|
 |
 |
 |

Országgyűlés (1. rész)
|

1989. január 11., szerda - A korszerű magyar jogállamiság két nagy horderejű törvényének, az egyesülési jogról, illetve a gyülekezési jogról szóló paragrafusok tervezetének tárgyalásával, illetve az erről beterjesztett javaslatok feletti szavazással folytatódott az Országgyűlés ülésszaka szerdán délelőtt 9 órakor.
Az ülésszak második munkanapját Stadinger István, a Ház elnöke nyitotta meg . Bejelentette, hogy a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság kedden késő estig ülésezett. A törvényjavaslatok feletti együttes vita lezárult. Ezután Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter foglalta össze a vitában elhangzottakat, s adott választ az expozéjával kapcsolatos észrevételekre, javaslatokra, a polémiában megfogalmazott eldöntendő kérdésekre. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 09:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (2. rész)
|

Dr. Kulcsár Kálmán - aki a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság állásfoglalását is összegezte - elöljáróban hangsúlyozta: a kormány elfogadja Balla Éva és más képviselők módosító javaslatát a törvénytervezet 29. szakasza 1. bekezdését illetően. Ebben arról van szó, hogy büntető jogi tényállást állapítanak meg akkor, ha valaki egy adott szervezet bejegyzését elutasító bírósági határozat után részt vesz a megalakult társadalmi szervezet vezetésében. A képviselők érvelését elfogadva a törvényjavaslat szövegét úgy módosították: ,,aki a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében vesz részt, vétséget követ el, és ezért egy évig terjedő szabadságvesztéssel, javító-nevelő munkával vagy pénzbüntetéssel sujtható,,. Felhívta a figyelmet arra a lényeges változásra az eredeti elgondoláshoz képest, hogy a módosított javaslat szerint nem az büntetendő, aki olyan szervezet vezetésében vesz részt, amelynek a regisztrálását megtagadták, hanem amelyet a bíróság feloszlatott. A továbbiakban arról szólt, hogy a kormány nem tudja elfogadni Puja Frigyes képviselő javaslatát, amely arra vonatkozott, hogy a politikai párt létrehozásának lehetősége ne szerepeljen a törvénytervezetben. Nem tud azonosulni a kormány azzal a több képviselő által előadott módosító javaslattal sem, hogy nincs szükség a politikai pártok alapítását szabályozó külön törvényre. Az elutasítás indokaként elmondotta: a politikai pártok keletkezése, létrejötte nem jogi kérdés. A jognak az a feladata, hogy keretet adjon a társadalmi folyamatokban megjelenő politikai szervezetek további fejlődéséhez, kibontakozásához. Gondoskodjon arról, hogy ezek a szervezetek jogilag rendezett formában kapcsolódjanak a politikai rendszerbe, azaz ne kényszerüljenek illegalitásra, informális működésre. A politikai pártok létrehozására vonatkozó külön törvény szükségességét indokolva hangsúlyozta: a pártoknak a társadalomban különböző funkcióik vannak. Ezeket a funkciókat részben politikai szervezetek is ellátják, anélkül, hogy pártnak neveznék magukat. Tehát nem az elnevezésen, hanem a tartalmi működésen van a hangsúly. Utalt a politikatudományi irodalomból ismert fogalomra, az úgynevezett nyomást gyakorló pártokra. Rámutatott: ezek a pártok nem rendelkeznek olyan politikai és társadalmi háttérrel és erővel, hogy valóságos szereplői lehessenek a politikai versengésnek, befolyásukat azonban fel tudják használni az uralkodó helyzetben lévő pártok politikájának, illetve a kormány munkájának alakítására. Ezt a funkciót a politikai szervezetek akkor is el tudják látni, ha nem nyilvánítják magukat párttá - szögezte le. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 11:17
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (3. rész)
|

Azoknak a szervezeteknek viszont, amelyek politikai pártként kívánnak majd működni a jövőben szükségük van időre, hogy a funkcióik ellátásához - például a képviselt érdekeknek megfelelő politikai program kialakításához - szükséges feltételeket megteremtsék. Nem arról van tehát szó - emelte ki az igazságügyminiszter -, hogy a kormány fél valamitől, s ha ad valamit, ugyanakkor a másik kezével gyorsan megszorítja a gyeplőt. A kormány - amely már hozzálátott a párttörvény kimunkálásához - egyetért a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság javaslatával, hogy megfelelő társadalmi vita után, legkésőbb augusztus 1-jéig nyújtsák be a parlamentnek a párttörvényről szóló törvénytervezetet. Dr. Kulcsár Kálmán hangot adott annak a véleményének, hogy ,,ez nem bizonytalan ígéret, nem homályba vésző távlat. Erre az időre mindenkinek szüksége van, hiszen a pártokat be kell illeszteni a politikai rendszerbe, s szükségük van erre az időre azoknak a szervezeteknek is, amelyek politikai pártként kívánják magukat definiálni,, - mondotta. A korszerű egyesülési jognak nagyon sok összefüggése van, ezzel kapcsolatban nemcsak közjogi, hanem polgári jogi viszonyokat is szabályozni kell. Egységes törvény esetén valamennyi szervezetre alkalmazható szabályokat kell megszabni. Ezért szükséges, hogy a törvény foglalkozzon a társadalmi szervezetek belső életével is. Ezzel azonban csupán két paragrafus foglalkozik, s ezek is diszpozitív szabályok, amelyek akkor lépnek életbe, ha a szervezetek alapszabálya másként nem rendelkezik. Mindenképpen szükség van ezekre a garanciákra, nemcsak a szervezetek, hanem az emberek, az állampolgárok jogainak védelme érdekében. A törvényi feltételek csupán minimális biztosítását jelentik ezek a szabályok, s szó sincs arról, hogy bárki rosszul értelmezett gyámkodásból, ideológiai okokból beavatkozna a szervezetek belső életébe. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 11:21
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (4. rész)
|

