|
 |
 |
 |

Szabad György sajtótájékoztatója
|

1990. október 26., péntek - A körülmények rendkívüliek, az Országgyűlés programja azonban az alkotmányos menetrendnek megfelelően alakul, azaz az október 29-30-ra tervezett ülést megtartják - mondotta Szabad György, az Országgyűlés elnöke szokásos pénteki sajtótájékoztatóján.
Az MTI tudósítójának kérdésére a kialakult helyzetet értékelve elmondta, hogy személyes véleményét nyilváníthatja csak ki, a sajtótájékoztatót megelőzően nem konzultált a kormány tagjaival. A rendelkezésére álló korlátozott információk, személyes tapasztalatok alapján úgy fogalmazott: bízik benne, hogy a kormány megtalálja azokat a lépéseket, amelyekkel a Budapesten és az országban kialakult helyzetet képes feloldalni. A továbbiakban kifejtette: azok, akik úgy gondolták, hogy ezeknek a kérdéseknek a megoldását az utcán kell keresniük, fel fogják ismerni minden politikai kérdés rendezésére ma Magyarországon alkotmányos lehetőségek vannak. Hangsúlyozta: egy alkotmányos országban csak törvényes úton, az alkotmányos eszközök igénybe vételével lehet megoldásokat találni, és kifejezte reményét, hogy megtalálják az alkotmányos normáknak megfelelő megoldásokat. Hangoztatta, hogy a parlament a maga eszközeivel az ilyen megoldásokban mindig partner. (MTI)
1990. október 26., péntek 11:58
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szabad György sajtótájékoztatója (1. rész)
|

1990. október 26., péntek - Magyarország sorsa nem a
köztársasági elnök, nem a parlament, nem a kormány, hanem a 10,5
millió állampolgár kezében van. Ma, ha bárkinek panasza van az
alkotmányos működés esetleges zavarai miatt, megvan a lehetősége
arra, hogy a kialakított képviseleti, demokratikus rendszernek
megfelelően véleményét, sőt ellenvéleményét is kifejtse. Amíg ezek a
véleménynyilvánítási lehetőségek fennállnak, kár nem élni velük -
mondotta Szabad György, az Országgyűlés elnöke szokásos pénteki
sajtótájékoztatóján.
A tájékoztatón - amelyen egyébként szó volt az Országgyűlés október 29-30-ai ülésének tervezett napirendjéről is - Szabad György a körülményeket rendkívülinek ítélte, s az MTI tudósítójának kérésére személyes véleményét nyilvánította ki a kialakult helyzetről, hangoztatva, hogy előtte nem konzultált a kormány tagjaival. Kifejezte reményét, hogy a kormány megtalálja azokat a lépéseket, amelyekkel a kialakult helyzetet képes feloldani. Azok pedig, akik úgy gondolják, hogy ezekben a kérdésekben az utcán kell keresniük a megoldásokat, fel fogják ismerni: minden politikai kérdés megoldására ma Magyarországon alkotmányos fórumok vannak. Egy alkotmányos országban csak törvényes úton, az alkotmányos eszközök igénybevételével lehet megoldásokat remélni és találni. Az Országgyűlés elnöke kifejezte reményét, hogy a vitákban megtalálják az alkotmányos normáknak megfelelő megoldásokat.
A továbbiakban hangoztatta, hogy amikor ez év tavaszán Magyarország a képviseleti demokrácia útját választotta ezzel együtt mindenki számára kötelező játékszabályokat is elfogadott. A képviseleti demokrácia ugyanis akkor működik jól, ha mindenki a maga helyén végzi a dolgát. Bármelyik pártnak módjában áll tolmácsolnia hívei véleményét a Parlamentben. A párton kívülieknek lehetőségük van petíciót intézni az Országgyűléshez. Az Országgyűlés pedig a számára adott törvényes lehetőségek keretei között felvilágosítást, sőt magyarázatot kérhet a kormánytól egyes intézkedéseiről. A kormány kötelezett erre a megnyilatkozásra az Országgyűlésnek. Van tehát egy olyan intézményrendszer, amely működőképes, amelyen keresztül hangot adhatnak a véleményeknek, orvoslást kereshetnek a sérelmekre. Szabad György rámutatott: indokolt, hogy az ország minden polgára éljen a megnyilatkozás ilyen eszközeivel. Ha ezek kimerülnének, csak akkor vethető fel politikailag a rendszer alkotmányos javításának igénye. (folyt. köv.)
1990. október 26., péntek 13:33
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szabad György sajtótájékoztatója (2. rész)
|

