|
 |
 |
 |

A hallgatók levelei
|

SZER ------------------- München, 1989. május 06 (Láng Júlia) A hallgatók fóruma Hosszú, szívélyes levelet kaptunk egy Svédországban élő fiatal mérnöktől, aki egyebek között a nyugati magyarok hazalátogatásáról érdeklődött. Mi a jelenlegi magyarországi gyakorlat a hatóságok részéről, azokkal szemben, akik -úgymond- illegálisan külföldön élnek, egy másik országban letelepedési engedélyt szereztek, esetleg állampolgárságot is. Ugyanis ismerek olyan magyarokat, akik újdonsült svéd állampolgárok már, de nem mernek Magyarországra menni, csak azután, ha már lemondtak a magyar állampolgárságról. Önöknek mi a tapasztalatuk a hazalátogatásról? Tudom, hogy otthon az országnak a jelen válságban égető gondokat és problémákat kell megoldania. De ha Magyarország örvendetesen, - még ha göröngyös úton is -, lépeget a demokratizálódás felé, ehhez hozzátartozna az is, hogy a vezetés jogi, politikai és egyáltalán mindenféle szempontból rendezze a viszonyt a nyugaton élő magyarokkal, azokkal is, akik már mostanában, a nyolcvanas években hagyták el az országot. Kívánatosnak tartanám, ha az új alkotmány kidolgozásakor minden demokratikus erő kardoskodna azért, hogy mondassék ki az alkotmányban, az utazás szabadsága olyan alapvető emberi jog, amelynek gyakorlásában senki sem korlátozható politikai tevékenysége vagy véleménynyilvánítása miatt. Szűnjék meg az értelmetlen és szégyenteljes illegálisan külföldön tartózkodó magyar állampolgár megjelölés. Egy valódi demokráciában ez a megjelölés értelmetlen, mert az államnak semmiféle jogosultsága nincsen befolyásolni az állampolgárt abban, hogy az szabad akaratából megválassza hazájában vagy egy másik országban kíván-e élni. Az alkotmánynak azt is rögzíteni kellene, hogy senki magyar állampolgárt bántódás, igazságtalan megkülönböztetés nem érhet azért, mert külföldön telepedett le és látogatóba visszamegy Magyarországra vagy esetleg visszatelepül. Mindezt kinyilatkoztatni azonban még mindíg kevés. Az államnak lehetővé kellene tennie, hogy az állampolgár élhessen is utazási jogával, tehát hogy olyan tisztességes munkabérrel rendelkezzen, amiből külföldi utazásra is költhet. (folyt.)
1989. május 6., szombat
|

Vissza »
|
 |

A hallgatók levelei 1 folyt.
|

Mert ez a széles néprétegek számára elérhetetlen. És nem ők tehetnek erről, hanem okkal érezhetik úgy, hogy utazási joguk gyakorlásában korlátozzák őket. - Ez így igaz. Ami a kérdését illeti, a közelmúltban nem hallottunk olyan esetről, hogy bárkit, akár már egy nyugati állampolgárság birtokában, akár anélkül hazalátogatása során bántódás ért volna. A hátrányos megkülönböztetés inkább úgy jelentkezett, hogy voltak, akik nem kaptak beutazó vízumot Magyarországra. De az elmúlt hónapok során ilyen esetről nem hallottunk, ámbár attól még lehet, hogy előfordult. Mindenesetre két-három héttel ezelőtt Budapesten a Magyarok Világszövetségében és ezt követően a Kossuth Rádiónak adott interjúban Pozsgay Imre államminiszter úgy nyilatkozott, hogy semmiféle erőszakos vagy hatalmi akadályt nem szabad támasztani az emberek mozgásának útjába. És - itt most szó szerint idézem - a mai Magyarország nyitva áll mindenki előtt, befogadja az emigrációt, az egykor disszidensnek bélyegzett embereket és a pejoratív, megvető jelzőket leveszi az emberekről, akik kapcsolódni akarnak ehhez a hazához. Pozsgay Imrének ezek a szavai, ha nem is jelentenek mindenki szemében garanciát, legalábbis hivatkozási alapul szolgálhatnak. Április 21-ikén hangzottak el a Kossuth Rádióban. Svédországi levelezőnk visszatér egy angliai hallgatónk javaslatára a nyugati magyarság szavazati jogával kapcsolatban. Úgy gondolom, hogy a nyugati magyarságnak - illegálisan külföldön tartózkodó magyar állampolgároknak -, akik a ma is élősködő kommunista rendszer miatt hagyták el az országot, talán mégis jogukban áll egy-két szó erejéig az ország sorsának alakulásába beleszólni. Mindenesetre legalább annyira jogukban áll, mint amennyire 1956-ban a szovjet tankoknak jogukban állt az ország ügyeit alakítani. A kormányzat ne csak a nyugati magyarság adományait fogadja el, ne csak a hazalátogató magyarok költekezése révén szerzett valutát kasszírozza be és herdálja el, hanem adjon is valamit. Helyezze vissza a nyugati magyarokat azon jogokba, hogy mint felelősen gondolkodó magyarok, igenis beleszólhassanak az ország alapvető kérdéseibe. (folyt.)
1989. május 6., szombat
|