Dr. Kulcsár Kálmán foglalkozott Tóth Károly képviselő, református püspök javaslatával is, miszerint külön védelmet biztosítsanak az egyházakkal kapcsolatos elnevezések használatánál. A képviselő szükségesnek tartotta, hogy a különböző társadalmi szervezetek csak az érintett egyházak beleegyezésével használhassák ezeket az elnevezéseket. Ez az igény jogos - hangsúlyozta Kulcsár Kálmán -, s a törvénytervezet megfelelő paragrafusa eleget is tesz ennek. A félreértés elkerülése, az egyházi érdekek védelme miatt a törvénytervezet indoklásában részletesen ki fognak térni erre a problémára, biztosítva a jogszabályban foglaltak mindenki számára azonos értelmezését. A törvényjavaslat nem kezeli külön a sportegyesületeket, erre nem alkalmas a jogszabály. Géczi István képviselő ezzel kapcsolatos felvetésére a miniszter válaszában elmondotta: hamarosan elkészül a sportegyesületekre is érvényes, az egyesületek belső gazdálkodását meghatározó minisztertanácsi rendelet. A kormány vállalja, hogy még mielőtt a rendelet elkészülne, annak tervezetét bemutatja az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának. Emellett több, csak a sportegyesületeket érintő jogszabály megalkotására is szükség van. A kormány ezzel egyetért, s a jogalkotási munka hamarosan meg is kezdődik, ám a képviselő által kért határidőt nem tudják elfogadni, mivel a jogalkotók más fontos jogszabályok kidolgozásával vannak jelenleg elfoglalva. A továbbiakban elmondotta, hogy az egyesülési jognak ki kell zárni a fegyveres szervezetek létrehozásának lehetőségét. Ám a vadásztársaság, a sportlövő klub nem tekinthető fegyveres szervezetnek. Rájuk tehát nem vonatkozik az említett tilalom. Végül dr. Kulcsár Kálmán arra kérte a képviselőket, hogy a benyújtott törvényjavaslatot - a kormánynak azzal az ígéretével együtt, hogy a pártról szóló törvényt ez év augusztus 1-jéig benyújtja az Országgyűlésnek - fogadják el. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 11:25
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (5. rész)
|

Dr. Kulcsár Kálmán előterjesztése után az elnöklő Stadinger István felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a miniszter a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság legutóbbi állásfoglalásával összhangban fejtette ki álláspontját. Mielőtt határozathozatalra került volna sor, Géczi István kért szót. Korrektnek és pontosnak minősítette a sportegyesületekkel kapcsolatos miniszteri választ, de kérte: vegyék jegyzőkönyvbe, hogy 1990 első felében meg kell alkotni a sporttörvényt. Dr. Kulcsár Kálmán az igazságügyi tárca nevében, Deák Gábor pedig az Állami Ifjusági és Sporthivatal nevében vállalhatónak tartotta ezt az időhatárt, így jegyzőkönyvbe került a sporttörvény előterjesztésének e határideje. Ezután határozathozatal következett az egyesülési jogról szóló törvény ügyében. Stadinger István felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság 127-es számu jelentéséből az 1., a 8. és a 11. pont tartalmaz olyan kérdéseket, amelyek a törvényjavaslat feletti vitában felmerültek. Ekkor Balla Éva kért szót és a 11. pont vonatkozásában kijelentette: dr. Kulcsár Kálmán válaszát elfogadja olyan értelemben, hogy csak azokat büntessék vétség miatt, akik a bíróság által már feloszlatott szervezet vezetőségében tevékenykednek. Így Stadinger István úgy tette fel a kérdést a képviselőknek, hogy a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság jelentésének 1. és 8. pontjában foglalt vitás kérdések kivételével a törvényjavaslat szövegének többi részét elfogadják-e. Az Országgyűlés ezt túlnyomó többséggel, ellenszavazat nélkül, 9 tartózkodás mellett elfogadta. Ez után paragrafusok szerint szavaztak az egyes módosító javaslatokról. Puja Frigyes a törvényjavaslat 2. szakaszának 1. bekezdését és 3. szakaszának 3. bekezdését javasolta elhagyni annak érdekében, hogy a törvény ne rendelkezzék a pártalapítás lehetőségéről. A képviselők közül mindössze ketten szavaztak Puja Frigyes álláspontja mellett, heten pedig tartózkodtak. Így tehát - összhangban az eredeti javaslattal - a törvény kimondja a pártalapítás jogát. Ezt követően Balla Évának és képviselőtársainak azon javaslata került sorra, hogy ne kössék külön párttörvényhez a politikai pártok megalakulásával, nyilvántartásbavételével, felügyeletével, valamint megszüntetésével kapcsolatos szabályozást. Stadinger István úgy tette fel a kérdést, hogy elfogadják-e a képviselők a kormány eredeti javaslatát, figyelembe véve a parlamenti bizottság jelentésének 1. és 8. pontjába foglalt módosításokat is, ahogy azt dr. Kulcsár Kálmán legutóbbi hozzászólásában kifejtette. Ezt a képviselők 36 ellenszavazattal, 25 tartózkodás mellett elfogadták. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 11:28
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (6. rész)
|

