|
 |
 |
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről
|

Tamás Gáspár Miklós a BBC magyar helyzetről London, 1989. május 9. --------------------- Leírva: 1989. május 10.
Panoráma A minap Tamás Gáspár Miklóssal, a magyar ellenzék tagjával a Magyarországon jelenleg végbemenő folyamatról beszélgetett munkatársunk, Siklós István: - Csendes forradalom folyik Magyarországon. Tamás Gáspár Miklós az Információs Fórumra Londonba, mint az ellenzék képviselője jött. De hivatalos képviselőként tartózkodik mégis itt. Ez is hozzátartozik a csendes forradalomhoz. De innen Londonból visszanézve milyen is ez a csendes forradalom, ami Magyarországon folyik? - Azt hiszem jó szó ez, hogy csendes forradalom. Ugyanis azért kell forradalomnak neveznünk véleményem szerint azt, ami Magyarországon ma történik, mert a reformnak nevezett politikai komplexus csődöt mondott. Nem azért, mintha a tervezett reformok ostobán lettek volna megtervezve. Hanem azért, mert a reformretorika helyettesítette a valódi reformokat. Világossá vált, hogy a rendszer csődjéből maga a rendszer a rendszert nem tudja kivezetni. Világossá vált, hogy rendszerváltásra van szükség Magyarországon. Ahhoz, hogy az elemi bajokból, gazdasági és egyéb bajokból kikerüljünk, egy más politikai szerkezetre van szükség. Ez a politikai szerkezet ez úgy fog megváltozni és máris úgy változik, hogy hatalmas megrendülést okoz tulajdonképpen az egész nemzet számára. Nemcsak egy vezetés távozik, mint egy kormányváltásnál Nyugaton. Nem arról van szó, hogy eddig mondjuk az MSZMP uralkodott és ezentúl egy MDF, SZDSZ koalíció lesz, teszem azt kormányon. Még ha ez be is következik. A változás sokkal mélyebb. Egy mesterségesen összetákolt, de azért eléggé a szokásainkba, vérünkbe ivódott civilizáció összeomlásáról van szó. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 1. folyt.
|

Én tudom, hogy vonakodunk elismerni, hogy a kommunista párt által felépített kultúra a szó legáltalásabb értelmében csakugyan kultúra-e. Én azt szoktam mondani, hogy én nem is azt tartom igazán veszedelmesnek, ami rombolást végzett a kommunista rendszer azokban az országokban, ahol uralomra került, hanem azt, amit felépített. Mi nem egy üres rommezőn állunk, ahol semmit nem kell eltakarítanunk, hanem olyan politikai, kulturális, szimbólikus reflexekkel állunk szemben saját magunkban is, amelyek akadályoznak bennünket abban, hogy ne csak beszéljünk a szabadságról, hanem szabad emberekként tudjunk cselekedni, tudjunk érezni és tudjunk gondolkodni. Egyszerre zajlik Magyarországon egy forradalom a politikai intézményekben, a társadalomban, a lelkekben és a gondolkodás formáiban. Mindaz, amiről egy távoli tudomása volt az országnak, hiszen tudtuk azt, hogy létezik politikai szabadság, tudtuk azt, hogy létezik a kultúrától különálló államiság, amely nem befolyásolja a kultúrát. Tudtuk azt, hogy létezik független kutatás, független invenció, független találékonyság, művészi képzelőerő, de amikor a gondolatformák szabad versenye most elkezdődik Magyarországon, kissé riadtan állunk az elszabadult sokszínűség, sokféleség előtt. Nagyon sokan zűrzavarnak érzik azt, ami tulajdonképpen normális állapot. Félelmetesnek, ijesztőnek, a jövő szemszögéből baljósnak tartják azt, hogy élesen ellenkező véleményeket nagy erővel és nagy hangerővel képviselnek különféle emberek. A széthúzás ősi átkának megismétlődését véljük néha felrémleni akkor, amikor látjuk, hogy a politikai stílusok, a retorikai stílusok milyen mélyen különbözőek és van még egy nagyon furcsa jelenség. Mindenki, aki hogy úgy mondjam világnézetben dolgozott Kelet-Európában mostanáig, tulajdonképpen tudta, hogy mivel áll szemben és mivel azonosul. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 2. folyt.
|

