|
 |
 |
 |

Taxisblokád - újabb hírügynökségi visszhang (1. rész)
|

1990. október 27. szombat
(Reuter/AP/AFP/DPA/APA/ADN/TASZSZ/Rompres) - Valamennyi nagy
hírügynökség a nap folyamán több anyagban foglalkozott a
Magyarországon kialakult helyzettel: az úttorlaszokkal, a
közlekedési és szállítási nehézségekkel, az ellátási problémákkal.
Tudósítóik értesülésein és saját tapasztalatain kívül idézték az
MTI, a rádió és a televízió jelentéseit. Minden hírügynökség
említést tett az osztrák állampolgárok helyzete miatt a magyar
kormányhoz intézett bécsi jegyzékről, a benzinszállításra vonatkozó
osztrák ajánlatról, valamint Göncz Árpád köztársasági elnök péntek
esti nyilatkozatáról. A délutáni órákban felújított tárgyalásokról
kora estig csak a brit Reuter hírügynökség adott tényhírt.
A legrészletesebben és a legnagyobb terjedelemben az APA osztrák hírügynökség számolt be a kialakult helyzetről. A tudósítás szerint az osztrák Vöröskereszt önkénteseit sem engedték át a határzáron. A hírügynökség másik saját értesülése, hogy Burgenland és a határos magyar területek vezetői megállapodásra jutottak: új határátkelőhelyet nyitnak a Bécsújhely és Sopron közötti úton lévő Klingenbachnál (Kelénpatak).
Az AFP, a DPA és az AP hírügynökség szerint a taxis- és fuvarozósztrájk a fiatal demokráciát az eddigi legmélyebb válságba taszította, s a benzináremelés már belpolitikai válsággá fokozódott.
A DPA tudósítója emlékeztetett arra, hogy eddig Magyarország, minden gazdasági nehézsége ellenére, a keleti tömb legstabilabb országa volt. Most azonban a helyzet véget vethet a nyugati - elsősorban az osztrák, és más nyugat-európai, valamint japán cégek - beruházási hajlandóságának. A kommentár szerint az elmúlt hónapokban a magyar törvényhozás a gazdasági reformok kidolgozása és megvalósítása helyett inkább a pártok közötti csatározások színtere volt. Most azonban a kormány kényszerhelyzetbe került: kozmetikai korrigálásokkal már semmit sem érhet el.
Valamennyi hírügynökség idézte Horváth Balázs belügyminiszter pénteki kijelentését, mely szerint a kormány döntése (a benzinár-emelésről) visszavonhatatlan és megváltoztathatatlan. A Reuter idézte Koncz Máriának, a Miniszterelnöki Hivatal munkatársának ezzel azonos kijelentését, s hozzáfűzte: a döntést követő sztrájk azzal fenyegeti a magyar kormányt, hogy elveszíti hitelét. A brit hírügynökség szerint a hárompárti koalíció népszerűsége a magyarok életszínvonalával párhuzamosan süllyed. (folyt)
1990. október 27., szombat 20:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Taxisblokád - újabb hírügynökségi visszhang (2. rész)
|

Ugyancsak a Reuter szerint a sajtó szombaton keményen bírálta a kormányt, amiért rosszul irányítja a piacgazdálkodásra való áttérést. A hírügynökség - nem szó szerint - idézte a Kurír vezércikkét: mikor érti meg végre a kormány, hogy az egész ország azokban a taxikban ül?
Az AFP szerint a válság már a kormánykoalíción belüli kapcsolatokat is érinti. A francia hírügynökség utalt arra, hogy Torgyán János kisgazdapárti vezető azért hibáztatta a kormányt, mert a többségi parlamenti csoporttal való egyeztetés nélkül döntött a benzináremelésről, s ezzel kommunista elődeihez hasonlóan cselekedett. A hírügynökség idézte Békesi László volt pénzügyminisztert, aki beismerte, hogy az áremelés elkerülhetetlen volt, de bírálta a kormány módszerét. Az SZDSZ vezetői közül a hírügynökség Tamás Gáspár Miklóst említette, aki Horváth Balázs belügyminisztert tette felelőssé a válságért és lemondását kövbetelte.
A TASZSZ szovjet hírügynökség jelentése idézett Göncz Árpád pénteki nyilatkozatából, majd megállapította: a fővárosban egyre feszültebb a légkör. Egyre hangosabbak a kormány lemondását követelők, s egyes kerületekben általános sztrájkra felszólító röplapok tűntek fel.
A Rompres román hírügynökség magyarországi jelentést nem közölt, csak Rudas Ernő bukaresti magyar nagykövet péntek esti, a határátkelőhelyek lezárásáról szóló rádiónyilatkozatát ismertette.+++
1990. október 27., szombat 20:14
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|