|
 |
 |
 |

Az MSZP Csongrád megyei szervezetének állásfoglalásai (1. rész) (OS)
|

1989. november 15., szerda - A Magyar Szocialista Párt Csongrád Megyei Irodája fontosnak tartja - a sajtó nyilvánosságát is felhasználva - folyamatosan a közvélemény és a párt tagjai tudomására hozni állásfoglalásait fontos társadalmi-politikai kérdésekről 1. A kezdeti bizonytalanság után megyénkben is felgyorsulóban van az MSZP szerveződése. Továbbra is várjuk a programunkkal azonosuló, baloldali értékrendet valló, és az MSZP szervezeteiben aktív politizálást vállaló volt MSZMP-tagok regisztrálását, az új párttal azonosuló - korábban párton kívüliek - tagfelvételi kérelmét. A létrejött új MSZP-szervezetekben helyes az a törekvés, hogy a községekben és a városokban a már meglévő tagság mielőbb válassza meg saját ideiglenes községi-városi ügyvivő testületét, amely a párttagok bizalmából teljes felhatalmazással kapcsolódhat be a helyi közéletbe, önállóan alakítva ki álláspontját minden fontos politikai kérdésben. A megyei szintű irányítás helyett az MSZP megyei irodája a jövőben koordinációval, szolgáltatásaival segíti a községekben, városokban folyó politikai munkát. Örömmel üdvözöljük a párton belüli tagozatok szervezésére irányuló helyi kezdeményezéseket. Alakuljon minél több tagozat Tapasztaljuk, hogy a munkások az új párt nevéből hiányolják a munkás szót. Véleményünk szerint nem ez a döntő, hanem az, hogy milyen lehetőséget kapnak a munkások a pártban arra, hogy szavukat hallassák, és érdemben részesei legyenek a politika alakításának. A munkástagozat épp erre való Hasonló a helyzet a mezőgazdaságban dolgozók esetében is, akiket az agrártagozatok megalakítására bíztatunk. Az a véleményünk, hogy többet ér egy erős munkás- vagy agrártagozat, amelyben önállóan politizálnak, mintha - ahogy korábban az MSZMP-ben volt - a párt- és az állami vezetés szűk köre állandóan a munkások nevében szónokolna. Arra bíztatjuk tehát a baloldali demokratikus szocialista érzelmű munkásokat, parasztokat, ne üljenek fel az újabb munkásdemagógiával előálló (régi) új pártszerveződéseknek. Különösen ne azoknak, akik egyszer már kisajátították és lejáratták a munkásmozgalom céljait, és válságba vezették az országot, a pártot. Szükségesnek tartjuk, hogy minél több rétegtagozat, érdeklődés, életkor, szakma szerinti szerveződés alakuljon a Szocialista Párt keretében. Nagyon várjuk sorainkba a tenni akaró fiatalabb nemzedékek politizáló képviselőit (folyt.köv.)
1989. november 15., szerda 17:45
|

