|
 |
 |
 |

Országgyűlés - harmadik nap (1. rész)
|

1989. június 29., csütörtök - Csütörtökön az 1976. évi I. honvédelmi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tárgyalásával folytatta munkáját az Országgyűlés ülésszaka. Az elnöklő Szűrös Mátyástól először Biacs Péter (Budapest, 30. vk.), a MÉM
------------ Központi Élelmiszeripari Kutatóintézetének főigazgatója, címzetes egyetemi tanár kapta meg a szót. A képviselő üdvözölte, hogy a felsőfokú oktatási intézetekbe felvett fiatalok fegyveres katonai szolgálatukat a jövőben diplomájuk megszerzése után teljesíthetik. A polgári szolgálat kérelmezéséről szóló fejezettel kapcsolatban kérte, hogy a lelkiismereti ok elől töröljék a ,,bizonyított,, szót. A Fidesz XI. kerületi regionális csoportjának véleményét idézve rámutatott: a bizonyításra kötelezés már önmagában is személyi jogot sért, elfogadása pedig esetleges. Ezenkívül javasolta, hogy polgári szolgálatnál is mód legyen a szolgálati idő letöltésének megosztására. A 30 hónapos szolgálati időre vonatkozó javaslatot támogatta, 24 plusz 6 hónapos megosztásban. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 10:08
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (2. rész)
|

Országgyűlés - harmadik nap (2. rész) Simon Ernőné (Somogy m., 11. vk.), a Pamutfonóipari Vállalat ------------ nagyatádi cérnagyárának munkása a sorkatonai szolgálat fontosságáról, nevelő, fegyelmező hatásáról szólt bevezetőben. Elmondta, hogy a vidéken élő fiatalok még napjainkban is büszkén vállalják a haza védelmével járó kötelezettségeket, és kevésbé tartják szükségesnek a fegyver nélküli vagy polgári szolgálatot. Egyetértően szólt arról, hogy a tartalékos hadkötelesek is jogot kapjanak a polgári szolgálatra, habár ez a korábban tett katonai eskü megszegését jelenti, továbbá szokatlan körülmények közt történő foglalkoztatásuk és magasabb életkoruk problémát okozhat mind az egyénnek, mind a munkaadó intézménynek. A kisebbségi jogok és a lelkiismereti szabadság jegyében Simon Ernőné a polgári szolgálat bevezetése mellett foglalt állást. Felhívta azonban a figyelmet, hogy a lelkiismeretet más vonatkozásban sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy az ülés előtt több levelet kapott, amelyekben magánszemélyek és különböző szervezetek a polgári szolgálat időtartamának rövidítését, és a szolgálati körülmények könnyítését szorgalmazzák. Semmiképpen sem lenne igazságos, ha azok a fiatalok kerülnének hátrányba, akik vállalják a haza fegyveres szolgálatát. A polgári szolgálat 30 hónapos időtartama a képviselőnő szerint szerint minden tekintetben reális és igazságos. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 10:27
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (3. rész)
|

Varga Imre, (roszágos lista) Kossuth-díjas szobrászművész ----------- közbevetett kétperces felszólalásában módosító javaslatot tett a honvédelmi tör vény tervezetéhez. Javasolta, hogy azok, akiket művészeti főiskolára felvettek, részesüljenek egyszeri, a tanulmányukat megelőző katonai képzésben. Pályájuk folyamatossága érdekében se ,,utóképzésre,,, se ,,karbantartásra,, ne hívják be őket újra. Moravcsik Ferencné (Bács-Kiskun m., 19. vk.), a Magyar ------------------ Vöröskereszt kiskőrösi városi vezetőségének titkára úgy vélte: a polgári szolgálat bevezetése segíthetne a szociális gondozóintézetek nehéz helyzetén. Azoknak a fiataloknak jó része, akik nem vállalják a fegyveres szolgálatot, rendelkezik olyan képességekkel, amelyek alkalmassá teszik arra, hogy gondozó munkát vállalhassanak ezekben az intézményekben. Moravcsik Ferencné ugyanakkor egyetértett Török Mihállyal abban, hogy korrekt szabályozórendszert kell kidolgozni, amit katonásan be is kell tartani, illetve tartatni. Nem szabad megengedni, hogy a polgári szolgálatra vállalkozó fiatalok ,,a senki gyermekei,, legyenek, de az sem lenne jó, ha a gondokkal küszködő szociális intézetek válnának áldozatává, illetve a gondozottak szenvedő alanyaivá e szolgálati fajtának. A törvénynek mindenekelőtt biztosítania kell, hogy a polgári szolgálat ne legyen büntető jellegű, mert büntetésként nem lehet sérült, beteg embereket gondozni. Ugyancsak fontos, hogy már a bevezetéskor tisztázzák a polgári szolgálat pénzügyi terheit, a kiképzési, a szállás-, a ruha- és a zsoldköltségeket. A képviselő úgy vélte, ajánlatos lenne, hogy ezek a terhek ne az amúgy is nehéz helyzetben levő egészségügyi, szociális ágazatot terheljék. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 10:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (4. rész)
|

Dr. Sinkovics Mátyás (Budapest, 2. vk.), a Fővárosi János -------------------- Kórház-Rendelőintézet főigazgató-főorvosa felszólalása bevezetőjében emlékeztetett arra, hogy a katonai szolgálatot megtagadókra az elmúlt években szigorú büntetés várt. Hangsúlyozta, hogy olyan szabályozást kell kialakítani, amely felhasználja a külföldi tapasztalatokat és a hazai, sajátos viszonyok között alkalmazza azokat. Úgy vélekedett, hogy a lelkiismereti ok miatt polgári szolgálatra jelentkezőket a hat hónappal hosszabb szolgálati idővel megbüntetik. Hangoztatta: a törvény megalkotásakor a társadalmi igényből, s nem a honvédelmi tárca elvárásaiból kell kiindulni. Hozzátette, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint egyharmaddal lehet hosszabb a sorkatonai szolgálatnál a polgári szolgálat időtartama. A képviselő üdvözölte azt a tervet, miszerint 14 hónapra csökkentik a jövőben a sorkatonák szolgálati idejét, de nem értett egyet azzal, hogy 30 évre emeljék fel a behívhatóság korhatárát. A lelkiismereti ok megállapítását vizsgáló bizottság tevékenységével kapcsolatban kifejtette: az egyházak részvétele e testületek munkájában sérti a nem egyházakhoz tartozó hívők törvény előtti egyenlőségét. Elfogadhatatlannak tartotta azt is, hogy a szakemberekből alakított társadalmi bizottság véleményét a honvédelmi tárca vizsgálhassa felül. A felszólaló szerint a szociális háló kialakításának fontos része lehet a polgári szolgálat bevezetése, ezért javasolta: minden állampolgár alanyi jogon választhasson a különféle szolgálati fajták között, s a polgári szolgálat ideje legfeljebb 24 hónap legyen. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 10:57
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (5. rész)
|

Krekács László (Pest m., 8. vk.), az albertirsai- -------------- dánszentmiklósi Micsurin TSZ főkertésze tapasztalatai szerint nemcsak a fiatalok, hanem a szülők és hozzátartozók körében is kedvező fogadtatásra talált a honvédelmi törvény tervezett módosítása. Örvendetes, hogy a változtatás feloldja a fiataloknak azokat a belső konfliktusait, amelyek eddig a szolgálatmegtagadásból adódtak. Ez évente 70-80 hadkötelest érintett. Szorgalmazta, hogy csak bizonyított esetben lehessen elutasítani a fegyveres szolgálatot, ezért akik majd ezt eldöntik, nagy felelősséggel tartoznak. Egyúttal helyeselte, hogy az előterjesztés foglalkozik a szolgálati idő további csökkentésének lehetőségével. Szerinte mielőbb jogilag rehabilitálni kell azokat, akiket eddig büntettek a szolgálatmegtagadásért. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az Országgyűlésnek a jövőben nem csökken, hanem nő a szerepe a védelmi politika meghatározásában, a néphadsereg fejlesztésében és az ellenőrző munkában. Vörösné Csuka Mária (Komárom m., 9. vk.), az Ácsi Cukorgyár ------------------- műszerésze szerint az ülésszak előtt a honvédelmi törvény módosításáról folytatott vita csak korlátozottan volt nyitott. A sajtóban ugyan megjelent a törvénymódosító javaslat, lehetett róla szócsatát folytatni, ám csak szűk körű, a Honvédelmi Minisztérium által felállított korlátok közötti egyeztetésre és egyezkedésre volt lehetőség. A képviselőnő kifogásolta, hogy a javaslatból ki-kiérződik a polgári szolgálat lebecsülése. Ellentmondásosnak nevezte, hogy a törvénymódosító javaslat szerint polgári szolgálatot a hadköteles bizonyított lelkiismereti okból teljesítheti. Rámutatott: az indoklás is tartalmazza, hogy a lelkiismeret fogalmát sem külföldön, sem hazánkban nem tudják meghatározni. Ezért feltette a kérdést: hogyan lehet definiálhatatlan lelkiismereti okot bizonyítani, annak megalapozottságát bizottság előtt igazolni? Ugyanakkor úgy vélte: minden bizonytalanság ellenére szükség van szűrőre. Ez lehet az említett bizottság, amelynek munkáját azonban függetleníteni kell a fegyveres testületektől. Nem ért egyet azzal, hogy az engedélyezéssel kapcsolatos eljárási szabályok kidolgozását csak a honvédelmi miniszterre bízzák. Vörösné Csuka Mária szintén javasolta a polgári szolgálat időtartamának 24 plusz 6 hónapra történő megosztását. Végül szólt a sorkatonai szolgálatot teljesítők illetménye felülvizsgálatának szükségességéről. Meggyőződése szerint ugyanis a jelenlegi összeg a katonák laktanyán belüli személyes szükségletének minimális kielégítésére sem elég. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 11:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (6. rész)
|

