|
 |
 |
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (1. rész)
|

1990. június 18., hétfő - Hétfőn megkezdődött az
Országgyűlés rendkívüli ülésszaka. Mielőtt a képviselők megkezdték
volna az első ülésnap napirendjének, a Magyar Köztársaság
alkotmányának módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitáját,
az Országgyűlés határozott a kormány által sürgősséggel kért
törvényjavaslatok napirendre tűzéséről, valamint több képviselő is
szót kért a napirend előtt.
Az Országgyűlés elfogadta, hogy a rendkívüli ülésszakon tárgyalják meg a bírósági népi ülnökök megbízatásának meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot; a lakáscélú kölcsönök utáni 1990. évi adófizetésről szóló 1989. évi XLIX. törvény hatályának rendezéséről szóló törvényjavaslatot; a földről szóló 1987. évi I. törvény módosítását; az állam- és közbiztonságról szóló 1974. évi 17. törvényerejű rendelet módosítását; valamint az Állami Vagyonügynökségről és a hozzá tartozó vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 1990. évi VII. törvény módosítására benyújtott törvényjavaslatot.
Kónya Imre (MDF) ismertette az Alkotmányügyi, Törvényelőkészítő és Igazságügyi Bizottság, valamint az Ügyrendi Bizottság együttes állásfoglalását arról, hogy miként tűzhetők a rendkívüli ülésszak napirendjére interpellációk, illetőleg kérdések. Ennek lényege, hogy az interpellációk napirendre tűzését a képviselők egyötödének aláírásával kell javasolni, s ennek alapján az Országgyűlés dönt interpellációs nap beiktatásáról a rendkívüli ülésszak alatt.
Az elnöklő Szabad György bejelentette: Göncz Árpád ideiglenes köztársasági elnök javaslatot tett a Legfelsőbb Bíróság elnökének és a legfőbb ügyésznek a személyére. A megbízott házelnök közölte: a jelölteket meghallgatja és véleményezi az Országgyűlés Alkotmányügyi, Törvényelőkészítő és Igazságügyi Bizottsága, s ezután kerülhet sor megválasztásukra.
A napirend előtt szót kérő képviselők sorát Debreczeni József (MDF), a sajtóprivatizációs ügyeket vizsgáló bizottság elnöke, aki reagált Molnár Péternek, a bizottság titkárának a múlt kedden felvetett indítványára. Úgy vélekedett, hogy a Fidesz képviselőjének javaslatában nem állja meg a helyét a házszabályra tett hivatkozás, mert az az állandó bizottságokra vonatkozik. (Emlékezetes, Molnár Péter kifogásolta, hogy a sajtóprivatizációs bizottság munkarendjében a zárt ülések módszerét helyezte előtérbe, s ezért kérte: az Ügyrendi Bizottság foglaljon állást az ügyben.) (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 12:36
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (2. rész)
|

