 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
OS:
A Tudományos Dolgozók Szakszervezetei Koordinációs Testületének állásfoglalása
"Igényeljük, hogy 1989-ben a költségvetési intézményeknél
központi keretből, a vállalati szférában pedig adómentesen
felhasználható béremelés - egységesen legalább 20 százalékot
jelentsen. 1990-től pedig további minimum 15 százalékos emelés
szükséges."
SZER:
Antiperesztrojka-helyzet
"Miközben Magyarország hol kisebb, hol nagyobb léptekkel próbál
tovább haladni a demokratizálódás göröngyös útján az, ami a magyar
határokon belül eredménynek számít, az északi és délkeleti
szomszédainknál hivatalos részről feszültséget növelő ellenkezést
vált ki.
A bős-nagymarosi beruházás építkezése - egyelőre ideiglenes
felfüggesztése - további keményhangú nyilatkozatokra készteti a
döntést egyoldalú lépésnek minősítő csehszlovák felet. Az emberi
jogok és a romániai magyar kisebbség védelmének hangsúlyozása pedig
olyan gondolattársításokat ébreszt a román nemzetvédelmi
miniszterhelyettesben - Ilie Ceausescu altábornagyban, az elnök
fivérében, aki egyik legutóbbi cikkében Magyarországgal kapcsolatban
a revizionista, revansiszta, horthysta, hitlerista jelzőket
használja - amelyek a józan dialógus lehetőségét az eddiginél is
kevesebbre csökkentik."
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Magyar események - 2. folyt.
|

A magyar párton belüli reformerek azonban nem tekintik vezető alakjuknak a főtitkárt. Ő viszont nem tőlük, hanem az ortodoxoktól sietett megszabadulni. Kádár előtt néhány héttel áldozta fel Berecz Jánost. És, hogy ezzel a rossz felé védezik, a napi politikában egyik vereséget szenvedi a másik után. Németh Miklós, aki Grósz védencének számított, amikor átvette tőle a miniszterelnökséget, azóta bebizonyította, hogy önállóan is képes kormányozni, és többször nyíltan szembeszegült Grósszal. Visszautasíttota, amikor a pártfőtitkár gazdasági szükségállapotot akart bejelenteni, aztán átrendezte a kormányt, amelyből kikerültek a régi gárda képviselői, és végül leállítatta a bős-nagymarosi építkezést. Ha ez utóbbit a parlament is jóváhagyja, akkor valószínű, hogy a Grósz-éra még az idei, őszi pártkonferencia előtt véget ér. Grósz érdeme annyi marad, hogy az eltelt kényes időszakban biztosítani tudta Moszkva jóindulatát a magyar politikai változások iránt. Az egy hónap múlva megrendezendő Nagy Imre gyászünnepség azonban arra int, hogy a magyar kommunista vezetők csak akkor őrizhetik meg politikai befolyásukat, ha ők követik a nép akaratát, és nem a népet igyekszenek rávenni arra, ahogy Kádár tette, hogy kövesse őket - szögezi le a Frankfurter Allgemeine Zeitung vezércikke. +++
1989. május 16., kedd
|

Vissza »
Folytatásokkal »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)
Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
|
|
 |
|
|