dr. Mezey Károly (Szabolcs-Szatmár m., 18. vk.), a Kisvárdai ---------------- Városi Tanács Kórház-Rendelőintézetének osztályvezető-főorvosa elismerte, hogy a most születő törvény nagy jelentőségű, bár késésben vagyunk, mert Európában már csak hat olyan ország van, ahol nincs alternatív szolgálatra vonatkozó törvény. Kifogásolta a képviselő, hogy a törvényjavaslat csak katonai szemszögből tárgyalja a kérdést, pedig a lelkiismereti okból történő szolgálatmegtagadás személyiségi jog. Az emberi jogokkal összefüggő törvények a jelenlegi demokratizálódó és majdan remélhetően demokratikus magyar jogállamban várhatóan állandóan napirenden lesznek, így indokolt, hogy a Parlament létrehozzon egy emberi jogi állandó bizottságot, amely részt vesz a törvények előkészítésében. Az alternatív szolgálattal kapcsolatban a képviselő elmondta, hogy az erre vonatkozó kérelmek elbírálásával foglalkozó társadalmi bizottságoknak fontos szerepük lesz, ám ezeknek a bizottságoknak az összetételét a törvényjavaslat nem tisztázza. A honvédelmi miniszter nem hivatalos tájékoztatójából értesülhettek a képviselők arról, hogy például pszichológus tagja lesz a bizottságnak. Mezey Károly szerint pedagógusnak, orvosnak, jogásznak, filozófusnak ugyancsak részt kellene vennie a bizottságban. Az azonban kívánatos lenne, hogy - a feltételezhető részrehajlás, elfogultság miatt - lelkész és katona ne legyen tagja ennek a bizottságnak. A képviselő kérte a Ház elnökét, hogy ezt tekintse módosító indítványnak, és bocsássa szavazásra. Vitatta Mezey Károly, hogy indokolt-e a katonai és az alternatív szolgálatok ideje között olyan nagy mértékű különbséget tenni, mint amire több javaslat is elhangzott. Indítványozta: a fegyver nélküli szolgálat ideje 22 hónap, a polgári szolgálaté pedig 27 hónap legyen. Tóth Istvánné (Bács-Kiskun m., 11. vk.), a Kiskunhalasi ------------- Családsegítő Központ intézetvezetője meglehetősen rövidre fogta mondanivalóját, mivel az előtte felszólaló képviselők már kifejtették azokat a gondolatokat, amelyeket felszólalásában érinteni kívánt. Ezért csak előkészített felszólalásának befejező gondolatát idézte: ,,Fiaink, szolgáljanak bárhol, bármilyen módon, kísérje szolgálatukat áldás és békesség ,, (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 11:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (7. rész)
|

Viczián János (országos lista), a Magyar Baptista Egyház elnöke ------------- úgy vélekedett: a módosított honvédelmi törvény biztosítja, hogy a lelkiismereti szabadság valóságosan is a legfontosabb emberi értékek közé tartozzon hazánkban. A továbbiakban indítványozta, hogy a lelkiismereti ok fennállását vizsgáló bizottság minden esetben kérje ki az érintett felekezet képviselőjének véleményét, állásfoglalását. A képviselő egyetértett azzal, hogy a fegyveres szolgálat megtagadása semmiképpen ne vonjon maga után börtönbüntetést, már csak azért sem, mert több olyan felekezet is van, amely a jövőben sem engedi híveinek sem a fegyveres, sem a fegyver nélküli szolgálat teljesítését. Ugyanakkor javasolta azt is, hogy a 30 hónapos polgári szolgálatot rövidítsék le, s időtartama ugyanannyi legyen, mint a fegyveres szolgálaté. Viczián János szükségtelennek ítélte a Teológiai Akadémiára felvett fiatalok tanulmányok előtti sorkatonai szolgálatát, mert később a felszentelt pap, a felavatott lelkész egyébként sem hívható be katonai szolgálatra. Végezetül annak a meggyőződésének adott hangot: hazánk biztonságát, területi sérthetetlenségét és szuverenitását nem hadseregünk létszáma, s nem fegyvertechnikai fölénye biztosítja, hanem a bölcs politikai irányítás, a béke szeretete, valamint a szomszédos nemzetek iránti jóindulat. x x x A kulturális bizottság ülése ---------------------------- A csütörtöki parlamenti munkanap kezdete előtt - a reggeli órákban - ülést tartott az Országgyűlés kulturális bizottsága. Az ülésen Glatz Ferenc művelődési miniszter tájékoztatta a képviselőket a tárcán belüli átszervezésekről, a készülő minisztériumi koncpeciókról, illetve a soron következő legfontosabb feladatokról. A miniszter fontos célkitűzésként hangsúlyozta Magyarország kulturális csatlakoztatását Európához. Mint mondotta: ennek egyik eszköze a már megkezdett nyelvoktatási reform, amelynek első lépéseként a kötelező orosznyelv-oktatás megszünik. Glatz Ferenc aláhúzta: az intézkedés mögött semmifajta politikai meggondolás nem húzódik meg, ez kifejezetten szakmai lépés, s célja változtatni a hazai nyelvoktatás tarthatatlan helyzetén. A miniszter e kezdeti lépéseket egy tíz éves nyelvoktatási program első elemeként vázolta, hozzátéve: a jövőben az egyetemeken kétszeresére, a főiskolákon több mint ötszörösére emelik a nyugatinyelv-szakos hallgatók felvételi keretszámát. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 12:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (8. rész)
|

Mindehhez természetesen épületekre, emberekre és pénzre van szükség, s ennek kapcsán Glatz Ferenc ismét megerősítette a sajtóban már többször hangoztatott elképzelését, hogy a párt, illetve a szakszervezet kezében lévő oktatási központokat szeretnék hasznosítani. Az oktatásügy kérdéskörénél maradva a miniszter kitért arra is, hogy az oktatásban hasznosítani kell az akadémiai kutatóintézetek szellemi erejét. Ezzel egyidejűleg véget kell vetni az akadémaiai intézetek és az egyetemek már-már veszekedéssé fajuló ellentétének, mégpedig oly módon, hogy az intézeti munkatársakat be kell vonni az egyetemi és főiskolai oktatásba, a felsőoktatási intézményekben pedig biztosítani kell a tudományos kutatás lehetőségét. Mindezzel összefüggésben hangsúlyozta: megkezdődött a hazai oktatásügy felülvizsgálata, s a tárca várhatóan a nyár végére elkészíti az új oktatáspolitikai koncepciót. A miniszter a továbbiakban a tárcán belüli átszervezésekről szólt. Elmondta: az Állami Egyházügyi Hivatal megszüntével a kormányfő mellett egyházi kollégiumot hívtak életre, s ezzel párhuzamosan a Művelődési Minisztériumban is új főosztály létesült, amely a jövőben az egyház kulturális ügyeinek intézésére hivatott. A nyár végéig ideiglenesen az ifjúsági ügyek is a művelődési tárcához tartoznak, míg a sport irányítását ellátó Országos Sporthivatal élére ugyancsak a Művelődési Minisztérium egyik munkatársa - a miniszterhelyettesi rangban kinevezett - Tibor Tamás került. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 12:51
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (9. rész)
|

Ezzel egyidejűleg létrehívták a hivatal mellett működő Sporttanácsot, amely koncepcionális, elvi kérdésekben dönt, s amelynek elnöke a művelődési miniszter. A sport kérdéskörével kapcsolatosan Glatz Ferenc kifejtette: e terület eredményességét a jövőben a tömeg- és diáksport sikerein kívánják lemérni, nem pedig a versenysport aranyérmein. A további átszervezéseket ismertetve a miniszter elmondta: létrehozták a Pusztai Ferenc vezette adminisztratív államtitkárságot, amely a tárcával mint vállalattal foglalkozik, tehát az igazgatási ügyek intézése a feladata. Egyúttal felsőoktatással foglalkozó miniszterhelyettessé kinevezték Manhercz Károlyt, míg a közoktatásban érdekelt miniszterhelyettes - akinek posztja Gazsó Ferenc távozásával üresedett meg - Kelemen Elemér lett. Ugyancsak miniszterhelyettes irányítja majd a kisebbségi ügyeket, egyaránt figyelve a hazai nemzetiségek, illetve a határon túli magyarság életére. Ezzel kapcsolatosan Glatz Ferenc hangsúlyozta: nem államhatárokban, hanem nemzetben és társadalomban kell gondolkodnunk, s ezért fontos, hogy Trianon óta először ismét kormányzati szintre emelkedjék a kisebbségi politika. A miniszter végezetül hozzátette: a kisebbségi ügyek irányításának posztja egyelőre még betöltetlen, ideiglenesen Rátkai Ferenc miniszterhelyettes foglalkozik e kérdéskörrel. x x x Tőzsér Gáspár (Nógrád m., 4. vk.), a Nógrádi Szénbányák ------------- munkavédelmi főellenőre hangsúlyozta, a polgári szolgálatot vállalók foglalkoztatásakor élvezzen elsőbbséget az egészségügyi és szociális tevékenység. A képviselő több javaslatot is megfogalmazott. Kezdeményezte az engedélyezéssel össszefüggően, hogy a már besorozott hadkötelesekre vonatkozó határidőt 1989. július 31-ről változtassák november 30-ra, a kérelmek elbírálásában pedig a polgári életben dolgozókból álló társadalmi bizottság döntsön. Megnyugtatónak minősítette, hogy az elutasító határozat ellen fellebbezést lehet benyújtani, sőt a hadköteles a határozat bírósági felülvizsgálatát is kérheti. Igazságosnak tartotta, hogy a polgári szolgálatot teljesítőket csaknem ugyanolyan jogok és kötelességek illetik meg, mint a katonai szolgálatot vállalókat. A képviselő javasolta még, hogy a sorozáson megjelent hadköteles fiatalokkal kötelezően ismertessék a honvédelmi törvényben számukra bizosított választási lehetőségeket. A bevonulókkal pedig pedagógiai érzékű, felkészültségű tiszthelyettesek és tisztek foglalkozzanak. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 12:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (10. rész)
|

