|
 |
 |
 |

Választás Szerbiában és Crna Gorában (1.rész)
|

B. Walkó György, az MTI tudósítója jelenti:
Belgrád, 1990. december 25. kedd (MTI-tud) - Elsöprő
győzelmet aratott a szerbiai választásokon a Szerbiai Szocialista
Párt, amely a kedden közzétett még nem hivatalos végeredmény szerint
194 helyet szerzett a 250 fős törvényhozásban. Ez jóval több, mint a
kétharmados többség, emellett azonban figyelemre mé ltó, hogy az
egyesült ellenzék nagymértékben javította pozícióját, s szemben az
első fordulóval, amikor egyetlen helyen sem győzött, most összesen
56 körzetben szerzett többséget. A Szerb Megújhodási Mozgalom 20, a
Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége 8, a Demokrata Párt 7,
független jelöltek 7 képviselővel rendelkeznek, a fennmaradó
helyeken kisebb pártok osztoznak.
A Vajdaságban közel sem ilyen egyértelmű a fölény, különösen Újvidéken alakult ki sajátos helyzet, ahol a Szocialista Párt 7 jelöltje közül csak egynek sikerült bejutnia a parlamentbe, s ez az egy Radoman Bozsovics tartományi kormányfő. Az ő győzelmét is kétségbe vonja azonban az ellenzék, mivel két szavazóhelyen is szabálytalanságokat tapasztaltak a körzetében. Ugyancsak itt, egy másik újvidéki körzetben indult Sztanko Radmilovics szerb miniszterelnök, aki nem kapta meg a szavazatok többségét, s így elbúcsúzhat a mandátumtól.
Dragoljub Micsunovics, a Demokrata Párt elnöke kijelentette, hogy az ellenzék tisztességgel elismeri a vereségét, de csak azzal a feltétellel, hogy az új parlament rögtön megvizsgálja a választási jegyzőkönyveket, s megállapítja, hol történtek véletlen, s hol tudatos szabálytalanságok. Vuk Draskovics, a Megújhodási Mozgalom vezetője sajtóértekezletén ismét csak az érzelmekre helyezte a hangsúlyt, kijelentve, hogy indítványozni fogja az új parlament ellenzéki bojkottját, nehogy a csekély számú ellenzék a szocialisták gúnyolódásának tárgyául szolgáljon. Úgy vélekedett, hogy a választást nem lehet sem kezdetnek, sem végnek tekinteni, a szavazás a vég kezdetét jelenti - értelmezése szerint nyilván a győztes szocialisták számára. A sajtóértekezletén ezután a többi ellenzéki vezető kérlelni kezdte Draskovicsot, hogy tekintsen el a bojkottól, ő azonban egyelőre még nem foglalt állást. Elismerte felelősségét a választási vereségért, hangoztatva azt, hogy nem lett volna szabad a szavazasok előtti bojkottot rövid idő után beszüntetni. Az ellenzék akkor azért hívott fel távolmaradásra, mert korábban nem akarták biztosítani számára a részvételt a szavazás ellenőrzésében. Amikor ez megtörtént, rögtön feloldották a bojkottot, holott más követeléseik is voltak. (folyt.)
1990. december 25., kedd 13:39
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Választás Szerbiában és Crna Gorában (2. rész)
|

Ágoston András, a VMDK elnöke a sajtóértekezleten az ellenzék együttműködését méltatta, hangoztatva, hogy a második fordulóban olyan fejleményt észlelhettek, amelyre korábban senki sem mert még gondolni sem: az összes ellenzéki párt együttműködését, mentesen minden nacionalizmustól. Bácska-Topolyán például a megújhodasi mozgalom és a VMDK együttműködése olyan eredményt hozott, 1300 szavazatot, amelyről korábban álmodozni sem mértek volna - mondotta Ágoston András.
Crna Gorán a szintén nem hivatalos végeredmény szerint Momir Bulatovics, a Crna Gora-i Kommunisták Szövetségének jelöltje lett a köztársasági elnök - 180 ezren szavaztak rá, míg vetélytársa Ljubisa Sztankovics, a Reformerők Szövetségének jelöltje 54 ezer szavazatot kapott a választások vasárnap megtartott második fordulójában.
A szlovén népszavazáson - mint ismeretes - minden eddigi szavazást felülmúló részvételi arány volt, az 1520 ezer választópolgár 93,2 százaléka járult az urnákhoz. Közülük 95 százalék a független és önálló Szlovénia mellett foglalt állást, 3,5 százalék ez ellen szavazott, 0,2 százalék érvénytelen szavaztot adott le. Ha a választópolgárok, s nem a szavazáson megjelentek számát veszik figyelembe, akkor 88,2 százalékos a függetlenségi voksok aránya. +++
1990. december 25., kedd 13:41
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|