|
 |
 |
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (1. rész)
|

1989. január 12., csütörtök - A Minisztertanács csütörtöki ülésén tájékoztatást kapott az új alkotmány szabályozási koncepciójáról.
A Minisztertanács úgy határozott, hogy felgyorsítja a belkereskedelemről szóló törvény átfogó felülvizsgálatát. A kormány javasolta az Elnöki Tanácsnak egyes városok megyei várossá, és egyes nagyközségek várossá nyilvánítását. A Minisztertanács előterjesztést hallgatott meg az idegenforgalom helyzetéről és fejlesztésének főbb feladatairól, továbbá a gyermek- és ifjúságvédelem átfogó szabályozásának elveiről. (folyt.köv.)
1989. január 12., csütörtök 17:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (2. rész)
|

Nagy Attila, az MTI tudósítója jelenti:
A kormány ülését követő szóvivői tájékoztatón Marosán György bevezetőben elmondotta: a kormányülés mintegy folytatta a parlamenti programot, hiszen először Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter tájékoztatta a Minisztertanácsot az új alkotmány koncepciójáról. Ezt követően a kormány előterjesztést hallgatott meg a belkereskedelmi törvény módosításáról. Erre azért van elsősorban szükség, hogy a gazdasági társaságok másokkal azonos feltételek között dolgozhassanak. A kormány arra készül, hogy a belátható jövőben a bel- és a külkereskedelemre egyaránt hatályos, átfogó törvényjavaslatot terjesszen az Országgyűlés elé. Addig is a kereskedelmi miniszter az érintett tárcákkal együttműködve a deregulációs program során átvizsgálja azokat a rendelkezéseket, amelyek akadályozzák a versenysemlegesség és a piaci esélyegyenlőség érvényesítését a kereskedelmi tevékenységben. A kormány javasolja az Elnöki Tanácsnak, hogy egyes városokat megyei várossá, egyes nagyközségeket pedig várossá nyilvánítson. Összesen 41 nagyközség nyújtotta be várossá nyilvánítási igényét. A kormány gondosan mérlegelte a kéréseket, figyelembe véve az egyes nagyközségek történelmi hagyományait, valamint a hosszú távú terület- és településfejlesztés szempontjait, s úgy döntött, hogy valamennyi pályázó település várossá nyilvánítását javasolni fogja az Elnöki tanácsnak. A kormány elhatározta: előterjesztéssel fordul az Elnöki Tanácshoz, hogy a minden szempontból eredményesen fejlődő Kecskemétet, Nyíregyházát és Székesfehérvárt nyilvánítsa megyei várossá. A javaslat benyújtása előtt a kormány kikéri az országgyűlés illetékes bizottságai elnökeinek véleményét is. Az idegenforgalom helyzetéről és fejlesztésének feladatairól szóló előterjesztéssel kapcsolatban a Minisztertanács megállapította: tavaly jelentős változások következtek be a turistaforgalomban. Az új útlevéltörvény hatására egymillióról négymillióra emelkedett a nyugatra kiutazók száma. Emiatt az idegenforgalmi aktívum százmillió dollárra csökkent annak ellenére, hogy a dollárbevételek emelkedtek. A gyermek- és ifjúságvédelem átfogó szabályozására vonatkozó irányelveket megtárgyalva a kormány úgy döntött, hogy ezeken a területeken a jogi rendezés új törvény megalkotását teszi szükségessé. A kormány megbízta a szociális és egészségügyi minisztert, hogy ennek a jogszabálynak az előkészítését alapos helyzetelemzést követően kezdje meg - mondotta bevezető nyilatkozatában a szóvivő. (folyt.köv.)
1989. január 12., csütörtök 18:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (3. rész)
|

