|
 |
 |
 |

A hallgatók fóruma
|

München, 1989. július 01. (SZER, Hallgatók fóruma) - Köszöntjük a hallgatókat. A mikrofonnál Takács Antal, Magyar Kálmán és Láng Júlia. Jó nagy halom levél átnézése után eléggé elszomorodva keresgélek, melyikből is idézni, mit is idézni, mert meg kellene felelni annak a követelmények is, hogy ez a műsor lehetőleg arányosan azt tükrözze, amiről a hallgatók írnak, meg telefonálnak, mert hát ez az Önök műsora, tehét Önöket is bemutatja. De persze azért annak a jogos igénynek is eleget kellene tenni, hogy maradjunk közérdekűek. A kifejezetten magánjellegű levelek aránya nem növekedett kölönösebben, viszont határozottan úgy tünik, hogy megsokasodtak a gyűlölködő levelek. Sokféle irányból és sokféle irányban tudnak gyűlölni az emberek személyeket is, csoportokat is és úgy tünik, hogy nem tűrtőztetik magukat a vészes általánosítástól sem. Csak egyet idéznék azok közül, akiket azért kell idézni, hogy tudjunk róla, ilyenek is léteznek. Géppel írt szöveg a Független Magyarország Hadseregének első békés akciója címmel. Húsz pontba foglalják a mondanoivalójukat és az első pontban a politkai élet megtisztítása érdekében nagy mennyiségű halálbüntetés kiosztását javasolják. Sosem lehet tudni, hogy hány ember van egy ilyen levél mögött, de ha csak egyetlen egy vagy csupán kettő, még az is nagyon sok. Nem lehetne találni végre va lami ügyes lelki gyógymódot a gyűlölködés, a bosszúvágy, a hatalomvágy ellen valamilyen szelid lelki gyakorlóteret, ahol megértik, hogy valamilyen megbékélésre most már tényleg szükség van? A fekete doboz egyik kazettáján láttam egy virágárus asszonyt a tavaly október 23-i tüntetésen. Hátrafordult a kamara felé a virágai fölött és sírt. Két bátyját, akik védték a Pártházat, fölakasztotta a tömeg -56-ban. Őt magát, az asszonyt, úgy vágták le akkor a fáról. Legyen vége már, legyen béke már - mondta az asszony, nézte tüntetőket, elmosolyodott és hozzátette: - Nem, ezek már nem olyanok, ezek nem csinálnak olyanokat. A megbékélés nem megalkuvás - talán ezt kellene üzenni a dühös lelkeknek. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
|
 |

- A hallgatók fóruma 1. folyt.
|

Még mindig érkeznek hozzászólások a június 16-i temetéshez. Sopronból jött a levél egy harminc éves soproni értelmiségi aláírással. Kérem, tolmácsolják köszönetemet és tisztelemet azoknak a szónokoknak, mindenek előtt Mérai Tibornak és Orbán Viktornak, akik néhai miniszterelnökünk és társainak a végső tisztességadása alkalmával szó szerint megfogalmazták és kimondták a szívemben, lelkemben meglévő érzéséket, a fejemben régóta meglévő gondolatokat. Végre retorikát hallhattunk, mert valós, igaz, őszinte, szívből jövő gondolatokat fejeztek ki. Végre az idenditászavarban szenvedő magyarság tiszta beszédet hallott. Most levélírás közben hallgatom a SZER esti, 22.00 órai adását és telefonbeszélgetést Orbán Viktorral. Ne legyenek kétségeid. Azoknak a szemében látszol ünneprontónak, ha egy ilyen megkésett temetést ünnepnek lehet nevezni, és helyesen fogalmaztál megint, akiknek kellemetlen az igazság, akiknek hatalma a hazugságra, a ködösítésre épült és épülni próbál ma is. Kedves SZER Ma már elég részletesen ismerjük az 1956-os demokratikus Nagy Imre-kormány tőrbecsalásásának, elhurculásának és kivégzésének a körülményeit. De hiányzik egy fontos láncszem. Kinek a gondolata volt Nagy Imrét és társait kivégeztetni? Ma amikor a Szovjetunió is a nyíltságra bíztat, meg kellene kérdezni a koronatanút, Kádár Jánost, hiszen él, mondja el ő, hogy kitől kapta a kivégzési parancsot és mikor. És mivel indokolták a kivégzés szükségességét. Ezek a kérdések minden igaz magyart érdekelnek. - Nemigen látok esélyt arra, hogy Kádár János a Szabad Európa Rádió munkatársának mondaná el először az igazságot. A Magyaroszág című hetilapban olvasható sorozatban a volt pártfőtitkár azt állítja, hogy a bíróság nem utasításra hozta ítéletét, sőt, hogy az akkori Politikai Bizottságban erre senki sem vállalkozott volna. De hát úgy látszik arra sem vállalkozott senki, hogy nemet mondjon egy még felsőbb utasításnak. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A hallgatók fóruma 2. folyt.
|

