|
 |
 |
 |

Szóvivői tájékoztató (1. rész)
|

1990. október 26., péntek - Az ország több nagyvárosának
közlekedését szinte megbénító fuvarosblokád híreivel kezdte pénteki
nemzetközi sajtóértekezletét László Balázs kormányszóvivő.
Bár részletekkel egyelőre a szóvivő sem szolgálhatott a kora reggel megkezdődött érdekegyeztető megbeszélésekről - amelyen a kormány, a magánfuvarozók képviselői, illetve az MSZOSZ Nagy Sándor vezette küldöttsége ült a tárgyalóasztal mellé -, közölte: véleménye szerint a kormány nincs abban a helyzetben, hogy az üzemanyagár-emeléssel kapcsolatos intézkedését visszavonja. Ezzel kapcsolatban a környező országok tapasztalataira hivatkozott: Csehszlovákiában és Bulgáriában már korábban hasonló mértékben emelték a benzin fogyasztói árát. Ennek ellenére mindkét országban - a szovjet olajszállítások jelentős csökkenése következtében - csak nehezen tudják biztosítani az ellátást. Magyarországon a kormány minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy zavartalan legyen az ellátás, s ezért növelte az olaj beszerzéseket dollárért. Amennyiben továbbra is a világpiaci ár alatt maradna a benzin ára, nem lehetne biztosítani a szükséges ellátást Magyarországon. Mindenesetre a probléma körültekintő megvitatására még péntek délelőtt összeül az Országos Érdekegyeztető Tanács - közölte.
László Balázs ismertette az üzemanyagár-emelkedést kísérő kompenzációs intézkedéseket is. Eszerint a rendőrség, a tűzoltóság, illetve a mozgáskorlátozottak az állami költségvetésből kapnak támogatást. A mentőszolgálat pedig a társadalombiztosítási alapból jut kompenzációhoz. Ugyancsak ellensúlyozzák az idén a tömegközlekedés, a posta-, illetve a víz- és csatorna szolgáltatások költségnövekedését.
Ami a fuvarosblokád jogi megítélését illeti, a kormányszóvivő úgy vélekedett, hogy a taxisok akciójukkal megszegték a gyülekezési jog előírásait, amikor demonstrációjukat nem jelentették be 72 órával előbb, s a közlekedés rendjét aránytalanul nagy mértékben akadályozták.
Kérdésekre válaszolva a szóvivő ismertette az áremelésről intézkedő kormánydöntés megszületésének hátterét. Eszerint az ipari minisztérium - lényegtelen eltérésekkel - két változatban terjesztette be az intézkedés tervezetét. A döntés nagy szótöbbséggel született. Ugyancsak egy kérdésre reagálva László Balázs elmondta azt is: a kormány ülésén semmilyen becslés nem hangzott el azzal kapcsolatban, hogy a benzinár-emelés mennyivel növeli meg az inflációt. (folyt.köv.)
1990. október 26., péntek 11:22
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szóvivői tájékoztató (2.rész)
|

A kormány tegnapi ülésén beható vitát folytatott az adórendszer jövőre tervezett módosításáról - közölte a szóvivő. Ezügyben egyelőre nem született döntés, ám az már tudható, hogy a kormány egyfajta súlyponteltolódást tart kívánatosnak az adórendszerben, segítendő a dinamikusabb vállalkozási tevékenységet. A kormány elképzelése szerint ezt szolgálná a személyi jövedelemadó-terhek csökkentése, illetve a terhelés ,,eltolása,, a forgalmi adó irányába. Ezzel párhuzamosan várhatóan változatlan maradna - kisebb módosulásoktól eltekintve - a vállalkozási nyereségadó. A végleges döntés azért várat még magára, mert az adórendszer módosításait összhangba kell hozni a kapcsolódó szociális kompenzációs intézkedésekkel és a társadalombiztosítási járulék szabályozásával.
A szóvivő most annyit közölt, hogy az előzetes tervek szerint három fokozatú rendszerre állítanák át az általános forgalmiadót. A tervekben 0, 10 és 25 százalékos sávok szerepelnek. Igaz ugyan, hogy néhány áru továbbra is 0-kulcsos maradhatna, ám a forgalmi adóval nem terhelt javak nagy része - élelmiszerek, közfogyasztási cikkek - 10 százalékos kategóriába kerülne. Nem kizárt, hogy adóügyekben - a kapcsolódó szociális kompenzációs intézkedések körvonalazásával - még pénteken megszületik a végleges döntés, hiszen a tervek szerint délután három órakor folytatódik a kormányülés.
Az újságírók érdeklődtek a megalakuló önkormányzatok adóbevételeivel kapcsolatos tervekről is. László Balázs emlékeztetett arra a korábbi információra, miszerint a személyi jövedelemadónak mintegy a felét kapnák meg gazdálkodásra az önkormányzatok. Emmellett jogosultságot kapnak bizonyos helyi adók, vállakozási és egyéb adók kivetésére is. Az adókivetés joga természetesen szabályozza a mértékeket is, sőt, a helyhatóságok úgy is dönthetnek, hogy egyáltalán nem terhelik a polgárokat helyi adókkal. Egyébként az önkormányzatok költségvetésének mintegy 70 százalékát várhatóan a központi költségvetés biztosítja majd. (MTI)
1990. október 26., péntek 12:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|