Zsigmond Attila (Budapest, 5. vk.), a Budapest Galéria --------------- főigazgatója szerint a haza, a nemzet szolgálata kötelező az állampolgároknak, de hogy annak mely formáját választja a sorköteles - legyen joga eldönteni. Felvetette: vajon mi a lelkiismeret fogalma? Miként bizonyítható a szolgálatmegtagadás lelkiismereti okokból? Ezekre a kérdésekre egyetlen ország jogalkotása sem dolgozott ki módszert. Éppen ezért akik e kérdésben majd döntenek, csak szubjektív értékítéletet mondhatnak. - Az egész procedúra mögött hosszú, bürokratikus, olykor megalázó vizsgálódást sejtek - mondotta a képviselő. Ehhez hozzátette: a vonatkozó paragrafusok így végrehajthatatlanok. Szerinte pártatlan, civil bizottságnak kellene döntenie ezekben az esetekben, bár azt is felvetette, hogy ha a sorkötelesek joga eldönteni, hogy fegyveres vagy polgári szolgálatot vállalnak, akkor miért van szükség a kérés indokainak bizonyítására. Helytelenítette azt is, hogy a katonai eskü után nem lehet változtatni az állásponton. Egyébként a tervezett szolgálati időket is elfogadhatatlanul hosszúnak tartotta. Javasolta, hogy a fegyveres katonai szolgálat 12 hónapos, a tartalékosok behívási ideje 6 hónapos, a polgári szolgálatosoké pedig 24 hónapos időtartamra szóljon. Zsóka Endre (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 9. vk.), a Kohászati ----------- Gyárépítő Vállalat diósgyőri főépítésvezetőségének tmk-csoportvezetője elmondotta: a törvénytervezetet tanulmányozva elhatározta, hogy törvénymódosító indítványt nyújt be a sorkatonai szolgálat 18 hónapról 12 hónapra, a fegyver nélküli szolgálat 24-ről 18 és a polgári szolgálat 36-ról 24 hónapra való csökkentése érdekében. A honvédelmi bizottság és a tárca vezetője azonban nem támogatta ezt az indítványt, viszont igéretet kapott arra, hogy a 12 hónapos sorkatonai szolgálatot két-három éven belül bevezetik a Magyar Néphadseregben. Így arányosan csökkenhet majd a fegyver nélküli és a polgári szolgálat időtartama is. A képviselő bízva ebben az ígéretben, elállt módosító javaslatától. Egyetértett azzal, hogy a felsőoktatási intézményekben végzettek sorkatonai szolgálati idejét teljes körben 12 hónapra csökkentik, és ezt alkalmazzák a jelenleg szolgálatot teljesítőkre is. Ugyanakkor szükségesnek tartotta, hogy a csökkentés lehetőségét teljeskörűen vizsgálják felül, mondván: a csökkentett katonai idő is elegendő mindhárom szolgálati forma esetében a kiképzés és a gyakorlás minden formájára. Javasolta azt is, hogy körzetesítsék a bevonuló fiatalok szolgálati helyeit. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 12:56
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (11. rész)
|

Zsóka Endre felszólalásával lezárult a honvédelmi törvény módosításának vitája. Mivel a tervezettel kapcsolatban számos újabb javaslat hangzott el, az elnöklő Szűrös Mátyás szünetet rendelt el, s kérte a Parlament honvédelmi bizottságát, hogy tekintse át az indítványokat. A testület véleményformáló munkája meglehetősen hosszúra nyúlt, ezért Szűrös Mátyás javasolta a törvényhozóknak, hogy módosítsák a napirendet, és interpellációk tárgyalásával folytassák a munkát. Elsőként Sápi Ferenc (Budapest, 43. vk.), az Alumíniumárugyár ----------- szakmunkása interpellált Beck Tamás kereskedelmi miniszterhez a Bosnyák téri nagybani piac megszüntetése tárgyában. Azt tudakolta a tárca vezetőjétől, van-e lehetőség arra, hogy már a közeljövőben áthelyezzék a nagybani piacot, amely kinőtte jelenlegi helyét. A kereskedelmi miniszter jogosnak ítélte az interpellációt. Elmondta, hogy amikor ez a nagybani piac létesült, felhozatala évi 48 ezer tonna volt, ma viszont már meghaladja az évi 110 ezer tonnát. Ez a nagy forgalom zavarja a környék lakosságát, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni - mondotta -, hogy ez a piac elégíti ki a főváros gyümölcs- és zöldségigényének 70 százalékát. 1983-ban a probléma megoldására a nagyvásártelepen egy második nagybani piacot helyeztek üzembe, ez azonban sikertelen vállalkozásnak bizonyult. Ezért határozat született arról, hogy a Bosnyák téri piacot a XX. kerületi Nagykőrösi úton kijelölt területre költöztessék át, amely a jelenlegi Bosnyák téri piac területének több mint hatszorosa. Az új piac fokozatos kiépüléséhez a Fővárosi Tanács 100 millió forintot különített el. Ez azonban nem elégséges, mert az elkészült tervek szerint a beruházás első üteme 372 millió forintot igényel. Jelenleg a hiányzó összeg előteremtésén fáradoznak. Az elgondolások között szerepel külföldi tőke bevonása, illetve egyéb hazai erőforrások felhasználása. A miniszter elmondta, hogy a Fővárosi Tanáccsal történt egyeztetések alapján az átköltöztetésre legkorábban 1991 közepén kerülhet sor. A képviselő egyetértett a miniszter válaszával, s az Országgyűlés három ellenszavazattal és négy tartózkodással elfogadta azt. (folyt. köv.)
1989. június 29., csütörtök 13:08
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (12. rész)
|

Boros László (Budapest, 26. vk.), a Posta Kísérleti Intézet ------------ műszaki ügyintézője a Minisztertanács elnökéhez interpellált a Külkereskedelmi Főiskola épületének 1983 óta húzódó felújítása és bővítése tárgyában. Elmondta: a főiskolán a most zárult tanévben összesen 2042 hallgatót képeztek, 868-at nappali tagozaton. Ugyanakkor a főiskola épületének leromlott műszaki állapota, valamint a szakoktatói gárda létszámgondjai miatt az 1989/90-es tanévben 50 százalékkal kevesebb hallgatót tudnak képezni az esti tagozaton, mint 1988/89-ben. A felújítás, bővítés megvalósításának ütemterve szerint 1986. március 31-ére kellett volna elkészülnie 115 millió forintos költséggel a rekonstrukciónak és a bővítésnek. Ezzel szemben a főiskola épületének állaga tovább romlott. Mivel minisztériumközi döntések nem hozták meg a kellő eredményt, a képviselő megkérdezte: mikor kezdik meg az 1983 óta húzódó felújítást és bővítést? Az interpellációra Németh Miklós miniszterelnök megbízásából Beck Tamás kereskedelmi miniszter válaszolt. Elismerte, hogy a főiskola épületének állapota nagyon rossz. A nagylétszámú hallgatóság és a szűkös hely miatt szükség van az intézmény bővítésére. Elmondta: elődje 1987-ben a művelődési miniszterrel együtt felszólította a külkereskedelmi vállalatokat, hogy adakozzanak a főiskola építkezésének megvalósítására, kétezer négyzetméteres bővítésére. Kétszázmillió forintra lett volna szükség, de csak 15 millió jött össze. Ez most is rendelkezésre áll. Az elmúlt hónapokban újabb tárgyalások kezdődtek arról, hogy milyen megoldást lehet találni a főiskola bővítésére. Miután több pénz nincs, csak olyan megoldások képzelhetők el, amelyek különösebb befektetést nem igényelnek. Ezért a művelődési tárcával együttműködve, felszabaduló katonai objektum igénybevételét fontolgatják, illetőleg szóba került a megszűnő Országos Vezetőképző Központ Könyves Kálmán körúti épületének a külkereskedelmi szakemberképzés céljaira való felhasználása. A miniszter válaszát sem az interpelláló képviselő, sem az Országgyűlés nem fogadta el, ezért Szűrös Mátyás az interpellációt kiadta az Országgyűlés kulturális, illetőleg kereskedelmi bizottságának további együttes megvitatásra. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 13:32
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (13. rész)
|