Ekkor Balla Éva ismét szót kért és fölvetette: ő csak a saját személyében tudta elfogadni dr. Kulcsár Kálmán válaszát a feloszlatott szervezetekben tevékenykedők büntetőjogi felelősségét illetően. Társai nevében, akikkel együtt írta alá korábbi módosító javaslatát, nem nyilatkozhat. Ezért Stadinger István ezt a külön pontot is szavazásra tette fel. A képviselők ellenszavazat nélkül, 9 tartózkodás mellett elfogadták a törvényjavaslat 29. paragrafusának olyan értelmü megfogalmazását, hogy csak a bíróság által feloszlatott szervezetben továbbra is vezető szerepet betöltők követnek el vétséget. Ezután kerülhetett sor az egész törvényjavaslat feletti szavazásra, az addig elfogadott módosítások és részelemek figyelembevételével. Az Országgyűlés az egyesülési jogról szóló törvényt 6 ellenszavazattal, 24 tartózkodás mellett elfogadta. Egy fontos kérdésben lezárult tehát a vita: a törvény kimondja a pártalapítás jogát, de a részletes szabályozást külön párttörvény feladatává teszi. Ezt a törvényjavaslatot a kormánynak legkésőbb augusztus 1-jén kell az Országgyűlés elé terjeszteni. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 11:29
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (7. rész)
|

Ezt követően a gyülekezési törvénytervezetről döntött a parlament. Dr. Kulcsár Kálmán elmondotta, hogy ehhez a törvénytervezethez kevesebb észrevétel érkezett. Ezeket megtárgyalta a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság is, s a miniszter válaszában egyben a bizottság álláspontját is képviselte. Válaszolt a miniszter a Balla Éva és képviselőtársai által benyújtott három javaslatra. Az egyik az volt, hogy a törvénytervezet második paragrafus harmadik bekezdése ne arra utaljon, hogy a gyülekezési jog korlátját az jelzi, ha valaki mások jogait és szabadságát sérti. Ehelyett a szabadság és más alapvető jogok védelmére vonatkozó büntető jogszabályok jelentsenek csak korlátot. Az álláspontot két okból nem javasolta elfogadni a miniszter. Van ugyanis olyan jog, amely nem büntető jogszabályban van biztosítva, mint például a pihenéshez való jog, de ide tartozik a szabálysértés jogintézménye is. Megemlítette, hogy nem aránytalan a jogsérelem, ha valaki egy vagy két alkalommal tüntetést szervez mások pihenését vagy közlekedését időszakosan akadályozva, de ha például folyamatosan és állandóan szerveznek ilyet ugyanazon a helyen este 10 órától kezdődően, akkor nyilvánvalóan fennáll az aránytalanság. A tüntetésekről szólva felhívta a figyelmet a bizalom, a megegyezés fontosságára. Megerősítette:az intézkedő hatóságok társadalmi kontroll alatt állnak. A rendőrség döntései ellen is bírósághoz lehet fordulni, szóba lehet azokat hozni a parlamentben, kérdőre lehet vonni a belügyminisztert, interpellálni lehet hozzá. Mind a rendőrség képviselői, mind a tüntetésszervezők felelős emberek, és ez elegendő feltétel ahhoz, hogy ne kelljen külön szabályozni azt sem: a rendőrség, ha megtilt egy tüntetést, demonstrációt, akkor adnia kelljen ugyanabban az időpontban más helyet, vagy ugyanazon a helyen más időpontot. Kiemelte, hogy sok nyugat-európai ország hasonló törvényénél liberálisabb az a megfogalmazás, ami a jelenlegi javaslatban szerepel: a középületekben tartott rendezvények nem tartoznak bejelentési kötelezettség alá. Azt javasolta, hogy válaszait követően az Országgyűlés a kormány eredeti előterjesztését fogadja el. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (8. rész)
|

