|
 |
 |
 |

Ellenzéki pártok véleménye a Magyar Szocialista Párt kongresszusa után (1. rész)
|

1989. október 10., kedd - A Magyar Szocialista Párt kongresszusa élénk visszhangot váltott ki az ellenzéki pártok vezetősége és tagsága körében. Az MTI munkatársai több szervezet véleményéről és álláspontjáról kértek tájékoztatást.
Petrasovits Anna, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt ügyvivője a következőket mondta: - Számunkra nem igazán politikai versenytárs a bizonyos szociáldemokrata vonásokkal is rendelkező új szocialista párt. A szociáldemokrata pártnak megvannak a saját jól körvonalazott feladatai. Attól függően, hogy a szocialista párt mennyire tudja magát megújítani, gondolkodhatunk majd az együttműködés lehetőségein. Természetesen lesznek olyan pontok, ahol nem tudunk semmiféle kompromisszumot kötni. - A magam részéről csak tisztelettel tudok azokra nézni, akik elszakadva a régebbi dogmáiktól újfajta irányvétel mellett döntöttek. A jelenlegi helyzetben minden olyan változást üdvözölni kell, amely valóban a békés átmenet, a demokratizálódás felé mutat. Az, hogy a saját árnyékát át tudja-e lépni az MSZP, a következő hónapok, évek kérdése. - Mint ellenzéki politikus úgy érzem - mondotta -, hogy a Magyar Szocialista Pártnak továbbra is nagy terheket kell magával cipelnie. A kongresszus ellenére még mindig nem tisztázódtak eléggé a belső frontvonalak. A szabad választások idején dől majd el, hogy a közvélemény mennyire ad hitelt ezeknek a változásoknak, s mennyire tudja elhitetni ez az új szocialista párt, hogy bár jogutódja az MSZMP-nek, ám elhatárolja magát az eddigi évtizedek gyakorlatától. Úgy hiszem, az MSZP-t nem sikerült olyan mértékben megtisztítani, mint ahogy a reformszárny szerette volna. Sok mindenre választ ad majd a tagregisztráció is. Kérdés, hogy ki fog ebbe a pártba leigazolni, és ki gondolja úgy, hogy más keretek között kell politizálnia. Úgy érezzük, hogy az MSZDP tisztán szociáldemokrata vonalvezetésére - amelybe bizonyos liberális gondolatokat és politikai gyakorlatot is integrálni kívánunk - továbbra is szükség van Magyarországon. (folyt.köv.)
1989. október 10., kedd 17:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ellenzéki pártok véleménye a Magyar Szocialista Párt kongresszusa után (2. rész)
|

