|
 |
 |
 |

Április 4-ei ünnepségek (1. rész) - Zászlófelvonás, koszorúzások
|

1989. április 4., kedd - Hazánk felszabadulásának 44. évfordulójára emlékeztek kedden országszerte. A párt-, az állami, a társadalmi és a tömegszervezetek vezető képviselői és tagjai, a vállalatok, intézmények dolgozói, a települések lakosságai ezen a napon díszünnepségeken, nagygyűléseken idézték fel a Magyarország fasiszta elnyomás alóli felszabadításának örömteli pillanatait, s lerótták kegyeletüket a fasizmus áldozatainak, azoknak az ismert és névtelen hősöknek az emléke előtt, akik életüket adták hazájuk és más népek szabadságáért.
A kora reggeli órákban ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással vonták fel a Gellérthegyen a Magyar Népköztársaság nemzeti zászlóját és a nemzetközi munkásmozgalom vörös lobogóját, valamint a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren az állami zászlót. A hazánk felszabadító harcaiban elesett szovjet és magyar hősök emléke előtt tisztelegtek a Szabadság téren, illetve a Hősök terén megrendezett koszorúzási ünnepségeken. Mindkét helyen felsorakozott a Magyar Néphadsereg díszszázada; felharsanó kürtök jelezték az ünnepségek kezdetét. A díszszázad parancsnoka jelentést tett a helyszínekre érkező Straub F. Brunónak, az Elnöki Tanács elnökének és Kárpáti Ferenc vezérezredesnek, honvédelmi miniszternek, akik a jelentéstételt követően elléptek a díszszázad sorfala előtt és köszöntötték a katonákat. A Szabadság téren a magyar és a szovjet Himnusz elhangzása után a szabadságukért vérüket áldozó hősök emlékművénél rótta le kegyeletét s helyezte el a megemlékezés koszorúit a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa és a Minisztertanács nevében Straub F. Brunó és Németh Miklós miniszterelnök; a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottsága képviseletében Grósz Károly, az MSZMP főtitkára és Lukács János, az MSZMP Politikai Bizotttságának tagja, a Központi Bizottság titkára; a társadalmi és tömegszervezetek részéről Huszár István, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának főtitkára, Nagy Sándor, a Szakszervezetek Országos Tanácsának főtitkára, Nagy Imre, a Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának első titkára, Ispánovits Márton, a Magyar Ellenállók, Antifasiszták Szövetségének főtitkára és Apró Antal, a Magyar-Szovjet Baráti Társaság elnöke; a fegyveres erők és testületek nevében Kárpáti Ferenc, Horváth István belügyminiszter és Borbély Sándor, a Munkásőrség országos parancsnoka; (folyt.köv.)
1989. április 4., kedd 14:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (2. rész) - Zászlófelvonás, koszorúzások
|

a Szovjetunió budapesti nagykövetsége képviseletében Borisz Sztukalin nagykövet, Vladlen Puntusz követ-tanácsos, Igor Mihejev tanácsos és Arkagyij Danyilko ezredes, katonai és légügyi attasé. Elhozták a kegyelet és a hála virágait a főváros dolgozói és lakói is, élükön Bielek JÓzseffel, Budapest Főváros Tanácsa elnökével és Lehoczky István elnökhelyettessel. A Hősök terén, a Himnusz elhangzását követően a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa és a Minisztertanács koszorúját Straub F. Brunó és Németh Miklós helyezte el a Magyar Hősök emlékművének talapzatán. Az MSZMP Központi Bizottsága nevében Grósz Károly és Lukács János, a társadalmi és tömegszervezetek képviseletében Huszár István, Nagy Sándor, Nagy Imre, Ispánovits Márton és Apró Antal koszorúzott. A fegyveres erők és testületek részéről Kárpáti Ferenc, Horváth István és Borbély Sándor rótta le kegyeletét. A budapesti diplomáciai testület nevében Antonio Casas Salvi, a Venezuelai Köztársaság nagykövete, José Pablo Morán Val, a Perui Köztársaság nagykövete, Christiane Malitchenko, a Francia Köztársaság nagykövete, Christian Abzouzi ezredes, francia véderő attasé, Ján Lux altábornagy, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság katonai és légügyi attaséja, valamint Günter von Oertzen alezredes, a Német Szövetségi Köztársaság véderő attaséja koszorúzott. Virággal borították az emlékmű talapzatát a főváros dolgozói és lakói. Mindkét koszorúzási ünnepség az Internacionálé hangjaival és a díszszázad elvonulásával ért véget. Délben az Országház előtt, a Kossuth Lajos téren, a hazánk felszabadításának 44. évfordulója tiszteletére felvont állami zászlónál katonai tiszteletadással zajlott le a díszőrség-váltás. A Magyar Néphadsereg Központi Zenekara az őrségváltást követően térzenét adott. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 15:01
