|
 |
 |
 |

A jogállamiság alapjai
|

Budapest, 1989. január 12. csütörtök (MTI-Press) Az Országgyűlés decemberi ülésszakának folytatásaként két új törvényt fogadott el, szavazott meg a T. Ház. Bár az utóbbi időszakban, a legutóbbi másfél esztendőben megszokhattuk már legmagasabb törvényhozó testületünk munkájában a lényegi, vagy fogalmazzunk így: lényegretörő és érdemi tevékenységet, azaz a gyakorlati törvényhozást - e két most született törvény több a korábbiaknál. Törvény az egyesülésről és törvény a gyülekezésről. A jelenlegi, meglévő Alkotmányunkban deklarált jogok e két törvényi összefoglalója, az egyesülés és gyülekezés garanciáit tartalmazza. S e garanciák alapvető szabadságjogokra vonatkoznak. Arra hogy az ország állampolgárai saját meggyőződésük, igényük és akaratuk szerint szinte korlátlan módon és formában vehetnek részt a társadalom alakításában, érdekeink felszínre juttatásában, s ezek alapján a politika arculatának demokratikus változtatásában. Tulajdonképpen napjaink evidenciáit fogalmazza meg a két törvény. Arról van szó ugyanis, hogy demokratizálódó társadalmunk mindennapjaiban egyre erőteljesebben hangot kap - nemcsak az elméletben, de a gyakorlatban is a - jogállamiságra való törekvés, a politikai intézményrendszer valóságos átalakítása és reformja. Jogállamiság. Gyakran elhangzott a kifejezés a Parlament mostani kétnapos ülésszakán, s a sajtóban is egyre inkább teret nyer ennek használata. A fogalom nem mindenki előtt tisztázott, így hát szükségszerű és hasznos volt Kulcsár Kálmán igazságügy-miniszter megfogalmazása: a jogállam olyan állam, amely felépítésében, működésében az állam és az állampolgár viszonyában az alkotmányosan megállapított elvekre épülő jogszabályok szerint jár el. Természetesen ennek feltételei vannak, alapvetően a jogokat deklaráló Alkotmány, s az annak alapján álló jogszabályok. Mint ismeretes a társadalom mozgásának feszültségei felemás döntésre kényszerítették a képviselőket: a jelenlegi Alkotmány figyelembevételével és módosításával, a készülő új Alkotmány szellemében kellett meghozni az új törvényeket. (folyt.)
1989. január 12., csütörtök 15:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A jogállamiság alapjai 2.
|

Igen, valóban felemás a helyzet, hiszen a majdan meghozandó alaptörvény előtt kellett két alapvető szabadságjog ügyében dönteni. Csak hát a társadalom mozgásai nem köthetők határidőkhöz, s mert napjaink jellemzője, hogy egyre több egyesület, szervezet és szövetség alakul, s mert egyre gyakrabban élnek az állampolgárok különböző csoportjai a demonstrációk, tüntetések jogával - kényszerítő erővel jelentkezett az igény e jogok törvénybeiktatására. A döntés alapos előkészítés és társadalmi vita után a többség akaratának megfelelően született meg. Kulcskérdés most már, hogy állampolgári jogon, hogyan élünk e törvények biztosította jogokkal? A statisztikák szerint napjainkban több mint hétezer egyesület működik hazánkban. Lenyűgöző a számadat, kiváltképp akkor, ha hozzátesszük, hogy becslések szerint az egyesületeknek a taglétszáma meghaladja a háromilliót. Azonban korántsem ilyen szép a kép, ha hozzátesszük, hogy az egyesületek több mint fele sportegyesület, másik meghatározó része tűzoltó egyesület, s hogy a legújabb számadatok már tartalmazzák az utóbbi években gombamódra szaporodó városvédő és városszépítő egyesületeket is. A két új törvény természetesen nemcsak ezekre vonatkozik, hanem a társadalmi önszerveződés ennél lényegesen szélesebb körű és szélesebb tartalmú megnyilvánulásaira is. Tudnunk kell, hogy kiváltképp a korábban alakult egyesületek létrehozása sokkal inkább hatalmi elképzelésre és hatalmi akaratra jött létre, mintsem a spontaneitás és önszerveződés okán és jogán. A két új törvény markánsan tartalmazza a politikumot, a politikában való résztvállalás lehetőségét is. S nemcsak azért, mert az egyesülési törvény kimondja a pártalapítás jogát - annak részletes feltételrendszere az augusztusban tárgyalandó párttörvény tervezetének megvitatása során alakul ki az Országgyűlésben -, hanem azért is, vagy elsősorban azért, mert az egyesületek, a létrejövő közösségek erőteljesebben képesek egyes társadalmi csoportok érdekeit érvényre juttatni az állami-, politikai-és társadalmi élet különböző szintjein és területein. Garanciákról is esett szó a törvények vitája során. S e garanciák elengedhetetlenek. A feltételrendszer részletesen, de korántsem túlszabályozottan biztosítja az állampolgár és az államrend jogait és védelmét. Elhangzott az ülésszakon többször is: a törvények koncepciója a szabadságjogok lényegét biztosítja, kevés tiltáson túl mind az egyesülést, mind pedig a gyülekezést feltételek nélkül az állampolgárra bízza, s törvényi garanciát ad e két jog alkotmány szerinti gyakorlására. (folyt.)
1989. január 12., csütörtök 15:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A jogállamiság alapjai 3.
|

A tiltás egyfajta szavatosság az állam számára - jog: megtiltani az állam rendjével ellentétes, érdekeit, külpolitikáját, nemzetközi szerződéseit sértő szervezetek megalakítását, létrehozását. Ugyanakkor biztosítékokat kap az állampolgár arra, hogy megszűnnek, minimálisra csökkennek a klub, egyesület, szervezet és szövetség alapításának bürokratikus fékei, már nem egy-egy hivatalnok döntésén múlik az engedélyezés, s a törvényesen megalakult szervezetek működését nem szabályozzák felügyeleti szervek, főhatóságok. Működésük a sajátjogúság sérelme nélkül történik. Természetes és szükségszerű volt, hogy legfőbb törvényhozó testületünk együttesen és közösen tárgyalta az egyesülési és gyülekezési törvényt, hiszen azok egymáshoz kötődő, egymást kiegészítő törvények. A gyülekezés az egyesülés egyik lehetséges olykor elengedhetetlen megnyilvánulási formája. Szabályozása a demonstrációkon résztvevők érdekében és védelmében csakúgy szükséges, mint ahogy a Parlament tagjai elfogadták annak igazságát is, hogy a közrend és közbiztonság, a közlekedés védelme is igényel egyfajta védelmet. E kölcsönös védelem és kötelezettség fogalmazódik meg az elfogadott gyülekezési törvényben. Az egyesülési és gyülekezési jog most már törvényként megfogalmazott és velünk élő jog. Alapja a jogállamiságnak. (MTI-Press) ág/ke S.
1989. január 12., csütörtök 15:51
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|