Saját filozófusi pályafutásomból tudom, hogy az embernek előítélete volt teszem azt az objektivizmussal és a materializmussal szemben, mert az ember ezt a marxizmussal társította. Ez embernek reflexszerűen voltak ellenérzései minden ilyesmivel szemben. Na most ez az egységesítő elem ez megszünt. Hivatalos ideológia nem létezik többé még annyira sem tulajdonképpen, mint bármilyen normális államban. A kormánypárt többé-kevésbé azonosítható ideológiája még ebben a hígított formában sem - ahogy ez Nyugaton tapasztalható - sincsen. - De szükség van-e erre az ideológiára? - Én azt hiszem, hogy abban a formában és értelemben, hogy egy totalitárius diktatúrában van ideológia, úgy nemcsak hogy nincs szükség rá, hanem egyenes káros, lélekromboló, lélekgyilkos és szörnyű. Tehát ennek meg kell szünnie, sőt tulajdonképpen ez meg is szünt már. De amire szükség volna, az nem ideológia, hanem a viták racionális lefolytatásának egy kultúrája. Egy olyan logikai egyetértés, s ha úgy tetszik: retorikai és stiláris egyetértés a vitafelek között, amely lehetővé tenné, hogy szót értsenek, vagy hogyha lehetetlen szót érteniük, ellentéteiket világosan kimondják. Mi a politikai beszédeinkben és vitáinkban retorika törmelékek között botladozunk, amelyek nem érnek össze, nem illeszthetők össze. Ez nem olyan, mint amivel gyermeink játszadoznak, ahol végülis, ha az ember ügyes, össze lehet illeszteni a darabkákat. Ezek nem illenek össze, ezek a törmelékek. Ugyanis van egy olyan politikaelméleti, politikatudományi megközelítés - például bizonyos aktuális kérdések kapcsán - amely válaszolni próbál tömeggyűléseken hallható érzelmi megközelítésekre. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 3. folyt.
|

Itt nem pusztán az absztrakció szintjének a különbözőségéről van szó, nemcsak arról, hogy itt egyik felől érzelmek vannak, másik felől az értelem, hiszen az érzelmek is emberek révén, racionális keretben helyeződnek el, hanem a nyelv az, ami törmelékes. És ezért hihetetlen jelentősége van a kritikai és gondolati munkának, amelyet egyszerre kell végeznünk a politikai munkával, a civilizáció építésének és megtartásának a munkájával. Azonkívül most jönnek a meglehetősen kínos kérdések. Hát nem lehet mindent lerombolni. Mi az, amit mégis meg kell tartanunk az államszocialista múltból? És az embernek az első ösztöne az volna, hogy semmit. Semmit ne tartsunk meg, nyissunk új lapot. Na most én nem vagyok ennyire forradalmár. Ezt lehetetlen megtenni, hogyha egy ép, organikus civilizációt akarunk Magyarországon. Ha szeretjük, ha nem, ez az ország sok évtizedig diktatúrában élt. Számos olyan értékünk van, amely a diktatúra nyomása alatt keletkezett és voltak torzító vonásai, amint ezt az Illyés versben klasszikusan leírta a mester... - Az Egy mondat a zsarnokságról ... - Igen, erre gondolok. És ezektől nem lehet megszabadulni. Tehát ezek, a múltunknak ezek a stigmái, ezek velünk fognak maradni sokáig. És valamiképpen erre kell építenünk. Nem lehet importálni retorikát, importálni stílust, importálni gondolkodásmódot, noha tanulnunk kell a Nyugattól és tanulunk is észvesztve, azok, akik dolgoznak a magyar jövőn. De vissza kell találnunk egyrészt a saját múltunknak a vállalható részéhez, másrészt pedig gondosan és gyengéd kézzel kell bánnunk azzal, ami ma van. Hiszen ebből a négy évtizedes kényszerű álomból csak most kezdtünk felébredni. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 4. folyt.
|