Végül dr. Kulcsár Kálmán válaszolt az országgyűlési ülésszakon már többször elhangzott kérdésre is, hogy mi a jogállam, milyen kapcsolatban van az Alkotmánnyal és az alkotmányos jogszabályokkal. Kifejtette: a jogállam olyan állam, mely felépítésében, működésében, az állam és az állampolgár viszonyában az alkotmányosan megállapított elvekre épülő jogszabályok szerint jár el. Az ilyen jogállamban az alkotmányban foglalt elvek érvényesülnek az állam felépítésében, működésében és az egész jogrendszerben - amelyet valamilyen független szerv kontrollál. Ilyen a bíróság, az alkotmánybíróság és a közigazgatási bíráskodás - amely lehetővé teszi az állampolgároknak azt, hogy a közigazgatási szervek döntései ellen fellebbezhessenek. Mi jogállamra törekszünk - mondotta a miniszter -, de nem mondhatjuk minden esetben, hogy jogállam vagyunk. Éppen azért kell módosítani az Alkotmányt már folyamatában is, s azért kell új Alkotmányt teremteni. Ebben a munkában alakítjuk át a jogrendszert a jogállam kritériumainak megfelelően. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:07
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (9. rész)
|

Ezután az elnöklő Stadinger István bejelentette, hogy a gyülekezési jogról szóló törvényjavaslat feletti határozathozatal következik. Elsőként a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság jelentése ügyében, majd a ,,tizek,, által beterjesztett javaslatra kívánt az elnök szavazást elrendelni. Egy képviselő azt indítványozta, hogy a jelentés hét pontjára, valamint a tizek javaslataira külön-külön szavazzanak. Ezt az indítványt az elnök az ügyrendnek megfelelőnek tartotta, és elfogadta. A bizottság javaslatának első pontja a törvényjavaslat negyedik paragrafusát kívánta kiegészíteni azzal, hogy az Országház közvetlen környékén, így a Kossuth Lajos téren, illetve a Széchenyi rakpart Országház előtti szakaszán legyen tilos rendezvény szervezése és megtartása. A képviselők 49 ellenszavazattal, 17 tartózkodás mellett elfogadták ezt a kiegészítést. A bizottság második javaslata az volt, hogy a törvényjavaslat egészüljön ki egy új paragrafussal, amely kimondja, hogy a rendezvény szervezője magyar, illetőleg magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár lehet. Ezt a javaslatot nyolc ellenszavazattal, öt tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés. Következő pontként módosítani kívánta a bizottság a törvényjavaslat 5. paragrafusának ,,A,, pontját azzal, hogy a tervezett rendezvény kezdetének és befejezésének várható - ez a szó a módosítás lényege - időpontját, helyszínét, illetőleg útvonalát kell tartalmaznia az előzetes írásbeli bejelentésnek. A javaslatot ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett fogadták el a képviselők. A bizottság következő kiegészítő indítványa a törvényjavaslat 10. paragrafusához kapcsolódott. Ennek értelmében a rendezvény résztvevői a rendezvény-bejelentésben megjelölt befejezés időpontjában kötelesek a rendezvény helyszínét elhagyni. Nyolc ellenszavazattal, 15 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés ezt a javaslatot. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:29
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (10. rész)
|

Indokoltnak tartotta a bizottság azt is, hogy a törvényjavaslat egy új paragrafussal egészüljön ki: a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi 4. törvény 228/a paragrafusával. Ez az egyesülési és gyülekezési szabadság megsértésére vonatkozik. Kimondja, hogy aki mást egyesülési vagy gyülekezési jogának gyakorlásában erőszakkal, vagy fenyegetéssel jogtalanul akadályoz, az büntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő; aki a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvény rendezőjének a rend fenntartása érdekében tett intézkedésével szemben erőszakkal vagy fenyegetéssel ellenállást tanusít, az vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, javító-nevelő munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. A javaslatot az Országgyűlés egy tartózkodás mellett elfogadta. A következő módosító indítvány a paragrafusok átszámozására vonatkozott, ezt hangos derültség mellett fogadták el - egyhangúlag - a képviselők. A jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság hetedik javaslata megegyezett a kormány javaslatával, s a törvényjavaslat 6. paragrafusának eredeti szövegének elfogadását indítványozta két kisebb módosítással. A képviselők túlnyomó többsége ezzel az indítvánnyal is egyetértett. Ez egyben azt is jelentette, hogy az Országgyűlés elutasította Balla Évának és képviselő társainak - ,,a tizeknek,, - ugyancsak a 6. paragrafusra vonatkozó módosító javaslatát. Ezt követően tették fel szavazásra ,,a tizeknek,, a törvényjavaslat 2. paragrafusának 3. bekezdése kiegészítésére tett javaslatát. Erre egyébként az igazságügyminiszter már válaszolt, s ebből kiderült, hogy a kormány továbbra is fenntartja álláspontját. A jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság is a kormány véleményét osztotta. Stadinger István szavazásra tette fel a kérdést, s az Országgyűlés 16 ellenszavazattal, 19 tartózkodás mellett az eredeti, a törvényjavaslatban megfogalmazott szöveggel fogadta el az érintett paragrafust. Ugyancsak Balla Éva és képviselőtársai tettek előterjesztést arra vonatkozóan, hogy a rendőrség képviselőinek részvételét csak a bejelentéshez kötött rendezvényekre korlátozza a törvény. A kormány és az illetékes bizottság az eredeti törvényjavaslat mellett áll - bocsátotta előre az Országgyűlés elnöke, majd szavazásra tette fel a kérdést. A képviselők 45 ellenszavazattal, 13 tartózkodás mellett a törvényjavaslatban megfogalmazott, eredeti szöveggel értettek egyet. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (11. rész)
|