Ezután Szűrös Mátyás arról tájékoztatta az Országgyűlést, hogy a márciusi ülésszakán Balogh Gábor (Barranya m., 9.vk.) képviselőnek a ------------ lakossági és közműfejlesztési beruházások finanszírozásának könnyítéséről szóló interpellációjára adott pénzügyminiszteri választ annak idején a képviselők nem fogadták el, így az interpellációt a terv- és költségvetési bizottság megtárgyalta, s jelentését valamennyi képviselő megkapta. Balogh Gábor kifejtette, hogy a bizottság jelentésében foglaltakat csak részben tudja elfogadni. Azzal azonban nem ért egyet, hogy a bizottság nem támogatja a személyi jövedelemadóról szóló törvény 1989-re visszamenőleges hatállyal történő módosítását. A bizottság azt ajánlotta az Országgyűlésnek, hogy az őszi ülésszakon napirendre kerülő adórendszer-módosítás során 1990-es hatállyal intézkedjen konkrétan az interpelláció tárgyában. A terv- és költségvetési bizottság nevében Fehérné Eke Katalin ( Borsod-Abaúj-Zemplén ------------------- m.,10.vk) kért szót, elmondva, hogy tovább is fenntartják irásban megfogalmazott véleményüket. Ehhez Békesi László pénzügyminiszer is csatlakozott. A bizottság jelentését végül az Országgyűlés 38 ellenszavazattal, 30 tartózkodás mellett elfogadta. Török Sándor (Szolnok m., 13. vk.), a május 12-ei ülésnapon ------------ interpellált a pénzügyminiszterhez a két adótörvény ellentmondásainak, alkalmazási nehézségeinek feloldása tárgyában. A válasz második részét - a forgalmiadó-visszatérítéséről - az Országgyűlés akkor nem fogadta el, ezért az elnök az interpellációt kiadta a terv- és költségvetési bizottságnak, hogy az építési és közlekedési bizottsággal közösen vizsgálja meg a kérdést. A mostani ülésszakra közreadott építési és közlekedési bizottsági jelentésben foglaltakat mind Török Sándor, mind az Országgyűlés elfogadta. Ugyancsak a május 12-ei ülésnapon interpellált Filló Pál --------- (Budapest, 18. vk.) az igazságügyminiszterhez a 2/1989. igazságügyminiszteri rendelet tárgyában. A Házszabályban biztosított lehetőséggel élve az igazságügyminiszter a választ írásban nyújtotta be. Az interpelláló képviselő a miniszteri választ nem fogadta el, indoklásképpen kifejtette: a bíróságok fenntartása klasszikusan állami feladat, ennek anyagi terheit a költségvetésnek kell viselnie. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 15:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (14. rész)
|

Igy a képviselő továbbra sem tudta elfogadni, hogy a cégbíróságok költségeinek finanszirozását a fizetett illetékeken túl a cégközlöny megjelentetési díjához kapcsolják. A írásos miniszteri választ az Országgyűlés 100 tartózkodás mellett elfogadta. Szintén a május 12-ei ülésnapon interpellált Zsigmond Attila --------------- (Budapest, 5. vk.) a Minisztertanács elnökéhez a pénzügyi elvonás-szemlélet elterjedése, s az ebből fakadó intézkedések tárgyában. Az interpellációra a kormányfő megbízásából a pénzügyminiszter nyújtott be írásos választ. A képviselő a miniszteri választ tudomásul vette, az Országgyűlés pedig egy ellenszavazattal és két tartózkodás mellett elfogadta. Szalai Géza (Budapest, 20. vk.), a Ganz Szerszámgyár Vállalat ----------- vésnök szakmunkása a szakképzési hozzájárulásról és a szakképzési alapról szóló 1988. évi 23. törvény módosítását javasolta. Mint mondta, a hat hónapja érvényben lévő törvény gyakorlati tapasztalatai alapján több ponton is elkerülhetetlen a törvény módosítása. Az általános rendelkezések például nem adnak lehetőséget a szakképzésben érintett intézményeknél jelentkező anyag-, energia- és működési költségek elszámolására. Ezek a vállalatok igénylik, hogy a szakképzési alapba általuk is befizetett összegből az említett célokra visszaigényelhessenek. Ennek hiányában ugyanis arra kényszerülhetnek, hogy felszámolják a képzést. Glatz Ferenc válaszában elmondta: elismeri, hogy van ilyen veszély a tanműhelyek körülbelül 20 százalékát érintően, különösen a fémipari szakmunkásképzésnél. Éppen ezért a tárca máris elkülönített a szakképzési alapból 20 millió forintot a jelzett gondok orvoslására. Az Ipari Minisztériummal közösen pedig a jövő héten kezdődő tárgyalásokon megkezdik a törvény felülvizsgálatát, áttekintik az esetleges módosítási javaslatokat. Az interpelláló képviselő miután elfogadta a választ, ismét fejtegetésekbe kezdett, amit a képviselőtársak rossz néven vettek, és letapsolták az interpellálót. Az Országgyűlés végül is négy tartózkodással elfogadta a miniszteri választ. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 15:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (15. rész)
|

Vassné Nyéki Ilona (Pest m., 1. vk.), a Kerepestarcsai ------------------ Nagyközségi Tanács elnöke csak további tárgyalási alapként fogadta el a honvédelmi bizottság jelentését a május 12-ei ülésszakon a kerepestarcsai tartalékos rendőrtiszt-képző iskola tárgyában előterjesztett interpelláció megvizsgálásáról. Annak idején a választ sem ő, sem az Országgyűlés nem fogadta el. A most írásban kiosztott szakbizottsági jelentéshez hozzáfűzte: az interpelláció óta választókerületéből, Budapestről és az ország legkülönbözőbb tájairól kétezer aláírást tartalmazó iratot kapott, amely arról szól, hogy egyházi, katolikus iskolává alakítsák át a rendőrtiszt-képző iskolát. Kérte, hogy a további tárgyalások során erre a körülményre is legyenek figyelemmel a döntéshozók. Az Országgyűlés és az interpelláló képviselő a bizottsági jelentést elfogadta. Polgárdi József (Pest m., 17. vk.), a Nyugat-Pest Megyei ------------------ Sütőipari Vállalat igazgatója, a Csepel-szigeten lévő Szigethalom ivóvízellátása ügyében interpellált a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszterhez. Szóvátette, hogy a közelben lévő fővárosi vízbázis kapacitásának nem egészen egy százalékos igénybe vételével megoldódhatna a 13 ezer lakosú település vízellátási gondja. Ennek akadálya az, hogy a főváros 1986-ban az ilyen esetben fizetendő közműfejlesztési hozzájárulást köbméterenként kétezer forintról 14 ezertől 30 ezer forintig terjedő összegre emelte, s ezt az akkori OVH is szentesítette. A település lakossága irreálisnak és méltánytalannak tartja ezt a magas összeget. Maróthy László környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter válaszában a vízbázisépítés mai költségeinek ismeretében köbméterenként 15 ezer forintig reálisnak ítélte a fejlesztési hozzájárulást. Amennyiben Szigethalmon ennél magasabb összeget követelnének, javasolta, hogy a Fővárosi és a Pest Megyei Tanács, valamint a minisztérium képviselői háromoldalú tárgyaláson próbáljanak egyezségre jutni. A tárgyalás időpontjául ez év őszét ajánlotta. A térség környezetvédelmi érzékenységére hivatkozva a miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy Szigethalom vezetékes vízellátásának előfeltétele a település csatornázása. Enélkül tovább nyílna az úgynevezett közműolló, és a felszínhez közeli vízadó rétegek amúgy is magas szennyezettsége jelentősen növekedne. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 15:33
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (16. rész)
|

Polgárdi József a miniszter válaszát nem fogadta el. Tudomásul vette viszont, hogy ősszel visszatérnek a témára. Az Országgyűlés, a képviselővel ellentétben egy ellenszavazattal és tíz tartózkodással elfogadta Maróthy László válaszát. Vass Józsefné (Békés m., 15. vk.), a sarkadi Lenin TSZ ------------- főkönyvelő-helyettese a kereskedelmi miniszterhez interpellált a külkereskedelmi tevékenység folytatásának rendjével, és az Országos Árhivatal elnökéhez a mezőgazdasági termények, állatok és állati termékek termelői árára vonatkozó ármegállapítással kapcsolatban. A képviselő részletesen indokolta a vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatának szükségességét. Állította, hogy a jogszabályok nem működnek megfelelően, sőt akadályai a meghirdetett piacgazdasághoz vezető lépéseknek. Véleménye szerint a jogi szabályozás szintje nincs összhangban a szabályozott téma jelentőségével. A jelenlegi gyakorlat akadályozza a megtermelt termények egy részének piaci értékesülését, ugyanakkor gondokat okoz a búza termelői árának alacsony szintje. Szenvedélyes szavakkal érzékeltette a gabonafelvásárlással kapcsolatos helyzetet, s nem tartotta törvényszerűnek a fogyasztói árak emelésének bekövetkezését a gabonafelvásárlás rendezésénél. A képviselő által megfogalmazott problémákra Vissi Ferenc államtitkár, az Országos Árhivatal elnöke válaszolt a két tárca nevében. Az interpelláló a választ írásban is megkapta. A válaszadó kijelentette, hogy a képviselő által kifogásolt jogszabályok módosítása folyamatban van. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az árszabályozás tudatosan és határozott ütemben törekszik a piaci hatások tiszteletben tartására, a mezőgazdasági termékeknél is. Bizonyítja ezt, hogy öt évvel korábban a felvásárolt mezőgazdasági termékek 62 százaléka központilag meghatározott, fix áras volt, ma pedig csupán mintegy 7 százalékuk tartozik ebbe a kategóriába. Ugyanakkor a szabad árformájú termékek részaránya 13-ról 50 százalékra nőtt. A mezőgazdasági nagyüzemek által igényelt - kormány által is jogosnak tartott -30 százalékos gabonafelvásárlási áremelést a Minisztertanács nem fogadta el, mivel annak a mezőgazdaság belső folyamataira, az élelmiszerek fogyasztói áraira és a népgazdaság külső egyensúlya szempontjából nagy jelentőségű élelmiszer-exportra egyaránt súlyos következményei lennének. Az államtitkár utalt arra is, hogy a kereskedelmi tevékenység rendjéről szóló kereskedelmi miniszteri rendelet felülvizsgálata napirenden van. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 16:12
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (17. rész)
|