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (3. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa hazánk felszabadulásának 44. évfordulója alkalmából kitüntetéseket adományozott az állami és a társadalmi élet különböző területein dolgozóknak, valamint a fegyveres testületek tagjainak. A kitüntetettek egy csoportjának Straub F. Brunó, az Elnöki Tanács Elnöke a Parlament kupolatermében nyújtotta át az elismeréseket. Az ünnepségen megjelent Grósz Károly, az MSZMP főtitkára, Németh Miklós, a Minisztertanács elnöke és Katona Imre, az Elnöki Tanács titkára. Straub F. Brunó rövid beszédben köszöntötte a kitüntetetteket és a megjelent vendégeket, állami és politikai vezetőket; kifejezte örömét, hogy személyesen nyújthatja át a kitüntetéseket mindazoknak, akik azokat kimagasló művészeti és tudományos teljesítményükkel, termelési-gazdasági feladataik igényes elvégzésével, valamint a társadalom javára végzett áldozatos munkájukkal méltán megérdemelték. Emlékeztetett rá: az alkalom, az ünnepi időpont hagyományos. Ahhoz a több mint négy évtizeddel ezelőtti áprilishoz kötődik, amikor a Vörös Hadsereg kiűzte országunkból a német megszállókat és magyar kollaboránsaikat, felcsillantva a független, demokratikus Magyarország megteremtésének reményét. Kiemelte: kegyelettel emlékezünk azokra, akik életüket áldozták a fasizmus megsemmisítéséért, földünk felszabadításáért, voltak bár szovjet vagy amerikai, angol vagy román, francia, bolgár és jugoszláv állampolgárok, vagy a mi hazánk szülöttei. És kegyelettel kell, hogy emlékezzünk azokra a magyarokra is, akik katonaként értelmetlen halálra kárhoztattak, deportáltként koncentrációs táborokban pusztultak el vagy a kegyetlen háború áldozatai lettek. A felszabadulásra emlékezve nem felejhetjük el azt a szomorú tényt, hogy a becslések szerint körülbelül egymillió magyar áldozatot követelt a második világháború, azaz minden tizedik honfitársunk életét. A legnagyobbak közül valók tehát a mi áldozataink is. Mint mondotta: az évforduló mindig mérlegkészítésre késztet. Az 1945 óta magunk mögött hagyott évek sikert és kudarcot, társadalmi méretű indulatokat és megbékélést egyaránt hoztak. Utalt arra, hogy napjaink nehéz gazdasági helyzete, társadalmi feszültségei és politikai csatái jól ismertek mindenki előtt, csakúgy mint, a mögöttük húzódó okok. Aláhúzta: a mai gondok más minőségből fakadnak, mint a 44 évvel ezelőttiek. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 15:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (4. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

A Magyar Népköztársaságnak születtek nemzetközi tiszteletet parancsoló eredményei és megbecsülést hoz az is, ha a hibáinkkal sem félünk szembenézni egy olyan demokratikus és szocialista Magyarország megteremtése érdekében, amely képes felzárkózni Európához - hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy a kitüntetettek személyében e felzárkózási folyamat megalapozásának legaktívabb képviselőit köszönthetik ezen a napon a Parlamentben. Végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik szellemi és fizikai képességeik legjavát nyújtva serénykedtek hazánk és népünk boldogulásáért, és azzal a jókívánsággal zárta beszédét, hogy még sokáig szolgálhassák egy szebb magyar jövendő formálását jó egészségben, alkotó kedvvel, munkájukban örömre, sikerre egyaránt lelve. Az ünnepi köszöntőt követően Straub F. Brunó átnyújtotta a kitüntetéseket, majd fogadást adott a kitüntetettek és a vendégek tiszteletére. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 15:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (5. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

