|
 |
 |
 |

Az SZDSZ és a Fidesz közös nagygyűlése (1. rész)
|

1990. szeptember 23., vasárnap - Ahogyan a szónokok is
megjegyezték: meglepetéssel és egyben köszönettel nyugtázták, hogy
az általános bizalomhiány, a kiábrándult, csalódott hangulat
ellenére is sokan - többszázan - vettek részt az SZDSZ és a Fidesz
közös vasárnapi nagygyűlésén a budapesti József Attila Gimnázium
színháztermében. Az érdeklődők nagy tetszéssel fogadták a
nagygyűlést levezető Törzsök Erika XI. kerületi SZDSZ-vezető
kijelentését, amely szerint mindkét párt elhatárolja magát az olyan
módszerektől, mint az amerikai mintára készült plakát nyomtatása és
terjesztése Antall József képével, fölötte a ,,wanted,, szóval,
alatta a felirattal ,,1 000 000,,. Ugyancsak nagy tetszéssel
fogadták és általában feszült figyelemmel hallgatták a három szónok,
Demszky Gábor parlamenti képviselő, az SZDSZ budapesti
főpolgármester-jelöltje, Hack Péter (SZDSZ) és Fodor Gábor (Fidesz)
parlamenti képviselők szavait, továbbá négy kerületi önkormányzati
képviselőjelölt bemutatkozását.
Mindhárom előadó kiemelte az önkormányzati választások fontosságát, kérve a jelenlévőket: menjenek el szeptember 30-án választani, vegyék kezükbe sorsuk irányítását, s mindezek szükségességéről győzzék meg barátaikat, ismerőseiket. Ez a szavazás ugyanis mindenkinek lehetőséget ad arra, hogy véleményét nyilvánítsa a kormány és a kormánypártok eddigi tevékenységéről is. Demszky Gábor - körvonalazva polgármesteri elképzeléseit - arról beszélt, hogy Budapest olyan gazdag és liberális város, amely nem engedett a ,48-ból, a ,18-ból és az ,56-ból sem; ettől a várostól mindig egy kicsit többet kellett eltűrniök a hatalmon levőknek. Ezért nem véletlen, hogy minden jelentős ellenzéki mozgalom itt vert először gyökeret, s innen indult útjára. De ezzel a várossal mostanáig rosszul sáfárkodtak, ezért annak a véleményének adott hangot, hogy a fővárost csak egy SZDSZ-Fidesz önkormányzati koalíció vezetheti el egy új virágkor küszöbére.
Hack Péter az önkormányzatok szerepét és jelentőségét ecsetelve nem mulasztotta el bírálni a kormányt sem. Az SZDSZ álláspontját tolmácsolva hangsúlyozta: az Antall-kormány az első száz napban nagyon sok lehetőség kihasználásával maradt adós, ám a történelmi lehetőség még nem veszett el egészen. Kijelentette: az SZDSZ sohasem állította, hogy pusztán az önkormányzati választásokkal, az önkormányzatok létrejöttével megtörténik a rendszerváltás, ezután minden jobbra fordul. (folyt. köv.)
1990. szeptember 23., vasárnap 15:27
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Az SZDSZ és a Fidesz közös nagygyűlése (2. rész)
|

Erre csak a lehetőség van meg, a testületeket azonban valóban tehetséges, ambiciózus, vállalkozókedvű emberekből kell megalakítani, akik nem várják tétlenül a központi segítséget a cselekvéshez. A tanácsrendszert pedig nem azért kell lebontani, s helyette újat kiépíteni - hangoztatta -, mert annak ,,ronda a neve,, vagy mert alkalmatlan emberek ültek a székekben, hanem azért, mert maga a rendszer volt működésképtelen, alkalmatlan arra, hogy a helyi közösség, a lakosság érdeket szolgálja.
Fodor Gábor a két pártot egyház- és vallásosság ellenességgel vádolóknak válaszolva azt fejtegette: a világ minden liberális pártjának az a felfogása, hogy az ateizmus és a vallásosság jól megfér egymással, de mindkettő különböző ,,műfaj,, , amelyeket nem szabad összekeverni. E kérdésben egyébként az SZDSZ és a Fidesz, valamint a kormányzat álláspontja jól körülhatárolható volt például a hitoktatásról lezajlott vitában. Az SZDSZ és a Fidesz - hangsúlyozta - segítséget kíván nyújtani az egyházaknak megújhodási törekvéseik megvalósításához, s mindig küzdeni fog azért, hogy Magyarországon soha többé senkit ne érjen hátrányos megkülönböztetés vallásos meggyőződése miatt.
Végezetül arra biztatta hallgatóságát: ne csak az SZDSZ és a Fidesz gyűléseire menjenek el, hallgassanak meg másokat is és szeptember 30-án arra adják voksukat, aki valóban a legalkalmasabb, legfelkészültebb, aki az emberek bizalmát leginkább élvezi.
A nagygyűlésen részt vett és felszólalt Jan Willem Bertens, a holland parlament és egyben a holland Szabadság és Demokrácia Néppártjának képviselője is. (MTI)
1990. szeptember 23., vasárnap 15:33
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|