sem, akik nincsenek benne a kerekasztalban az ellenzéki oldalon. De mindenkinek megvan egy-egy olyan hátrányos pontja, amivel ezek a szervezetek nem rendelkeznek. Ugye a történelmi pártoknak még mindig meg kell vívniuk a belső csatáikat az idősebb generáció és a fiatalabb generáció között, és le kell tisztázniuk a saját elképzeléseiket, hogy valamennyire egységesen tudjanak indulni a választásokon. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 6. folyt.
|

Ez - azokban a szervezetekben amelyek korábban indultak mint az előbb felsorolt három - nincsen meg, és ezáltal helyzeti előnyben is vannak. Tehát többek között ez is oka annak, hogy én ezeket a legdinamikusabbnak érzem, és nagyon fontosnak tartanám, hogy ezek között valamiféle együttműködés, összefogás alakuljon ki, mert ennek a hármasnak biztosan nagyon nagy esélye van arra, hogy többséget szerezzen a kommunista párttal szemben. Tehát ebből a szempontból én ezt nagyon kívánatosnak tartanám. Na most egy másik szempont az, hogy azért se tartanám ezt kizártnak, mert, bár különböző szervezetekről van szó, de ha megvizsgáljuk a különböző programokat - amelyek közül a legrészletesebbet az SZDSZ tette le, de tudjuk nagyon alapos és komoly programja van a Fidesz-nek és az MDF-nek is - tehát ha megvizsgáljuk a programokat azt kell látnunk, hogy a java részében nincs lényeges különbség. A programokban van apró különbség, részletkérdésekben vannak nézeteltérések - és a főkülönbség talán a retorikában, a megfogalmazásban van. De döntő kérdésekben nincs lényeges különbség. Na most ez is azt mutatja szerintem, hogy lehetséges ilyen tipusú összefogás. És mégegyszer hangsúlyoznám azt, hogy van is rá példa. Tehát a gödöllői példa mutatja: létezik ilyen, és bár az országos elnökségekben én jónéhányszáz ember között ellentétek vannak, amelyek hát úgy néz ki - különösen az MDF-SZDSZ szintjén, akár évtizedekre nyúlnak vissza - ezek az ellentétek, úgy gondolom, hogy nem jelentkeznek ilyen élesen a helyi szervezeteknél. És hát a gödöllői tanácskozás is megmutatta: spontán módon számtalan helyen az országban ilyen tipusú összefogás jön létre. Én nem tudom, hogy mennyiben fog ez kihatni, az MDF elnökségének a határozata, a helyi szervezetekbe - de mi tudjuk a saját példánkból, hogy bizony nagyon sok helyen, sok megyében az automatikusan így jön létre az Ellenzéki Kerekasztal, illetve így jön létre egy összefogás - javarészt e három szervezetnek a részvételével, főként ők is vannak jelen. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 7. folyt.
|

Természetesen hozzátenném - mondom mégegyszer - a többieket nem akarom lebecsülni, nyilvánvalóan nagyon erős erősödése várható a szociáldemokratáknak és a kisgazdáknak - de hát ők - mondom: a saját megosztottságuk miatt - bizonyos hátrányos helyzetben vannak. - Fodor Gábor mondta az imént, hogy a mostani - a Magyar Demokrata Fórum részéről történő - bejelentés, egyfajta folytatása a Fórum és a Szabad Demokraták Szövetsége közötti évekre visszanyúló vitának - ami egyébként természetes demokratikus pártok között. Mielőtt a Magyar Demokrata Fórum elnökségi tagját: Bogárdi Zoltánt kérdezném az elnökség felfogásáról - Haraszti Miklósnak, a Szabad Demokraták Szövetsége vezetőségi tagjának teszem fel a kérdést, aki szintén jelen volt egyébként Gödöllőn, hogy miként értékeli azt a bejelentést, amely az MDF részéről történt egyrészt, másrészt pedig ami megnyilvánul a Magyar Demokrata Fórum vidéki szervezetei részéről a szövetség kérdésében. - Tulajdonképpen a Demokrata Fórum belső problémája az, hogy az elnökség hogyan számol el a tagságnak azzal a részével, amelyik továbbra is az eredeti ellenzéki koaliciót - az előválasztásokon győztes koalíciót - pártolja, és ahogy ott a felszólalások jelezték: bizonyos megütközéssel fogadja, hogy az elnökség egy más koalíciót jelent be hivatalosan. Olyan koalíciót, amely eddig nem működött, és amely a tagságnak ezt a részét meglepetésként érte. - Na de nézd Haraszti Miklós, Kiss Gy. Csaba a sajtókonferencián az elmúlt kedden azt mondta, hogy természetesen nem zárja ki a további együttműködést, a tárgyalásokat az SZDSZ-el sem. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 8. folyt.
|

