|
 |
 |
 |

Antall József Kötcsén (1. rész)
|

1990. augusztus 18., szombat - Antall József miniszterelnök
szombaton a déli órákban a Balatonszárszóhoz közeli Kötcse község
lakosságával találkozott. A Parasztszövetség által szervezett
nagygyűlésen, a falu zsúfolásig telt művelődési házában Gerbovits
Jenő tárca nélküli miniszter, a szövetség főtitkára köszöntötte a
kormányfőt, továbbá Vörös Vincét, a Kisgazdapárt elnökét és az
Osztrák Parasztszövetség vendégként jelen lévő vezetőit.
Antall József beszédében először a településhez fűződő személyes kötődéséről szólt. Elmondta, hogy ősei a török kiűzése után, a harcokban szerzett érdemeikért birtokot kaptak ezen a vidéken, s a frissen betelepített lakossággal együtt hosszú, kitartó munkával teremtettek jólétet a gazdaságilag lepusztult területen. Az ország helyzete ma kísértetiesen hasonlít a hódoltság utáni állapotokra - mondta a miniszterelnök -, bár a kommunista diktatúra rövidebb ideig tartott, de gazdaságilag, erkölcsileg és politikailag talán súlyosabb válságot hagyott maga után, mint a török megszállás.
Magyarországon és a közép-kelet-európai térség más országaiban éppen azért mehetett végbe a békés rendszerváltás, a kommunista vagy reformkommunista kormányok azért mondtak le önként a hatalomról, mert tudták, hogy csődtömeget hagynak hátra.
Hazugságnak minősítette Antall József azt az állítást, hogy az előző rendszer működőképes országot adott át, és hazugság terheli azokat is - tartozzanak az ellenzék bármely irányzatához -, akik a jelenlegi kormány gyengeségét, hozzá nem értését próbálják beállítani a bajok okául.
Nincs olyan kormány, amely ügyességgel, vagy valamilyen varázserővel gyorsan és fájdalmas beavatkozások nélkül kivezethetné mély válságából az országot - hangoztatta a miniszterelnök. A gondokat csak együttes erővel, az egész nép támogatásával lehet megoldani, hiszen belső bajaink mellett súlyos külső kényszerkörülményekkel is számolni kell. Így például azzal, hogy a Szovjetunió egyre kevésbé képes nyersanyaggal és energiahordozókkal ellátni az erősen eltorzított magyar gazdaságot. Keleti kereskedelmi partnereink fizetési nehézségeik folytán mind kevesebb magyar exportterméket tudnak átvenni, és zavart okoz külkereskedelmünkben a két Németország - általunk egyébként helyeselt és támogatott - egyesülése is. (folyt.köv.)
1990. augusztus 18., szombat 18:31
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Antall József Kötcsén (2. rész)
|

A belső és külső gondokkal küszködő, s 20 milliárd dollár adóssággal terhelt gazdaságunk helyzetét még olyan váratlan külpolitikai események is súlyosbítják, mint az iraki-kuvaiti válság. Ilyen súlyos körülmények közt kell a kormánynak hozzálátnia a működőképes piacgazdaság kiépítéséhez, a tulajdonviszonyok átalakításához és a nép által joggal elvárt történelmi igazságtételhez.
A tulajdonviszonyokat illetően Antall József kijelentette, hogy lehetetlen az országban egységet teremteni. Különböző, gyakran ellentétes érdekek munkálnak a lakosság körében. Több mint négy évtized tulajdonváltozásai következtében nincs mód arra, hogy egységes elvek alapján állítsák helyre a tulajdoni rendszert. Félő, hogy az ilyen próbálkozások megingatnák a vagyonbiztonságot, ez pedig elriasztaná a lehetséges hazai és külföldi tőkebefektetőket. Enélkül nem számíthatunk gazdasági felemelkedésre, csak szegénységre és nyomorra - hangoztatta a miniszterelnök.
Lehetetlen próbálkozás egy korábbi tulajdoni állapot visszaállítása, miután a vagyonok többszörösen gazdát cseréltek, ez bíróságilag megtámadható. A kártérítés vagy kárpótlás ügyében is eldönthetetlen kérdések adódnak: hol legyen a határ, kit és milyen mértékben kárpótoljanak?
Teljes körű és igazságos tulajdonvisszaállítás nincs, nem lehetséges - szögezte le Antall József. Ezt tudomásul kell venniük azoknak is, akiket személy szerint érint. A kormány és a koalíciós pártok kizárólag a földtulajdon részleges helyreállítására törekszenek, ebben keresik az ésszerű kompromisszum lehetőségét. De itt is csak a mezőgazdasági alaptevékenységet folytatók jöhetnek számításba, mert bármilyen jó lenne a városba elszármazott örökösöknek valami pénzzé tehető vagyont adni, ezt nem bírja ki az ország. A kárpótlás lehetőségén is csak az ország teherbíróképességén belül gondolkodhat a kormányzat - mondta a miniszterelnök. Az elmúlt több mint négy évtized alatt a nép döntő többségét különféle igazságtalanságok és veszteségek érték. Tekintsük ezt most egyfajta közteherviselésnek egy olyan állam javára, amely most már valóban a népé, s az emberek érdekében munkálkodik az ország felemelkedésén.
A történelmi igazságszolgáltatás más vonatkozásait illetően Antall József kifejtette, hogy a békés rendszerváltás körülményei közt a diktatúra haszonélvezőivel szemben sem lehet forradalmi eszközöket alkalmazni. Elvárható viszont, hogy az érintett személyek józan belátással, önként mondjanak le a jogtalanul szerzett előnyökről. (MTI)
1990. augusztus 18., szombat 18:34
|

Vissza »
|
 |

Javítás mtib1016-ra
|

A mai mtib1016 számú, Antall József Kötcsén (1. rész) c. hírünk 1. bek. 6. sorában a funkció helyesen:
Vörös Vince, a Kisgazdapárt tiszteletbeli elnöke -------------
(MTI)
1990. augusztus 18., szombat 19:28
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|