- Jevgenyíj Ambarcumov, a Moszkovszkije Novosztyi legújabb számában a Nagy Imre temetésről írva közli, hogy a 31 évvel ezelőtti halálos ítéletre Hruscsov adta ki az utasítást. Ha így is volt, általános a vélemény, hogy Kádár János mondhatott volna nemet. Ezt kellett volna tennie és megtehette volna. Nem tette. Ambarcumov most azt írja: reméli, hogy a Szovjetunióban már a közeljővőben kimondják a igazságot Nagy Imre és társai halálának körülményeiről. Erre vár Kádár, hogy ő is bevallja az igazságot, vagy még akkor sem fogja merni megtenni? - Jó napot kívánok, Szabad Európa Rádió Nyitnak-e Pesten irodát? Ha igen, mikor és hol? Ha nem, miért nem ? Megjelent egy könyv az -56-os forradalom alatti rádióadások szövegével. Jó lenne, ha a SZER ugyanezen időszak alatti rádióadásainak a szövege is hozzáférhető lenne. Csak azért is, mert kommunista forrásokból is hallani időnként arról, hogy felelőtlen ígéretekkel félrevezették a hallgatókat. Jó lenne látni az igazságot, amely persze történelmi dokumentum is. Minden nap műsorzáráskor elmondják, hogy a SZER független rádióállámás. Költségvetését az Egyesült Államok kongresszusa fedezi. Mennyiben tekinthető a SZER kenyéradójától is függetlennek? Ezeket a javaslatokat illetve kérdéseket én nem kötekedésnek szántam. Jó munkát kíván Önöknek. Szél Róbert Gida. - Igen, nyitunk irodát. Valószínűleg ősszel működik majd. Egyenlőre még csak a helységkeresés szakaszában vagyunk. Nyilván néhány hónapot igénybe vesz a tecnikai berendezések fölállítása. Ami a Szabad Európa Rádió -56-os adásainak a szövegét illeti, én is kiváncsi vagyok rájuk, ahogy Ön és még sok más hallgató. Érdekes lenne látni, hogy igazak vagy nem ezek a mendemondák, mert lehetnek igazak is, meg nem is. Jelenleg a szerkesztőség birtokában csak egy töredék anyag van. Ezekből a hallgatók sokat újra hallhattak a forradalom 30. évfordulóra készült sorozatban, amely egyébként a Szabadság árnyékában címen könyv alakban is megjelent. A többit, miután ebben az ügyben ENSZ vizsgálat volt - amely, jegyezzük meg, nem találta felelősnek a SZER-t -, a többi anyag nagy részét tehát elvitték a rádióból és valahol őrzik. Közvetíteni fogjuk hallgatóink ismételt kérését, hogy ezt az anyagot hozzák nyilvánosságra. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A hallgatók fóruma 3. folyt.
|

