|
 |
 |
 |

A parlamenti alkotmányozó bizottság ülése (1. rész)
|

1989. január 27., péntek - A Magyar Köztársaság elnevezés fejezné ki a legjobban azt, hogy hazánk államformája köztársaság. Nem szükséges a demokratikus, vagy szocialista jelző - hangoztatták a képviselők a parlamenti alkotmányozó bizottság pénteken az Országházban tartott ülésén. Véleményükhöz a jogászok hozzáfűzték: maga az alkotmány ad választ arra, hogy ebben az országban a hatalom demokratikus, a berendezkedés szocialista. A vitában felszólalók közül többen úgy vélték, hogy az új alkotmány fejezze ki a magyar állam kontinuitását. Ezer évvel ezelőtt jöttünk ebbe a hazába, nemzetünk büszkesége, hogy fenn tudtuk tartani ezt az országot - hangsúlyozták. Javasolták: az új alkotmány első fejezetében rögzítsék az emberi jogokat, de tüntessék fel az emberi kötelességeket is. Ezek elválaszthatatlanok. Részletezzék az egyes ember kötelezettségeit embertársaik, a család a társadalom iránt.
Egyetértettek a képviselők abban, hogy az Országgyűlés válassza meg a miniszterelnököt, aki mutassa be kormányát a Parlamentnek. Azonos volt véleményük abban is, hogy fontos az önkormányzat helyreállítása, ez jobban szolgálja a városok, községek önállósodását. Sajnálatukat fejezték ki, hogy a természeti környezet védelme csupán egy mellékmondatban szerepelt a gazdasági rendről szóló fejezetben, jóllehet ez az emberiség legnyomasztóbb problémája. Helyeselték, hogy az alkotmány előírásai szerint a köztársasági elnök ne csupán ceremónia-mester legyen, hanem érdemi jogosítvánnyal rendelkezzék. Felhívták viszont a figyelmet, hogy a köztársasági elnöknek ne legyen joga az Országgyűlés feloszlatására, mert az erős elnöki rendszer személyi kultusz irányába vezethet. Eltértek a vélemények arról is, hogy egy- vagy kétkamarás legyen a Parlament. Ha az egykamarás rendszer mellett döntenek, gondoskodni kell arról, hogy a képviselők igénybe vehessék szakértők véleményét. Kétkamarás rendszer esetén a második kamara tagjai között legyenek ott a szakemberek, valamint az országos szervezetek, egyházak, etnikai csoportok képviselői. A nemzet szimbólumairól szólva egyes képviselők úgy vélték, a koronás címer fejezné ki a legjobban államiságunkat, mások viszont a Kossuth-címer elfogadását javasolták. Ez - hangoztatták - újkori történelmünk ismert szimbóluma, s olyan jelkép volt, amelyet az idők során alig használhattak. (folyt.köv.)
1989. január 27., péntek 19:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A parlamenti alkotmányozó bizottság ülése (2. rész)
|

Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter az új alaptörvény előkészítésének menetéről és szabályozási koncepciójáról tájékoztatta a testület tagjait. Elmondta: a koncepciót a következő napokban-hetekben a társadalmi szervezetekkel és az alternatív szervezetek képviselőivel is megvitatják. Az eddigi véleményeket, javaslatokat hasznosítva az Igazságügyi Minisztériumban megalakított alkotmányelőkészítő kodifikációs titkárság véglegesíti ezt a szöveget, amelyet megvitat az MSZMP Politikai Bizottsága és Központi Bizottsága, majd március 8-án az Országgyűlés. A parlamenti ülés után azonnal megkezdik, és a tervek szerint június 30-ig kidolgozzák az Alkotmány szövegét. Ez év második felében társadalmi vitára bocsátják a közérthető magyarázó szöveggel együtt. Szükséges ugyanis - hangsúlyozta a miniszter - hogy az ország népe megértse az új jogintézmények célját, rendeltetését. A vitában elhangzó véleményeket is figyelembevéve véglegesítik majd az Alkotmány szövegét, s azt az illetékes politikai és kormányzati szervek döntésétől függően, már ez év decemberében az Országgyűlés elé terjeszthetik. Ha az Országgyűlés elfogadja az új Alkotmányt, sorsáról minden bizonnyal népszavazás dönt. A vitákban elhangzó véleményeket ismertetve a többi között elmondta: egyértelműen igénylik, hogy egyszemélyi államfő erős köztársasági elnök, erős Parlament, és erős kormány legyen. A bíróságok szabályozásával kapcsolatban javasolták: meg kell teremteni a fellebbezés második szintjét. Ha ez megvalósul, fokozatosan átalakítják a bíróság rendszerét - mondotta a miniszter. Szólt arról is, hogy a közvélemény várakozása indokolja az állampolgári jogok szóvivője intézményének létesítését. Ez a magyar jogrendszertől idegen, az állampolgári panaszok nagy száma azonban indokolja a létrehozását. A koncepció szerint az új alkotmány rendelkezik a legfőbb állami számvevő székről is. Ennek létjogosultságát senki nem vitatja, mert a pénzügyi ellenőrzés lehetőségét nyújtja a Parlament számára. Általánosan elfogadott vélemény: az ország szimbólumait is meg kell jeleníteni az alkotmányban. Erről a koncepcióban alternatív javaslatot terjesztenek elő. (folyt.köv.)
1989. január 27., péntek 19:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A parlamenti alkotmányozó bizottság ülése (3. rész)
|

Az ülésen a bizottság tagjai közül megválasztották az operatív (szerkesztő) bizottságot, amely a vitában elhangzott javaslatok alapján kialakítja a bizottság állásfoglalását az új Alkotmány koncepciójáról. (MTI)
1989. január 27., péntek 19:31
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|