|
 |
 |
 |

Az MDF sajtótájékoztatója
|

1990. november 21., szerda - A Magyar Demokrata Fórum megyei választmányaiban, a helyi szervezetek ülésein, fórumain tisztító viták folynak. Az elmúlt 2-3 évet, illetve a legutóbbi hónapokat elemző tanácskozások jelzik: az MDF-nek önvizsgálatra van szüksége, hogy a december közepi országos gyűlésen kialakíthassa politikai irányvonalát a következő esztendőkre. Egyebek között erről számoltak be az MDF vezető tisztségviselői szokásos szerdai sajtótájékoztatójukon.
Lezsák Sándor ügyvezető bejelentette, hogy a Püski Kiadóval megállapodott az Antológia Kiadó: hamarosan megjelentetik az 1987-es lakitelki tanácskozás jegyzőkönyvének hiteles anyagát, amely segíthet eloszlatni a félreértéseket.
Az MDF parlamenti képviselője, Medgyasszay László a kiskunmajsai ötpárti szándéknyilatkozat politikai hátterét elemezte. Elismerte, hogy az valóban nem hivatalos pártközi tanácskozás volt; szakértők ültek asztalhoz, talán ezért is születhetett meg az ajánlás, amely a földkérdésben a holtpontról való elmozdulást kívánta segíteni.
Barsiné Pataky Etelka a fővárosi képviselőtestület MDF-es csoportjának munkájáról beszámolva kijelentette: az MDF csatlakozik a KDNP azon felvetéséhez, amely az Alkotmánybíróság állásfoglalását kéri annak eldöntésére, hogy lehet-e alpolgármestere, aki nem tagja a képviselőtestületnek. (MTI)
1990. november 21., szerda 11:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az MDF sajtótájékoztatója (1. rész)
|

1990. november 21., szerda - A Magyar Demokrata Fórum megyei
választmányaiban, a helyi szervezetek ülésein, fórumain tisztító
viták folynak. Az elmúlt 2-3 évet, illetve a legutóbbi hónapokat
elemző tanácskozások jelzik: az MDF-nek önvizsgálatra van szüksége,
hogy a december közepi országos gyűlésen kialakíthassa politikai
irányvonalát a következő esztendőkre - számoltak be az MDF vezető
tisztségviselői szokásos szerdai sajtótájékoztatójukon.
Lezsák Sándor ügyvezető alelnök úgy fogalmazott, hogy az MDF nem ,,zsibbadt el,, , eleven mozgásban van, még ha kívülről azt is igyekeznek sugallni, hogy a hasadás, a széthúzás jelei érzékelhetők. Ahhoz, hogy az MDF szövetségként is megerősödött politikai erővé váljék, nélkülözhetetlen a vélemények tisztázása. Kiss Gy. Csaba, az országos elnökség tagja hozzátette, hogy az országos gyűlésnek a kudarcokért felelős személyeket is meg kell tudnia nevezni. Bíró Zoltán kilépésével kapcsolatban annak a véleményének adott hangot, hogy az MDF ezzel kétségkívül meggyengült. Bebizonyosodott azonban, hogy valótlanok voltak azok a pletykák, amelyek szerint Bíró Zoltán az MDF-en belül frakció szervezésébe kezdett volna.
A sajtótájékoztatón Lezsák Sándor bejelentette, hogy a Püski Kiadóval megállapodott a lakitelki székhelyű Antológia Kiadó: hamarosan megjelentetik az 1987-es lakitelki tanácskozás jegyzőkönyvének hiteles anyagát, amely segíthet eloszlatni a félreértéseket.
Az MDF parlamenti képviselője, Medgyasszay László a kiskunmajsai ötpárti szándéknyilatkozat politikai hátterét elemezte. Elismerte, hogy az valóban nem hivatalos pártközi tanácskozás volt; szakértők ültek asztalhoz, talán ezért is születhetett meg az ajánlás, amely a földkérdésben a holtpontról való elmozdulást kívánta segíteni. A képviselő szerint az MDF-nek felelős kormányzati tényezőként kötelessége, hogy a problémát minél előbb a megoldásig vigye. Pozitív jelként értékelte az SZDSZ és a Fidesz hozzáállását a kérdéshez, mert meglátása szerint ,,hivatalos megnyilatkozásaikban nem határolták el magukat,, a szándéknyilatkozattól. Az MDF a földkérdés megoldásánál bízik a koalíciós partnerek együttműködésében és az ellenzék konstruktív magatartásában, s reméli, hogy a szándéknyilatkozat alapján további hatpárti megbeszélésekre nyílik lehetőség még a parlamenti vita megkezdése előtt. (folyt. köv.)
1990. november 21., szerda 13:22
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az MDF sajtótájékoztatója (2. rész)
|

Barsiné Pataky Etelka, a fővárosi képviselőtestület MDF-es csoportjának vezetője a sajtótájékoztatón annak a véleményének adott hangot, hogy a Közgyűlés nem működik olyan lendülettel, mint azt előzetesen várni lehetett. Ennek okát elsődlegesen szervezési hiányosságokban látja. Kijelentette: az MDF csatlakozik a KDNP azon kezdeményezéséhez, amely az Alkotmánybíróság állásfoglalását kéri annak eldöntésére, hogy lehet-e alpolgármester, aki nem tagja a képviselőtestületnek. Az alpolgármester-választással kapcsolatban azt is kifogásolta, hogy a jelölteket csak rövid életrajzuk alapján kívánták megismertetni a képviselőtestülettel, anélkül, hogy programjukat kifejthették volna.
Az MTI tudósítója a lakitelki polgármester minapi, a sajtóban már nyilvánosságot kapott döntésének megítéléséről kérdezte Lezsák Sándort. Az - egyébként helybéli illetőségű - ügyvezető alelnök a hivatali apparátusban dolgozók azonnali hatályú felmondásában nem talált semmi kivetnivalót. Mint mondta: a döntést az önkormányzati testület, és nem a polgármester hozta, azzal a szándékkal, hogy a községházán dolgozókat számvetésre késztesse, enélkül ugyanis nem történhet meg a rendszerváltás. A testület ugyanakkor kinyilvánította, hogy az ott dolgozók jelentős részével együtt tud dolgozni, ezért külön is felkérték őket korábbi állásuk megpályázására. Lezsák Sándor elismerte, hogy e jogi procedúra kétségkívül támadható, ám a lakitelkiek csupán ,,elébe mentek a dolgoknak,, hiszen készül már a közszolgálati törvény, amely e kérdést rendezi. Mindazonáltal a döntésnek döbbenetes hatása volt: - mondotta el Lezsák Sándor - a lakitelki polgármestert számos más település vezetője kereste meg az intézkedés végrehajtásának ,,receptjéért,,. Az ügyvezető alelnök támogatásáról biztosította a polgármester döntését, felhívta azonban a figyelmet arra, hogy emberségesen, az eljövendő esztendő eredményességét szem előtt tartva, történjék. (MTI)
1990. november 21., szerda 13:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|