|
 |
 |
 |

Szűrös Mátyás az Egyesült Államokba utazik (1. rész)
|

1989. szeptember 13., szerda - Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának meghívására csütörtökön reggel küldöttség élén az USA-ba utazik. A küldöttség tagja három országgyűlési képviselő: Márton János, a Néppárt elnöke, Kürti László református püspök és Nagyiványi András, az MSZMP tagja, gazdasági vezető. A küldöttség vezetőjének előzetes programjában szerepel, hogy fogadja őt George Bush elnök; találkozik a nemzetbiztonsági főtanácsadóval, a szenátus és a képviselőház elnökével. Még tárgyalnak egy lehetséges találkozóról Kissingerrel, Brzezinskivel, Tom Lantossal és a külügyminiszter első helyettesével. Szűrös Mátyás találkozik az Amerikában élő magyarok közösségeivel, szervezeteik képviselőivel, és több előadást tart.
Szűrös Mátyás elutazása előtt nyilatkozott az MTI munkatársának és a Magyar Rádiónak. Elmondta: elnöki szintű magyar országgyűlési küldöttség még nem járt az Egyesült Államokban és most az USA képviselőházi küldöttségének 1979-es budapesti látogatását viszonozza. A magyar és az amerikai parlament kapcsolatai egyébként 1962-ig nyúlnak vissza. A magyar küldöttség vezetőjének az a szándéka, hogy a kétoldalú kapcsolatok továbbépítése, a kölcsönös tájékoztatás és tapasztalatcsere eddigi gyakorlatának folytatása érdekében magyarországi látogatásra hívja meg a szenátus és a képviselőház elnökét. Az Országgyűlés elnöke a látogatásról kifejtette: rendkívüli jelentőségű, hiszen befolyásolhatja a Magyarország számára létfontosságú döntések meghozatalát, így a legnagyobb kedvezmény elvének megadását határozatlan időre, az általános vámkedvezmények biztosítását, a technológiai transzfer bővítését, a COCOM-lista szűkítését, az OPIC, a külföldi amerikai beruházásokat támogtó és biztosító amerikai kormányhivatal tevékenységének kiterjesztését Magyarországra. Jóllehet, egy parlamenti küldöttségnek nem feladata, hogy konkrét tárgyalásokat folytasson, főként gazdasági kérdésekben, a látogatás hozzájárulhat ahhoz, hogy az USA, a Közös Piac és általában a nyugat kimozduljon várakozó álláspontjáról - fűzte hozzá Szűrös Mátyás. Hangsúlyozta: Magyarország számára fontos, hogy az USA politikai és erkölcsi rokonszenvét megtartva, sőt erősítve mielőbb lebontsák a még létező gazdasági korlátokat Magyarországgal szemben és az Egyesült Államok fokozza a kölcsönösen előnyös együttműködésre épülő támogatását. (folyt. köv.)
1989. szeptember 13., szerda 18:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szűrös Mátyás az Egyesült Államokba utazik (2. rész)
|

Nem segélyre van szükségünk - hangoztatta Szűrös Mátyás -, hanem arra, hogy az USA hozzájárulásával a magyar gazdaság hatékonyabban működjék, s megélénküljön a szellemi tőke exportja. Az Országgyűlés elnöke szólt arról is, hogy az Egyesült Államok a legnagyobb kedvezmény elvének határozatlan időre szóló megadását a ki- és bevándorlási törvény megalkotásához köti. Ezt a törvényt az Országgyűlés - Szűrös Mátyás vélekedése szerint - a szeptember 26-án kezdődő ülésszakán minden bizonnyal elfogadja. Ezzel kapcsolatban annak a véleményének adott hangot, hogy ez a feltétel igazságtalan hozzáállás amerikai részről, hiszen Magyarország tagja a GATT-nak, s a kölcsönösen előnyös és szabad kereskedelem híve. Ezzel együtt azonban a magyar félnek a realitásokból kell kiindulnia, ugyanis a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködés - amely jelenleg mintegy fél milliárd dolláros forgalmat jelent - tovább bővülhet. Összehasonlításként megjegyezte, hogy ez a forgalmi érték ugyan meg sem közelíti a magyar-NSZK együttműködését, de meghaladja a magyar-francia viszonylatot, amely most 400 millió dollár. A legnagyobb kedvezmény elvének határozatlan időre szóló megadása azt jelentené Magyarország számára, hogy hosszabb távra tervezhet és stabilizálhatja a gazdasági együttműködést. Szűrös Mátyás nézete szerint tárgyalási pozícióira jótékony hatással lehet Magyarország döntése az NDK-menekültek ügyében. Megerősítette, hogy Magyarország nem felelős a történtekért, viszont igyekezett a nemzetközi normáknak és saját elveinek megfelelően a leghumánusabb megoldást választani. Magyarország mindig is hangsúlyozta - mondotta -, hogy e kérdésben a két német államnak kell megállapodnia hazánk ebben csak közreműködő lehet. Azt azonban nem szeretnénk, ha az ország ,,ugródeszkává,, válna más országokból érkező menekültek számára. Az Országgyűlés elnöke kitért arra is, hogy a jelen helyzetben mindkét országban - Magyarországon és az USA-ban - a törvényhozás került a figyelem középpontjába. Ezzel összefüggésben elmondta: a parlament külföldi partnereinek más a véleményük a Magyar Országgyűlésről, mint néhány hazai ellenzéki pártnak. (folyt. köv.)
1989. szeptember 13., szerda 18:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Szűrös Mátyás az Egyesült Államokba utazik (3. rész)
|

Míg ezek a pártok megkérdőjelezik a parlament legitimitását, az amerikai partnerek például értékelik mindazt, ami Magyarországon történik. Ez az országgyűlés történelmi küldetést teljesít, lerakja a képviseleti demokrácia alapjait a kulcsszerepet betöltő, sarkalatos törvények megalkotásával. Ebben a folyamatban senki sem kerülheti meg a parlamentet. Szűrös Mátyás véleménye szerint az lenne a helyes magatartás minden politikai erő, párt és mozgalom részéről, ha most nem növelnék a bizonytalanságot a parlamenttel kapcsolatban, nem tennének olyan lépéseket, amelyek akadályozzák munkájában az országgyűlést. (MTI)
1989. szeptember 13., szerda 18:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|