|
 |
 |
 |

Margaret Thatcher programja
|

1990. szeptember 19., szerda - Szerda délelőtt az Országházban folytatódtak a magyar-brit miniszterelnöki megbeszélések. Margaret Thatcher, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága hivatalos látogatáson hazánkban tartózkodó miniszterelnöke rövid négyszemközti megbeszélésre ült le vendéglátójával Antall József miniszterelnökkel a kormányfő dolgozószobájában, miután a kora reggeli órákban már két kegyeletes megemlékezésen is részt vett. Thatcher asszony a kegyelet és a megemlékezés virágait helyezte el Raoul Wallenberg szobránál, illetve a Magyar Hősök Emlékművénél a Hősök terén.
A kormányfői párbeszéd magyar politikusoknak, illetve a brit kíséret tagjainak bevonásával folytatódik. A program szerint a plenáris tárgyalások után Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke fogadja Margaret Thatchert a Parlament Nándorfehérvári termében. Ugyancsak délelőttre tervezték a brit kormányfő látogatását az értéktőzsdén. Az előzetes tervek szerint Margaret Thatcher délután találkozik a Szabad Demokraták Szövetségének vezetőivel a Parlamentben, majd délután 16 órakor Antall József és a brit miniszterelnök közös nemzetközi sajtókonferencián válaszol az újságírók kérdéseire a Hilton Szállóban. (MTI)
1990. szeptember 19., szerda 09:29
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja (1. rész)
|

1990. szeptember 19., szerda - Nagy-Britannia fenntartás
nélkül, teljes szívvel támogatja Magyarországnak azt a törekvését,
hogy 1992. január 1-jéig kétoldalú társulási szerződést kössön az
Európai Közösségekkel - szögezte le Margaret Thatcher brit
miniszterelnök vendéglátójával, Antall József kormányfővel
folytatott tárgyalásain.
A magyar-brit miniszterelnöki eszmecsere - a keddi rövid ismerkedő megbeszélés után - szerda délelőtt az Országházban folytatódott. Margaret Thatcher, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága hivatalos látogatáson hazánkban tartózkodó miniszterelnöke először négyszemközti megbeszélésre ült le vendéglátójával, majd a magyar, illetve a brit tárgyalócsoport tagjainak részvételével plenáris tárgyalásokat tartottak. A tárgyalóasztal mellett elhangzottakról László Balázs kormányszóvivő tájékoztatta a magyar sajtó képviselőit.
Magyarország EK társulási szándékát brit részről cselekvő támogatással segítik - ígérte a brit kormányfő, ami a többi között azt jelenti, hogy ezügyben megsürgetik a brüsszeli bizottságot, amely, úgymond, hajlamos a kérelmek lassú, megfontolt kivizsgálására. Magyarország végcélja a teljes jogú tagság az Európai Közösségekben - hangoztatta Antall József, s ezzel kapcsolatban is biztatást kapott a brit kormányfőtől. Nagy-Britannia ugyanis támogatja azt a kérést, hogy már a társulási szerződésben is foglaltassék benne: a társult tagság nem végállomás, hanem a teljes jogú tagság egyik lépcsőfoka.
A kormányfői megbeszéléseken tág teret szenteltek a privatizációs folyamatnak, ami Magyarország európai állammá válásának kulcskérdése. Az Európa közösségébe ,,újrafelvételre,, jelentkező Magyarország számára ezzel kapcsolatban a brit példát idézte Margaret Thatcher. Emlékeztetett arra, hogy maga is nagy gondot fordított a szigetország iparának erőteljes privatizálására, miáltal a rosszul menedzselt, pazarló cégek piaci viszonyok közé kerültek, s versenyre kényszerültek. Az eredmények nyomán Nagy-Britanniában most az energia szektor privatizációja került napirendre.
Antall József a magyar privatizációs terveket ismertetve hangsúlyozta: a kormány egyáltalán nem ellenzi a külföldi tőkebefektetéseket; sem a kis-, sem a közép-, sem a nagyvállalati szektort nem zárják el a külhoni befektetők elől. (folyt.köv.)
1990. szeptember 19., szerda 14:03
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja (2.rész)
|

