|
 |
 |
 |

Bush-Antall (1. rész)
|

Heltai András, az MTI tudósítója jelenti:
Washington, 199O. október 18. csütörtök (MTI-tud.) -
George Bush amerikai elnök csütörtökön igen meleg szavakkal
üdvözölte Antall József kormányfőt a Fehér Házban, és
intézkedéseket jelentett be a magyar gazdaság támogatására. Az
ünnepélyes fogadtatás után a két politikus négyszemközt, majd a
küldöttségek bevonásával tárgyalt. A későbbiekben Antall József
James Baker külügyminiszter vendége volt, s folytatódtak a
tárgyalások a két ország együttműködéséről.
A magyar és amerikai zászlókkal fellobogózott Fehér Ház kertjében népes közönség gyűlt össze a fogadtatási ünnepségre, köztük az amerikai magyarság meghívott neves képviselői. A kormány részéről többek között James Baker külügyminiszter, Brent Scowcroft, nemzetbiztonsági tanácsadó és Colin Powell, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke volt jelen. Harsonaszó jelezte Bush elnök és Antall József érkezését, akik elléptek a felsorakozott díszegység előtt, s felhangzott a magyar, majd az amerikai himnusz.
Bush elnök rendkívül meleg szavakkal köszöntötte vendégét, emlékeztetve, hogy hét éve (alelnökként) ő volt az amerikai kormány legmagasabb rangú képviselője, aki Budapesten járt, tavaly pedig az első amerikai elnök, aki látogatást tett Magyarországon.
- Az első demokratikusan választott magyar miniszterelnök látogatása valóban történelmi esemény - hangoztatta Bush, és felidézte: 138 éve egy másik magyar hazafit, Kossuth Lajost fogadták a szabadság másik amerikai jelképében, a Kongresszusban.
- Budapesten, érkezésemkor Kossuth szobra állt a hátam mögött a nevét viselő téren. A mai, történelmi látogatás alkalmából felidézzük emlékét, hiszen harcának felemelő tanulsága, hogy tudta: egy bátor nép nem hajlik meg a szuronyok és a szögesdrót előtt, tudta, hogy a szabadság lángja örökké élni fog. Ma hazájában, Budapesttől a Nagyalföldig, a Duna tájain az új hazafiak tudják, hiszik, hogy egy szabad nép, a szabad ember számára minden lehetséges, tudják, hogy az egyén, nem az állam akarata a jövő. (folyt.)
1990. október 18., csütörtök 18:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bush-Antall (2. rész)
|

- Magyarország immár nem születő demokrácia, hanem demokrácia - hangsúlyozta George Bush: kormánya szuverén, pluralista, demokratikus európai állam. A magyarok álma megvalósult, sőt továbbterjedt határaikon Közép-Kelet-Európában. 1990-ban Magyarország elfoglalta megbecsült helyét a szabad nemzetek közösségében.
Bush elnök ezután szólt arról, milyen élénk, sokat ígérő gazdasági tevékenység tanúja volt Budapesten, és amerikai cégek már bizalmukat nyilvánították a magyar gazdasági lehetőségek iránt. Utalt az elnök a General Electric, a General Motors beruházásaira, arra, hogy több, mint félmilliárd dollár eddig az amerikai beruházások értéke. - Bátorítani kívánom gazdaságunkat, vizsgálja meg a magyarországi lehetőségeket, mondotta az elnök, méltatva a magyar kormány ,,ambíciózus gazdasági programját,, ,további támogatást ígérve a ,,bátor erőfeszítésekhez,,. Az elnök szólt a magyarországi amerikai beruházási alapról, arra, hogy a kormány az új költségvetési évre 300 millió dolláros támogatást javasolt a közép-kelet-európai országoknak, s bejelentette: Washington a magyar aszálykárok enyhítésére 47,5 millió dolláros takarmánygabona-vásárlási hitelt nyújt. ,,Tudjuk, hogy Magyarország és a többi új demokrácia magas árat fizet azért, mert támogatja az ENSZ rendszabályait Irak ellen. Megértjük, hogy exportpiacaik elvesztése, az emelkedő árak bonyolítják történelmi erőfeszítéseiket a piacgazdaság megteremtésére. Az Egyesült Államok a terhek csökkentése érdekében felhívja a Nemzetközi Valuta Alapot: növelje 5 milliárd dollárral a térség országainak folyósított kölcsönöket. A Világbankot felkérjük, gyorsítsa meg azt a 9 milliárd dolláros programot, amely az energiaproblémák enyhítését szolgálja.
Bush elnök bejelentette, hogy feloldják a magyar diplomaták utazási korlátozásait az Egyesült Államokban (az ENSZ-nél akkreditáltakról van szó - a tud. megj.), és teljesítik a magyar kérést főkonzulátus felállítására Los Angelesben.
- Az Egyesült Államok a század legnagyobb részében Európa partnere volt, s az is marad, üdvözöljük Magyarországot, s a többi új demokráciát az uj, egységes és szabad Európában. Az Egyesült Államok kötelezettséget vállal, hogy megtalálják biztonságukat ebben az új Európában, s Önökkel együtt teremtünk új korszakot az amerikai-magyar kapcsolatokban - hangoztatta beszédében George Bush. (folyt.)
1990. október 18., csütörtök 18:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bush-Antall 3. rész
|