- Igen. Nem is arról van szó, hogy a Demokrata Fórum valahogy kizárta volna a szabaddemokratákkal meg a Fidesz-el való további együttműködést, hanem csak arról van szó, hogy a maga részéről - országos szinten - nem ezzel a két párttal keresi az együttműködést. Na most befejezve az előző gondolatot: az én felszólalásomban természetesen a hitemnek megfelelően csak arról beszéltem, hogy mennyire szükséges továbbra is az ellenzéki együttműködés. Hadd ismételjem el ennek néhány gondolatát. A legfontosabb feladat itt éppenséggel annak a jövendő parlamentnek a létrehozása és a működtetése, amelynek az állítólagos új szükségleteire hivatkozva a demokrata fórum ezt az új irányt adta a politikájának. Nevezetesen a parlament létrehozásában a legfontosabb feladat az, hogy a kommunista párt részarányát olyan kicsire lehessen lecsökkenteni, akkora vereséget lehessen mérni az uralkodó pártra, hogy a jövendő parlament teljes biztonsággal folytathassa az immár nem ellenzéki hanem demokrácia-építő politikát. Miért? Mert a következő parlamentnek tulajdonképpen az a feladata - amit sokan már elvégzettnek hiszenek a szabad választásokkal - maga a demokratikus rendszer megteremtése, a demokratizáció. - Két fontos szempont vetődik itt fel Haraszti Miklós. Az egyik az az, hogy a demokratikus parlamenti viszonyok között becsületes dolog az, hogy egy párt megmondja esetleges választóinak, hogy a választások után milyen irányba keresi a politikai együttműködést más pártokkal. A másik megfontolás az lehetne, hogy érthetőnek tűnik azok számára, a Magyar Demokrata Fórum felfogása, akik úgy gondolják, hogy megváltozott a helyzet. Eddig a koalíciós szövetség - vagy a szövetség egyszerűen a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokraták Szövetsége és Fidesz között - olyan körülmények között történt, amikor ezek nem voltak elismert mozgalmak, elismert pártok. Egy-egy tüntetés közös megszervezése, vagy hasonló aláírási akciók megszervezése volt a tét - most ez megváltozott és a parlamenti viszonyoknak megfelelően kell mindegyik pártnak a helyét keresnie. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 9. folyt.
|