- És ami a gyakorlati kérdéseket illeti: a Szabad Demokraták Szövetsége javasolta, hogy szakértőkből álló kormány vegye át a hatalmat, ne pedig politikusok legyenek az egyes minisztériumok élén. Elképzelhető egy ilyen változás? - Most meg kell őszintén mondanom, hogy amikor erről a tervről vitatkoztunk, én ellene szavaztam az SZDSZ vezetőségének ülésén. Noha a tervnek vannak vonzó oldalai és előnyei, azt hiszem, hogy nagy veszélyei is vannak, tehát én mondjuk kritikusan támogatom ezt az elképzelést, a veszélyeket röviden abban látom, hogy ha egy szakértői kormány van uralmon, két lehetőség van: vagy egy párt által kinevezett szakértői kormány van, amely bizonyos szerényebb módon intézi a napi ügyeket a választásokig, ebben vannak jó vonások, mindenképpen szükség van arra, hogy megfordíthatatlan változásokat a mostani kormányzat ne kezdeményezzen, mert a nemzet nem tekinti legitimnek. És a szakértői kormánnyal ezt lehetne hangsúlyozni és mindenképpen Bauer Tamásnak azt az érvét, aki ezt eredetileg javasolta, hogy itt valamit azért mégis tenni kell, mert ez az ország tönkremegy és a választásokig még egy év van hátra és nem lehet hagyni a gazdasági hanyatlásnak ezt a mértékét eluralkodni, ami itt történt. Akkor is, hogyha vannak aggályaink. Ezt végső soron elfogadom. A másik lehetőség viszont, ez a terv tulajdonképpen egy szinte állandó konzultációt írna elő ennek a szakértői kormánynak az ellenzékkel. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az ellenzék jutott hatalomra. Ha a kormány semmit nem tehet az ellenzék jóváhagyása nélkül, akkor ez azt jelenti, hogy az ellenzék kormányoz. Ez gondolom nem elfogadható a jelenlegi politikai berendezkedés számára. Tehát mindkét lehetséges végső értéke ennek a tervnek veszélyeket hordoz magában, de végső soron én is meghajoltam Bauer Tamás érve előtt, amit végülis nem lehet cáfolni. Valaminek történnie kell, hogy ezt a hanyatlást megállítsuk. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 5. folyt.
|

- És csak ez az egyetlen lehetséges történés a hanyatlás megakadályozására, vagy van más is, más lehetőségek is? - Vannak más elképzelések. Vannak más lehetőségek. Ezek is veszélyekkel terhesek. Az előrehozott választások lennének az egyik lehetőség. Mondanom sem kell, hogy ez a kommunista párt szervezeti és pénzügyi túlsúlya miatt nem volna egy igazán szabad választás. A független erők nincsenek felkészülve szervezetileg elsősorban erre a fordulatra, az ország maga sincs erre felkészülve. Elképzelhető persze, hogy egy ideiglenes nemzetgyűlést, vagy valami ilyesmit hoznának ezzel csak létre. Én nem hiszem, hogy az országot egy éven belül két választási kampány megrázkódtatásának ki lehetne tenni. Úgyhogy én azt hiszem, hogy akár szakértői, akár politikus kormány van uralmon, a fontos az most, hogy az ellenzéki erők, amelyek most hát azért mégis elég komoly mértékben közeledtek egymáshoz az ellenzéki kerekasztal keretében, olyan nyomást fejtsenek ki a kormányzatra, amely részint kényszeríti a kormányzatot, részint lehetővé teszi számára, hogy a gazdasági szükséges intézkedéseket megtegye. Ráadásul olyan módon, amely a szükséges későbbi reformokat nem keresztezi. - A kerekasztalnak egyébként még csak a fél karéja van meg, mert másik párt, a Magyar Szocialista Munkáspárt nem ült le a kerekasztal mellé. - Hát persze, hogy nem ült le. Hiszen valódi tárgyalásokat nyilván nem akar a kommunista párt, mert nyilvánvaló, hogy ha egyezkednie kell döntő politikai kérdésekben az ellenzékkel, attól tart, hogy a hívei körében elveszíti tekintélyének maradékát is. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 6. folyt.
|