Szabad György, a Magyar Demokrata Fórum országos elnökségének tagja saját véleményét fejtette ki az újonnan alakult Magyar Szocialista Pártról. Mint mondotta: abban a nagy átalakulási folyamatban, amely reményt ad arra, hogy az ország a diktatúra korszakából eljut a képviseleti demokráciába, az uralkodó párt átalakulása régen várt, fontos eseménynek tekinthető. Az MSZMP helyére lépő MSZP arculatát ma még nehéz megítélni; mindenesetre: a várakozásokkal ellentétben nem következett be az az egyértelmű szakítás a múlttal, amely jelezné, hogy a mostani változásnak a diszkontinuitás a meghatározó tényezője. Véleménye szerint új ,,gyűjtőpárt,, jött létre, amelyben feltehetően együtt vannak a múlthoz eltérően viszonyuló erők. Márpedig a demokratikus ellenzék és a demokratikus közvélemény azt remélte: ha új párt alakul, az mentes lesz minden, a hajdani állampárthoz fűződő köteléktől. A demokratizálódás menetében a most lezárult kongresszus nem jelenti a hajdani uralkodó párt egészének átalakulását, hanem a folyamatnak csak a bevezető szakaszát. Egy valóban demokratikus, szocialista pártnak meg kellene szabadulnia minden kétértelműségtől, továbbá hajdani kiváltságainak minden maradványától. Ehhez elengedhetetlen a háromoldalú tárgyalásokon követelt feltételek teljesítése: a pártok kivonulása a munkahelyekről, a Munkásőrség jogutód nélküli felszámolása, illetve a pártvagyon és az államvagyon teljes - a kezelői jogra is kiterjedő - elhatárolása. Az új Magyar Szocialista Párt legjobb belépője a magyar demokrácia világába az lenne, ha támogatná az Ellenzéki Kerekasztalnak ezeket, az MDF által is igen fontosnak tartott követeléseit. Varga Csaba, a Magyar Néppárt országos titkára: - Azt tapasztaltam, hogy a kongresszuson a küldötteknek legfeljebb 10-20 százaléka tűnt radikálisan reformernek, s a tanácskozásnak a végső szakaszában alakult ez az arány 40 százalékra. Túl sok volt a bizonytalankodó, a határozatlan és a köpönyegforgató. Az MSZP létrejötte a reformerek győzelmének tekinthető, viszont ők ennél többet akartak. - Mi lényegesnek ítéljük meg, hogy a kongresszus kimondta: az MSZMP egyedüli jogutódja az MSZP. Ezzel jogilag kizárták annak lehetőségét, hogy a később megalakuló kommunista vagy bármilyen más pártok magukat az MSZMP jogutódjának és részben a hatalom birtokosának tekintsék; azaz csökkent egy szélsőbaloldali fordulat veszélye. (folyt.köv.)
1989. október 10., kedd 17:58
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ellenzéki pártok véleménye a Magyar Szocialista Párt kongresszusa után (3. rész)
|

- A kongresszuson bebizonyosodott, hogy az MSZP sok mindent átvett programjában az ellenzéki pártoktól, így a Magyar Néppárttól is. Mi ennek nem örülünk, viszont mindez kapcsolódási pontokat is jelent. Az ellenzéki pártoknak egyrészt nem érdeke, hogy egy túl erős és nagy tömeghatású szocialista párt jöjjön létre, a nemzet számára viszont fontos, hogy legyen egy olyan szocialista párt, amely nem jelentéktelen. Ez itt a kelet-európai koordináták között stabilizáló tényező. Ahhoz, hogy az MSZP a parlamenti választások után az ellenzéki pártok számára koalícióképes legyen, további és egyértelműbb elhatárolódás szükséges a párton belüli visszahúzó erőktől. Vidos Tibor, a Szabad Demokraták Szövetségének ügyvezető titkára az ügyvivői testület állásfoglalásáról elmondotta: az SZDSZ-nek az a gyanúja, hogy a Magyar Szocialista Párt megalakulása kapcsán nem lehet valódi változásról beszélni. Az új párt első határozatai, valamint elnökségének személyi összetétele egyelőre nem azt mutatják, hogy valójában szakított állampárti múltjával. Az SZDSZ a Magyar Szocialista Párt további megítélését annak cselekedeteitől teszi függővé. Választ vár például arra, hogy az új párt hogyan dönt azokban a kérdésekben, amelyekben nem sikerült az SZDSZ-nek és az MSZMP-nek közös megállapodásra jutnia. Így például: a pártok kivonulása a munkahelyekről, a pártvagyonról történő elszámolás, a Munkásőrség feloszlatása, valamint a köztársasági elnökválasztás időpontja. (Ismeretes: az SZDSZ-nek az az álláspontja, hogy köztársasági elnököt az új parlament válasszon.) Az SZDSZ függővé teszi az MSZP-ről kialakítandó véleményét attól is: az új párt megteremti-e a lehetőségét annak, hogy a különböző politikai szervezetek egyenlő eséllyel juthassanak a tömegkommunikációs eszközökhöz. Egy mondatban összegezve: az SZDSZ várakozó állásponton figyeli az új szocialista párt kezdeti lépéseit. (MTI)
1989. október 10., kedd 18:05
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|