- A szabaddemokraták, a Fidesz és a Demokrata Fórum közötti eddigi együttműködés egyáltalán nem a tüntetések megnyilvánulása, a tünetések megszervezésében jelentkezett, hanem éppenséggel az eddigi előválasztásoknak a győztes koalíciója volt -, tehát pontosan parlamentáris jellegű koalíció volt. Éppenséggel azt tapasztaltuk, hogy tavaly október 23-iki tüntetésből például a Demokrata Fórum az utolsó pillanatban kivonta magát, míg a többiek ezt csinálták - tehát egyáltalán nem erről volt szó. De hadd szögezzem le, hogy teljesen természetes dolog, hogy egy pártnak a vezetősége olyan szövetségeseket keres magának, amelyeket jónak, helyesnek, hasznosnak tart, és a magam részéről üdvözlöm is ezt a koalíciót -, különösen akkor ha valóban a demokratikus átalakulás vezető erejévé tud válni, és eléri azt a feladatot - a kommunista Magyarország sok éves átgyúrását demokráciává - amire vállalkozott. Hogy meg tudja-e csinálni ahhoz természetesen az az érzésem, hogy fenn kell tartania a helyi erőknél azt a koalíciót, amelyet a helyi erők fontosnak tartanak, és a magam részéről jelezni szeretném, hogy az természetesen nem járható út, hogy a parlamentáris szinten meghirdetnek bizonyos koalíciót, és a helyi szinten pedig learatják a - hogy mondjam: az ellenzéki erők együttműködésének a gyümölcsét. Itt egyfajta kettőségnek a veszélye is fennáll. Azért ehhez nyitottabb, tisztább politika kell, hogy képviselők születhessenek a helyi erők továbbra is fennálló együttműködéséből. - Mi a véleményed Haraszti Miklós arról az ellenvetésről, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége és a Fidesz is talán túlságosan negációban gondolkodik: valami ellen van. A jövőben az asztalra kell tenni valamit, ami a jövő alakítását segíti elő, a demokratikus jövőét. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozata - 10. folyt.
|

- Hát remélem, nem hat kérkedésnek ha azt mondom, hogy tudomásom szerint csak a szabaddemokraták tettek eddig az asztalra olyan tervet a jövendő demokratikus Magyarország felépítéséről, amely a gazdasági területen is kiútat mutat, és a politikai területen is megmutatja, hogyan lehet csatlakozni a Nyugathoz. És én még a Demokrata Fórumtól sem láttam ilyen tervet, nemhogy a vele koalícióban lévő pártoktól. Azt kell mondanom továbbá, hogy pontosan ez az oka annak, hogy a Fórum helyi tagsága változatlanul vonzódik az eredeti ellenzéki koalícióhoz. Ami a Demokrata Fórum bejelentésében érintett többi pártot meg az egyáltalán meg nem nevezett pártokat illeti, a szabaddemokraták igen nagyra becsülik például a kisgazdáknak a fejlődését, és a szociáldemokraták újonnan létrejött egységét, és nagyon remélik, hogy mind helyi szinten, mind országos szinten ebből partnerlehetőségek keletkeznek majd arra nagy feladatra a parlamentben - amit említettem. - Köszönöm Haraszti Miklós. És most Bogárdi Zoltán van a telefonvonal másik végén. Bogárdi Zoltán kertészmérnök, a Magyar Demokrata Fórum elnökségének tagja, szintén részt vett a gödöllői tanácskozáson - ezt követően tájékoztatta a Magyar Demokrata Fórum elnökségét az ott történtekről, és tudja azt, hogy milyen vélemény, milyen álláspont alakult ki a Magyar Demokrata Fórum vezetőségében a felvetetett kérdésről. - Tulajdonképpen a Demokrata Fórum soha nem tagadta azt, hogy egy középpárti pozíciót foglal el a magyar politikai életben, és azok az irányzatok, amelyek jelen vannak pillanatnyilag is a Demokrata Fórumban - tehát a kereszténydemokrata, a néppárti jelleg, illetve az európai liberalizmus hagyományain alapuló harmadik táj - mind azt jelzi, hogy a Demokrata Fórum igen egyszerű pártpoziciót próbál elfoglalni az egyáltalán nem kialakultnak nevezhető magyar politikai helyzetben. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 11. folyt.
|