Vissza »
|
 |

A hallgatók levelei 3/2 folyt.
|

- Erre a témára egy másik levél kapcsán jövőheti adásunkban még visszatérünk, mint ahogy svédországi hallgatónk hosszú levelének idézését folytatjuk a jövő héten, közölve ismertetését svédországi menekültügyi gyakorlatról. A következőkben Belgiumból érkezett levélből idézünk, egy Budapesten élő asszonytól, aki fiához ment látogatóba egy belga kisvárosba. 56 utáni börtönélményeiről ír. - Nagy árat kellett fizetni azért, hogy a Markó fogházban emberismeretre tettünk szert. Nekem mai napig rejtély a vádirat nélküli hat és fél évi büntetésem. Volt idő, amikor nagyon beteg voltam. Feküdtem a rabkórházban és még ott is azon mesterkedtek, hogyan lehet ártani. Egy levél kiküldéséért - egy pondró felajánlotta, hogy értesíti a nővéremet és érdeklődik a gyerekeim felől, de átadta a fegyőrnek - hónapokig nem kaphattam levelet és mindent elvontak tőlem. Persze, hogy bennem van a tüske azóta is. Talán más szemmel látom a világot. Az egyik Markó utcai cellában egy üzenetet írt egy jeles személy, akit én már életben nem láttam, de amit a falra vésett, az bennem maradt egy életre. Idézem: - Ne sírj, ne bízz, ne kérj, ne várj Megpróbáltam ehhez tartani magam, és átvergődtem ezen a 32 éven azóta. És ma is nagyon meg kell küzdenem azért, ha a fiamhoz ki akarok jönni. Nem kis dolog összerakni egy útravalót abból a kis nyugdíjból, és még azután is kénytelen dolgozni az sok-sok személy, akinek nem jön a kiemelt nyugdíj, a potom tízezrek. A párt tudja, hogy ha betömi a szájukat, akkor nincs mitől tartania. Ez a reform, ez egy nagy csapda. És még van képük a régi nagy magyarokra hívatkozni, hogy nem szakad le a Parlament rájuk. Az én gyerekeimet a gimnáziumtól a katonaságig mindenhonnan elutasították, éreztették velük, hogy meg vannak bélyegezve. Volt, amikor nyíltan azt mondta a fiam tanára, ha nem tetszik, mehet az anyád a Kádárhoz. Nem mentem. És így lett szakmunkás a fiam. Nem az, amire tehetsége lett volna. És itt is megkínlódik, mint idegen, nehéz munkával, és amint látom idegfeszültségben, mert itt a munka megtartás, az bizonytalan. De nem volt helye a hazában. Talán lesz még egyszer egy valóban független magyar nép. Én ezt már nem fogom megérni. De reménykedem abban, hogy ismét lesz csodálatos hittel, akarattal, elszántsággal egy fiatal nemzedék, amelynek példaképe lesz az 56-os fiatalság. (folyt.)
1989. május 6., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A hallgatók levelei 3/3 folyt.
|