Vissza »
|
 |

Az MSZP Csongrád megyei szervezetének állásfoglalásai (1. rész) (OS)
|

Azt akarjuk, hogy a Szocialista Pártban mindenki otthon érezze magát, szabadon kifejthesse véleményét, alakítója legyen a párt politikájának. Hinnünk kell abban, hogy ez a párt képes volt a múltjára pontot tenni. Az MSZP szervezeteinek mielőbb talpra kell állni, hogy a jelen és a jövő feladataira összpontosítsák erőiket. Politizálni kell, miközben tovább kell folytatni a párt szervezését. Választásokra kell készülnünk. Bízni kell, hogy megváltoztatható az emberek gondolkodása, cselekvése. 2. Az MSZP Csongrád megyei szervezete természetesnek tartja, hogy a hazánkban zajló jelentős társadalmi-politikai és remélhetőleg mielőbb megkezdődő gazdasági változások minden szinten számottevő személyi változásokkal járnak együtt. Szükségszerű, hogy ezek a változások érintik a korábbi állampárt (MSZMP) és a jogutódja (MSZP) apparátusait is. Meggyőződésünk, hogy ez a folyamat a békés átmenet előrehaladtával érinti a korábbi pártállam struktúráit - az állami, társadalmi, érdekképviseleti szervek apparátusait -, az elmúlt évtizedekben felduzzasztott gazdasági-hivatali bürokráciát is. E folyamatok egyik kezdeményezője az MSZMP volt, amit napjainkban a Magyar Szocialista Párt alakuló szervezetei következetesen képviselnek, támogatnak. Az Európához való felzárkózásunk - mint fontos nemzeti célunk - minden szinten és minden kérdésben kulturált, európai válaszokat, problémamegoldásokat kívánnak. Az MSZP Csongrád megyei szervezete éppen ezért elítéli a volt MSZMP apparátusból távozókkal kapcsolatban az utóbbi időben megjelent egyoldalú, differenciálatlan, nem ritkán hangulatkeltő írások, karikatúrák szerzőit, akik sommásan ,,ejtőernyősnek,, titulálnak képzett, becsületes embereket is, akik többek között a párttestületekben és az apparátusokban végzett munkájukkal, közéleti tevékenységükkel a most zajló változásokat is előkészítették. Az MSZMP korábbi felső vezetését - köztük azokat is, akik manapság megkérdőjelezik a legutóbbi kongresszusunk és az MSZP legitimitását - jelentős felelősség terheli azért, hogy a társadalom válságáért a pártapparátust kiáltják ki bűnbaknak, amit egyes sajtóorgánumok még felerősítenek vagy sajátos érdekeik szerint interpretálnak. Azok, akik felelősek a múltban elkövetett hibákért, visszaéléseket követtek el vagy felkészületlenségük is hozzájárult a jelen válságos helyzet kialakulásáért, azok nagy többsége megyénkben már a korábbi években megbukott, kikerültek a testületekből, apparátusokból, és a közélet perifériájára sodródtak. (folyt.köv.)
1989. november 15., szerda 17:48
|

Vissza »
|
 |

Az MSZP Csongrád megyei szervezetének állásfoglalásai (3. rész) (OS)
|

Az ő tevékenységük, munkásságuk megítélése a történeti kutatások feladata, és rövid távon az ezirányú felszínes publicisztikák sem szolgálják a nemzeti megbékélést, a békés átmenet céljait, és méltatlanok egy európai jogállam, a Magyar Köztársaság most formálódó arculatához. A pártapparátusból más területre távozók többségének van becsületes szakmája - nem egynek több diplomája -, ezért nem kényszerülnek ,,ejtőernyőzésre,,. Nem kívánnak maguknak kivételes bánásmódot, csak esélyegyenlőséget. Ugyanakkor visszautasítjuk a manapság is többfelé tapasztalható diszkriminációt, hangulatkeltést. Véleményünk szerint jól képzett, dinamikus, ugyanakkor szerény létszámú politikai párt működésének és a mai viszonyaink között - a demokratizmus kontrollja alatt - jelentős szerepe van a Magyar Szocialista Párt megszervezésében. 3. A Magyar Szocialista Párt Csongrád megyei szervezete nem kéri fel tagjait és támogatóit az 1989. november 26-i népszavazáson való részvételre, de nem szólít fel annak bojkottjára sem. Egyetért a Magyar Demokrata Fórum vezetésének a népszavazás kierőszakolásáról valott kritikájával. Véleményünk szerint is az SZDSZ-Fidesz által kikényszerített népszavazás ,,obstrukciós,, ügy, lassítja a békés átmenet megvalósulását, tovább élezi a társadalomban tapasztalható feszültségeket, növeli a politikai változásokkal lépést nem tartók értetlenségét, elbizonytalanodását. Ez a lépésük nemzetgazdaságunktól elvon több mint 200 millió forintot, amit más égető problémáink megoldására, esetleg az egészségügy feszítő anyagi gondjai enyhítésére fordíthatnánk. Nem beszélve arról, hogy a magyar társadalom szavazópolgárait olyan ügyekben ,,citálják,, népszavazásra, amelyek többségében már közmegelégedésre döntött a Parlament. A népszavazást kierőszakoló szervezetek és az utóbb hozzájuk csatlakozó Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt meg akarják fosztani a népet attól, hogy maga válasszon köztársasági elnököt. Vezetőik nyilatkozataikkal, kampányukkal, tetteikkel bizonyítják, hogy a kibontakozóban lévő többpárti köztársaságunkban milyen szerepet szánnak a demokratizálódás folyamatában a népnek, és rövid távú pártérdekeiknek mily könnyen alárendelik a nemzet érdekeit. Szeged, 1989. november 15. Az MSZP Csongrád Megyei Irodája (OS)
1989. november 15., szerda 17:51
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|