- A másik oldalról viszont azt halljuk, Bogárdi Zoltán, hogy a Magyar Demokrata Fórum - legalábbis részben - eddigi sikereit a Szabad Demokraták Szövetségével és a Fiatal Demokraták Szövetségével közösen érte el. Azt jelenti ez, hogy a mostani helyzetben egyfajta írányváltozás következett be a Fórum szövetségi politikájában? - Erről szó sincs. Itt az, hogy együtt értek el sikereket - ez azt hiszem inkább azon múlott, hogy ezek a szervezetek vannak jelen azokon a politikai küzdőtereken, ahol ezek a választások - már ahol együtt történtek a jelölések - voltak. És azt azért tudnunk kell, hogy 40 év kemény kommunista diktatura után az emberek is elsősorban ellene szavaznak. És mi mindig is egyek voltuk, abban, hogy mit nem akarunk. De most már valamilyen formában arra kell gondolnunk, hogy mit akarunk, és főleg azt, hogy hogyan akarjuk. És elképzelhető, hogy itt elválunk egymástól. Hisz azért csatlakoztunk más szervezethez, mert mások az elképzeléseink. A 80-as évek elején tulajdonképpen én személy szerint is még abban a klubos koromban együtt küzdőttem ezekkel az emberekkel, és teljesen egyet vallottunk. De itt valahol elválás következik be nyilvánvalóan. Egyébként nem csak ezekkel az említett pártokkal, de az SZDSZ-el is szándékunkban áll leülni, és tisztázni az elképzeléseinket a közeljövőben. - De valóban van a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokraták Szövetsége és a Fidesz programjában olyan eltérő szempont, álláspont, amely akadályozná a későbbi együttműködést? (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozatai - 12. folyt.
|

- Tulajdonképpen ez a gödöllői tanácskozás ez jól mutatta a nehéz pontokat. Az előadások amik az ülés elején történtek tulajdonképpen közel hasonló hangot ütöttek meg. Viszont a vita, és a másnapi szekcióülések, és az azt következő záróülés - az már mutatta ezeket a különbségeket. Akár az SZDSZ, akár a Fidesz - mondjuk náluk ez érthető a korunkból adódóan - egy erősen radikális politikai nézettel jelentkezett ezeken a vitákon. Ez abban nyilvánult meg, hogy nem valamiért, hanem még mindig és csakis a valami ellen politizálás. Én azt hiszem, hogy a későbbiekben ez nem lesz elegendő. - Nem gondolod Bogárdi Zoltán, hogy bizonyos ellentmondás van a Magyar Demokrata Fórum elnöksége és a vidéki szervezetek felfogása között - az utóbbiak továbbra is lelkesen támogatják a Magyar Demokrata Fórum-Szabad Demokraták Szövetsége-Fidesz szövetséget. - Én azt hiszem a probléma gyökere abban rejlik, hogy vidéken nem történt semmi. És ebben nem érti a Demokrata Fórum vezetősége a problémát, hogy a politizálás, az ellen-politizálás fő síkjára terelődik. Mi azt egyáltalán nem tiltjuk, hogy ezek így történjenek, - mi csak azt szeretnénk tudatósítani szervezeteinkben, hogy más egy időközi választásokon résztvenni egy ilyen ellenzéki körként - mint egy általános választásokon, ami után egy új élet kezdődik egy országban, és akkor már tulajdonképpen bizonyos programokat kell megszavazni a képviselőknek. Természetesen a választói érdekében, és egy teljesen ellentétes programmal induló pártkoalíció vagy platform egyszerűen lehetetlenné tenné a kormány, illetve a parlament működését. - Köszönöm a rövid interjút Bogárdi Zoltánnak az MDF elnökségi tagjának. Előtte Haraszti Miklóssal az SZDSZ, Fodor Gáborral a Fidesz, és Roszik Gáborral az MDF gödöllői vezetőjével beszéltem. (folyt.)
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Ellenzékiek nyilatkozata - 13. folyt.
|

- Úgy gondolom kedves hallgatóim, hogy a véleménykülönbség az MDF elnöksége az egyik, és a Fidesz, valamint az SZDSZ közt a másik oldalon, inkább taktikai mint elvi jellegű. A két utóbbi szervezet abból indul ki, hogy az első közös cél most az MSZMP egyeduralmának megdöntése. Ugyanakkor az MDF elnöksége már a demokratikus pártok partnerkeresésének viszonylatában gondolkodik. Köszönöm figyelmüket. +++
1989. július 9., vasárnap
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|