Igaz ugyan, hogy a hazai középréteg megerősítése érdekében az úgynevezett előprivatizációból - vagyis a kisvállalkozások magánkézbe adásából - most kirekesztették a külföldi érdeklődőket, a továbbiakban azonban a privatizáció során semmilyen vállalati nagyságnál nem diszkriminálják a befektetőket. Antall József ezzel kapcsolatban a brit vendégek figyelmébe ajánlotta, hogy az Állami Vagyonügynökség a napokban meghirdette az első húsz magyar vállalat privatizációját, csaknem egymilliárd dollár értékben. A kormány igyekszik a privatizációt a lehető leggyorsabban lebonyolítani, és sem elvileg, sem gyakorlatilag nem tervez semmiféle korlátozást a privatizációban, a magyar gazdaság egyetlen szektorában sem. A kormányfő megerősítette, hogy a privatizáció ,,levezénylésében,, Magyarország számít a brit segítségre, szakértelemre.
Brit cégek magyarországi jelenléte kapcsán szóba került a megbeszéléseken az is, hogy a BBC, a világhírű brit tömegtájékoztatási társaság rádióadást szeretne indítani Magyarországon, s ehhez hullámsávot igényelne. Antall József ezzel kapcsolatban türelemre intette a brit médiumot, mivel Magyarországon egyelőre frekvenciamoratórium van érvényben; a rádió- és a televízió- hullámsávok elosztásának ügyét várhatóan a készülő sajtó-, illetve médiatörvény rendezi majd. Mindazonáltal magyar szakmai körökben nagyra értékelik a BBC tevékenységét.
A kormányfői eszmecsere után Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke fogadta Margaret Thatchert a Parlamentben. (folyt.köv.)
1990. szeptember 19., szerda 14:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja (3. rész)
|

A találkozón a brit kormányfő arról a szerepről beszélt, amelyet a közép-kelet-európai kis államok játszanak a térség demokratizálódási folyamataiban. Úgy vélekedett, hogy példájuk - amennyiben sikerre vezetnek gazdasági próbálkozásaik, s érezhetően javulnak a nép életkörülményei - mások számára is vonzóvá teheti az átalakulást. Így például a szovjet peresztrojka számára is biztatást adhat a keleti régió kis országaiban folyó demokratizálódás sikere. Brit megítélés szerint a példaadás szempontjából Magyarország kulcsszerepet tölt be a régióban. Göncz Árpád a megbeszélés kínálta lehetőséget felhasználva megerősítette II. Erzsébet királynő magyarországi meghívását. (folyt.köv.)
1990. szeptember 19., szerda 15:11
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja - 4. rész
|

Margaret Thatcher délután a Szabad Demokraták Szövetségének vezetőivel találkozott a Parlamentben. Mint Demszky Gábor, az SZDSZ ügyvivője az MTI munkatársának elmondta: a szivélyes eszmecserén a miniszterelnök-asszonyt tájékoztatták a magyar politikai élet alakulásáról, a szabad demokraták helyzetértékeléséről. Margaret Thatcher udvarias észrevételeket tett az elhangzottakra, hangsúlyozva a rendszerváltás nagyszerűségét, megemlítve nehézségeit is. A beszélgetés során egyetértettek abban, hogy az angolszász országoknak, így az Egyesült Királyságnak is jelentős szerepet kell betöltenie Magyarországon, bővítve a magyar-angol gazdasági és kulturális kapcsolatokat, hozzájárulva Magyarország külkapcsolatainak alakításához. Ugyancsak azonosan vélekedtek a gazdasági kérdésekkel összefüggésben. A brit politikus és az SZDSZ képviselői egyaránt fontosnak ítélték a mielőbbi privatizációt, a bátor válságkezelést. Megállapították: Magyarország számára az jelentheti a sikeres utat, ha a lehetőségekhez képest gyorsan végrehajtja a gazdaság deregulálását, korlátozza abban az állam szerepét. (folyt. köv.)
1990. szeptember 19., szerda 18:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja (5. rész)
|