- Annál is inkább indokoltnak tartom a kérdés feltevését, hogy mennyire lehet egy állami költségen működő rádióállomás független, mert ez a rendszer nálunk Magyarországon ismeretelen. Angol találmány, angolszász gyakorlat. Az angol BBC volt az első olyan rádióállomás, amelynek az állami költségvetésből biztosították a működési feltételeit, munkájára pedig, amelyet egy nagy hatáskörrel felruházott szerkesztőség irányít, egy a politikai pártok, társadalmi szervezetek tagjaiból álló testület gyakorolt felügyeletet. A módszer előnye, hogy mivel a felügyelő testületben minden jelentős politkai és társadalmi irányzat képviselve van, a rádió műsorában minden vélemény tükrőződik, nem csupán az éppen uralmon lévő kormányé. További függetlenséget jelent ez a bizonyos nagyvállalatoktól is, amelyek befolyásolhatnák a műsorpolitikát fizetett hirdetéseiken keresztül. Nos ez az alapgondolat vezette az amerikai kormányt is, amikor egy felügyeleti testületet hivott életre, amely a Szabad Európa és a Szabadság Rádió munkáját ellenőrzi. Ez ügyel arra, hogy a szerkesztőség betartsa az általános etikai szabályokon túl azokat az előírásokat is, amelyek a két rádióállomás helyzetéből adodnak, például, hogy ne adjon helyet szélsőbal, vagy szélsőjobboldali radikális nézeteknek és eszközeivel a békés átmenetet szorgalmazza a kommunista országokban. Ezek a szempontok teljesen függetlenek attól, hogy éppen milyen kormány van hatalmon az Egyesült Államokban. - Részben rádiónk hírnevével foglalkozik Nagy Norbert levele Budapestről. Nemigen tudnék belőle idézni, mert végig csak dícsér minket, megjegyezve barátias bánattal, hogy azért úgy látszik, mi sem vagyunk mentesek a magyar átoktól. Köszönjük levelét. Nagy Norbert kérte, jelezzük, hogy megérkezett-e, ez most megtörtént. Várjuk további hozzászólásait. Ugyancsak köszönet Éliás Andrásnak, aki már lassan egy hónapja kelt levelében, tehát tolódtak a témáink, elismerően búcsúztatja a Magyar Ifjúság című lapot. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
|
 |

- A hallgatók fóruma 4. folyt.
|

Tudom, hogy furcsa, hogy a SZER-nek írt levélben dícsérik a volt KISZ néhai lapját. De talán az anyagi ok mellett az is közrejátszott a lap megszüntetésében, hogy nem volt teljesen a KISZ lapja. Talán a DEMISZ nem tart igényt a KISZ kevés jó hagyományára. A Magyar Ifjúság munkatársai, cikkírói már évekkel a mostani fordulat éve előtt próbálták gyarapítani a fiatalok történelmi ismereteit. Emlékezetes számomra a "Mire jó a történelem" című vitasorozat 1986-ból. Ebben a történelemetanítás mostoha és tarthatatlan helyzetét elemezték. Sorozatban közölték Kósa Csaba író regényeit például az árpádházi uralkodók korából. Sokan először itt olvashattak Trianonról, Erdélyről és a környező területek magyarságáról. Már évek óta rendszeresen közöltek tudosításokat és nem óvodás színvonalon. Mindezt akkor, amikor még kevésbé volt divatos téma. Mindenképpen tiszteletet érdelmelnek alapítványaik. A "Maradj köztünk" alapítvány révén a hivatalos sajtóban először foglalkoztak a kábítószeres fiatalok addig tabuként kezelt problémáival. A magyar művészetért alapítvány kuratóriumát, demokratikusan, az olvasók szavazatai alapján választották. Fölösleges mondani, hogy Csoóri Sándor vagy Sinkovits Imre nem a KISZ egyoldalú szempontjai alapján döntött e díjak odaítéléséről. Tíz éve Bécsben élő hallgatónk telefonálja. - Most állandóan olvasom a magyar újságokat. Azt látom a Népszabadságban, hogy mennyire föl vannak háborodva, hogy a románok építik a kerítést a határon. Milyen alapon van ez az ország ezen ennyire felháborodva? Hiszen ők is csak néhány hónapja kezdték bontani a saját kerítésüket. Én 27 éves koromban tudtam először kijönni abból az országból, most osztrák államplolgár vagyok. Milyen alapon vannak úgy felháborodva, hogy a románok építik a kerítést, amikor ők 40 évig bezártak minket? Persze, hogy én is elítélem a román kerítést, nem erről van szó. Hanem arról, hogy milyen alapon mernek most ők, egy szót is szólni. - Talán azon az alapon, hogy egy diktatúrából éppen kievickélő rendszer okkal szomorodik el egy másik diktatúrán. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A hallgatók fóruma 5. folyt.
|

