|
 |
 |
 |

Miért lépett ki az MDF-ből Bíró Zoltán?
|

---------------------------------------
London, 1990. november 12. (BBC, Panoráma) - Szombaton éjszaka derült ki egy újabb meglepetés. Mégpedig az, hogy Bíró Zoltán, a Magyar Demokrata Fórum alapító tagja, az elnökség egyik tagja bejelentette szándékát, hogy kilép az MDF vezetőségéből. Munkatársunk, Szakonyi Péter tegnap felkereste Bíró Zoltánt, és megkérdezte hogy mivel indokolja döntését?
- Két alapvető oka van annak, hogy én kiváltam az MDF vezetéséből. Az egyik kifejezetten szervezeti és módszerbeli, irányításbeli ügy. Nevezetesen arról van szó, hogy a Magyar Demokrata Fórumban kialakult egy olyan helyzet, amelyben - megítélésem szerint az elnökség és a választmány - tehát a politikai testületek - nem működnek lényegében, mint politikai testületek.
Alapvető működése egyre inkább beszűkült egy nagyon praktikus, aprólékos szervező munkába, amely együtt jár azzal, hogy politikai döntéseket nem hoz. A lényeges döntésekbe tulajdonképpen nincs beleszólása.
Ugyanakkor - ez a klasszikus helyzet - a döntésben nem vesz részt, de a felelősséget minden tekintetben vállalnia kell. Ezt a helyzetet én így nem tudom vállalni - és nem is akarom. Ez a dolognak az egyik része: az, ami inkább gyakorlatias - bár szerintem a magam szempontjából a legsúlyosabb.
Van egy másik része is természetesen, amelyet röviden úgy fogalmazhatnék meg, hogy mi annak idején egyértelműen centrumpártot akartunk a Magyar Demokrata Fórumból - mint ahogy a mozgalom maga is erre törekedett. Ez azt jelentette volna, hogy magába foglal ez a mozgalom és ez a párt is olyan irányokat, amelyek beletartoznak szervesen abba a gondolatkörbe, amit mi úgy fogalmaztunk meg, hogy nemzet és demokrácia: nemzeti érdek és demokratikus társadalmi váltás együttese. (folyt.)
1990. november 12., hétfő
|

Vissza »
|
 |

- Bíró Zoltán kilépése az MDF-ből - 1. folyt.
|

Ez tehát azt jelentette volna, hogy például azt a "plebejus demokratának", vagy "népnemzetinek" nevezhető irányt is magába foglalja, amely soha nem volt a magyar történelemben sem jobboldali, sem baloldali - hanem valami más: a magyar történelemből szervesen kinövő, és annak megfelelő eszmei és politikai irány.
És beletartozhatnak ebbe olyan jobboldali és baloldali elemek, irányok, amelyek a centrumpárt belső törvényeihez jól tudnak igazodni, és jó együttműködést tudnak megvalósítani. Mondjuk: a "nemzeti- liberális" hagyományok, vagy bizonyos kereszténydemokrata hagyományok, vagy baloldali hagyományok - amelyek úgy baloldaliak, ahogyan Magyarországon ritkán voltak persze -, hogy ehhez a bizonyos népnemzeti, vagy plebejus-demokrata irányhoz közelállók - de attól valóban kissé balra tartanak.
Ez a helyzet a Magyar Demokrata Fórumban lényegében megszünt attól, hogy az MDF maga is elkezdte deklarálni azt, amit mások mondtak róla - főképpen ellenfelek, tehát például az SZDSZ -, hogy ez egy jobboldali szervezet, hogy ez konzervatív - és így tovább.
Ebből kialakult egy olyan kép a Magyar Demokrata Fórumról - és részben maga is alakította -, hogy valóban ez egy jobboldali, konzervatív, kereszténydemokrata párt. Ilyen pártra szükség van egy országban - és szükség lehet. Én ezt a pártot még támogatnám is - de inkább kívülről. Én magam nem hiszem, hogy itt lenne a helyem: én magam nem ilyen pártot szerveztem annak idején.
- Az elmúlt héten az Önök szándékával, bejelelentésével körülbelül egyidőben egy magyar centrumpárt körvonalai is kezdtek kibontakozni. Ön hogy véli: van-e egy ilyen magyar centrumpártnak létjogosultsága akkor, amikor a magyar közéletben sem igazán szélsőbal, sem igazán szélsőjobb nincsen jelen? (foly.)
1990. november 12., hétfő
|

Vissza »
|
 |

- Bíró Zoltán kilépése az MDF-ből - 2. folyt.
|

- Azon a véleményen vagyok, hogy valamiféle nemzeti centrumnak, centrális erőnek ki kellene alakulni. A Magyar centrumszövetség - amelyről én tudok és amelynek a működéséről folyamatosan tóvolról értestültem, én magam azonban nem vettem részt benne - számomra nehezen megítélhető mozgalom. Tehát ebben a pillanatban nagyon nehezen tudom megmondani, hogy vajon mi ennek a tényleges hatóköre?
- Szavaiból úgy veszem ki, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy esetleg ismét Pozsgay Imrével közös pártot alapítson...
- Azt hiszem: nagyon ostoba politikus az, aki kizár ilyen lehetőségeket olyan helyzetben, amikor éppen félúton van valamerre. Én nem állítom, hogy ez be fog következni. Nem állíthatom, de nem zárhatom ki ennek a lehetőségét. Én Pozsgay Imrével korábban is együtt dolgoztam, és én azt hiszem, hogy mi Pozsgay Imrével - akárhogy alakuljon is a sorsunk - végülis részben ezt a lakiteleki szellemet fogjuk továbbvinni - részben pedig azt a szellemet, amit már Lakitelek előtt is jónéhányan - tehát Csoóri Sándortól kezdve Pozsgay Imrén át jónéhányan - képviselni igyekeztünk. És ebből a szempontból számomra teljesen lényegtelen lesz, hogy mondjunk Csoóri Sándor a Magyar Demokrata Fórum elnökségében lesz-e, vagy pedig egy másik szervezetnek valamilyen testületében.
Azt gondolom, hogy itt most is - mint ahogy Lakitelek idején is - Magyarország a kérdés: Magyarország további sorsa. És a szervezetek értékét majd az dönti el, hogy mennyit tudnak segíteni ennek az országnak a sorsán. +++
1990. november 12., hétfő
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|