Debreczeni József arra hivatkozott: a külföldi parlamenteknél általában az a szabály, hogy a különbizottságok ülései nem nyilvánosak. Azt állította, hogy a sajtóprivatizációt vizsgáló bizottság eddigi négy ülése közül három nyilvános volt. Végezetül kifogásolta, hogy Molnár Péter indítványa ellentétes a bizottság határozatával, s a parlamentarizmussal. Molnár Péter válaszában visszautasította, hogy eljárása - amellyel kisebbségi álláspontot tárt az Országgyűlés elé - ellentétes a parlamentarizmus szellemével. Felhívta a figyelmet arra, hogy Debreczeni József állításával ellentétben a bizottság eddig két zárt ülést tartott, s csak a múlt héten volt egy nyilvános ülése. Fenntartotta javaslatát, hogy az Ügyrendi Bizottság foglaljon állást az ügyben.
Ezután Szokolay Zoltán (MDF) emelt kifogást Hankó Faragó Miklósnak, az SZDSZ frakcióvezetőségi tagjának a Batthyány Lajos-Nagy Imre emlékmécsesnél szombaton mondott beszéde egyik kitétele ellen. Nevezetesen, visszautasította a szabad demokrata képviselő azon állítását, miszerint ,,az új kormánynak az amnesztiatörvényre vonatkozó eredeti javaslata közkegyelemben részesítette volna a pártállam volt zsarnokait,,. Az MDF képviselője elítélte a beszédet, mint olyan akciót, ami hamis politikai propagandát fejt ki.
Kónya Imre a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának nyilatkozatát ismertette a helyhatósági választások időpontjával kapcsolatosan. Az MDF frakcióvezetője emlékeztetett arra, hogy a Magyar Köztársaság ideiglenes elnöke október 14-re tűzte ki az önkormányzati választásokat. Az MDF képviselői nyilatkozatukban leszögezik: vállalják az önkormányzatokról és a helyhatósági választásokról szóló törvény megalkotásával összefüggő munka felgyorsítását. Javasolják a többi parlamenti frakciónak, hogy támogassák ezt a törekvést. Az MDF frakciója szerint amennyiben a szóban forgó törvényalkotó munkát sikerül felgyorsítani, kérjék az ideiglenes köztársasági elnököt: módosítson a helyhatósági választások időpontján oly módon, hogy az első fordulóra a lehető legkorábbi időpontban kerüljön sor.
Orbán Viktor, a Fidesz parlamenti csoportjának vezetője a napirenden kívüli felszólalásokra reagálva kifejtette: a Fidesz - egy-két sürgős esetet kivéve - tartózkodott attól, hogy napirend előtti ügyekkel vegye el az időt a törvényhozói munkától. (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 13:07
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (3. rész)
|

Ám az elmúlt fél órában történt hozzászólások pártpolitikai fórummá alakítják át az Országgyűlést, márpedig a Parlament nem erre való - hangsúlyozta. Az MDF frakcióvezetője által ismertetett nyilatkozatra utalva leszögezte: egyetlen pártnak sincs joga, sőt lehetősége se szabad, hogy legyen felhívásokat intézni napirend előtt a többi párthoz és a közvéleményhez. Kifejtette: áldatlan állapotokat fog előidézni, ha a parlamenten kívüli munkában is az a kapkodás uralkodik el, ami az Országgyűlés utóbbi tevékenységét jellemezte. Az ideiglenes köztársasági elnöknek joga van meghatároznia a helyhatósági választások idejét, s nem lenne szerencsés, ha ebben a Parlament befolyásolná. Orbán Viktor egyébként is kételyeit hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy a szükséges törvények hiányában jelölte meg az ideiglenes köztársasági elnök a választások napját. Különösen szerencsétlen lenne egyelőre azt szorgalmazni, hogy az időpontot hozzák előre - mondta a Fidesz frakcióvezetője, s kérte Kónya Imrétől az indítvány visszavonását.
Kónya Imre válaszában azzal érvelt, hogy az ország érdekét szolgálná az önkormányzati választások előrehozása. Úgy vélekedett, hogy ha a Tisztelt Ház fokozott törvényalkotó munkával elősegítené a két törvény mielőbbi elfogadását, lenne értelme a javaslatnak, s az nem csorbítaná a köztársasági elnök jogkörét.
Végezetül szót kért Torgyán József is, aki a Kisgazdapárt nevében támogatásáról biztosította az MDF előterjesztését. (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 13:11
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Javítás az mtib2004 sz. hírre
|

A mai mtib2004 sz. Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (1. rész) című hírünk 5. bek. 2-3. sora helyesen:
... vizsgáló bizottság elnöke nyitotta meg, aki reagált Molnár ------------------------ Péternek, ... (MTI)
1990. június 18., hétfő 13:48
|