Most folytatjuk Lipták Béla professzor Bős-Nagymaros sorozatát. Mindazoknak, akik igényelték, Lipták professzor kérésére a rádió föladta postán kézíratát. Hetente azonos időben ismétlődő a vízlépcsőt tárgyaló sorozatunkkal a main kivül még kétszer jelentkezünk. Jövő héten a megoldási alternatívákat, az azt követő héten pedig a rádióhoz érkezett kérdéseket fogja megválaszolni Lipták Béla. Ma a talajvíz hatásairól kérdezem Lipták professzort. - A vízlépcsők felett a duzzasztás következtében általában megemelkedik a talajvíz. Alattuk pedig lecsökken. Így Bőstől és Nagymarostól nyugatra szikesedés, mocsarasodás, keletre pedig sztyeppésedés, a talaj kiszáradása lenne várható. Ennél még összetettebb a helyzet, mert a Dunát 30 kilométeren kiemelik a medréből és egy szigetelt üzemcsatornába terelik. Így nemcsak a Duna néhai ártere szárad majd ki, de csökken a talajvíz ott is, ahol a üzemcsatorna szigetelése megakadályozza, hogy a folyóvíz a talajba szivárogjon. - Mit neveznek szivárgó csatornának? - A Dunakiliti tároló gátjai mellett árkokat ásnak, hogy azokban elvezessék az átszivárgó vízet s így csökkentsék a talajvíz emelkedését az elmocsarasodást. A szivárgó csatornákban összegyűlt vízet levezetik Szigetközbe, hol a talajvíz esni fog s ezért a locsoláshoz vízre lesz szükség. - Hol várható viszont a talajvíz emelkedése és mi lesz ennek a hatása? Ha megépülne a visegrádi vízgát, úgy a talajvíz emelkedne Nagymarostól nyugatra majdnem Gönyűig és Bőstől nyugatra egészen Pozsonyig. E részeken az elmocsarasadáson s ezzal járó szikesedésen kivül, ami főleg a mező-, és erdőgazdaságot érinti, kárt okoz majd az is, hogy az erősen szennyezett északi mellékfolyók, tehát a Vág, a Garam és az Ipoly visszaduzzasztódnak, folyásuk lelassul, felszínük elalgásodik és mérges hordalékuk kiülepszik. Ha Nagymaros megépülne, úgy a talajvíz emelkedése veszélyeztetné még államalapítás-kori emlékeinket is Esztergom királyi alvárosában. (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
|
 |