Ezt követően az újságírók kérdéseire válaszolt Marosán György. Az MTI tudósítója emlékeztetett arra, hogy több megye szakszervezeti tanácsa tiltakozó levelet juttatott el Németh Miklóshoz, a Minisztertanács elnökéhez az áremelésekkel kapcsolatban. Arról tudakozódott, hogy mi a kormány véleménye az áremelés lakossági visszhangjáról. A témához kapcsolódva a Népszava munkatársa megkérdezte: késleltetik-e a további ár- és díjemeléseket addig, amíg a béremelések ügyében is valamilyen lépést tudnak tenni a vállalatok. Válaszában a szóvivő elmondta: ezekkel a kérdésekkel a mostani ülésén nem foglalkozott bővebben a kormány, ezért csak a reflexióit adhatja közre. Hangsúlyozta: az országnak elfogadott népgazdasági terve és törvényerőre emelt költségvetése van. A terv és a költségvetés olyan egymáshoz kapcsolódó rendszert alkot, amely meghatározza az áremelések lehetséges mértékét is. A terv és a költségvetés - mint ismeretes - 14-15 százalékos áremelést jelzett előre. Voltaképpen a kormány szociálpolitikai intézkedései ehhez az áremelkedéshez kapcsolódtak. Ebben a helyzetben a kormány csak egyetlen dolgot ígérhet, azt, hogy inflációt gerjesztő intézkedéseket nem hoz. Azaz: a jövedelemtulajdonosoknak nem teszik lehetővé, hogy teljesítménnyel nem megalapozott jövedelemre tegyenek szert. A gazdaság minden résztvevőjének tisztában kell lennie azzal, hogy ha a kormány a tervbe vetteken túlmenő intézkedéseket hoz - béreket ad vagy támogatást növel -, ennek az lesz a következménye, hogy az egyensúly magasabb szinten áll helyre. A kormány által elhatározott további ár- és díjemelésekkel kapcsolatban megjegyezte: ezekről a kérdésekről a Minisztertanács mostani ülésén nem volt szó. A Magyar Hírlap munkatársa arról érdeklődött, hogy a kormány ülésén született-e valamiféle olyan döntés, amely az Alkotmány-előkészítés eddig ismertetett menetében változást hozna. A Magyar Nemzet munkatársa arról kérdezte a szóvivőt, hogy az új Alkotmányban meghatározzák-e az MSZMP státuszát, illetve felveszik-e az alaptörvénybe a Hazafias Népfront kezdeményezését támogatva a Himnuszt. A kormányszóvivő kiemelte: a mostani ülésen az Alkotmány koncepciójáról folyt a vita. Ezt a tervezetet társadalmi vitára bocsátják, majd az átdolgozás után a Központi Bizottság és a társadalmi szervek elé terjesztik. Ezt követően a kormány ismét átdolgozza a koncepciót, és így kerül az országgyűlés elé. Ennek megfelelően a mostani vita elvi jellegű volt. Nem került szóba az MSZMP státusza sem, de az ezzel kapcsolatos eddigi álláspont az, hogy az új Alkotmányban nevesítve ne szerepeljen az MSZMP. (folyt.köv.)
1989. január 12., csütörtök 18:24
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (4. rész)
|

Hasonlóképpen nem volt szó a Himnuszról sem. A Veszprém megyei Napló munkatársának kérdései: a tervezett 250 millió dolláros hitelfelvételből jut-e a Balaton fejlesztésére, illetve mi a célja az újabb polgári fegyveres őrségek létrehozásának. A Balaton tehermentesítése döntően azon múlik, hogy mind a hazai turizmus, mind pedig az ide látogató külföldiek számára milyen üdülési és pihenési lehetőségeket lehet teremteni az ország más területein. A most elkészült értékelés szerint tavaly a belföldi forgalom a Balatonon megközelítően azonos szinten maradt, a külföldiek közül a nyugati turisták száma némiképpen nőtt, a szocialista országokból érkező látogatók száma pedig jelentősen csökkent. Ez utóbbi tendencia kedvezőtlen, mert jelentős áruforgalmi kiesést okoz. Ami a balatoni minőségi turizmust illeti, elmondható, hogy a forgalom növelése csak a szolgáltatások színvonalának emelésével képzelhető el. Az ez évre tervezett fejlesztési programok lényegében nem érintik még a Balaton körzetét. Elsősorban a budapesti szállodák építésére, valamint a gyógy-idegenforgalom fejlesztésére használják fel a rendelkezésre álló forrásokat - mondotta Marosán György. Majd a második kérdésre válaszolva kifejtette: összesen hat ipari és energiaszolgáltató üzemben állítanak fel újabb polgári fegyveres őrséget, így további 206 polgári fegyveres őr lép szolgálatba. Mindez 32 millió forintba, az éves fenntartás pedig több mint 30 millió forintba kerül. Ezeket a költségeket a vállalatok fedezik. Az újabb polgári fegyveres őrségek létesítése teljes mértékben összhangban van az ipari objektumok szükségszerű védelmével és minden tekintetben egyezik az e területen kialakított nemzetközi normákkal. A Magyar Rádió munkatársa az Erdélyből áttelepülők fogadása céljából felállítandó menekülttáborokról kérdezett. A szóvivő utalt arra, hogy a kormány mostani ülésén ez a téma nem szerepelt, ennek ellenére elmondotta: a kormány illetékes szerveinél valóban felmerült az a javaslat, hogy a román-magyar határ közelében menekülttábort kell szervezni. Hangsúlyozta, hogy senki sem gondol valamiféle szögesdrótos kényszerlakhelyre, s éppen ezért helyesebb menekülttábor helyett befogadó állomásról beszélni. Ezeken az állomásokon megfelelő körülmények között lehetne foglalkozni az Erdélyből érkezettek ügyével, körülményeivel. Körültekintőbben lehetne elbírálni a tartózkodási kérelmeket, szervezettebben lehetne gondoskodni a menekültek későbbi elhelyezéséről, a munkaalkalmakról. (folyt.köv.)
1989. január 12., csütörtök 18:46
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (5. rész)
|

