|
 |
 |
 |

Megkezdődött a KISZ budapesti küldöttgyűlése (1. rész)
|

1989. április 7., péntek - A KISZ közelgő XII. kongresszusának előkészítéseként pénteken megkeződött az ifjúsági szövetség kétnaposra tervezett budapesti küldöttgyűlése. A tanácskozás résztvevői az első napon értékelték a három esztendővel ezelőtti küldöttgyűlésen elfogadott intézkedési terv végrehajtását, és megtárgyalták a pénzügyi ellenőrző bizottság beszámolóját.
A budapestiek úgy tervezik, hogy a KISZ kongresszusát követően, májusban újabb küldöttgyűlést tartanak annak érdekében, hogy megalapozott döntésekre épülve születhessék újjá a fővárosban az ifjúsági mozgalom. A fővárosi KISZ-esek ugyanis úgy vélik: a KISZ megújulása nem köthető egy időponthoz, egy küldöttgyűléshez vagy egy kongresszushoz. Ezek csupán állomások az átalakulási folyamatban, amely akár éveket is igénybe vehet. A KISZ átalakításának eddigi folyamatában a fővárosban mintegy 46 ezren csatlakoztak az egyelőre Baloldali Ifjúsági Társulás nevet viselő budapesti ifjúsági szövetséghez. Küldötteik - több mint kétszázan - vaskos paksamétát kaptak a szervezőktől: a küldöttértekezlet dokumentumait. Talán éppen azért, mert ebben a hagyományos gyakorlat folytatását érzékelték, a budapesti KISZ-esek véleménye - amelyet a küldöttgyűlésen tolmácsoltak - az volt: elég a papírokból, a tagság tartalmi átalakulást kíván. Az olykor indulatos, helyenként szellemes vitában, az esetenként ténybeli tévedéseket tartalmazó vagy az alapvető információk hiányát tükröző felszólalásokban többször megfogalmazódott: világos, érthető, ésszerű és hosszú távra szóló programmal kell mind a KISZ-tagság, mind pedig az ifjúság elé kiállni. Ez az ifjúsági szövetség számára - bárhogyan is hívják a jövőben - létkérdés. Volt, aki annak a véleményének adott hangot, hogy a KISZ átalakítási folyamatában tetten érhető az ,,atyáskodó reformizmus,,, azaz vannak, akik úgy gondolkodnak: még egyszer, utoljára a tagság megkérdezése nélkül döntünk, vezetünk be reformokat... Sokak nevében tette fel kérdéseinek sorozatát egy VI. kerületi küldött a KISZ vezetőinek, közöttük a KISZ KB jelenlévő első titkárának: Milyen vezető az, aki az apparátusát nem tudja színvonalas munkára bírni, és a kongresszusra készülve minden épeszű határidőn túl bocsát vitára feldolgozhatatlan, megvitathatatlan anyagokat? (folyt.köv.)
1989. április 7., péntek 19:32
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Megkezdődött a KISZ budapesti küldöttgyűlése (2. rész)
|

Milyen vezető az, aki egy szűkebb vezetői gárdát nem tud annyira kordában tartani, hogy mindenki számára világos és érthető legyen: az egyéni megnyilatkozások nem a KISZ KB vagy annak intéző bizottsága állásfoglalásait jelentik? Az országos KISZ-értekezlet döntéseire egyébként többen visszatértek, bírálták egyes határozatait hangoztatva, hogy azokat az élet túlhaladta. A bírálat jogával a vita során számosan éltek, ám az általánosság szintjén maradtak és sokszor mellőzték az indoklást is, legyen szó akár a KISZ múltjáról, akár jelenlegi megújulási folyamatáról, akár az MSZMP-hez fűződő viszonyáról. Azzal összefüggésben, hogy az ifjúsági szövetség az MSZMP ifjúsági szervezete, a párttal stratégiai szövetségben működik, többen feltették a kérdést: a KISZ melyik MSZMP-vel kíván stratégiai szövetséget kötni? A tavaly májusival vagy a novemberivel, a jelenlegivel, avagy az 1990 után megújuló párttal? Mint kifejtették, számukra nem elegendő azt mondani, hogy ,,a párt reformszárnyával,,, mert nincsenek tisztában azzal, kikről is van szó. Jassó Mihály, az MSZMP Budapesti Bizottságának első titkára a vitában felszólalva kifejtette, hogy az általa irányított testület miképp ítéli meg az ország mai helyzetét, miben látja a fő ellentmondásokat, mit tart a gazdaságról, a politikai intézményrendszerről, s ezen belül a pártról, a párt vezetéséről. Hangsúlyozta: csak program alapján dönthet valaki arról, hová kíván tartozni, legyen szó párttagról vagy a párt ifjúsági szervezeteinek tagjairól. Nem hatáskörre van szüksége a pártnak, hanem politikai hatást kell tudnia kifejteni. Ebből a szempontból is létkérdés számára, hogy legyen ifjúsági szervezete. A küldöttgyűlés szombaton a KISZ-kongresszus dokumentumaira vonatkozó állásfoglalás-tervezetek, illetve a baloldali ifjúsági társulás működésének módjára, programjára, továbbá az átmeneti időszak feladataira vonatkozó javaslatok vitájával folytatja munkáját. (MTI)
1989. április 7., péntek 19:34
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|