Vissza »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (4. rész)
|

Mielőtt hozzákezdtek volna a képviselők az alkotmánymódosítás részletes vitájához, Szabad György reagált azokra a petíciókra, amelyek tiltakoznak a magyarországi zsidóság kisebbséggé történő nyilvánítása ellen. Emlékeztetett arra, hogy az eredeti törvénytervezet nem tartalmazott erre vonatkozó kitételt, csupán módosító indítványban szerepelt, de időközben ezt is visszavonta a beterjesztő.
Ezek után következett az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája, amelyben éppúgy szóba került a jövendő címer számos heraldikai vonatkozása, mint a politikai csatározások középponti kérdésévé lett köztársaságielnök-választás. Ez utóbbi kérdést érintve több képviselő is visszautasította azt a nem egyszer hangoztatott vádat, miszerint a Parlament általi elnökválasztás a nép feje felett született döntés lenne. Mint Darvas Iván (SZDSZ) rámutatott: a törvényhozás szerepe értékelődne le, ha komoly politikai döntéseket nem hozhatnának meg a képviselők. Hozzátette: az országgyűlési képviselőket éppen azért választották, hogy a politikai döntéseket, s azok felelősségét vállalják.
A köztársaságielnök-választás ügyében végül is Németh Miklós független képviselő kompromisszumos javaslata látszott feloldani az ellentéteket. A volt miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy az elnökválasztás módjáról kialakult, s egyre tovább gyűrűző politikai vita azzal a veszéllyel jár, hogy meginog az emberek hite a többpárti Parlamentben, s ezzel egyidejűleg meggyengülhet a külföld bizalma is.
Németh Miklós éppen ezért Király Zoltán, illetve az MSZP népszavazást szorgalmazó aláírásgyűjtési akciójával összefüggésben azt indítványozta, hogy az átmenet bizonytalanságának csökkentése érdekében most a Parlament válasszon köztársasági elnököt, de annak mandátuma csak két évre szóljon. Mint mondotta: a két év alatt sor kerülhetne egy véleménykérő népszavazásra, amelyen egyúttal az új alkotmány néhány lényeges kérdéséről is állást foglalhatnának a választópolgárok. Mindemellett Németh Miklós világossá tette hozzászólásában, hogy sem Király Zoltánt, sem őt a köztársaságielnök-választással összefüggésben semmiféle személyes ambíció nem vezérli.
A kompromisszumos javaslathoz csatlakozott a független képviselők csoportja is, s a nevükben felszólaló Fodor István bejelentette, hogy visszavonják az alkotmánymódosítással kapcsolatban a köztársaságielnök-választás módját érintő módosító indítványaikat. (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 18:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (5. rész)
|

Ugyancsak az elnökválasztás tekintetében az MSZP-t ért vádakat utasította vissza határozottan Horn Gyula, hozzátéve: a szocialista frakció éppoly legitim, mint a többi párt parlamenti csoportja, s így nem vitatható el tőle a népszavazás kezdeményezésének joga. A továbbiakban kifejtette, hogy a köztársasági elnök stabilizáló tényező lehet egy esetleges politikai válság esetén, s ezért is fontos, hogy egy népszavazással megválasztott, az ország lakosságának bizalmát élvező személy töltse be a posztot. Emellett azon a véleményen volt, hogy az elnökválasztás időpontjáról és körülményeiről mielőbb kezdjenek konzultációt a parlamenti pártok.
Horn Gyula felszólalásának ezt követő gondolatai kisebb polémiát váltottak ki, ugyanis az MSZP elnöke kijelentette: széles körű tiltakozást eredményezett az új művelődési miniszter vallásoktatással kapcsolatos koncepciója. Ezzel összefüggésben Horn Gyula leszögezte: a hitoktatás bármilyen formában történő kötelezővé tétele nemcsak az alkotmány paragrafusait sérti, de ellentétes a Magyarország által is aláírt Politikai és Polgári Jogok Nemzetközi Egységokmányával, valamint a lelkiismereti szabadságról alkotott törvénnyel.
A felszólalásra reagáló Lukáts Miklós államtitkár Horn Gyulával vitába szállva egyértelműen aláhúzta, hogy fakultatív tárgyként szerepel majd a hittan az iskolai tantervekben. A művelődési tárca vezetőjének nyilatkozatai nyomán keletkezett félreértéseket eloszlatva leszögezte: a diákok, illetve szüleik szabadon dönthetnek a tárgy felvételéről. Horn Gyula ennek ellenére úgy vélte, hogy a hitoktatás ebben a formában tervezett bevezetése sincs összhangban az alkotmány azon rendelkezésével, amely egyértelműen szól az állam és az egyház szétválasztásáról. (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 18:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (6. rész)
|