Hazánk felszabadulásának 44. évfordulója alkalmából, kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréseként a Magyar Népköztársaság rubinokkal ékesített Zászlórendje kitüntetést Fischer Annie háromszoros Kossuth-díjas zongoraművész, a Magyar Népköztársaság kiváló művésze; kiemelkedő irodalmi munkássága elismeréseként a Magyar Népköztársaság babérkoszorúval ékesített Zászlórendje kitüntetést Képes Géza költő, műfordító (betegsége miatt távol maradt); kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréseként a Magyar Népköztársaság babérkoszorúval ékesített Zászlórendje kitüntetést Tolnay Klári kétszeres Kossuth-díjas színművész, a Magyar Népköztársaság kiváló művésze; kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréseként a Magyar Népköztársaság Zászlórendje kitüntetést Gábor Miklós Kossuth-díjas színművész, a Magyar Népköztársaság Kiváló Művésze; és kiemelkedő irodalmi munkássága elismeréseként Károlyi Amy költő, műfordító kapta. Eredményes munkásságuk és közéleti tevékenységük elismeréseként a Szocialista Magyarországért Érdemrend kitüntetésben részesült Bogó László, a Mezőgazdasági Termelőszövetkezetek Somogy Megyei Szövetsége nyugalmazott titkára, Czeglédi Józsefné, a Centrum Áruházak Vállalat Luxus Áruháza igazgatója, dr. Csáki László, a Minisztertanács Hivatala főosztályvezetője, Dobos Lajos, a Magyar Tudományos Akadémia Központi Hivatala főosztályvezetője, dr. Grossmann József, az MSZMP Budapest XIII. ker. Bizottsága titkára, Ihász Lászlóné, az MSZMP KB Társadalomtudományi Intézete munkatársa, dr. Jacsó János hadbíró vezérőrnagy, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, Juhász Mihály állami díjas, a Papíripari Vállalat vezérigazgatója, dr. Kiss István, a Bányászati Egyesülés igazgatóhelyettese, dr. Lick József, az MSZMP Politikai Főiskolája nyugalmazott rektorhelyettese, Matolcsy György állami díjas, a mezőgazdasági tudomány doktora, az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetének tudományos osztályvezetője, dr. Meisel Sándor, az MSZMP Központi Bizottsága alosztályvezetője, dr. Mohácsi László, a Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács Kórháza-Rendelőintézetének osztályvezető-főorvosa, Molnár József, a Kisiparosok Országos Szervezete elnöke, Palotás Miklós büntetésvégrehajtási ezredes, Pető Miklós, a Szovjetunió című folyóirat nyugalmazott főszerkesztője, (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 15:47
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (6. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

Rózsa György, a közgazdaságtudomány doktora, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának főigazgatója, Sárai Tibor Kossuth-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola nyugalmazott egyetemi tanára, a Magyar Népköztársaság Érdemes Művésze, dr. Sevcsik Jenő fotószakíró, dr. Simon Pál, a PRODINFORM Műszaki Tanácsadó Vállalat vezérigazgatója, Soós Árpád állami díjas, a Balatonboglári Mezőgazdasági Kombinát műszaki igazgatója, Szabó Mihály, a Győr-Sopron Megyei Tanács elnöke,m Szegvári Gábor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójának, gazdasági helyettese, Széles Lajos, a Fehérgyarmati Városi Tanács elnöke, Szili József, az irodalomtudomány kandidátusa, az MTA Irodalomtudományi Intézetének tudományos osztályvezetője, dr. Szilvay Géza bíró, a Fővárosi Bíróság tanácselnöke, Szűcs Istvánné, az MSZMP Budapest V. kerületi Bizottságának első titkára, Szűcs József, a MÁV Debreceni Járműjavító Üzem kazánkovácsa, dr. Tancsik Rudolf, a Budapest XVIII. kerülti Tanács elnöke, Tarsoly Mihály, a Kőolaj- és Földgázbányászati Vállalat nyugalmazott kutató fúrómestere, Tódika László, a Budapest XVI. kerületi Tanács elnöke, dr. Vabrik László, a Legfőbb