 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
OS:
A Magyar Nemzet Újságírói Alapítvány Kuratóriumának válasza Katona Tamásnak
"Sajnos, az államtitkár úr állításaival ellentétben, igenis
folytak titkos tárgyalások Hersant-nal, mégpedig a szerkesztőség
háta mögött, a meghatalmazása és a tudta nélkül - már 1990. március
12-14 között, Párizsban. Bizalmas egyezség született már akkor
arról, hogy a Hersant 40 százalék erejéig a Magyar Nemzet
tulajdonosa lesz.
"
SZER, Magyar híradó:
Egy lezárt ügy megbolygatása
"A Budapesti Katonai Ügyészség államtitoksértés és szolgálatban
elkövetett kötelességszegés alapos gyanúja miatt állítja katonai
bíróság elé Végvári Józsefet. A vádlott mindezen büncselekményeket
azzal valósította volna meg, hogy információt adott a
Belügyminisztérium hírhedt III/III-as ügyosztálya törvényellenes
tevékenységéről.
Még jól emlékszünk a nagy politikai vihart kiváltó ügyre, amikor
kiderült, hogy a Belügyminisztériumnak ez a titkos ügyosztálya még
akkor is folytatta a telefonok lehallgatását, amikor már
megszülettek a rendszerváltást előkészítő legfontosabb új törvények
- mindekelőtt módosították az alkotmányt. Azóta tényként
állapíthatjuk meg, hogy éppen Végvári Józsefnek, a
Belügyminisztérium volt őrnagyának lépése nyomán szűnt meg a
telefonlehallgatások és levélfelbontások évtizedes gyakorlata.
Természetesen ehhez a megváltozott kül- és belpolitikai helyzet is
kellett -, de ez nem csökkentheti az egyéni döntés jelentőségét.
"
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Szóvivői tájékoztató a kormány üléséről
|

1990. szeptember 7., péntek - A meglévő és a látható pozitív tendenciák ellenére a kormány ma még a válságjegyeket látja túlsúlyban a gazdaságban, amit a termelés visszaesése, a belső egyensúly hiánya és a növekvő infláció jelez. Jóllehet a kormány megkezdte a gazdasági rendszerváltást, a válságból való kilábalást megnehezíti, hogy a korábbi problémák hatásai most jelentkeznek, jelentős társadalmi feszültséget keltve - közölte a kormány ülését követő szokásos pénteki sajtóértekezletén László Balázs kormányszóvivő.
A csütörtöki ülésről tájékoztatva elmondta: a pénzügyminiszter az idei gazdasági folyamatok eddigi alakulásáról és a várható tendenciákról szólt. A statisztikák szerint rendkívüli mértékben javult a külgazdasági egyensúly. A külkereskedelmi áruforgalom aktívuma 550 millió dollárra nőtt, miközben a rubelelszámolású forgalom 30 százalékkal csökkent. A kitörési pontok tehát adottak, ám új veszélyforrások is jelentkeztek, hiszen csökkentek a szovjet olajszállítások, ezt az Öböl-beli olajválság is kíséri, s rontja a helyzetet az aszálykár is. Örvendetes viszont, hogy növekedett a kis- és középméretű vállalkozások száma és teljesítménye. A termelői ár 21, a fogyasztóiár-szint 26 százalékkal emelkedett az első félévben. A termelőiár-emelkedés mértéke az év végére elérheti a 22, a fogyasztóiár-szint növekedése pedig a 28-30 százalékot. A lakossági fogyasztás az év végéig 3-4 százalékkal, a reáljövedelem várhatóan 4 százalékkal csökken. Az átlagbérek jelenleg a tavalyit 27-29 százalékkal haladják meg, a pénzbeni társadalmi jövedelmek a tervezettnél gyorsabban, 32-34 százalékkal növekednek. Ugyanakkor kétségtelen az is, hogy a foglalkoztatottak száma a tavalyihoz viszonyítva az első félévhez képest 8 százalékkal csökkent. A szerkezetváltás miatt az év végére várhatóan 80-100 ezer lesz a munkanélküliek száma, a segélyezettek köre pedig 60 ezerben tetőzhet.
A kormány megvitatta a termőföld tulajdonjogáról szóló törvénytervezetet is. Úgy határozott, hogy a javaslatot igyekszik a szövetkezeti törvény módosításával együtt az Országgyűlés elé terjeszteni. Egyúttal felkéri az Alkotmánybíróságot, hogy foglaljon állást alkotmányértelmezési kérdésekben: a földtulajdon-viszonyok rendezhetők-e anyagi kárpótlással, avagy reprivatizációval, azaz az eredeti tulajdonba való visszahelyezéssel; milyen módon vonható el a szövetkezetektől a földtulajdon; eltérhet-e a javaslat az öröklés általános szabályaitól. (MTI)
1990. szeptember 7., péntek 11:21
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szóvivői tájékoztató a kormány üléséről (1. rész)
|

