|
 |
 |
 |

The Guardian: ,,Egy boldog mensevik látóhatár,, (1.rész)
|

Köves Tibor, az MTI tudósítója jelenti:
London, 1990. április 11. szerda (MTI-tud) - ,,A bolsevizmus
halott és a forradalmak nyomán a jobboldal a fő haszonélvező, de
amikor a Nagy Kísérlet elkezd húsba vágó lenni Kelet-Európában,
akkor a balközép visszatér majd jogaiba,, - ezzel a nagybetűs
felcímmel hívta fel a figyelmet munkatársa hosszabb elemzésére
szerdán a The Guardian. A cikk címe: ,,Egy boldog mensevik
látóhatár,, , szerzője Ian Traynor, aki Budapestről tudósította a
liberális napilap olvasóit a magyar választások mindkét
fordulójáról.
,,Könnyen lehet, hogy a mensevikek fognak utoljára nevetni. A közép-európai választási idény félidejében ugyan még homályos a térség új politikai térképe, de a jövendő körvonalai halványan felismerhetők abból, ahogyan a kereszténydemokrácia és a szociáádemokrácia lép a hatalomért versengő új, habár ismerős két ikerpólusként a színre,, - kezdi cikkét Traynor. A keletnémet, a magyar és a szlovéniai választások eredményéből azt a következtetést vonja le, hogy ,,a térség vehemensen jobbra lendül,,.
,,Ez aligha meglepő, miután a kommunizmus összeomlott és - miközben a bolsevikok kihalnak és a mensevikek szociáldemokratákká alakítják át magukat - eleve várható a baloldal elleni visszacsapás. A kereszténydemokraták negyven esztendős elnyomás után rátalálnak természetes választó testületükre, amely érintetlenül maradt óriási körzetekben Közép-Európa-szerte: Szlovákiában, a magyar vidéken, a lengyel falvakban, ahol a választók zöme katolikus, konzervatív, és óvatos,,.
A szerző kiemeli, hogy a kommunizmussal szembeni erkölcsi ellenállásnak és a nemzeti azonosság védelmének központjaivá lett egyházak mindvégig fentartották jelentős befolyásukat, a kereszténydemokrácia térhódításában megnyilvánuló politikai irányzatot azonban veszélyesnek minősíti a kelet-közép-európai demokrácia szilárd kifejlődése szempontjából. (folyt.)
1990. április 11., szerda 21:24
|

Vissza »
|
 |

The Guardian: ,,Egy boldog mensevik látóhatár,, (2.rész)
|

,,Teljesen jogosan szögezte le hétfőn Antall József, a demokrata fórum vezetője - folytatja a cikkíró -, hogy Magyarországon a jobbközép győzelme visszatérést jelent azokhoz az értékekhez, amelyek alapján a kisgazdák földcsuszamlásszerű győzelmet arattak az utolsó szabad választásokon 1945-ben. Ezek az értékek: az egyházban, a nemzetben és a demokráciában való hit, a helyi autonómia, a kisvállalkozás és a paraszti magángazdálkodás, ami különösen fontos egy olyan országban, ahol változatlanul erős a mezőgazdasági lakosság befolyása.
,,Habár az előjelek a jobboldal számára kedvezőek a forradalmat közvetlenül követő időszakban, a kép távolról sem borús a balközép szempontjából. A kelet-európai szociáldemokrácia számára ugyanis teljes kört írt le a történelem azóta, hogy Lenin és Martov 1903-ban Londonban bolsevikokra és mensevikekre szakította szét az orosz szociáldemokrata és munkáspártot,,.
Traynor emlékeztet rá, hogy a lengyel, a magyar, a keletnémet és a szlovén kommunista párt megszüntette önmagát és új néven ,,alapvetően szociáldemokrata programot fogadott el,,.
,,Magyarországon a baloldal egyesített erői a szavazatok 15 százalékát kaptak, s ez elfogadható alap, amire építeni lehet. A sebek ápolásának most következő korszaka összpontosítja majd az elméket. A legközelebbi néhány hónap során a kommunistából szocialistává lett párt éléről alighanem távozik Nyers Rezső, aki a múlt októberi pártkongresszuson sikeresen hárította el a szociáldemokrácia honosítására tett kísérleteket. Ezután Pozsgay Imre és Németh Miklós távozó miniszterelnök majd végigviszi ezt a folyamatot, s így előbb-utóbb magukhoz vonzzák a második helyre befutott szabad demokraták egy részét.,,
A szerző áttekinti a keletnémet, a bolgár, a csehszlovák és a lengyel helyzetet, illetve az itt szerinte várható fejleményeket, majd megállapítja: ,,a hagyományos bal-jobb polarizáció fokozatos folyamat és nem fog kikristályosodni a választások ezután következő sorozata előtt. A Szolidaritás, a Polgári Fórum, a Magyar Demokrata Fórum, az Ideiglenes Nemzeti Egységtanács - ezek a politikai mozgalmak dominálnak pillanatnyilag Kelet-Európában. A hiányzó elem: a ,,párt,,. Szerinte nemcsak azért nem nevezik e mozgalmak pártnak magukat, mert a fogalom a párttal való gondolattársítás révén visszataszítóvá vált, hanem elsősorban azért, mivel a legszélesebb támogatásra törekedve, el kívánják kerülni bal-, illetve jobboldali beskatulyáztatásukat. (folyt.)
1990. április 11., szerda 21:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

The Guardian: ,,Egy boldog mensevik látóhatár,, (3.rész)
|

,,A legbefolyásosabb párt Kelet-Európában ma a Nemzetközi Valutaalap - fűzi hozzá. - Az IMF diktálta a lengyel kormány talpra állítási programjának feltételeit és társszerzője volt a távozó magyar kormány 1990-es költségvetésének. Ebben az összefüggésben a jobboldal a közvetlen haszonélvező a választási láz felszökésének első szakaszában. Ámde, amikor a Nagy Kísérlet elkezd húsba vágó lenni - és csak úgy kecsegtet a siker leghalványabb esélyével, ha kemény döntések születnek a munkanélküliség, a szegénység és a sokáig természetesnek vett szociális gondoskodás tekintetében - akkor esetleg visszatér a mosoly a mensevikek arcára,, - fejezi be elemzését a The Guardian munkatársa.+++
1990. április 11., szerda 21:34
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|