Ügyészség osztályvezető ügyésze, Vitályos László, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára főosztályvezetője, Wellner István, az MSZMP Csornai Városi Bizottságának első titkára, dr. Wirth Ádám, az MSZMP Politikai Főiskolájának tanszékvezető egyetemi tanára, Zarnóczi József, az MSZMP Budapest X. kerületi Bizottságának első titkára; a Magyar Népköztársaság aranykoszorúval díszített Csillagrendje kitüntetést adományozta Bikali Ferencnek, az MSZMP Központi Bizottsága munkatársának, Gerevich Aladár nyugalmazott kardvívó mesteredzőnek, Gyenge Károlynak, az MSZMP Fejér Megyei Bizottsága nyugalmazott titkárának, Karig Sára műfordítónak, dr. Korek Józsefnek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettesének, Szentmiklóssy Istvánnak, az MSZMP Központi Bizottsága Műszaki és Ellátási Egysége raktárvezető-helyettesének, dr. Szilágyi János Györgynek, a régészeti tudomány doktorának, a Szépművészeti Múzeum osztályvezetőjének; a Magyar Népköztársaság Csillagrendje kitüntetést vehette át dr. Gyenesei István, a Somogy Megyei Tanács elnöke, dr. Varjú Vilmos, az Egri Városi Tanács elnöke; (folyt.köv.)
1989. április 4., kedd 15:52
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (7. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

Április Negyedike Érdemrend kitüntetést kapott Banelli Árpád kaposvári szobafestő-mázoló mester, Csulik György, a Lajoskomáromi Nagyközségi Közös Tanács elnöke, Jakab Róbertné, a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetségének főtitkára, Kiss Vilmos, a MÁV Budapest-Ferencváros Állomásfőnökség váltókezelője, dr. Kovács István, az Ipari Minisztérium főosztályvezetője, Zrupkó Antal, a Hűtőgépgyár géplakatosa; a Munka Érdemrend arany fokozatában részesült dr. Baradlai György, a Kiskereskedők Országos Szervezete elnöke, Bárány Béla, a Csongrád Megyei Tanács V.B. főelőadója, Berkesi Ferenc rendőr ezredes, Bobály Pál, a Tisza Volán önálló osztályvezetője, Csegöldi Sándor, a Nógrádi Szénbányák vájára, Katona Károly, a Villanyszerelőipari Vállalat vezető-szerelője, Sáhó Nándor, a RÁBA Magyar Vagon- és Gépgyár műszerfúrósa, dr. Sütő Kálmán, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökhelyettese és Varga Miklósné, a Kispesti Textilgyár szb-titkára, dr. Várszegi Erzsébet, a Somogy Megyei Tanács V.B. törvényességi és jogi főosztálya irodavezetője; a Munka Érdemrend ezüst fokozatában részesült Ballér Ferenc, a CHINOIN Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Rt. csoportvezetője, Bencsics Józsefné, a MÁV Vezérigazgatóság ügyintézője, Bóna Sándorné, a hatvani Házi-, Kézmű- és Bőripari Szövetkezet csoportvezetője, Diglits Jónos, a Gardénia Csipkefüggönygyár mintázó-mestere, Faragó Andrásné, a BHG Híradástechnikai Vállalat debreceni gyára MEO csoportvezetője, Flaskay Károly, a Könnyűbeton és Szigetelőanyagipari Vállalat osztályvezetője, Gerőcs Péter, a Közalkalmazottak Szakszervezete gépkocsivezetője, Juhász Ferenc, a nagyhegyesi Vörös Október Tsz növénytermesztője, Kanti Imre, az Észak-Zalai Víz- Csatornamű Vállalat raktárosa, Kirják Tibor, a budapesti Váci Mihály Kollégium nevelő-tanára, Kiss Gy. Kálmánné, a kapuvári DIADAL Ruhaipari Szövetkezet varrónője, Klemm Józsefné, az eleki Lenin Tsz vezető üzemgazdásza, Kocsis Jánosné, a gyönki Petőfi Tsz borjúnevelője, Koncz János, a Magyar Nemzeti Bank nyugalmazott osztályvezetője, a Budapest XIV. kerületi Tanács tagja, Köveskuti Pálné, a Békéscsabai Városgazdálkodási Vállalat virágkötője, dr. Ligeti Rezső, a Budapesti Városépítő Tervező Vállalat műszaki igazgatóhelyettese, Lukácsevics Zoltán, a Kossuth Nyomda könyvkötője, Miklós Zoltán, a Bács-Kiskun Megyei Tanács V.B. Ellátó Szervezete garázsvezetője, Nagy Andrásné, a Törökszentmiklósi Baromfifeldolgozó Vállalat baromfihús-feldolgozó szakmunkása, Oravetz István, a MÁV Dunakeszi Járműjavító Üzem alvázlakaktos brigádvezetője, Oszkó Gyula, a Szombathelyi Fakombinát művezetője, Papp Sándor, a Nyírlugosi Állami Gazdaság vadásza, (folyt.köv.)
