|
 |
 |
 |

Választások - visszhang
|

1990. április 9. hétfő (Reuter/AFP/UPI/AP/dpa)- A
világhírügynökségek terjedelmes budapesti jelentésekben számoltak be
a választások második fordulójának menetéről, de az eredmények
átfogó elemzésére még nem vállalkoztak.
A dpa nyugatnémet világos, a UPI amerikai hírügynökség döntő győzelemnek minősíti a Magyar Demokrata Fórum sikerét, amelynek alapján megalakíthatja Magyarország négy évtized óta első nem kommunista kormányát. A Reuter brit hírügynökség fogalmazása szerint az MDF ,,tönkreverte,, legnagyobb ellenfelét, a baloldali-liberális SZDSZ-t. A UPI jelentése szerint a lemaradásuk aránya felett láthatóan meglepett szabad demokraták jelezték, nem törekszenek nagykoalicióra.
Az AFP hajnali jelentése az MDF sikerét a hagyományos jobboldal diadalaként értelmezi. Az AP hírügynökség megjegyzi, hogy a magyarországi a második konzervatív győzelem Kelet-Európában a keletnémet választások után.
A jelentések leszögezik, hogy a választók egyértelműen nemet mondtak az ország kommunista múltjára. Ez nemcsak a párt reformszárnya, a mostani MSZP rossz szereplésén mutatkozott meg, hanem azon a tényen is, hogy az ortodox szárny, a mostani MSZMP a négyszázalékos küszöbön elbukva nem képviselteti magát az új parlamentben. A Reuter jelentése szerint az eredmény jelzi az út végét a kormányzó ex-kommunisták számára, akik tavaly a marxizmust elvetve átnevezték magukat szocialista párttá és megrendezték a többpárti választást, ami politikai öngyilkossággal ért fel.
A hírügynökségek hírt adtak Horn Gyula vereségéről. Az AFP erről szóló külön jelentése ismerteti a külügyminiszter érdemeit is.
A hírügynökségek idézik Antall József szavait arról, hogy a választások győztese az egész magyar nép és ismertetik kijelentését az MDF koaliciós terveiről a kereszténydemokratákkal és a kisgazdákkal. Az AFP utal arra, hogy a kormányfői tisztség várományosa kész találkozni Mihail Gorbacsovval.
A jelentések ismertetik Kis Jánosnak, az SZDSZ ügyvivő elnökének szavait, hogy a párt kudarca viszonylagos és a ,,világon egyetlen más liberális pártnak sincs ilyen erős parlamenti képviselete,,. A hírügynökségek azt is idézik, hogy az SZDSZ felelős ellenzéki párt lesz a parlamentben és szigorú bírálója az új kormánynak, de nem fogja támadni olyan népszerűtlen intézkedésekért, amelyek az ország javát szolgálják. (folyt.)
1990. április 9., hétfő 08:54
|

Vissza »
Folytatásokkal »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)
Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
|
|
 |
|
|