Várhatóan ez évben az Országgyűlés elé kerül az egységes kereskedelmi törvény szövegjavaslata, amely teljeskörűen deklarálja a kereskedelem szabadságát, és csak kivételes esetben állít korlátokat. A búza termelői árának alacsony szintjével kapcsolatban kijelentette, hogy ezt a kérdést rövidesen teljeskörűen áttekintik. Megjegyezte, hogy a gabonafélék jövedelemtermelő-képessége rendkívül rapszodikus. A búza termelői árának nagy mértékű emelése megfontolandó azért is, mert a takarmányok drágulása az állatok, az állati termékek fogyasztói árának jelentős növekedését eredményezi. A 30 százalékos követelés kielégítése például a sertés tőkehús 11-12 százalékos, a baromfi, a tej és a marhahús 7-8 százalékos drágulását jelentené. Jelezte, hogy a kormányzat képviselői és a termelők között létrejött megállapodás után ez év őszén napirendre tűzik a gabonafelvásárlási ár emelésének kérdését, az árszabályozás jogi megoldásait pedig az ártörvény előkészítésének menetében újítják meg. Az interpelláló a választ nem fogadta el. Az Országgyűlés tagjai közül a szavazáskor 130-an nemmel, 91-en igennel szavaztak, 57-en pedig tartózkodtak. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 16:13
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (18. rész)
|

Varga Miklós (Veszprém m., 10. vk.), az ajkai Bródy Imre ------------ Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója az önvédelmi fegyverek visszavonásának tárgyában interpellált a belügyminiszterhez. A képviselő úgy vélte, hogy sok önvédelmi lőfegyver van az állampolgárok birtokában, s ez nyugtalanítja a közvéleményt. Ezért több képviselőtársával egyetemben kérte a belügyminisztert, hogy vizsgálja felül ezeket a fegyvertartási engedélyeket, és vonja be az önvédelmi fegyvereket. Horváth István belügyminiszter válaszában érthetőnek nevezte a képviselők aggodalmát, hiszen a társadalom soha nem lehet közömbös az iránt, hogy kinek és milyen címen van fegyver a kezében. A probléma azonban napjainkban némi politikai felhangot is kap. Ami a fegyvertartás tényeit illeti, Horváth István elmondta, az interpellációban megjelölt adattal ellentétben nem 100 ezer, hanem mindössze 19.687 embernek van önvédelmi pisztolya. A többi magánkézben lévő fegyver nem politikai szervezetek és egyesülések birtokában van, hanem a vadásztársaságok egyesületi tagjainak a tulajdona. Az önvédelmi fegyverek fele a fegyveres erők és testületek tagjainál van, akik már amúgy is rendelkeznek szolgálati fegyverrel. Ezek a fegyverek az elmúlt évtizedekben kerültek a tulajdonukba, s nem az utóbbi néhány év alatt. A jelenlegi magyar szabályozás egyébként hasonlatos több nyugat-európai országéhoz, amennyiben az engedélyezésnél a közéleti funkciókat, hivatali állást betöltőket előnyben részesíti. A rendőri szervek gondosan és folyamatosan ellenőrzik a fegyvertartás körülményeit, a fegyverrel rendelkezők életmódját, magatartását. Az ilyen ellenőrzések nyomán évente 600-700 esetben vonják vissza az engedélyt. Előfordul azonban, hogy az esetek egy részében azoknál is maghagyják az önvédelmi fegyvert, akiknél a korábbi engedélyezési okok már nem állnak fenn. A belügyminiszter szerint ezt a hiányosságot meg kell szüntetni, hiszen nem fogadható el, hogy egyes emberek indokolatlanul rendezkedjenek be önmaguk fegyveres védelmére. A belügyminiszter emlékeztetett arra: az Országgyűlés múlt év decemberi ülésén elhatározta, hogy a lőfegyverrel kapcsolatos kérdéseket törvényben szabályozzák. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 16:27
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (19. rész)
|

Elmondta, hogy a törvény előkészítése a végéhez közeledik, s még az idén szakmai vitára bocsátják a tervezetet, majd az Országgyűlés illetékes bizottságai elé terjesztik. Addig a köznyugalom érdekében a lőfegyverekről szóló belügyminiszteri rendelet kiegészítését határozta el a tárca vezetője azzal, hogy az önvédelmi fegyverek visszavonásának lehetősége a mainál szélesebb legyen. Ez által jelentősen csökkenhet a magánszemélyeknél lévő fegyverek száma. Az interpellációra adott válasszal a képviselő egyetértett, s az Országgyűlés 4 ellenszavazattal, 10 tartózkodás mellett elfogadta. Török Sándor (Szolnok m., 13. vk.), a Jászapáti Nagyközségi ------------ Közös Tanács elnöke a belügyminiszterhez interpellált. Egyrészt arra volt kíváncsi, hogy milyen jogi szabályozás várható a közrend és a közbiztonság javítása érdekében. Interpellációja második részében elmondta: választói követelik, hogy közbeeső intézkedésként a legrövidebb időn belül kerüljön vissza a volt járási székhely, ma már város Jászapátiba az 1978-ban megszüntetett, pontosabban körzetesített rendőrörs. Horváth István belügyminiszter válaszában rámutatott, hogy megkezdték a rendőri szervek belső szervezetének korszerűsítését. Ezen belül megvizsgálják, hol van szükség rendőrőrs, -kapitányság felállítására, illetőleg lehetőség a létszám átcsoportosítására. Elmondta továbbá, hogy a Belügyminisztérium néhány hónapon belül a kormány elé terjeszti a bűnmegelőzés új koncepcióját, amely átfogja a közrend és a közbiztonság minden kérdését. Az interpelláció második részével kapcsolatban kiemelte: az 1970-es években végrehajtott centralizálás, a kisebb rendőrőrsök megszüntetése nem volt eleve hibás döntés. Ugyanakkor megszüntettek olyan őrsöket is, amelyeknek működése közvetlenül kedvezően hatott volna az adott település közbiztonságára. Jelenleg 51 városban - főleg az újonnan várossá nyilvánított településeken - nincs kapitányság vagy rendőrőrs, s e városokban - így Jászapátiban is - jogos az igény ezek felállítására. Épp ezért a belügyminiszter megígérte, hogy intézkedik az első fokú rendőri szervek megerősítésére, a bűnmegelőzés társadalmi és rendőri szervezeteinek kiépítésére, a bűnügyi és közbiztonsági szervek technikai felszereltségének javítására, valamint a rendőri aktivitás növelésére. A belügyminiszter válaszát az interpelláló képviselő és az Országgyűlés egyaránt elfogadta. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 16:44
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (20. rész)
|

Berecz János (Szabolcs-Szatmár m., 6. vk.), a magyar-szovjet kishatár-forgalom tárgyában interpellált a Minisztertanácshoz. Bevezetőben utalt arra: ez év márciusától mind Kárpátalja, mind Szabolcs-Szatmár megye lakosai lényegében szabadon léphetik át a nyitott határt. Annak idején szovjet oldalról évi 350-400 ezer határátlépésre számítottak az illetékesek, ehhez viszonyítva azonban március elejétől május végéig 1 millió 200 ezer volt a határátlépések száma. A képviselő hangsúlyozta: ilyen forgalomhoz a háttérintézmények és a szolgáltatások Szabolcs-Szatmárban nem elegendőek. Éppen ezért kérte a kormányzatot, hogy a háttérintézmények, az infrastruktúra megteremtéséhez nyújtson közvetlen segítséget. Az interpellációra a Minisztertanács megbízásából Horváth István belügyminiszter válaszolt. Elmondta: a határkörzetben kialakult feszült helyzet enyhítése érdekében több minisztérium képviselője is tárgyalt a helyi vezetőkkel, országgyűlési képviselőkkel. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága a Pénzügyminisztérium jóváhagyásával a határátkelőhelyek tárgyi, technikai feltételeinek javítására 22 millió forintot kapott. Ugyanakkor a Kereskedelmi Minisztérium a közeljövőben intézkedik arról, hogy a tárca rendelkezésére álló pénzalapból a nem kereskedelmi célú létesítmények megfelelő átalakítását segíteni tudják. Végezetül az infrastruktúra fejlesztését a költségvetésből 10 millió forint átcsoportosításával is segítik. Az interpelláló képviselő a miniszteri választ tudomásul vette, az Országgyűlés pedig 4 ellenszavazattal és egy tartózkodás mellett elfogadta. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 16:54
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (21. rész)
|