A kormány áttekinti ezeket a kérdéseket, és az országgyűlés következő ülésszakán részletes tájékoztatást ad az erdélyi menekültekkel kapcsolatos hazai és esetleges nemzetközi lépésekről. A Dunántúli Napló munkatársa a bevásárlóturizmussal kapcsolatos jelentős valutaveszteségre utalva megkérdezte: várható-e a kiutazások szigorítása? A Minisztertanács ülésén a kiutazások adminisztratív módon történő megszigorításának kérdése nem vetődött fel - válaszolta a szóvivő. A Vasárnapi Hírek munkatársa afelől tudakozódott: tervez-e olyan intézkedést a kormány, amelynek eredményeképp itthon is megvásárolhatók lennének azok az áruk, amelyekért jelenleg Ausztriába utaznak az állampolgárok. A konvertibilis valutáért árusító üzletek számának jelentős bővítése nem megoldás - hangsúlyozta Marosán György. A dollárboltok korlátlan bővítése ugyanis kettős valutarendszer kialakításához vezethet. Vagyis: a kapósabb cikkek lassan eltűnnének a forintért árusító üzletekből, és csak dollárért lehetne ezekhez hozzájutni. A folyamat következő állomása pedig az volna, hogy a vállalatok egymás közötti kereskedelmi kapcsolatában is a konvertibilis valuta venné át a forint szerepét. Végső soron tehát a forint kiszorulna a piacról. Az igazi megoldást a forint konvertibilissé tétele jelentené. Ez viszont egy hosszabb folyamatban, csak a gazdasági feltételek megteremtése útján válhat reálissá. A konvertibilitás elhamarkodott deklarálása a forint jelentős leértékelését eredményezheti, ez pedig az életszínvonal további csökkenésével jár. A rövidtávú cél inkább az, hogy a magyar turisták által nyugaton keresett cikkeket a külföldivel hasonló áron, ám forintért is árusítsák Magyarországon. A választék bővítése érdekében a 350, jelenleg is működő dollárbolt mellett hamarosan még két, valutáért értékesítő áruház is megnyílik hazánkban. A várossá nyilvánítás kritériumairól a Magyar Hírlap munkatársa tudakozódott, s e témához kapcsolódva a Magyar Televízió képviselője megkérdezte: miért fontos, hogy még több városunk legyen? Magyarország városainak száma az ezredfordulóig jelentősen növekedni fog, a településfejlesztési tervek szerint eléri a 180-at - mondotta Marosán György. A most pályázott nagyközségek mindegyikénél indokolt volt a várossá alakítás, de ilyen lépésekre gyakran nem kerülhet sor, tehát további pályázatra a közeljövőben, a középtávú tervben nem lesz lehetőség. (folyt.köv.)
1989. január 12., csütörtök 19:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Ülést tartott a Minisztertanács - Szóvivői tájékoztató (6. rész)
|

Ami a megyei város címre pályázó településeket illeti, régen adták be kérvényüket, s mindegyiknél adottak voltak a feltételek. A kormány azonban hangsúlyozta, hogy központi segítségre, támogatásra nem számíthatnak. A Népszava munkatársa arra a kérdésre várt választ, hogy a gyermek- és ifjúságvédelemről alkotandó törvényhez megfelelő pénzügyi háttér is kapcsolódik-e. A kormányszóvivő válaszában kiemelte: január 1-jétől kedvezőbbek az anyagi feltételek ezen a területen. A központi költségvetés 150 millió forintot juttatott a nevelőszülői gondozási díjak emelésére. Ez a fejlesztési keret lehetővé teszi, hogy az 1973 óta változatlan összegű, átlagosan havi 640 forintos gondozási díjakat 2000 forintra emeljék. Ugyancsak január 1-jétől 50 millió forint áll rendelkezésre a volt állami gondozottak önálló életkezdésének támogatására. E pluszforrás révén a volt állami gondozottak személyenként átlagosan 10 ezer forinttal több támogatásban részesülhetnek. A gyámügyi segélykeret 400 millió forinttal növekedett. A gyermekvédelem területi szakembergárdájának bővítésére 40 millió forint áll rendelkezésre. Január 1-jétől lehetőség nyílt arra, hogy az intézetben, csecsemőotthonban, nevelőotthonban elhelyezett gyermekek után is fizessenek családi pótlékot, ezt a gyermek- és ifjúságvédő intézeteknek folyósítják. (MTI)
1989. január 12., csütörtök 19:21
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|