1989. április 4., kedd 15:57
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (8. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

Pekker Miklós, az Északdunántúli Gázszolgáltató Vállalat minősített hegesztője, Sebestyén János, a METALON Soproni Vas- és Járműipari Szövetkezet termelésirányítója, Suhajda Pál, a Kőbányai Vas- és Acélöntöde olvasztára, Széll Kálmán, az aradványpusztai általános iskola igazgató-tanítója, Szilvási Erzsébet, a Szakszervezetek Csongrád Megyei Tanácsa adminisztrátora, Tóth István, a Mezőfalvi Mezőgazdasági Kombinát brigádvezetője, Varga Endre, a Zala Volán gépkocsivezetője, dr. Varga Julianna, a Tolna Megyei Tanács V.B. osztályvezető-helyettese, Varga Lajos, a Sopronhorpácsi Nagyközségi Közös Tanács V.B. titkára, Váczi István, a Szikra Lapnyomda öntője, Végvári József nyugállományú rendőr őrnagy, a Pilisi Nagyközségi Közös Tanács társadalmi elnökhelyettese, Volgovics Imre, a BÉTEX Textilkereskedelmi Vállalat csoportvezetője és Zukál Endre, az Országos Húsipari Kutatóintézet tudományos tanácsadója; a Munka Érdemrend bronz fokozata kitüntetést vehette át Árvai Antal, a Budai Villany Kisszövetkezet brigádvezetője, Árvai Kálmánné, a Tatai Cipőgyár szabásza, Balogh Andor, az ALFA Élelmiszer és Vegyiáru Kereskedelmi Vállalat raktárvezetője, Bartus Kálmánné mátraterenyei védőnő, Bódán Barna, a Tiszántúli Áramszolgáltató Vállalat főszerelője, Bóta István, a felsőtárkányi Dózsa Tsz fogatosa, Burján Istvánné, a Győri Lakatos és Fémtömegcikkgyártó Kisszövetkezet termelőtagja, Büki Gyuláné, a zalaegerszegi Killián György Általános Iskola tanára, Cseh György, a felgyői Alföldi Róna Tsz állatgondozója, Ecseki Antal, a Ságvári Nyomda gépmestere, Eperjesi Imre, a Budapesti Közlekedési Vállalat autóbuszvezetője, Farkas Tibor, a Somogy Megyei Növényegészségügyi és Talajvédelmi Állomás növényvédő technikusa, Fatalin Imre, a Balatonfelvidéki Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság műszaki vezetője, Fisli Lajos, a Keszthelyi Városi Tanács Szolgáltató Költségvetési Üzemének gépkezelője, Földi Miklós, a PANNONVIN Borgazdasági Kombinát főművezetője, dr. Gáspár Józsefné, a Baranya Megyei Tanács V.B. előadója, Gávai Károly, a mezőkeresztesi Aranykalász Tsz juhásza, Gréger Sándor, a Dunántúli Kőolajipari Gépgyár öntője, Hajba István, a Székesfehérvári Könnyűfémmű lakatosa, Havasi Józsefné, az Ajkai Timföldgyár és Alumíniumkohó kutató laboránsa, dr. Hilbert László méhteleki körzeti orvos, a Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács tagja, Hujber István, a METALLOGLOBUS Vállalat betanított kmunkása, Ivány László, a TAURUS Gumiipari Vállalat szakmányvezetője, Jánvári Béla, a Csepel Autógyár marósa, Kántor Zoltán, a Bányászati Aknamélyítő Vállalat Gépjavító és Raktárgazdálkodási Üzemének lakatos csoportvezetője, (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 16:01
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (9. rész) - Kitüntetések a parlamentben
|