- A hallgatók fóruma 6. folyt.
|

Ezen szakaszon a Duna szintje állandóan a mai árvízhatár felett lenne és éjjel-nappal dolgoznának az óriásszivattyúk, hogy visszaemeljék a Dunába az átszivárgó vízet. Ugynígy drága villany szivattyúk emelnék át a gátakon a Dunántúl patakjainak s Almásfűzítő, Tatabánya, Dorog és a többi település szennyvízét. - Hol fog ezzel szemben csökkeni a talajvíz és annak mi lesz a hatása? - Talajvíz csökkenéssel számolunk Szigetköz déli részén, a Csallóközben és Visegrádtól délre a főváros irányában. A Csehszlovák Tudományos Akadémia szerint csak a Csallóközben 50 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület megy majd tönkre. A talajvíz csökkenés miatt beálló talajszikkadástól megrongálódnak majd a lakó- és mezőgazdasági épületek. Az erdők kiszáradása miatt elnitrátosodnak a kútak. A folyó szintjének csökkenése miatt a parti szűrésű kútaknak nem csak víztermelése csökken, de esős időben meg is mérgeződhetnek a beszivárgó mezőgazdasági vegyszerektől. A faanyagban amúgy is szegény hazánk nem csak a duzzasztók árterében és Dunakilitinél víz alá kerülő erdők pusztulása miatt károsodik. A talajvíz esése miatt kipusztul majd a híres, nemes nyárfa is, ami Magyaroszágnak legbiztosabb exportcikke volt a XX. században. Ennek a világszerte keresett papír nyersanyag fának a pótlása 30 évig fog tartani, s mikor felnőttek majd az új szárazságálló erdők, azok termelése a mainak csak kétharmada lesz. A továbbiakban néhány műsorváltozásról számolunk be. Mindenek előtt megindul a már régebben igért kisebbségi műsor Lármafa címmel. Ez a műsor havonta egyszer jelentkezik a Tiszta forrás eddigi adásidéjében, tehát minden hónap első vasárnapján 17.10-kor és éjfél után öt perccel. Hétfőn napközben 12.10 és 16.10-kor. De a Tiszta forrás sem vész el, sőt heti műsor lesz. Juhász László most végetérő Barangolás a magyar múltban című történelmi sorozatának a helyére kerül, tehát pénteken 19.40 és 23.40 szombaton 10.40 és 14.40-kor. Meg is kérem a kollégát, Juhász Lászlót, adjon egy kis előzetest. Milyen lesz a Lármafa? (folyt.)
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
|
 |

- A hallgatók fóruma 7. folyt.
|

- A Lármafa a határainkon kivül élő magyarság műsora, amely rendszeresen foglalkozik az erdélyi, felvidéki, vajdasági, kárpáraljai és várvidéki magyar népcsoport sorsával. Tájékoztat életéről, ápolja kultúráját és történelmi tudatát. Még az összekötő zenével is ezt a célt szolgáljuk. A Lármafa az Őrvidékek egykori jelzőoszlopa veszélyek idején. Csendben, némán, a sudarán meggyújtott szurkos fáklya füstjével figyelmeztette a hátországot a közelgő veszedelemre. Ez a feladata ennek a műsornak is. Figyelmeztetni, óvni, védekezésre ösztönözni és közben erősíteni az együvé tartozás érzést. A Lármafa összefogásra buzdít és a szomszédainkkal való kézfogásban látja közös bajaink megoldásának egyetlen lehetőségét. Ahogy a most induló műsor bevezetőjében utaltam rá, bízunk abban, hogy a Lármafából, bármilyen naív reménynek tűnik is ez jelen pillanatban, egyszer még májusfa lesz: a Kárpát-medencében élő népek sokszínű közös májusfája. Kedves hallagtóink az üzenetrögzíiőn és leveleikben Szép Zoltánnak érkező üzeneteket természetesen mindig átadjuk. Szép Zoltán kollégát közvetlen beszélgetésre minden szerdán és szombaton délután négytől fél hétig hívhatják a 00-49-89-21-02-39-16-os számon. Üzenetrögzitőink telefonszáma: 00-49-89-29-54-57 vagy 00-49-89-29-70-46. Viszonthallásra a jövő héten. +++
1989. július 1., szombat
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|