Országgyűlés - harmadik nap (21. rész) Ladányi József (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 25. vk.) -------------- a Tisza II. vízlépcső által a dél-borsodi termelőszövetkezeteknek okozott belvízkárokkal kapcsolatban interpellált. Mint mondta, körülbelül 30 ezer hektárnyi területen 7 szövetkezet gazdálkodik, és 10 ezer hektárnyi területen jelentkeznek a belvízkárok. Ebből mintegy 5 ezer hektárnyi rész már teljesen alkalmatlan a művelésre. Hasonló helyzet uralkodik Heves megyében is. A képviselő intézkedéseket sürgetett, egyebek között a vízlépcső-beruházás harmadik ütemének gyorsítására. Maróthy László válaszában - amelyet előzetesen Hütter Csaba mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel is egyeztetett - elmondta: sem most, sem a későbbiekben nem számolnak a Tisza II. vízlépcső magasabb duzzasztási szintjével. A beruházás során elmaradt létesítmények felépítését is a jelenlegi vízszintre tervezik. A harmadik beruházási ütem gyorsításával kapcsolatban kifejtette, hogy egyebek között újabb védtöltésekről, szivattyútelepek létesítéséről van szó, de a jelenlegi pénzügyi helyzetben ezek felépítésére a 90-es évek elején nincs mód. Így megvalósításuk csak az ezredfordulóra várható. Arról is szólt, hogy szakmai körökben még mindig vita van arról, hogy a belvízkárok okozója a duzzasztás, vagy az a csapadékmennyiség, amely nincs megfelelően elvezetve. Tény, hogy 50 kilométernyi fővezeték belvizi lecsapolása még hiányzik. A miniszter bejelentette: a közelmúltban elrendelte - éppen a vízügyi nagy létesítmények körüli viták hatására - az eredeti beruházási célok, valamint a megvalósulási lehetőségek átfogó újraértékelését és felülvizsgálatát. Ezzel a munkával a jövő esztendőre végeznek, és a különböző területeken tevékenykedő szakemberek bevonásával együtt értékelik majd a tanulmány megállapításait és a teendőket. Amíg ez befejeződik, türelmet kért a miniszter. Az interpelláló képviselő csak fenntartásait hangoztatva fogadta el a választ, a Parlament pedig 2 ellenszavazattal, 33 tartózkodással értett egyet a miniszteri válasszal. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 17:15
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (22. rész)
|

Zsóka Endre (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 9. vk.), a Kohászati ----------- Gyárépítő Vállalat diósgyőri főépítésvezetőségének tmk-csoportvezetője a házadóról szóló 1986. évi 25. számú törvényerejű rendelet módosítása tárgyában interpellált a pénzügyminiszterhez. A képviselő elmondotta, hogy a pénzügyminisztertől írásban megfelelő választ kapott. Eszerint 1990-től lehetőség nyílik arra, hogy a közeli hozzátartozók köre bővüljön a tulajdonos gyermekének házastársával, illetve a tulajdonos tulajdonnal nem rendelkező házastársa szüleivel is. Így erősödhet a többgenerációs együttélés feltételeinek javítása. Az Országgyűlés a miniszteri választ elfogadta. (folyt. köv.)
1989. június 29., csütörtök 17:58
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (23. rész)
|

Az interpellációk sorát megszakítva az Országgyűlés visszatért a honvédelmi törvény módosításának tárgyalásához, mivel a honvédelmi bizottság időközben állást foglalt a felveteett módosító javaslatokkal kapcsolatban. A törvénytervezet vitájában elhangzottakra Kárpáti Ferenc vezérezredes, honvédelmi miniszter válaszolt. Mindenekelőtt Vörösné Csuka Mária észrevételére reagált. A képviselő hiányolta, hogy a tervezetet nem bocsátották széles körű társadalmi vitára. A tárca vezetője ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy az előkészítő szakaszban számos társadalmi szerv többször foglalkozott a készülő törvénnyel, s behatóan tárgyalták a Parlament bizottságai is. A miniszter rámutatott: az eddigi tapasztalatok arra utalnak, hogy általános egyetértés van azzal a jelentős változással kapcsolatban, amely a honvédelmi kötelezettség teljesítésének most egy teljesen új formáját honosítja meg hazánkban. Ezt senki sem kifogásolta. Probléma csak akörül alakult ki, milyen módon vezessék be ezt a szolgálati fajtát, milyen legyen az engedélyezési eljárás, mennyi legyen a szolgálat időtartama. A Honvédelmi Minisztériumot a törvényjavaslat kidolgozásakor az vezette - miként ezt Viczián János megfogalmazta -, hogy ne kerüljön a jövőben lelkiismereti okok miatt senki se börtönbe. Már 1977-ben ebből indultak ki, amikor bevezették a fegyver nélküli szolgálat intézményét. Ugyancsak Viczián János idézte azt a régi szép gondolatot, hogy kovácsoljanak ekevasat a kardokból. Ez a jelszó azonban ma már némileg módosításra szorul - mutatott rá a honvédelmi miniszter. Rakétákból nem lehet ekevasat kovácsolni, azokat meg kell semmisíteni. Kárpáti Ferenc ennek kapcsán méltatta az Európában elhelyezett középhatótávolságú rakéták felszámolásáról kötött szovjet-amerikai egyezményt, s elemezte a kontinensen kialakult erőegyensúlyt. Hangoztatta: a magyar kormány minden erejével arra törekszik, hogy felgyorsuljanak e kedvező irányú folyamatok. A törvénytervezet tárgyalása során bizonyos értelmezési vita is kialakult. Ennek kapcsán a miniszter a mostani törvénymódosítást egykoron kezdeményező Paskai László bíborost idézte: ,,a törvények megértően intézkedjenek azokról, akik lelkiismereti okokból nem fognak fegyvert, de készek békés formában szolgálni az emberek közösségét,,. Itt most erről van szó - mutatott rá a miniszter. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:17
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (24. rész)
|

Sinkovics Mátyás a vitában arról beszélt, hogy korábban nagyon szigorúan büntették a másként gondolkodókat. A honvédelmi miniszter véleménye szerint ez a fogalmazás nem pontos, hiszen a másként gondolkodó fogalma szélesebb, mint azok köre, akik lelkiismereti okokból nem akarnak fegyvert fogni. Vita volt az engedélyezés kérdésében is. A honvédelmi bizottság ezzel kapcsolatban csütörtök délelőtti ülésén úgy foglalt állást, hogy engedélyhez kell kötni a polgári szolgálatot. Nem kis polémiát váltott ki a különböző szolgálati formák időtartamának kérdése is. Kárpáti Ferenc ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy e kérdések nagyon szoros összefüggésben vannak egymással, ezért csak együttesen van értelme tárgyalni a szolgálati formák időtartamát. A tartalékos szolgálat idejét például most 18 hónapról 12 hónapra csökkentették. Ha a tényleges katonai szolgálati időt 18-ról 14, esetleg 12 hónapra csökkentik, akkor ezzel szoros összefüggésben nagy szükség lesz majd az előirányzott tartalékos szolgálati időre. A miniszter kérte a törvényhozást, hogy a döntés során vegyék figyelembe ezt a fontos katonai érdeket. Javasolta azt is, hogy egy év múlva az Országgyűlés tekintse át a törvénymódosítást, s ennek tapasztalatai alapján hajtsák végre az esetleg szükségessé váló korrigálást. Kárpáti Ferenc szólt az egyetemi előfelvételiseket érintő szabályozásról is, ami nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló. Úgy vélte, a most bevezetendő módosítások kedvezően érintik majd a fiatalokat. Ha a törvényt elfogadják, akkor már augusztus 1-jétől leszerelik az egyetemi előfelvételiseket. Júliusban leszerelik azokat a főiskoláról bevonultakat, akik 18 hónapos szolgálatra érkeztek ugyan, de a törvénymódosítás nyomán most elérték sorkatonai szolgálatuk végét. Ugyancsak leszerelik azokat, akiket az egyetem után hívtak be a sorkatonai szolgálatból fennmaradó hat hónap letöltésére. Varga Imre képviselő azt indítványozta, hogy tekintsék át a művészeti oktatási intézmények hallgatóinak katonai szolgálati rendjét. Kárpáti Ferenc igéretet tett arra, hogy az illetékes tárcákkal együtt megvizsgálják a kérdést, és figyelembe veszik az indokolt és lehetséges megoldásokat. A miniszter azonban nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a teológushallgatókat mentesítsék a katonai szolgálat alól; esetükben a felsőfokú oktatási intézményekben tanulókra érvényes szabályokat kívánatos alkalmazni. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:25
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (25. rész)
|

A honvédelmi minisztertől Horváth István belügyminiszter vette át a szót. A tárca vezetője Sinkovics Mátyás képviselőnek arra az indítványára reagált, hogy a polgári szolgálattal kapcsolatos megyei hadkiegészítő parancsnoki határozat ellen a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságánál lehessen fellebbezni. Az eredeti miniszteri javaslat az volt, hogy a fellebbezést másodfokon a Honvédelmi Minisztériumban bírálják el. A honvédelmi bizottság először elutasította Sinkovics Mátyás javaslatát, csütörtöki, megismételt ülésén azonban jóváhagyta. A belügyminiszter más tárcák vezetőivel konzultálva arra figyelmeztette az Országgyűlést, hogy Sinkovics Mátyás szándéka ugyan világos és követhető, de a javasolt jogi megoldás nem fogadható el. A magyar jogrendbe vagy a miniszter eredeti javaslata illeszthető be, vagy az a megoldás, miszerint a döntés elleni fellebbezést az adott megyeszékhelyen lévő városi bírósághoz lehessen benyújtani. Innen az illetékes megyei bírósághoz lehessen fellebbezni. Indoklásként a miniszter utalt arra, hogy Sinkovics Mátyás javaslata az egyik államigazgatási eljárási vonalról a másikra terelné át a döntést, tehát össze nem tartozó elemek keverednének. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (26. rész)
|