Megrendüléssel állok a Fehér Ház kertjében - kezdte Bush elnök beszédére adott válaszát Antall József -, hiszen Magyarország szabad kormányának szabadon választott niniszterelnökét fogadják. Büszkék vagyunk arra, hogy az amerikai szabadságeszmék, Washington, Jefferson és társaik hitvallása a mienk is. Büszkék vagyunk arra, hogy győztes történelmi csatáikban magyarok is részt vettek, s büszkék, hogy mindabban, ami Amerikát a világ vezető hatalmává tette, magyar katonáknak, munkásoknak és tudósoknak is része volt.
- Magyarország elsőként vette fel a harcot a szovjet csapatokkal szemben, és megkísérelte megteremteni a szabad demokráciát. Szeretnék köszönetet mondani azért, hogy Amerika állhatatos volt akkor, amikor a szovjet hatalom kiterjesztette uralmát Közép-Kelet-Európa népeire, és ezzel megvetette a védekezés alapjait. Szeretném megköszönni, hogy az emberi jogok védelmét kormányszintre emelték, és azokat képviselték évtizedeken át. Szeretném megköszönni, hogy kemény versenyre kényszerítették a szovjet hatalmat technológiai, gazdasági, katonai téren, s ezzel hozzájárultak, hogy Gorbacsov személyében reformpolitikus tegyen kísérletet a Szovjetunió átalakítására, s Kelet-Európa népei így kedvezőbb feltételeket kaptak a szabadsághoz.
A kormányfő szólt arról, hogy Magyarország megváltoztatta politikai intézményrendszerét, az ország parlamentáris demokrácia, s megvetette a szabad piacgazdaság alapjait. - Nem titkoljuk azonban, hogy a gazdasági változások végrehajtása sokkal nehezebb, mint a politikaiaké - mondotta Antall József, majd igy folytatta:
,,Mindazt felsorolhattam volna, panaszként, kérésként, amit Ön említett. Ez is mutatja, hogy barátokhoz jöttünk, akik olvasnak gondolatainkban. Amit elnök úr elmondott, és nagylelkűen kilátásba helyezett, lehetőséget ad, hogy túléljük a súlyos válságot. (folyt.)
1990. október 18., csütörtök 19:29
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bush-Antall 4. rész
|

- Megköszönöm, hogy fogadta a magyar kormányküldöttséget, és biztosíthatom: Magyarországban hű barátra találnak. Önök nélkül nem omlott volna össze Közép-Kelet-Európában a diktatúrák rendszere: az emberek felismerték, hogy mindaz, amit a marxizmus-leninizmus hirdetett, hazugságok sorozata - mondotta a kormányfő, idézve Lincolnt arról, hogy sok embert hosszú időre becsapni nem lehet.
Köszönjük a látogatás lehetőségét, köszönjük Amerika jóindulatát, fejezte be nagy tetszéssel fogadott beszédét a miniszterelnök.
George Bush és Antall József először négyszemközt tárgyalt. Megbeszéléseiken csak Brent Scowcroft, a Nemzetbiztonsági Tanács vezetője és Kodolányi Gyula, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója vett részt. Ezt követően a két kormányküldöttség tanácskozott, majd a külügyminisztériumban folytatódtak a tárgyalások. +++
1990. október 18., csütörtök 19:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|