|
 |
 |
 |

Az Országgyűlés társadalombiztosítási bizottságának ülése (1. rész)
|

1989. december 13., szerda - A Társadalombiztosítási Alap január elsejétől átveszi az egészségügyi szolgáltatások köréből a gyógyító-megelőző ellátás finanszírozását, ugyanakkor március 31-től a családi pótlékot az állami költségvetés finanszírozza. Ezt a cserét az Országgyűlés társadalombiztosítási bizottsága felttételekkel elfogadta szerdai ülésén.
A Társadalombiztosítási Alap jövő évi költségvetését tárgyaló bizottság ülése váratlan jelenettel kezdődött. Szirtesné dr. Tomsits Erika, a bizottság elnöke ugyanis bejelentette: a korábbi tanácskozások után figyelmeztették, hogy a bizottság ülésén az ügyrend szerint csak a képviselők és a bizottság által felkért szakértők kaphatnak szót, a képviselőket kísérő szakemberek nem. E bejelentést követően öt szakértő - diszkriminációt emlegetve - távozott a tanácskozásról. Az eset előzménye egyébként az, hogy a testület novemberi tanácskozásán elsősorban szakértők vitája zajlott - a végén már képviselők nélkül. Szirtesné dr. Tomsits Erika bevezetőjében néhány adat összehasonlításával érzékeltette, mi történik akkor, ha az Országgyűlés nem fogadja el a kormány krízisköltségvetését, s ennek következtében nem születik meg a megállapodás az IMF-fel. Arra kérte a képviselőket: a realitásokból kiindulva, a tények szem előtt tartásával tárgyalják meg a Társadalombiztosítási Alap költségvetését is. Több bizottsági tag és a meghívott érdekképviseleti szervek képviselői csak átmeneti megoldásként tartották elfogadhatónak a gyógyító-megelőző ellátás, illetve a családi pótlék finanszírozásának cseréjét. A cserével szembeni annak ellenére sem szűnt meg, hogy Csehák Judit miniszterasszony már szóbeli előterjesztésében is leszögezte: egyetért azzal, hogy a jövőben az egészségügyi ellátást nem lehet kizárólag a társadalombiztosítási járulékokból fedezni. (folyt. köv.)
1989. december 13., szerda 18:09
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés társadalombiztosítási bizottságának ülése (2. rész)
|

Nem lehet megszüntetni az állampolgári jogosultságot, s helyette biztosítási jogviszonyt kialakítani. Nem lehet az egészségügyben meglévő bizonytalanságot, diszfunkciókat a társadalombiztosítással finanszíroztatni a nyugdíjasok rovására. Ám az áttéréssel mindenképpen számolni kell. A képviselők és meghívottak a kérdések özönét zúdították a miniszterasszonyra és munkatársaira, azt firtatva: min alapszanak az alap költségvetésében szereplő számok, van-e erre fedezet. Sürgették, hogy a bevételek és kiadások tételeit részletesen és írásban kapják meg. A Társadalombiztosítása Alap jövőre tervezett bevétele 347 milliárd, kiadása pedig több mint 342 milliárd forint. A kiadások jórésze a nyugdíjak, a három havi családi pótlék, a GYES, a GYED fedezésére, illetve azok összegének emelésére szolgál. A tanácskozás résztvevői közül többen szövegszerű módosítási javaslatokat tettek. Ezeket Csehák Judit a kormány elé terjeszti, s az ily módon esetleg módosuló törvénytervezetet még az Országgyűlés decemberi ülésszakának kezdetén a bizottság rendelkezésére bocsátja a kért kiegészítő adatokkal együtt. Jónéhányan szorgalmazták a társadalombiztosítási önkormányzat mielőbbi kialakítását. Javasolták, hogy a törvénybe minél kevesebb féket, korlátot építsenek be, éppen az önkormányzat működése, szabad gazdálkodása érdekében. Felvetődött az is: szükség van-e egyáltalán ilyen mértékű, összesen 53 százalékos társadalombiztosítási járulék fizettetésére, ha már az idei szufficit is 29 milliárd forint. Sokan keveselték a költségvetésben szereplő kompenzációt, hangsúlyozva, hogy ismét a gyermekes családok járnak rosszul. Elhangzott olyan vélemény is, hogy ha ezentúl a családi pótlékot az állami költségvetés finanszírozza, az a lehető legrosszabb megoldás. Egyesek szerint a teljes bérliberalizálással ismételten a nyugdíjasok életszínvonala romlik nagymértékben, s a fogyasztáscsökkentés igazságosabb elosztását igényelték. A bizottság állást foglalt a nyugdíjemelések mértékéről. A Parlament elé kerülő javaslatuk szerint az 1975 előtt megállapított 6000 forint alatti nyugdíjakat 1050, a 6000-10000 forint közöttieket 900, a 10 ezer fölöttieket 800 forinttal; az 1975-1980 között megállapított 6000 forint alatti nyugdíjakat 850, a 6-10 ezer forint közöttieket 700, a 10 ezer forint fölöttieket 600 forinttal; az 1980-1985 között megállapított 6000 forint alatti nyugdíjakat 750, a 6-10 ezer forint közöttieket 600, a 10 ezer forint fölöttieket 500 forinttal emeljék. (folyt. köv.)
1989. december 13., szerda 18:14
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az Országgyűlés társadalombiztosítási bizottságának ülése (3. rész)
|

Végül az 1985 után megállapított 6000 forint alatti nyugdíjakat 550, a 6-10 ezer forint közöttieket 400, a 10 ezer forint fölöttieket 300 forinttal növeljék. Megállapodott a bizottság abban is, hogy a 20 ezer forint fölötti nyugdíjakat egységesen 200 forinttal emeljék, s ezt az összeget - az előzőekhez viszonyítva kisebb összegekkel - egészítsék ki a megállapítás évétől függően. Egyébként vita bontakozott ki arról: a nyugdíjhoz való jog megsértése-e az ilyen jellegű korlátozás, avagy sem. Végezetül az ülésen szóba került az is: a kormány állapítsa meg, hogy milyen vagyonnal rendelkezett az államosítás előtt a társadalombiztosítás, és az 1950. évi állapothoz képest, annak bizonyos százalékáig - Szirtesné dr. Tomsits Erika javaslata szerint legalább 50 százalékban - töltse fel ezt a vagyont. (MTI)
1989. december 13., szerda 18:17
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|