Végül Stadinger István a már elfogadott módosításokkal együtt bocsátotta szavazásra a gyülekezési jogról szóló törvényjavaslatot. Az eredmény: az Országgyűlés a gyülekezési jogról szóló törvényjavaslatot 2 ellenszavazattal és 16 tartózkodás mellett elfogadta. Ezt követően - az elfogadott napirendnek megfelelően - az Országgyűlés ügyrendjének módosítása tárgyában dr. Korom Mihály ----------------- (Bács-Kiskun m., 8. vk.) az új Házszabályokat előkészítő bizottság elnöke tartotta meg expozéját. Elmondta, hogy a bizottság széles körű vita alapján terjeszti az Országgyűlés elé ügyrendmódosítási javaslatait, amelyekről mások mellett véleményt mondott a Parlament számos állandó bizottsága, az Elnöki Tanács, a Minisztertanács és a Hazafias Népfront is. A módosító indítványok, észrevételek közül a bizottság valójában csak egy sarkalatos témakört nem fogadott el; nem ért egyet azzal, hogy az Országgyűlés és a kormány egymáshoz való kapcsolatának kérdéseit a most előterjesztett Házszabályokban rendezzék. Így abból kimaradnak a Minisztertanács elnökének és tagjainak jelölésére, választására, visszahívására, a bizalmi, illetve bizalmatlansági indítvány intézményére vonatkozó javaslatok. A bizottság határozott álláspontja szerint is olyan nagy fontosságú politikai és államjogi kérdésekről van szó, amelyeket az Alkotmány rendelkezései között kell szabályozni. Mivel most csak kisebb alkotmánymódosításokra került sor, a bizottság elnöke kérte a képviselőket, hogy - javaslataik jogosságának elismerése mellett - legyenek türelemmel és várják meg az új alaptörvény megalkotását. Azt követően természetesen ezeknek - a most tárgyalásra nem javasolt eljárásoknak - a rendjét tartalmazni kell majd a Házszabályoknak is. Ugyanakkor a bizalmi, illetve bizalmatlansági intézmény kodifikálásával nem várják meg az új Alkotmányt, hanem március 31-ig előterjesztés készül az Országgyűlés számára. A Parlament és a kormány kapcsolatának körében viszont már most javasolja a bizottság annak a képviselői indítványnak az elfogadását, amely az Országgyűlés által választandó állami tisztségviselőknél előírja, hogy az illetékes állandó bizottság a személyi javaslat előterjesztése előtt hallgassa meg a jelöltet, véleményezze őt, és álláspontját ismertesse a plenáris ülésen is. Dr. Korom Mihály ezután ismertette a tervezet főbb módosítási javaslatait. Ezek sorában az Országgyűlés tisztikarának megválasztásánál a parlamenti demokrácia erősítése céljából indítványozzák a jelölő bizottság létrehozását, amely a plenáris ülés elé terjeszti a személyi javaslatokat. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 12:34
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (12. rész)
|

Ez a megoldás vonatkozna az alakuló ülésre éppúgy, mint az időközben szükségessé váló személyi változásokra. A megválasztott jelölőbizottság ezért az országgyűlési ciklus egész időtartama alatt működne. Voltak, akik a jelölőbizottság választását formálisnak tartották, hivatkozva arra, hogy az Országgyűlés tisztikara összetételének megállapítására meghatározó befolyása van a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának és a Hazafias Népfront Országos Tanácsának. Ez természetesen igaz; a politikai pártok a világ bármely parlamentjében kialakítják a maguk álláspontját fontos személyi kérdésekben. Így van ez hazánkban is; ez azonban nem jelenti azt, hogy a jelölőbizottság eleve valamiféle kötelező listát kapna, amelyet - akár egyetért vele, akár nem - elő kellene terjesztenie. Javaslat hangzott el a kötelező többes jelölés előírására a tisztségviselők körében. Ezt a javaslatot azonban a bizottság nem támogatja. Nem zárja ugyan ki a többes jelölés lehetőségét, de nem tartaná helyesnek annak rögzítését a Házszabályokban. Új rendelkezés, hogy személyi kérdésekben - kivéve az állandó bizottságok tisztségviselőit és tagjait - kötelezővé teszik a titkos szavazást. Az előterjesztő annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a jelölés és a választás új rendelkezései kedvező irányba befolyásolják a politikai rendszer fejlődését, az Országgyűlés szuverén hatalmának erősítését. Ösztönzést adhatnak arra is, hogy az új Alkotmány előkészítése során áttekintsék az állami tisztségviselők jelölésére és választására vonatkozó kérdéseket, amelyeket minden bizonnyal új alapokra kell majd helyezni, bár az Országgyűlés nem válna kormányzó parlamentté. Régi kívánságnak tesz eleget az ünnepélyes eskütétel bevezetése. A bizottság azt javasolja, hogy a képviselők az ülésteremben, a tömegkommunkációs eszközök közvetítésével az egész ország nyilvánossága előtt tegyék le esküjüket, ezzel is kifejezésre juttatva a népszuverenitás elvét; azt, hogy a képviselők a nép, a haza boldogulásának szolgálói. Az előkészítés során számos javaslat hangzott el a képviselői munka jobb feltételeinek új szabályozására. Így például felmerült a képviselők mentelmi jogának és az összeférhetetlenségnek a részletesebb szabályozása. A bizottság elismeri e javaslatok indokoltságát, mégis arra az álláspontra helyezkedett, hogy ezzel is várják meg az új Alkotmányt, illetve a tervezett törvényt a képviselők jogairól és kötelességéről. Ezután lehet majd a Házszabályokban is rögzíteni a kérdést. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 12:35
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (13. rész)
|