1990. szeptember 7., péntek - A meglévő és az érzékelhető
pozitív tendenciák ellenére a kormány ma még a válságjegyeket látja
túlsúlyban a gazdaságban, amit a termelés visszaesése, a belső
egyensúly hiánya és a növekvő infláció jelez. Jóllehet a kormány
megkezdte a gazdasági rendszerváltást, a válságból való kilábalást
megnehezíti, hogy a korábbi problémák hatásai most jelentkeznek,
jelentős társadalmi feszültséget keltve - közölte a kormány ülését
követő szokásos pénteki sajtóértekezletén László Balázs
kormányszóvivő.
A csütörtöki ülésről tájékoztatva elmondta: a pénzügyminiszter az idei gazdasági folyamatok eddigi alakulásáról és a várható tendenciákról szólt. A statisztikák szerint rendkívüli mértékben javult a külgazdasági egyensúly. A külkereskedelmi áruforgalom aktívuma 550 millió dollárra nőtt, miközben a rubelelszámolású forgalom 30 százalékkal csökkent. A kitörési pontok tehát adottak, ám új veszélyforrások is jelentkeztek, hiszen csökkentek a szovjet olajszállítások, ezt az Öböl-beli olajválság is kíséri, s rontja a helyzetet az aszálykár is. Örvendetes viszont, hogy növekedett a kis- és középméretű vállalkozások száma és teljesítménye.
A gazdasági folyamatok helyzetét elemezve a szóvivő kitért arra is, hogy a termelőiár-szint 21, a fogyasztóiár-szint pedig 26 százalékkal emelkedett az első félévben. A kormány számítása szerint az infláció mértéke a termelői szférában az év végére elérheti a 22, a fogyasztóiár-szinté pedig a 28-30 százalékot. A lakossági fogyasztás az év végéig 3-4 százalékkal, a reáljövedelem várhatóan 4 százalékkal csökken. Az átlagbérek jelenleg a tavalyit 27-29 százalékkal haladják meg, a pénzbeni társadalmi jövedelmek a tervezettnél gyorsabban, 32-34 százalékkal növekednek.
Ugyanakkor kétségtelen az is, hogy felgyorsult az infláció és növekedett a munkanélküliség is - mondta a szóvivő. A foglalkoztatottak száma a tavalyihoz viszonyítva az első félévben 8 százalékkal csökkent. A szerkezetváltás miatt az év végére várhatóan 80-100 ezer lesz a munkanélküliek száma, a segélyezettek köre pedig 60 ezerben tetőzhet. László Balázs a gazdasági rendszer átalakításával kapcsolatban szólt arról, hogy megkezdődött a paicgazdaságra való áttérést segítő jogalkotói munka is. Ugyanakkor az ehhez szükséges gazdaságpolitikai és közgazdasági koncepciók végleges formája még nem alakult ki. (folyt.köv.)
1990. szeptember 7., péntek 14:54
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szóvivői tájékoztató a kormány üléséről (2. rész)
|

A költségvetés alakulását áttekintve a kormány jóváhagyta a honvédség, a rendőrség és a büntetésvégrehajtás hivatásos állományának átlagosan 25 százalékos béremelését. A honvédelmi tárca a költségeket saját megtakarításából fedezi, a Belügyminisztérium is csak kisebb mértékben szorul költségvetési támogatásra.
A kormány megvitatta a termőföld tulajdonjogáról szóló törvénytervezetet is. Úgy határozott, hogy a javaslatot - az egymással összefüggő, több részből álló gazdasági törvénycsomag részeként - a szövetkezeti törvény módosításával együtt igyekszik minél hamarabb az Országgyűlés elé terjeszteni. Ez annál is inkább fontos, mert a jelenleg érvényes szövetkezeti törvény minden jel szerint ellentétes az alkotmánnyal. A kormány egyúttal felkéri az Alkotmánybíróságot, hogy foglaljon állást alkotmányértelmezési kérdésekben: a földtulajdon-viszonyok rendezhetők-e anyagi kárpótlással, avagy reprivatizációval, azaz az eredeti tulajdonba való visszahelyezéssel; milyen módon vonható el a szövetkezetektől a földtulajdon; eltérhet-e a javaslat az öröklés általános szabályaitól. A kormány a javaslatot az állásfoglalástól függően terjeszti be változatlan vagy átdolgozott formában a Parlament elé. A kormány rövidesen kidolgozza, a szövetkezeti törvény tervezetét, s ezt követően kerülne sor az általános kártalanítási törvény kimunkálására.
A kormány csütörtöki ülésén jelentést hallgatott meg az országot sújtó aszálykárokról. A Földművelésügyi Minisztérium helyzetértékelése szerint az ez évi aszály egyes térségekben soha nem tapasztalt mértékű volt, különösen Pest, Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom és Jász-Nagykun-Szolnok megyét sújtotta. Az aszály elsősorban a takarmánynövényeket, a zöldségféléket és a cukorrépát károsította. Kukoricából a veszteség mintegy 2,5 millió tonna. E hiányt importból kell pótolni.
A kormány a rendkívül súlyos helyzetben a különben jövedelmezően termelő gazdálkodóknak segítséget kíván nyújtani a károk mérsékléséhez. A pénzügyi segítség azokra a nagyüzemi gazdálkodókra vonatkozik, akiknél az aszály okozta terméshozam-kiesés meghaladja a 15 százalékot. Az aszálykáros üzemek részére, kamatterheik mérséklésére a mindenkori jegybanki kamathoz képest 10 százalékpontnak megfelelő összegű kamatengedményt nyújt. (folyt.köv.)
1990. szeptember 7., péntek 15:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szóvivői tájékoztató a kormány üléséről (3. rész)
|