Halmos Csaba, államtitkár, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal ------------- elnöke először azokra a felvetésekre válaszolt, amelyek a sorkatonai és a polgári szolgálat közötti arányosságot érintették. Mint mondotta, kényes feladat az egyensúlyt megtalálni. A nemzetközi gyakorlat is azt mutatja, hogy - a két szolgálat alapvetően eltérő jellege miatt - nem lehet azonos körülményeket teremteni. A törvényjavaslatban kidolgozott rendezés alapelve az volt: az intézkedések - a személyi szabadságjogok védelmével összhangban - ne legyenek büntető jellegűek. E követelmény egyébként az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának határozatában is szerepel - mutatott rá. Török Mihály és Gyuricza László képviselőknek a polgári szolgálat ellenőrzésére vonatkozó felvetésére az államtitkár kijelentette, hogy ezzel kapcsolatban a minisztertanácsi rendelet egyértelmű szabályokat tartalmaz: mind az ÁBMH, mindpedig a munkaügyi szakigazgatási szerv köteles a polgári szolgálat teljesítését ellenőrizni. Ennek technikai normáit a közeljövőben fogják kidolgozni. Az államtitkár megjegyezte: a polgári szolgálat megfelelő teljesítéséért alapvetően a foglalkoztató a felelős. Utasítási jog illeti meg, s az általános munkajogi szabályokkal egyezően köteles a munkaidőben a polgári szolgálatot teljesítőt foglalkoztatni, munkavégzésének felügyeletéről, ellenőrzéséről gondoskodni. A vitában felvetődött a polgári szolgálattal kapcsolatos költségek fedezésének bizonytalansága. Az államtitkár emlékeztetett arra: a Minisztertanács múlt heti döntésének értelmében a költségek egy részét maguk a foglalkoztatók vállalják, hiszen döntően betöltetlen álláshelyeikre kerülnek a polgári szolgálatot teljesítő fiatalok. Ugyanakkor a zsold, a ruhapénz és az utazási költség fejében kifizetett összegeket a foglalkoztatók a költségvetéstől megkapják. A polgári szolgálatot teljesítők tartalékos szolgálatát az államtitkár nem tartja indokoltnak; a foglalkoztatók és a szolgálatot teljesítők közös érdeke a megszakítás nélküli szolgálat. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:39
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (27. rész)
|

Ezután Gyuricza László ismertette a képviselőkkel a honvédelmi bizottság - ez ügyben immár harmadik - jelentésének lényegét. Eközben ügyrendi vita keletkezett, ugyanis Sinkovics Mátyás jelezte, hogy eláll korábban beterjesztett indítványától, s elfogadja a belügyminiszter által megfogalmazott áthidaló javaslatot. Horváth Jenő, Mezey Károly, s az elnöklő Jakab Róbertné polemizált a váratlan helyzetben, majd az elnök felfüggesztette az ülést, hogy a honvédelmi bizottság írásos előterjesztést készíthessen a módosított javaslatról. Az ügyrend szerint ugyanis csak akkor lehet szavazni, ha a javaslatot írásban is megfogalmazták. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (28. rész)
|

Amíg a honvédelmi bizottság újabb jelentését kézhez nem kapták a képviselők, ismét interpellációkkal folytatódott az Országgyűlés ülésszaka. Kovács Lászlóné (Budapest, 7. vk.), a Meggyfa utcai napköziotthonos --------------- óvoda óvónője, az 1988. évi IV. törvényben megfogalmazott mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek minőségellenőrzésével kapcsolatban interpellált. Ebben felvetette, hogy a gyártótól függő minőségellenőrző szerv alkalmatlan az ellenőrző munkára, ezt már több ízben is szóvá tette, de érdemi változásra nem került sor. Hütter Csaba mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter ------------ közölte: mivel az interpelláció tartalmát előzőleg nem ismerhette meg, élve jogával, 30 napon belül válaszolja majd meg a képviselői észrevételt. Szilágyi Gábor (Hajdú-Bihar m., 3. vk.), a Debreceni -------------- Postaigazgatóság igazgatója a debreceni repülőtér ügyében interpellált. Ennek alátámasztására 21.860 aláírással az ülésszak alatt petíciót nyújtottak át az Országgyűlés elnökének. A képviselő most ehhez hozzátette: a katonai repülőteret a jövő év végétől polgári célokra kellene használni. Emlékeztetett arra, hogy ilyen kérdésről eddig nemigen lehetett beszélni. Ma már azonban nem lehet szó nélkül hagyni, hogy a vadászgépek elviselhetetlen zajt okoznak, a repülőtér gyakorló és kiképző feladatokat lát el, és a berepülések késő este is folytatódnak. Korlátozó lépések ugyan születtek, de ezek mindezidáig nem vezettek eredményre. Kárpáti Ferenc megértését fejezte ki -------------- a katonai repülőtér és az ott lévő szovjet repülőalakulat működésével kapcsolatos aggodalmak iránt. Az oda telepített vadászgépek hangsebesség felettiek, amelyek valóban nagy zajt okoznak a fel- és leszállásnál. Szerinte azonban nemcsak Debrecennek vannak ilyen gondjai, hanem sok más városnak szerte Európában. A biztonság nem nélkülözheti a légierő fenntartását, de mérlegelve a jogos panaszokat, a magyar és a szovjet katonai vezetők együttesen lépéseket tettek már a repülési napok számának minimalizálására. Szombaton, vasárnap és ünnepnap az egész országban beszüntették az ilyen repüléseket, a hét további két napján sem engedélyezik a nagy sebességű gépek fel- és leszállását, a többi napon reggel 6 és este 23 óra között azonban igen. (folyt. köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:45
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (29. rész)
|

A repülési zónákat is módosították, a fel- és leszállásokkor a tízezernél nagyobb lakosú településeket elkerülik a gépek. Hasonló gondok voltak a közelmúltban Tökölön is, ám a szovjet csapatcsökkentések részeként az ott állomásozó ezredet kivonták hazánkból, a repülőteret polgári célokra használják. A debreceni lakosság jogos felvetését figyelembe véve, a szovjet gépek repülési idejét tovább korlátozzák, megszüntetve a város irányába történő fel- és leszállást. Végleges megoldásra azonban csak a bécsi tárgyalások eredményeként létrejövő további csapatcsökkentések révén lehet számítani. Amennyiben ezekre sor kerül, a magyar katonai vezetés elsőként javasolja szovjet partnereinek, hogy Debrecen körzetéből vonják ki alakulatukat. Ezt követően lehet szó a repülőtér polgári, idegenforgalmi célú hasznosításáról. Szilágyi Gábor a választ nem fogadta el, mert nem lát biztosítékokat a zajártalom felszámolására, s a repülőtérrel ma már nem tudnak együtt élni a debreceniek. Határozottan kijelentette, hogy a kérésnek nincs szovjetellenes éle , a lakosságot ugyanis bármilyen katonai gép zaja zavarná. Szerinte az eddigi korlátozó intézkedések nem vezettek eredményre, sokszor be se tartották azokat. Ezt követően az Országgyűlés sem fogadta el a honvédelmi miniszter válaszát, így a kérdés a honvédelmi bizottság elé kerül. (folyt. köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (30. rész)
|

Az interpellációk sorát ismét megszakítva határozathozatal következett a honvédelmi törvény módosításáról, valamint a tervezethez kidolgozott kiegészítő javaslatokról. A tucatnyi módosítási indítvány közül a képviselők végül is elfogadták: a lelkiismereti ok kérdésében az érintett egyház vagy felekezet véleményét kikérheti a vizsgálóbizottság; az együttes szolgálati időtartam nem haladhatja meg a 30 hónapot. A fegyver nélküli szolgálati időre vonatkozóan - számos módosító javaslatot elvetve - a 24 hónapos időtartam mellett voksoltak a képviselők. Hosszas vita után sem sikerült viszont dönteni a polgári szolgálat időtartamáról, ugyanis egyik alternatíva sem kapta meg a szükséges szavazati többséget. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 19:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (31. rész)
|

Többszöri - a házszabályokat is megsértő - bonyolult szavazási procedura, újabb és újabb ügyrendi javaslatok után Horváth Jenő indítványozta: állapítsák meg a teremben helyet foglaló képviselők számát, mert csak ez alapján értékelhető a szavazás eredménye. A számlálás szerint a jelenlévő 279 képviselő közül legalább 140-nek az igenlő szavazata kellett volna az előterjesztett változatok valamelyikének elfogadásához. Az újra megismételt szavazás sem vezetett eredményre. A 24 hónap alap és hat hónap kiegészítő szolgálatra vonatkozó javaslat 125, míg az eredeti, 30 hónapos egyben letöltendő szolgálati idő 119 szavazatot kapott. A teremben érzékelhető zavar és tanácstalanság közepette ismét Horváth Jenő képviselő kért szót, figyelmeztetve képviselőtársait, hogy a tévéközvetítés révén az egész ország figyelemmel kíséri az ülést, kérte, hogy próbálják megőrizni az Országgyűlés tekintélyét és komolyságát, amire a mai történelmi időben különösképpen szükség van. A mostani eset - mondta - egy joghézagot mutat a házszabályban, s emiatt a szavazás további ismétlése sem hozhat eredményt. Megoldásként javasolta, hogy az ülésnap befejeztével üljön össze a honvédelmi bizottság, és a módosító javaslatokat előterjesztő képviselőkkel együtt próbáljon a többség számára elfogadható kompromisszumot találni a két alternatíva között. Ezt, amennyiben sikerül, a pénteki ülésen terjesszék döntésre az Országgyűlés elé. A javaslatot a képviselők elfogadták. Az ülésnap végén néhány személyi és szervezeti kérdésben döntött a Parlament. Berecz Jánost a külügyi bizottság tagjává választották, míg az Országgyűlés programját felülvizsgáló ad hoc bizottság eddig be nem töltött titkári posztjára Filló Pál került. Az szociális és egészségügyi bizottságon belül Péterfy Réka vezetésével létrehozták a családvédelmi albizottságot. Ezzel az Országgyűlés csütörtöki munkanapja befejeződött. Az ülésszak pénteken folytatódik. (folyt. köv.)
1989. június 29., csütörtök 20:02
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (32. rész) - Dióhéj (1.)
|