Annyi azonban máris bekerülhet az ügyrendbe, hogy a képviselőt megbizatásának teljesítése és az ezzel összefüggő tevékenysége miatt hátrány nem érheti. Ugyancsak a képviselők munkáját könnyíti meg a bizottságnak az az ajánlása, hogy a képviselők évente negyven munkanap felmentést kapjanak feladatuk ellátásához. A tervezet szerint ez az idő a Parlament plenáris ülésein, a megyei képviselőcsoportok és az állandó bizottságok tanácskozásain felül járna a törvényhozóknak. Többen kifogásolták, hogy a költségtérítés szabályozását az Országgyűlés elnökének hatáskörébe utalja a Házszabály. A feladatot az elnök a megyei képviselőcsoportok vezetőinek bevonásával végezné. A kifogás szerint ez a megoldás egzisztenciális függőséget hozna létre a képviselők és az Országgyűlés elnöke, valamint a képviselőcsoportok vezetői között. Az észrevételek szerint az lenne a legjobb, ha mindezekben az ügyekben a Parlament plenáris ülése határozna. A bizottság ezzel szemben nem osztja ezt az álláspontot, hiszen a döntés során számos részletkérdést, egyéni körülményt kell figyelembe venni. Ha a képviselőnek kifogása van, amúgy is szót emelhet, akár a plenáris ülésen is. A bizottság e javaslatokat kezdeti lépésnek tekinti, amelyre bizonyos idő elteltével, a gyakorlati tapasztalatok alapján vissza lehet térni. Az elfogadott Alkotmánymódosítás bővíti az Országgyűlés elnökének jogkörét, s ezt már az ügyrend módosítás tervezete is tartalmazza. Így például megfogalmazódik benne, hogy az Országgyűlés ülései összehívásának joga az Elnöki Tanácstól szálljon át az Országgyűlés elnökére, kivéve az alakuló ülést. Ugyancsak az Országgyűlés elnöke és a soros jegyzők írják alá az elfogadott törvényeket, és az elnök gondoskodik azok alkotmányos kihirdetéséről is. Ez a jogkör eddig az Elnöki Tanácsot illette meg. A módosítások érintik az Országgyűlés állandó bizottságait is. Fontos változás, hogy az új Házszabály az állandó bizottsági tagok létszámának csak az alsó határát szabályozza, a felső határ megállapítását pedig a plénumra bízza. A mentelmi és összeférhetetlenségi bizottság munkájával kapcsolatban elhangzott olyan javaslat, hogy a Házszabály tegye kötelezővé a ciklus félidejében és a mandátum lejárat előtt a tájékoztatást a plénumon. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 12:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (14. rész)
|

Ezt az indítványt a bizottság nem fogadta el, mert véleménye szerint ilyen előírás mechanikus és formális lenne. Ilyen beszámolónak ugyan nincs akadálya, de helytelen lenne azt kötelezővé tenni. Egyébként e bizottság súlyát növeli az a javaslat, hogy a mentelmi és összeférhetetlenségi ügyekben a Házszabály kizárja az Elnöki Tanács helyettesítő jogkörének gyakorlását, tehát minden ügyben a plénumnak kell döntenie. Sok észrevételt kapott az előkészítő bizottság a zárt ülés, a név szerinti szavazás, a szavazatok összeszámlálása, a határozatképesség kötelező megállapítása, az egyes javaslatok szavazásra bocsátásának témakörében. Ehhez nyilvánvalóan hozzájárultak a közelmúltban lezajlott parlamenti események is. A testület végül arra az álláspontra helyezkedett, hogy meg kell erősíteni azt a szabályt, amely szerint zárt ülést csak rendkívüli esetben tarthat az Országgyűlés. Ezzel megszigorodna az a jelenleg érvényben lévő előírás, hogy az elnök javaslatára bármikor zárt ülést lehet tartani. Ez úgy módosul, hogy az elnök is csak a rendkívüli eset indoklásával kérheti a zárt ülést. A jelenlegi ügyrend azt írja elő, hogy zárt ülést kell tartani, ha azt az Elnöki Tanács, vagy a Minisztertanács indítványozza. A bizottság javaslata szerint ilyen indítvány a jövőben csak az államtitok védelme érdekében lesz lehetséges. Jelenleg harminc képviselő indítványozhatja zárt ülés tartását. Ez a rendelkezés úgy módosulna, hogy ötven képviselő írásbeli indítványára, ugyancsak a rendkívüli eset indoklásával lehetne csak ilyen javaslatot a plénum elé terjeszteni. Képviselői javaslat nyomán született az a fontos új szabály, hogy nem lehet zárt ülést elrendelni akárhányan javasolják is, ha a napirend tárgyalása nyilvános ülésen történik. Nagy érdeklődés kísérte a név szerinti szavazást is. A jelenlegi szabályozás szerint ezt bármely képviselő indítványozhatja. Ha azonban legalább harminc képviselő írásban javasolja, akkor el kell rendelni azt. Most azt javasolja a bizottság, hogy a képviselők egyéni kezdeményezési lehetőségének megtartásával legalább ötven képviselő írásbeli indítványa kelljen a név szerinti szavazás elrendeléséhez. Ennek a létszámnak a felemelésére azért lenne szükség, mert az új Házszabály nem állapítaná meg a bizottság létszámának felső határát, így nem lenne kívánatos, hogy adott esetben egy-egy bizottság is kikényszeríthesse a név szerinti szavazást. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 12:45
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (15. rész)
|

