|
 |
 |
 |

A HÍD-Csoport ajánlása a koalíciós kormánynak a legfontosabb
gazdaságpolitikai kérdésekről (1. rész)
|

1990. május 16., szerda - Az új kormánynak rövid időn belül
határozott lépéseket kell tennie a vállalatok pénzügyi, fizetési
fegyelmének javítása érdekében. Sürgős intézkedésekkel meg kell
gátolnia a magyar gazdaság sajátos jelenségének, a sorbanállásnak,
azaz a fedezetlen fizetési megbízások összegének a növekedését.
Hasonlóan fontos, hogy az új kormány mielőbb megteremtse a
külgazdasági áttörés, az új világgazdasági kapcsolatok
megteremtésének feltételeit, és ezzel lehetővé váljon az eddig
keleti és nyugati dimenziókra tagolt magyar külgazdaság-politika
egységesítése. Az eddigi rubelelszámolású export, a ,,keleti
kereskedelem,, zavaraiból adódó feszültségek kezelésére is programot
kell kidolgozni, és össze kell kötni egy határozott
vállalkozás-élénkítő intézkedéscsomaggal - összegezte Kádár Béla a
HÍD független szakértői csoport nevében az új kormánynak tett
ajánlásaikat szerdán, az Országos Tervhivatalban tartott
sajtótájékoztatón. (A sajtótájékoztató óta ismeretessé vált, hogy
Kádár Béla az Antall-kormány nemzetközi gazdasági kapcsolatok
miniszterjelöltje.)
Mint a független szakértők a sajtó képviselőinek elmondták: a HÍD-Csoport január végén közzétett elemzéséhez képest a vártnál súlyosabb helyzet alakult ki májusra a magyar gazdaságban. A most kiadott elemzésből kiderül, hogy január végén négy kiemelt veszélyforrásra mutattak rá: az infláció elszabadulására, a tervezett fizetési mérleg felborulására, a költségvetési mérleg hiányának növekedésére, a társadalmi feszültségek - többek között a hiányhelyzetek, a munkanélküliség - növekedésére. Az új jelentésből kiderül, hogy a csoport tagjai most úgy ítélik meg: az említett gondok többsége ténylegesen beépült a magyar gazdaság idei működésébe. Emellett két új ,,veszélyzóna,, is jelentkezik: az államigazgatás szétesése, valamint a termelés folyamatos csökkenése, egy lefelé mutató termelési spirál kialakulása.
Mint a szakértők kifejtették: a gazdaságpolitika elmúlt évi szigorító lépései ma már nem elégségesek a felmerült problémák kezelésére, mivel a gazdaság tényleges folyamatai a vártnál lényegesen kedvezőtlenebbül alakulnak. Rámutattak - és ezt részletezik helyzetelemzésükben -, hogy az év első negyedében a belföldön felhasznált bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékkal, az ipari termelés volumene mintegy 10 százalékkal, ezen belül a gépiparé 16 százalékkal csökkent. (folyt. köv.)
1990. május 16., szerda 20:20
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A HÍD-Csoport ajánlása a koalíciós kormánynak a legfontosabb
gazdaságpolitikai kérdésekről (2. rész)
|

A szakértők jelentése megállapítja, hogy az új kormány olyan gazdaságot örököl, amelyben a termelés visszaesett. Az alacsony versenyképességű ipar miatt a piacok beszűkültek, és ez lényegében változatlan mennyiségű élő és holtmunka felhasználásával megy végbe. A gondokat pedig súlyosbítja, hogy az értékesítés a termelésnél is jobban csökkent, a vállalatok egy része raktárra termel. Ezért a válságból való kilábalásra olyan kormányprogramot kell kidolgozni, amely lehetővé teszi, hogy iparunk rövid időn belül a világpiacon is versenyképes árukat állítson elő.
A vállalkozásélénkítés a jövendő gazdaságpolitika egyik fő prioritása kell hogy legyen. A vállalkozások fellendítése elválaszthatatlan a strukturális változások felgyorsításától. Az új vállalkozások egyben jelentős szerepet játszhatnak a nagyvállalatok leépítése során felszabaduló, ,,feleslegessé váló,, munkaerő felszívásában. Ezzel egyidejűleg az új kormánynak a szociális védőháló megteremtésére is intézkedéseket kell kidolgoznia, mert ez elfogadhatóvá teszi a szerkezetváltás következményeit, az önerőből vállalkozóvá válni nem tudó embereket pedig védi a piacgazdaság hatásaitól.
A HÍD-Csoport szakértői úgy ítélik meg, hogy szükség van az államháztartás átfogó reformjára. Csupán ennek megvalósítása után lehet áttérni egy, a közöspiaci országokban elfogadott adózási rendszerre, amely jobban megfelel a piacgazdaság körülményeinek. Az adópolitikai lépéseket minden vonatkozásban össze kell hangolni az antiinflációs intézekedésekkel, mert a magyar gazdaságot az elszabaduló infláció szétzilálhatja.
A HÍD-Csoport szerint ösztönözni kell a magyar lakosságot arra, hogy devizáját ne külföldi bankokba helyezze el, vagy fogyasztási eszközökre költse. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy a kormány dolgozzon ki olyan betéti kamatpolitikát, amelynek következtében a lakosság inkább a hazai pénzintézetekben helyezi el valutáját. (MTI)
1990. május 16., szerda 20:23
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|