Klein Emil, az Országos Érc- és Ásványbányák Mangánérc Műve úrkúti bányaüzemének vájára, Kovács Istvánné, a Szegedi Ruhagyár szalaggépese, Krasznai György, a Szerszámgépipari Művek Fejlesztő Rt. finomfúrósa, Králik Lászlóné, a Szolnok Megyei Tanács Oktatási és Továbbképzési Intézetének csoportvezetője, Ladocsi András, a győri Kossuth Tsz traktorosa, Lakatos András, a Kiskunhalasi Faipari Vállalat termelésirányítója, Lövei József, a Miskolci Ingatlankezelő Vállalat vízvezetékszerelő csoportvezetője, Maczelka László, a Magasépítési Tervező Vállalat műteremvezetője, Medvedovszky Béla, a PRIMAUT Gépjárműjavító Vállalat alvázkovács csoportvezetője, Nagy Kollár Gyula, a Paksi Atomerőmű Vállalat lakatos csoportvezetője, Nagy László, a Komárom Megyei Parképítő és Kertészeti Vállalat szocialista brigádvezető kertészeti szakmunkása, Németh László, a Dunaújvárosi Sütőipari Vállalat üzemvezetője, Panta Antal, a Mecseki Ércbányászati Vállalat robbantómestere, Pető József, a szigetszentmiklósi Szigetfő Tsz traktorosa, Rádai Sándorné, a kunfehértói Előre Tsz baromfigondozója, Regenye Gyula, a Balaton Bútorgyár asztalos szakmunkása, Reittmann Ferenc, a bajai postahivatal főpénztárosa, Sain Sándor, a Franklin Nyomda ofszet gépmestere, Sidó Ferencné, az Iparcikk Kölcsönző és Szolgáltató Vállalat boltvezetője, Szabó Erzsébet, a Budapesti Édesipari Vállalat Duna Csokoládégyára édesipari szakmunkása, Szabó Gyula, a Vas Megyei Tanács V.B. Ellátó Szervezete gépkocsivezetője, Szemán Miklósné, a MASTERFIL Pamutfonóipari Vállalat előmunkása, Szólik Lajos, a Fővárosi 4. sz. Építőipari Vállalat művezetője, Takács László, a Volánbusz gépkocsivezetője, Terdik Jánosné, a Debreceni Ruhagyár művezetője, Török László, a Veszprémi Szénbányák frontmester-vájára, Vajda Sándorné, a Veszprémi PANNON Nyomda csoportvezetője, Valcz Ödön, a Herendi Porcelángyár porcelánfestője, Végh Ferencné, a Duna Élelmiszer és Vegyiáru Kereskedelmi Vállalat szécsényi lerakata könyvelő-raktárosa, Vicze Lászlóné, a PANNONIA Szálloda és Vendéglátó Vállalat csoportvezetője és Vizkeleti Kálmán, a Környei Mezőgazdasági Kombinát sertéstenyésztője. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 16:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (10. rész) - Koszorúzások, ünnepségek vidéken
|

Az ország számos városában, településén koszorúzási ünnepségeken, nagygyűléseken emlékeztek Magyarország felszabadításának 44. évfordulójára. K o s z o r ú z á s o k Nemesmedvesen, az ország legkisebb, mindössze 16 lakosú falujában délelőtt 10 órakor ismét megkondult a harang - csakúgy, mint 44 esztendővel ezelőtt. A településen tartott ünnepi megemlékezésre érkezett több száz résztvevő koszorúkat, virágokat helyezett el a felszabadítók hősi harcaira emlékeztető T 34-es harckocsinál. Debrecenben, a felszabadulási emlékmű talapzatán a megyei, a városi állami és pártszervek, a társadalmi és tömegszervezetek, a fegyveres erők és testületek képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit. A város köztemetőjében lévő szovjet hősi emlékműnél a térségben állomásozó szovjet déli hadseregcsoport tisztjei; a Benedek téri román emlékműnél a Román Kommunista Párt Bihar megyei bizottsága küldöttségének tagjai rótták le kegyeletüket. Szolnokon a Hősök terén álló szovjet hősi emlékművet, a városi köztemetőben lévő szovjet katonai sírokat, és a tiszaligeti felszabadulási emlékmű talapzatát