Csak válsághelyzetben szabad az eszközök nem kellő hatékonyságának érvével fellépni. Direkt eszközök bevetése indokolt lehetett egy diktatúrával szemben, amely nem nyitotta meg a törvényes és alkotmányos fellépés lehetőségét. A demokratikus Magyarországon viszont ez politikai felelősség kérdése mindenki részéről, aki ilyen fellépést tanácsol vagy ezt indokoltnak tartja. Ma Magyarország ugyanis nincs olyan helyzetben, hogy bármilyen belső problémát ne lehessen alkotmányos úton megoldani.
Szabad György kérte az ország minden szervezett erejét, a 10,5 millió magyart: gondolja meg, hogy a nehezen kivívott alkotmányosságot máris félretolva más úton próbálja kívánságait, jogait érvényesíteni. Az alkotmányos út nyitva áll mindenki előtt, s a törvényhozás minden ilyen lépést támogatni fog, és segít abban, hogy az ily módon megfogalmazott kívánságok eljussanak a döntésre képes fórumok elé. Ha nem ezt az utat választjuk, azokat a politikai vívmányokat kockáztatjuk, amelyeket már elértünk. A direkt akciók csak politikai konfrontációkhoz vezethetnek. A megoldás csak az alkotmányos intézményeken keresztül alkotmányos úton lehetséges. Ebben a választott parlamentet valóban képviselőjének, közvetítőjének tekintheti mindenki.
További kérdésekre válaszolva Szabad György elmondta: alkotmányos elv, hogy a jogok gyakorlásában senki nem akadályozhatja mások azonos joggyakorlatát. Alkotmányos jog tehát a gyülekezési jog, de ugyanakkor fennáll mindenki számára a helyváltoztatásra, a szabad mozgásra, a munkahely elérésére irányuló joga is. Ha két alkotmányos jog között konfliktus van, ezt elméleti szintén, s végső döntéssel az Alkotmánybíróság oldhatja föl, de ténylegesen a politikának kell megoldást találnia.
Az Országgyűlés napirendjével kapcsolatban Szabad György elmondta, hogy az alkotmányos menetrendnek megfelelően készülnek a hétfői, illetve a keddi plenáris ülésekre. Várhatóan lezárják a honvédelemről szóló törvény módosításának vitáját, és határozatot hoznak e kérdésben. Soron kívül tárgyalják a társadalombiztosítási alap ezévi költségvetéséről szóló módosító indítványt, hogy a nyugdíjasoknak még karácsony előtt kifizethessék a már megígért pótlékot. Ezzel kapcsolatban a tájékoztatón elmondták: a szociális bizottság javasolta, hogy 8 milliárdról 10,5 milliárd forintra emeljék a rendelkezésre álló keretet, és a szociális helyzettől függően differenciáltan 2400-tól 4000 forintig terjedően fizessék ki ezeket a pótlékokat. (folyt. köv.)
1990. október 26., péntek 13:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szabad György sajtótájékoztatója (3. rész)
|

Ugyancsak soron kívül tárgyalják a társadalombiztosítási törvény módosítását, mert ha október 31-ig nem döntenének erről, joghézag keletkezne a táppénzek kifizetésében. A tisztességtelen piaci magatartásról szóló vita várhatóan csak a következő ülésszakon folytatódik. A tervek szerint megtárgyalják még a helyi önkormányzatok megalakulásával összefüggő szabályokról szóló törvényjavaslatot is.
Az MTI tudósítójának kérdésére Szabad György elmondta, hogy a parlament - összhangban frakcióvezetők kívánságával - ismételten kérte a kormányt, időben terjessze a parlament elé mindazokat a törvényjavaslatokat, amelyek a költségvetés kialakításához szükségesek. (MTI)
1990. október 26., péntek 13:44
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|