Ugyanakkor e módosítás ellen számos észrevétel hangzott el. A képviselők egyébként a név szerinti szavazás úgynevezett ,,A,, változatát támogatja, amely szerint a törvényhozónak nyilatkozni kell állásfoglalásáról, s nem pusztán aláírásával szavaz. Sok vitát váltott ki az ügyrendnek az a megszorító rendelkezése, amely szerint, ha valamely módosító javaslattal a kormány nem ért egyet, akkor előbb a Minisztertanács javaslatáról kell szavazni, s csak azt követheti a módosítás. A bizottság javasolja, hogy ezt változtassák meg, és térjenek vissza ahhoz a korábbi eljárási rendhez, amikor az Országgyűlés először a módosító javaslatokról döntött. Több javaslat hangzott el arra, hogy a Parlament ne kösse meg a kezét olyan megszorítással, hogy kétfordulós tárgyalásra csak a hosszú-, illetőleg középtávú tervek, valamint a jelentősebb koncepciók esetében kerülhet sor. A bizottság egyetért az erre vonatkozó javaslatokkal azzal, hogy a kétfordulós tárgyalás témáiban az Országgyűlés döntsön, figyelemmel a kormány középtávú kodifikációs programjában javasolt törvényalkotásokra is. A bizottság ugyancsak javasolja annak a szabálynak a megváltoztatását, miszerint a törvényjavaslatok általános és részletes vitáját együttesen kell lefolytatni. Az Országgyűlés döntsön abban, hogy a vitát külön-külön, tehát a törvényjavaslat egészéről és utána az egyes részletekről milyen módon folytatja le. A módosított ügyrend pontosabban kívánja szabályozni a szavazatok összeszámlálásának rendjét. Meg kell szüntetni a ,,látható,,, vagy ,,nyilvánvaló,, többség kifejezést, tehát azt, hogy csak a javaslatok ellen leadott, illetve a tartózkodó szavazatokat számolják össze. A szavazatszámláló gép alkalmazásával egyszerűbbé válik majd a procedúra, addig azonban meg kell szervezni a szavazatok pontos összeszámlálásának rendszerét. Tudni kell - már csak a történelem számára is -, hogy az adott ügyben hányan szavaztak, és a szavazatok aránya miként oszlik meg. A bizottság javaslatot terjesztett elő a képviselői tevékenységgel összefüggő különböző parlamenti csoportosulások - frakciók - alakításának lehetőségéről is. Az előzetes viták során általános egyetértés fogadta ezt az elképzelést. Volt azonban, aki azt ajánlotta, hogy nevezzék meg e csoportokat, tehát mondják ki konkrétan, hogy a kommunista frakción kívül milyen más csoportok alakítását tegye lehetővé a Házszabály. Ezzel kapcsolatban egyébként dr. Korom Mihály megjegyezte, hogy nem az ügyrend rendelkezik ma sem a kommunista frakcióról, hanem az MSZMP szervezeti szabályzata. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 12:46
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (16. rész)
|