A kormány kezdeményezi az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóságnál: az aszálykár miatt be nem fizetett társadalombiztosítási járulék szeptember 1-jétől esedékes, további 2 százalékos büntetőkamatát - egyedi megállapodások alapján - engedje el. A kormány szükségesnek tartja mintegy 10 milliárd forintos keretösszeg elkülönítését a várható nagyüzemi igények kielégítésére.
László Balázs ezután arról szólt, hogy a kormány országos kisvállalkozás-fejlesztési iroda felállításáról határozott. Ezzel javítani kívánja a kisvállalkozások serkentésében részt vállaló tárcák, szervezetek, vállalkozások munkájának összehangolását. Fő feladata elemzések, javaslatok készítése, a kormányzati döntések előkészítése, kapcsolattartás az érdekelt felek között.
A Parlament által a napokban hozott önkormányzati törvény kapcsán a kormány megtárgyalta a szükségessé vált törvénymódosítást. A javaslat szerint a polgármester - ha kívánja - megbízatása időtartama alatt korábbi munkaviszonyában maradhat. Ha megválasztásakor megszünteti munkaviszonyát, az új munkaviszonya áthelyezéssel létrejött munkaviszonynak számít.
A kormány egyetért azzal, hogy égetően szükség lenne az Országgyűlés házszabályának átdolgozására, s ehhez felajánlja segítségét: az Igazságügyi Minisztérium szakmai, jogi szakértelmét az illetékes parlamenti bizottságoknak. Amennyiben erre igény mutatkozik, az őszi parlamenti szünetben kimunkálható az új házszabály-tervezet.
A kormány napirendjén szerepelt a köztisztviselők jogállását újraszabályozó törvényjavaslat, amely egységesen szabályozza a közigazgatásban dolgozók jogállását a gyakornoktól kezdve az államtitkárig. A legfontosabb elv: világosan határolódjék el a választott politikusi és a kinevezett, a közigazgatási állások jellege. Fontos lenne, hogy e törvény lehetőleg az önkormányzati választások napján hatályba lépjen, hogy utána az új önkormányzatok a maguk hivatalnokait, köztisztviselőit már az új rend szerint nevezhessék ki, alkalmazhassák.
A kormány foglalkozott a földhivatalok helyzetével. Ez igen kedvezőtlen, technikai felszereltségük igen elmaradott, sok helyütt már az üzemeltetési költségek sem állnak rendelkezésre, kevés a dolgozók fizetése. Működési feltételeik javítására szükség van, annak összegszerűségét, illetve százalékos arányait a kormány még nem dolgozta ki. (folyt.köv.)
1990. szeptember 7., péntek 15:02
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szóvivői tájékoztató a kormány üléséről (4. rész)
|

László Balázs kérdésekre válaszolva kijelentette: nem a kormányon múlik, hogy mikor kerül a földtörvény a Parlament elé. A kormánynak nem célja a kérdés halogatása, nem ezért utalta felvetéseit az Alkotmánybíróság elé. Nyilvánvalóan a Parlament tervezett szünete is lassítja a munkát.
A kormány tudomásul vette a kisgazdapárti Zsíros Géza önálló képviselői indítványát a földtulajdon tárgyában. A szóvivő úgy tudja: a kisgazda miniszterek, illetve képviselőtársaik ráveszik majd Zsíros Gézát kezdeményezéseinek visszavonására, hogy szabaddá váljék az út a kormány törvényjavaslata előtt.
A trianoni emlékmű tervezett újrafelállításáról a kormány testületileg nem foglalt állást. A kormányzat tagjainak e kérdéssel kapcsolatos megnyilvánulásai mögött személyes vélemény rejlik - közölte egy másik kérdésre. Egy további felvetésre válaszolva elmondta: a költségvetési vita még nem zárult le. A kormány a ,,rolót,, igyekszik lehúzni a tárcák különböző költségkérelmei előtt, mert megtakarítási szándékot nem sokuk jelzett.
A kormány nem határozott el egyetlen központi áremelést sem, ez a téma nem is került szóba a csütörtöki ülésen - mondta László Balázs. (MTI)
1990. szeptember 7., péntek 15:03
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|