Ez a veszély fennáll, de azt hiszem mégis eléggé önző és rövidlátó magatartás ez, mert hogyha az ellenzék hajlandó önkorlátozásra is, nagyon erősen látni kell és meg kell mutatni: az ellenzék nagyon is önkorlátozó módon viselkedik. Olyan nyomás alá helyezhetné a kormányt - például állandó tüntetéssorozatokkal, vagy politikai sztrájkok kiprovokálásával - amelyek bizonyára engedményekre kényszerítenék. De hátha meg egy forradalmi helyzetet idéznének elő, amit mi nem akarunk? - Csendes forradalomból. - Igen. Na most mi a csendes forradalmat kívánjuk folytatni, de hát erre persze partnerra van szükség. Igaz ugyan, hogy úgy gondolom vannak belső nehézségei a tárgyalásoknak. Ugyanis nem tudom, hogy ezen a tárgyaláson például a Magyar Szocialista Munkáspárt milyen álláspontot képviselne. Oly mértékben megosztott, oly mértékben áramlatokra szakadt és még a Grósz-vezetés, amely a kezében tartja azért tulajdonképpen a napi politika irányítását, annyira rögtönző, kapkodó, cikcakkos politikát folytat, hogy hosszú távú kérdésekben igen nehéz kiegyezni. Volt alkalmam beszélni a politika, az állami politika csinálóinak egynémely képviselőjével, például Kilényi Géza igazságügyminiszter-helyettessel, aki a törvényelőkészítés folyamatát irányítja, mint szakértő. Akinek vannak vitatható, de szakmailag igen magas színvonalú elképzelései azokról az alkotmányos változtatásokról, amelyeknek meg kell történniük az átmeneti időszakban. De a saját maga által javasolt változtatások esélyeiről épp olyan keveset tud, mint én magam. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 7. folyt.
|

- Pozsgay Imre itt, éppen Londonban vetette fel azt a gondolatot, hogy ő a jövőben - hogy milyen közeljövőben, azt nem említette - olyan pártot szeretne, amelyiknek nincsen ideológiája, tehát olyan szocialista munkáspártot, amelynek nincsen ideológiája, amely nem ateista és amelynek jól megfogalmazott programja van Magyarország jövőjének a biztosítására. Keresztülvihető ez az elképzelés? - Nem látom elvi akadályát a dolognak. Ilyenfajta ideológiailag elmosódott karakterű néppártok léteznek a világban. Tulajdonképpen a nyugati szociáldemokrata jellegű pártok többsége ilyen. A kérdést meg lehetne csinálni egy kommunista párttal. Úgy tetszik, hogy a kommunista pártnak azok az erői, amelyek a reformnak, a liberalizálásnak, a demokráciának a pártján vannak, tulajdonképpen ezeknek voltaképpen van ideológiájuk, egyfajta módosított szociáldemokrata jellegű ideológia. Magának Pozsgay Imrének is van ideológiája. Az ideológiamentes pártra azért volna szüksége Pozsgay Imrének, hogy a párt különféle frakciói, szárnyai és áramlatai körüli különbségek elmosásával megmentse a szervezetet és átalakítsa egy, a demokráciában szerepet játszható mozgalommá. Ehhez csak sok szerencsét kívánhatok neki, de szkeptikus vagyok a dolog esélyeit illetően. Tekintettel arra, hogy a kommunista párt nem egyszerűen egy mozgalom. A kommunista párttal, ha csak egy mozgalom volna, sok mindent meg lehetne csinálni és feltételezem, hogy akkor sikerrel járna Pozsgay Imre, de a párt nemcsak ideológiailag áll a szocializmus talaján. A párt által a politika csúcsára helyezett elit, a pártapparátus, amely tulajdonképpen maga az állam, az az államszocialista eszmének a kifejeződése. Ha elfogad egy másfajta ideológiát, akkor fel kellene adnia nemcsak a politikai vezető szerepét, mert ennek a feladására még kész is, hanem a társadalmi vezető szerepét. (folyt.)
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
 |

Tamás Gáspár Miklós a magyar helyzetről - 8. folyt.
|

Tehát a kommunista párt, amely a legfőbb munkaadó Magyarországon, ami a legfőbb tulajdonos Magyarországon, amely a szakszervezetek ellenőrzésével a legfőbb korporatív hatalom Magyarországon, amely a fegyveres erőket ellenőrzi, amely az adminisztrációt uralma alatt tartja. Egy olyan intézményrendszer, amely értelmetlen és működésképtelen, hogyha őszintén feladja a kommunista ideológiáját. Ugyanis ezek az intézmények addig legitimek, ameddig a kommunista ideológia legitimálja őket, különben semmi keresnivalójuk nincsen egy demokratikus államban. Most ezt a problémát hogy oldja meg Pozsgay Imre, erre szeretném a válaszait hallani. Én magam nem tudnék erre a kérdésre válaszolni. Pedig azt hiszem, hogy ez a döntő kérdés. Tehát jó helyen keresi a választ Pozsgay, de csak keresi, mindannyiunkkal együtt. +++
1989. május 9., kedd
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|