Abban is bízom, hogy nem azok fogják rehabilitálni őket, akik szégyenszemre elnézték, hogy jeltelen sírokban voltak évtizedeken át. Az én hű társam is ott nyugszik közöttük. A mostani nagy könnyítésben én kételkedem, mert egy tollhúzással még mindent meg lehet változtatni. Kérdezem, hogy azok, akik véresre vertek embereket, most egyszerre csak jóságos, szelíd lelkekké válnak? Akik képesek voltak arra, hogy kint a temetőben letartóztassanak, mert egy csokor virágtól már bevadultak és órákig fogva tartottak a tizedik kerületi kapitányságon. Érdekelne az, hogy lehet jelentkezni, ahol a politikai elítélteknek van a szervezete, mert én is ennek az ügynek voltam a részese. Nekem is van egy társam ott kint a 301-ben. És a családja már bizonyára nem él. Így, ahogy erőmből telik, én is hozzá szeretnék járulni egy kopjafa elkészítésének a költségeihez. Szíves elnézésüket kérem a hosszú levelemért, de csak ötévenként jövök ki és nem tudok Budapestről írni, mert trojka ide, perec oda, a postán eltünnek a leveleim. - Köszönjük a beszámolóját. A volt politikai elítélteknek ma már több szervezetük is van. Megadjuk az egyiknek a címét: Magyar Politikai Foglyok Szövetsége Budapest, II. kerület, Frankel Leó utca 7. földszint 1. Az üzenetrögzítőnkre érkezett hívásokból idézünk: A televízió székházában több helyre is kifüggesztettünk plakátokat, amelyek a népligeti független majálisra invitáltak. Nos, ezeket a plakátokat még pénteken leszaggatták ismeretlen kezek. Erről még aznap hírt adtunk az MTI-nek, de természetesen nem közölték le. Meg szeretném kérdezni, Önök a magyar írásbeli tételeket be szokták-e mondani. Mert sok mendemonda terjed erről. Jó lenne eloszlatni a tévhiteket. - Hát ez bizony jó lenne. Ezt május elején megpróbáljuk, amikor jönnek a telefonok, hogy mikor mondják be, ahogy szokták az írásbeli érettségi témáit. És minden évben elismételjük, hogy sosem mondtuk be, nem is fogjuk. Nemcsak azért, mert csakugyan nem tudjuk előre, honnan és miért is tudnánk, hanem azért sem, mert a vizsgákat igenis tessék komolyan venni. (folyt.)
1989. május 6., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A hallgatók levelei 3/4 folyt.
|

Azért jár az ember négy évig középiskolába, hogy némi műveltségre tegyen szert. És saját érdeke a valódi tudás, nem pedig a csalással szerzett jó osztályzat. Az ilyesmit, az érdemtelenül szerzett jó pozíciót, azt az MSZMP fogadta hagyományaiba és jobb, hogyha a fiatalok ezt nem veszik át. És ma aztán még kevésbé, mint korábban. Ma, amikor a tanártársadalom is megmozdul, jobb iskolát akar, szabad tanítást, szabad tanulást. A sok példa közül az egyik erre az alakulóban lévő történelemtanárok egylete. Azért emelem ezt ki, mert éppen ebben a tárgyban helyesbítenünk kell. A héten a Kommentár nélkül adásában pontatlanul hangzott el egy cím. Tehát helyesen, aki a történelemtanárok egyletéről érdeklődik, Miklósi Lászlót az esti órákban a következő budapesti telefonszámon hívhatja: 379-730 Az egylet első találkozója május 25-ikén, csütörtökön délután 6 órakor lesz a Deák téri Általános Iskola dísztermében. Kérem, közöljék Solt Ottilia címét. - Feltételezem, hogy a SZETA-hoz, a Szegényeket Támogató Alaphoz kíván fordulni. A SZETA-val Csányi András levélcímén lehet felvenni a kapcsolatot írásban. Tehát vagy bedobják a levélszekrénybe az üzenetet, vagy postán elküldik a következő címre: Csányi András 1111 Budapest, Karinthy Frigyes utca 4-6 V. emelet 4. Végül ismét felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy a szerda és szombat délutáni közvetlen telefonügyeletünk száma megváltozott. A mostani érvényes telefonszám a következő: A nemzetközi vonal tárcsázása után 49 89 azután 21 02 39 16 Kedves hallgatóink, köszönjük a figyelmüket, a viszonthallásra a jövő héten. +++
1989. május 6., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|