Az Országgyűlés harmadik napjának eseményei dióhéjban Szűrös Mátyás elnökletével csütörtökön folytatta munkáját az Országgyűlés a honvédelemről szóló 1976. évi I. törvény módosításával kapcsolatos törvényjavaslat tárgyalásával. A törvényjavaslat feletti vitában további felszólalók voltak: Biacs Péter (Budapest, 30. vk.); Simon Ernőné (Somogy m., 11. vk.); Varga Imre (országos lista); Moravcsik Ferencné (Bács-Kiskun m., 19. vk.); dr. Sinkovics Mátyás (Budapest, 2. vk.); Krekács László (Pest m., 8. vk.); Vörösné Csuka Mária (Komárom m., 9. vk.); dr. Mezey Károly (Szabolcs-Szatmár m., 18. vk.); Tóth Istvánné (Bács-Kiskun m., 11. vk.); Viczián János (országos lista); Tőzsér Gáspár (Nógrád m., 4. vk.); Zsigmond Attila (Budapest, 5. vk.); Zsóka Endre (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 9. vk.); A felszólalások után, mivel a törvénymódosításhoz számos módosító javaslat érkezett, az elnöklő Szűrös Mátyás szünetet rendelt el, s kérte a Parlament honvédelmi bizottságát, hogy tekintse át a képviselők javaslatait. A testület munkája elhúzódott, ezért az Országgyűlés interpellációk tárgyalásával folytatta munkáját. - Sápi Ferenc (Budapest, 43. vk.) interpellált Beck Tamás kereskedelmi miniszterhez a Bosnyák téri nagybani piac megszüntetése tárgyában. Az interpellációra a kereskedelmi miniszter válaszolt. A választ a képviselő és az Országgyűlés elfogadta; - Boros László (Budapest, 26. vk.) a Minisztertanács elnökéhez interpellált a Külkereskedelmi Főiskola épületének 1983 óta húzódó felújítása és bővítése tárgyában. Az interpellációra Németh Miklós miniszterelnök megbízásából Beck Tamás kereskedelmi miniszter válaszolt. A választ sem az interpelláló képviselő, sem az Országgyűlés nem fogadta el; (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 20:05
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (33. rész) - Dióhéj (2.)
|

- Balogh Gábor (Baranya m., 9. vk.) interpellációját a terv- és költségvetési bizottság korábban megtárgyalta, s erről a jelentést valamennyi képviselő kézhez kapta. A bizottság nem támogatta a személyi jövedelemadóról szóló törvény 1989-re visszamenőleges hatályú módosítását. Ezzel Balogh Gábor nem értett egyet. A bizottság jelentését végül az Országgyűlés elfogadta; - Török Sándor (Szolnok m., 13. vk.) a május 12-ei ülésnapon interpellált a pénzügyminiszterhez a két adótörvény alkalmazási nehézségeinek feloldása tárgyában. A forgalmiadó-visszatérítésével kapcsolatban a mostani ülésszakra közreadott építési és közlekedési bizottsági jelentésben foglaltakat mind Török Sándor, mind az Országgyűlés elfogadta; - Filló Pál (Budapest, 18. vk.) ugyancsak a május 12-ei ülésnapon interpellált a cégbíróságok finanszírozásának tárgyában. Az igazságügyminiszter írásban adott válaszát a képviselő továbbra sem fogadta el, az Országgyűlés azonban igen; - Zsigmond Attila (Budapest, 5. vk.) szintén a május 12-ei ülésnapon interpellált a Minisztertanács elnökéhez a pénzügyielvonás szemlélet elterjedése, s az ebből fakadó intézkedések tárgyában. Az interpellációra a kormányfő megbízásából a pénzügyminiszter nyújtott be írásos választ. A képviselő a miniszteri választ tudomásul vette, az Országgyűlés pedig elfogadta; - Szalai Géza (Budapest, 20. vk.) a szakképzési hozzájárulás és a szakképzési alap tárgyában interpellált. A választ Glatz Ferenc művelődési miniszter adta meg, amelyet az interpelláló képviselő és az Országgyűlés egyaránt elfogadott; - Vassné Nyéki Ilona (Pest m., 1. vk.) a május 12-ei ülésnapon terjesztette elő interpellációját a kerepestarcsai tartalékosrendőrtiszt-képző iskola tárgyában. A honvédelmi bizottság írásos jelentését az interpelláló képviselő és az Országgyűlés elfogadta; - Polgárdi József (Pest m., 17. vk.) a Csepel-szigeten lévő Szigethalom ivóvízellátási ügyében interpellált a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszterhez. A képviselő Maróthy László miniszter válaszát nem fogadta el, ezzel ellentétben az Országgyűlés a választ elfogadta; - Vass Józsefné (Békés m., 15. vk.) a kereskedelmi miniszterhez interpellált a külkereskedelmi tevékenység folytatásának rendjével és az Országos Árhivatal elnökéhez a mezőgazdasági termények, állatok és állati termékek termelői árára vonatkozó ármegállapítással kapcsolatban. A két tárca nevében Vissi Ferenc államtitkár válaszolt. A választ sem az interpelláló, sem az Országgyűlés nem fogadta el. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 20:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (34. rész) - Dióhéj (3.)
|

- Varga Miklós (Veszprém m., 10. vk.) az önvédelmi fegyverek visszavonásának tárgyában interpellált a belügyminiszterhez. Horváth István válaszát a képviselő és az Országgyűlés elfogadta; - Török Sándor (Szolnok m., 13. vk.) a belügyminiszterhez interpellált a megszüntetett rendőrőrsök visszaállítása tárgyában. A belügyminiszter válaszát az interpelláló képviselő és az Országgyűlés egyaránt elfogadta; - Berecz János (Szabolcs-Szatmár m., 6. vk.) a magyar-szovjet kishatár-forgalom tárgyában interpellált a Minisztertanácshoz. A kormány megbízásából Horváth István válaszolt. Az interpelláló képviselő a miniszteri választ tudomásul vette, az Országgyűlés pedig elfogadta; - Ladányi József (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 25. vk.) a Tisza II. vízlépcső által okozott belvízkárokkal kapcsolatban interpellált. A választ Maróthy László adta meg, aki előzetesen egyeztette véleményét Hütter Csaba mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel. A képviselő és az Országgyűlés a miniszteri választ elfogadta; - Zsóka Endre (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 9. vk.) a pénzügyminiszterhez interpellált a házadóról szóló törvényerejű rendelet módosítása tárgyában. Az írásban adott választ a képviselő és az Országgyűlés elfogadta. Az Országgyűlés, az interpellációk sorát megszakítva ekkor visszatért a honvédelmi törvény módosításának tárgyalásához. A törvénytervezet vitájában elhangzottakra Kárpáti Ferenc vezérezredes, honvédelmi miniszter, Horváth István belügyminiszter, Halmos Csaba államtitkár, az ÁBMH elnöke válaszolt, majd Gyuricza László ismertette a honvédelmi bizottság jelentését. Ezt követően ügyrendi vita alakult ki. Jakab Róbertné az ülés elnöke felfüggesztette az Országgyűlés munkáját, hogy a honvédelmi bizottság írásos előterjesztést készíthessen a módosított javaslatról. A szünet után a képviselők ismét interpellációkkal folytatták munkájukat: - Kovács Lászlóné (Budapest, 7. vk.) a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek minőségellenőrzésével kapcsolatban interpellált. Hütter Csaba mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter közölte, hogy mivel az interpelláció tartalmát előzőleg nem ismerhette meg, élve jogával, 30 napon belül válaszol a képviselői észrevételre; - Szilágyi Gábor (Hajdú-Bihar m., 3. vk.) a debreceni repülőtér ügyében interpellált a honvédelmi miniszterhez. A képviselő és az Országgyűlés a miniszteri választ nem fogadta el. (folyt.köv.)
1989. június 29., csütörtök 20:20
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés - harmadik nap (35. rész) - Dióhéj (4.)
|

Az interpellációk sorát ismét megszakítva szavazásokra került sor a honvédelmi törvény módosításához kidolgozott kiegészítő javaslatokról. A honvédelemről szóló 1976. évi I. törvény módosításáról végül is nem született döntés. Az ülés elnöke Horváth Jenő indítványára javasolta a honvédelmi bizottságnak, hogy a polgári szolgálat időtartamára vonatkozó módosító javaslatokat előterjesztő képviselőkkel együtt készít sen a többség számára is elfogadható kompromisszumos megoldást, s ezt a pénteki ülésen terjesszék döntésre az Országgyűlés elé. Az ülésnap végén néhány személyi és szervezeti kérdésben döntöttek a képviselők. Ezzel az országgyűlés csütörtöki munkanapja befejeződött. Az ülésszak pénteken folytatódik. Tudósítottak: Baumann László, Baranyó György, Berkics János, Bisztricsány Julianna, Farkas Attila, Garajszki István, Kocsonya Zoltán, Nagy Attila, Szőke László. (MTI)
1989. június 29., csütörtök 20:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|