borították el a hála és a megemlékezés virágaival a város politikai és állami vezetői, társadalmi és tömeszervezeteinek képviselői, a városban ideiglenesen állomásozó szovjet déli hadseregcsoport alakulatai, valamint Szolnok lakói. Miskolcon a párt-, az állami és a társadalmi szervezetek és a fegyveres erők képviseletében helyeztek el koszorúkat a felszabadulási emlékmű, a Bartók téri szovjet hősi emlékmű talapzatán és a hősök temetőjében a város és környéke felszabadításáért életüket áldozott szovjet, illetve román katonák tiszteletére emelt emlékműveken. Szabolcs-Szatmár megye városaiban: Nyíregyházán, Nyírbátorban, Vásárosnaményban és Tiszavasváriban szintén a szovjet és a román hősök emléke előtt tisztelegtek, s virágokkal borították a megye más településein található katonai sírokat is. Az ünnepségeken részt vettek a Szovjetunió Kárpáton túli területe, a romániai Szatmár megye és a lengyelországi Zresóvi vajdaság küldöttségei is. Békés megye településein is ezen a napon koszorúzták meg a felszabadító hadműveletek során elesett szovjet hősök sírjait, a hősi emlékműveket. Békéscsabán Penza - Békés szovjetunióbeli testvérmegyéje -, Gyulán pedig a romániai Arad megye küldöttei is részt vettek az ünnepségeken. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 16:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (11. rész) - Koszorúzások, ünnepségek vidéken
|

A Hajdú-Bihar megyei díszünnepséget az idén először rendezték meg a megyeszékhelyen kívül: Berettyóújfalu adott otthont a megemlékezésnek. Szolnokon, a Tudomány és Technika Házában megtartott ünnepségen a megye munkában élenjáró és kiemelkedő közéleti tevékenységet kifejtő dolgozóit részesítették elismerésben. A miskolci Nemzeti Színházban az ünnepi megemlékezést követően a debreceni Csokonai Színház művészei Erkel Ferenc: Bánk bán című operáját mutatták be. (folyt. köv.)
1989. április 4., kedd 16:13
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Április 4-ei ünnepségek (12. rész) - Fogadás a Parlamentben
|

Hazánk felszabadulásának 44. évfordulója alkalmából az Elnöki Tanács kedd este fogadást adott az Országházban. A fogadáson részt vett Grósz Károly, a Magyar Szocialista Munkáspárt főtitkára, Straub F. Brunó, az Elnöki Tanács elnöke, Németh Miklós, a Minisztertanács elnöke, Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke, Sarlós István, az Elnöki Tanács helyettes elnöke, valamint Berecz János, Csehák Judit, Hámori Csaba, Iványi Pál, Lukács János, Pozsgay Imre, Szabó István és Tatai Ilona, az MSZMP Politikai Bizottságának tagjai és Fejti György, az MSZMP Központi Bizottságának titkára. Megjelent az eseményen Fedot Krivda hadseregtábornok, a Varsói Szerződés tagállamai egyesített fegyveres erői főparancsnokának magyarországi képviselője. Jelen volt a Központi Bizottság, az Elnöki Tanács és a Minisztertanács számos tagja, a politikai, a gazdasági és a kulturális élet sok más vezető személyisége; az üzemek, a vállalatok, a különböző intézmények több kitüntetett dolgozója; ott volt a budapesti diplomáciai képviseletek számos vezetője és tagja. (MTI)
1989. április 4., kedd 20:40
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|