A magyar politikai élet vezetőivel megtartott beható eszmecseréket a nap folyamán számos kiegészítő program tette teljessé. A brit miniszterelnök-asszony a reggeli órákban két kegyeletes megemlékezésen vett részt. Elsőként Raoul Wallenberg szobránál helyezte el a megemlékezés virágait, majd katonai tiszteletadás mellett a Magyar Hősök Emlékművét koszorúzta meg a Hősök terén. Margaret Thatcher időt szakított arra is, hogy rövid Belvárosi séta keretében meglátogassa a magyar üzleti élet egyik ígéretes új hajtását, a Nemzetközi Kereskedelmi Központban működő értéktőzsdét.
Margaret Thatcher és vendéglátója, Antall József délután közös nemzetközi sajtókonferencián válaszolt az újságírók kérdéseire a Hilton Szállóban.
A brit miniszterelnökkel folytatott eszmecseréket összegezve Antall József hangoztatta: közelmúltban Helsinkiben megtartott találkozójuk után, most Budapesten ismét hasznos, tartalmas tárgyalásokra nyílott alkalma Margaret Thatcherrel. A tárgyalásokon igen széles temetikát tekintettek át, a kétoldalú kapcsolatoktól a nemzetközi politikai fejleményeken át a pártközi kontaktusokig. Margaret Thatcher ehhez hozzáfűzte, hogy 1984-es látogatása után most egy teljesen megváltozott Magyarországra érkezett. A mai Magyarország vezetőivel folytatott baráti hangvételű párbeszéd alapját az teremti meg, hogy az országot kormányzó közép-jobb tömörülés felfogása, ,,filozófiája,, közel áll a brit konzervatívokéhoz. Thatcher asszony vélekedése szerint ez a közép-jobb politikai irányzat nagyobb léptekkel halad Európa irányába, mint bármely más közép-kelet-európai demokratizálódó állam vezetése. Ennek kapcsán a brit miniszterelnök ismételten támogatásáról biztosította Magyarország törekvését az Európai Közösségekkel kötendő társult tagsági szerződésről. Elmondta azt is: e szerződések ügyében új felfogású álláspontot képvisel, amelynek lényege, hogy az EK-nak testre szabottabb megállapodásokat kellene kötnie az egyes jelentkezőkkel. Magyarország ügyében azt is világossá kell tenni, hogy a kommunista diktatúrától megszabadult országot szívesen látják az európai szabad népek közösségében. A kelet-európai változásokat taglalva a brit miniszterelnök elismerően szólt Gorbacsov elnök érdemeiről. A szovjet vezető, úgymond, elég bátor volt ahhoz, hogy meglássa: az egyéni szabadságot elfojtó kommunizmus semmiféle perspektívát sem jelenthet.
Antall Józset arról faggatták a külföldi újságírók, Magyarország beveszi-e a piacépítés keserű piruláját. A miniszterelnök leszögezte: a kormány elszántan végrehajtja a tervezett intézkedéseket. (folyt.köv.)
1990. szeptember 19., szerda 18:42
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Margaret Thatcher programja (6. rész)
|

Elismerte ugyan, hogy az infláció mértéke az idén 25-30 százalék körül alakul, ám a tervezett ellenlépések eredményeként remény van arra, hogy a jővő év első felében megfékezzék a pénzromlást. Ezt mindenekelőtt a költségvetés kiadásainak lefaragásától, az állami támogatások csökkentésétől várják. Sajnos több olyan külső körülmény van, amelynek alakulása ma még megjósolhatatlan. Ilyen például a szovjet energiaimport jövője, illetve az Öböl-válság hatása. Ez utóbbi kapcsán Antall József közölte: Magyarország segélyeket juttat el az öbölbeli konfliktus nyomán menekültté vált emberek helyzetének enyhítésére. Margaret Thatcher hangoztatta: Nagy-Britannia ragaszkodik az ENSZ-határozatok előírásainak fenntartásához; a rendezés alapelve, hogy helyre kell állítani a törvényes kuvaiti kormányt; s nem szabad megengedni, hogy Irak hasznot húzzon a konfliktusból.
Az újságírók tudakolták Margaret Thatcher véleményét egy, Kelet-Európának nyújtandó, a Marshall-segélyhez hasonló támogatási programról. A miniszterelnök-asszony úgy válaszolt: ,,nem hiszem, hogy ez a megfelelő mód,, a támogatásra. Ezzel az elképzeléssel szemben előnyben részesítette a képzéshez, a management-hez nyújtott nyugati segítséget. (MTI)
1990. szeptember 19., szerda 18:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|