Fontos szerepet kapott a vitában a korona és a címer, illetve ezek együttes jelképként való alkalmazása. Kisebbfajta heraldikai ,,csetepaté,, alakult ki, amelyben Kéri Kálmánnak (MDF) a történelmi címerhez való ragaszkodását kifejtő felszólalása után Szabad György (MDF) történészként fogalmazta meg véleményét. Elöljáróban hangoztatta: a szent korona tiszteletét és védelmét mindenképpen biztosítani kell, s indokolt, hogy önálló törvény szülessen erről. Címernek csak az tekinthető - mondotta -, ami a címerpajzson helyezkedik el, így a korona legfeljebb csak ,,melléklete,, a címernek. Történelmi tényekre utalva kijelentette, hogy a címer és a korona ezer éves összekapcsolódása pusztán egy szép álom, hiszen a szent korona és az államcímer először Mária Terézia idején jelent meg együttesen. Zétényi Zsolt (MDF) arra emlékeztetett: Kossuth annak idején a Habsburg-ház jelképeinek eltüntetését rendelte el a címerből, nem pedig a koronáét. (folyt. köv.)
1990. június 18., hétfő 18:11
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszaka - hétfő (7. rész)
|

A szerteágazó, sokrétű vitában Gerbovits Jenő (FKgP) szavaiból az tűnt ki, hogy ellenzi a földtörvény elfogadásának kétharmados többséghez kötését.
Orbán Viktor (Fidesz) a konstruktív bizalmatlansági indítvány ellen emelte fel szavát. Kifejtette, hogy bár módosító javaslatát az illetékes bizottság elvetette, igazi ellenérvet nem tudott felhozni ennek az intézménynek alkotmányossá tétele mellett. Példaként említette meg, hogy volt, aki azzal érvelt a módosító javaslat elfogadása mellett, hogy nem lát különbséget a kétféle bizalmatlansági indítvány között. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy korábban is felhívta a figyelmet: a konstruktív bizalmatlansági indítvány elfogadásával egy fizikai aktus három jogkövetkezményt vonna maga után. Nevezetesen, hogy a miniszterelnöknek adott bizalom megvonásával egyidejűleg a Parlamentnek bizalmat kellene szavaznia az új kormányfőnek úgy, hogy a programját a képviselők nem is ismerik. Mindez a Parlament súlyos gyengülését idézné elő, s felborítaná a Parlament és a kormány közötti egyensúlyt.
Torgyán József, a kisgazdák frakcióvezére pártpolitikai propagandától sem mentes felszólalásával ismét derűs perceket varázsolt az ülésterembe. A kisgazda képviselő elsősorban a fiatal demokraták módosító javaslatait ,,ostorozta,,. Szájer József (Fidesz) a földtörvény kétharmados elfogadását szorgalmazó indítványát úgy minősítette, hogy ez elsősorban a Kisgazdapártnak kíván gondot okozni. Ugyancsak bírálta Orbán Viktornak a konstruktív bizalmatlansági intézmény bevezetése elleni javaslatát, mondván, ez az intézmény éppenséggel arra irányul, hogy ne lehessen könnyen megbuktatni valakit. ,,Érvként,, a konstruktív bizalmatlansági indítvány szükségessége mellett azt hozta fel, hogy ,,rombolni könnyű, építeni nehéz,,. Hangsúlyozta: az MDF helyesen javasolta ennek az intézménynek a beépítését az alkotmányba. Végezetül egyetlen mondattal ismét a földtörvény minősített többséggel való elfogadása ellen emelt szót, mondván, hogy ,,a kisgazdákat le lehet szavazni, az MDF-et le lehet szavazni, de a magyar népet nem,,.
(folyt.köv.)
1990. június 18., hétfő 18:23
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszak - hétfő (8. rész)
|

Kőrösfői László (MSZP) hozzászólása - amelyben támogatta azt az indítványt, hogy a munkavédelem foglalja magában a rendszeres testedzés lehetőségének biztosítását is - után Orbán Viktor reflektált Torgyán József felszólalására. A fiatal demokraták frakcióvezetője kifejtette: távol áll tőle, hogy olyan hangot üssön meg a vitában, mint a kisgazdák frakcióvezetője. Rámutatott: az alkotmánymódosítás témája elég komoly ahhoz, hogy érdemi szakmai érvek ütközzenek meg, ne pedig viccek. Torgyán József felszólalása ugyan lendületes volt - mondotta -, de egyetlen alkotmányjogi érvet sem tartalmazott, sem a konstruktív bizalmatlansági indítvány mellett, illetve ellene.
Áder János (Fidesz) megjegyezte, hogy a vita arról győzte meg, miszerint érdemes lett volna külön címer- és zászlóügyi albizottságot felállítani a kérdések tisztázására. Úgy vélte, problémát okozott, hogy a képviselők nem tematikusan haladtak végig a módosításokon. Üdvözölte: az általa beterjesztett módosító indítványok közül bizottsági támogatást kapott, hogy a köztársasági elnök hivatali ideje és a Parlament mandátumának ideje ne essen egybe. Ugyanígy az, hogy paritásos alapon állítsák fel az alkotmánybírákat jelölő bizottságot. Kifogásolta ugyanakkor, hogy nem fogadták el javaslatát a Nemzeti Bank elnökének Parlament által történő megválasztására. A fideszes képviselő azzal érvelt, hogy ez a választási módszer az alapintézmény tekintéjét növelné.
Áder János felszólalására az elnöki pulpitusról röviden reflektált Szabad György. Véleménye szerint a vita szerteágazó volta összefügg azzal, hogy nem törvényjavaslatot, hanem törvénymódosítások sorozatát tárgyalja a Parlament.
Fodor István (független) egyperces hozzászólásában megjegyezte: az Alkotmánybíróság depolitizálására jelentene minimális garanciát az a gesztus is, ha a jelölőbizottságban helyet kapna a függetlenek képviselője. Szerinte ezzel a függetlenek nem többletjogokat kapnának, hanem olyan jogot, ami a pártfrakciókat is megilleti.
Torgyán József ismét szükségesnek érezte, hogy válaszoljon Szájer József és Orbán Viktor Fidesz-képviselőknek. Orbán Viktorral ellentétben azt hangoztatta, hogy a konstruktív bizalmi indítvány témájában ,,csak az ő érvei - rombolni könnyebb, mint építeni - voltak a jogi érvek,,. Az utolsó felszólaló Raj Tamás (SZDSZ) egyebek között arról szólt, hogy a nemzetiségek parlamenti képviseletére vonatkozóan támogatja azt az indítványt, amelyben nincsenek nevesítve a nemzetiségek.
A hétfői ülésnap munkáját hat óra után néhány perccel rekesztette be Szabad György, megjegyezve, hogy az alkotmánymódosítás részletes vitáját folytatja majd az Országgyűlés. (MTI)
1990. június 18., hétfő 18:39
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|