A bizottság véleménye szerint a csoportok megnevezése szükségszerűen szűkítéssel, behatárolással járna, ami ellentmondana a politikai, a parlamenti demokrácia kiterjesztésének. Az előterjesztő elképzelhetőnek tartotta például több, közös érdeklődésű csoport vagy akár klub megalakulását abból a célból, hogy azok elősegítsék az azonos érdekek felszínre hozását, a konzultációt. Ilyen csoportokat azonban nem lehet felülről létrehozni, létrejöttüknek meg kell maradni az önszerveződés körében. E csoportok tevékenysége - fogalmazta meg a bizottság álláspontját dr. Korom Mihály - tartalmasabbá teheti az ország munkáját. Számos olyan figyelemreméltó javaslat is érkezett az előkészítő bizottsághoz, amelyet fontosnak tartanak ugyan, de nem javasolják rögzítésüket a Házszabályokban. Sok ezek közül külön szabályozás nélkül is megvalósítható. Ezek sorában dr. Korom Mihály megemlítette azt az indítványt, hogy az Országgyűlés minden ülését a Himnusz eléneklésével kezdje és a Szózattal fejezze be. A bizottság véleménye szerint ezt ünnepi alkalmakhoz kellene kapcsolnia az Országgyűlésnek. Sürgető feladatként jelölték meg, hogy növelni kell a képviselők érdemi tájékoztatását. Ezzel kapcsolatban a bizottság elnöke utalt arra: az egyes minisztériumok - a korábbi kritikák hatására - annyira szorgalmasak lettek, hogy szinte elöntik a képviselőket írásos anyagokkal. A vezetésnek át kellene tekintenie ezt a problémát, és gondoskodnia kell róla, hogy a tájékoztatás valóban érdemi legyen. Nagyobb szerepet vállalhatna a képviselői munka segítésében a Parlament könyvtára is. Támogathatná a törvényhozók munkáját, ha a kulturális bizottság alakítana egy könyvtárügyi albizottságot, esetleg az Országgyűlés közvetlen irányítása alá kellene kerülnie a könyvtárnak. Megoldásra vár a képviselői munka szakértőkkel való segítése is. Elképzelhető egy olyan megoldás, hogy a központban legyen egy, a közigazgatástól nem függő jogi szakértői iroda, amelynek főhivatású dolgozói lehetnének. Össze lehetne állítani egy listát eseti szakértők névsorával is. Meg kellene fontolni azt is, miként lehetne a megyei képviselőcsoportok munkáját szakértőkkel támogatni. A jelenlegi módosító indítványok most az állandó bizottságokra koncentrálnak. Azt szeretnék elérni: a képviselők ne érezzék úgy, hogy ,,nincsenek egy súlycsoportban,, a kormány részéről megjelent előterjesztőkkel. Volt olyan javaslat, hogy a Házszabály rendelkezzen a pótképviselőkről. A bizottság ezt azért nem fogadta el, mert a pótképviselő nem képviselőhelyettes, és így nincsen államjogilag szabályozandó tevékenysége. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:48
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (17. rész)
|

Indítványozták azt is, hogy a karzaton helyet foglaló meghívottak számára a véleménynyilvánítás tilalmát jelezni kellene a meghívókon. A bizottság egyetért ezzel a javaslattal. Ugyancsak megfontolásra ajánlja azt az indítványt, hogy az Országgyűlésnek is legyen állandó szóvivője. Dr. Korom Mihály végezetül kérte a képviselőket, hogy az előterjesztett bizottsági javaslatokat vitassák meg és az írásban beterjesztett kiegészítésekkel fogadják el az Országgyűlés Házszabályát. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 12:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (18. rész)
|

Király Zoltán (Csongrád m., 5. vk.), a Magyar Televízió ------------- szegedi stúdiójának szerkesztő-riportere nem kívánt tételesen szólni a Házszabályokat módosító paragrafusokról, mindössze három és fél éves képviselőségének idején szerzett, az ügyrenddel kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg a Tisztelt Ház tagjaival. Mint mondta: ,,csak állnék és mesélnék,,. Szólt a felszólalásokra jelentkezés, illetve az interpellációk bejegyzésének korábban tapasztalt visszásságairól. Beszélt ezzel kapcsolatban a képviselőket nem egyszer sértően érintő, az országgyűlési iroda tisztviselői által tanúsított hozzáállásról, a kormánytagok, a pártfunkcionáriusok és az országgyűlési tisztségviselők ,,befolyásoló,, telefonjairól. Foglalkozott az 1986-ban elfogadott ügyrend korlátozó, és már a hatályba lépésekor tudottan betarthatatlan voltáról. Az Ház-elnöki ténykedésről szólva - személyeskedés nélkül utalva a problémára - kifejtette: e feladat új gyakorlatot igényel, a tisztség betöltőit mindenkor a tárgyilagosság, a semleges alapállás, az elfogulatlanság jellemezze. A Házszabályok módosítására tett javaslatok döntő többségével egyetértett, meghagyva azt a lehetőséget, hogy ha az élet úgy kívánja, akár fél év múlva is térjenek vissza annak szükség szerinti megváltoztatására. Reményét fejezte ki, hogy a Parlament mindenkori tevékenységét a demokrácia szelleme, annak gyakorlata hatja át. Javasolta: a parlament fontolja meg, kérje fel a kormányt - tekintettel a Parlament épületében uralkodó elhelyezési problémákra -, hogy a Budavári Sándor-palotában rendezze be a miniszterelnöki hivatalt. Az Elnöki Tanács, illetve a leendő köztársasági elnöki intézmény számára is célszerű lenne arra alkalmas reprezentatív épületet keresni. Szorgalmazta azt is, hogy teremtsék meg az Országgyűlés sajtóját, amely heti-kétheti megjelenéssel pontos tájékoztatást adna a parlamenti munkáról. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 13:59
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (19. rész) Südi Bertalan (Bács-Kiskun m., 12. vk.) a jánoshalmi Petőfi -------------
|

MGTSZ párttitkára néhány negatív példával igyekezett képviselőtársainak figyelmét felhívni arra, hogy a jelenlegi helyzetben a képviselői jog gyakorlása számos korlátba ütközik, saját munkájában is sokszor érzi ,,a honatya törpeségét,,. Mint mondotta, eddigi képviselői munkássága során többször is tapasztalta, hogy az Alkotmány és az ügyrend képviselőre vonatkozó írásos garanciái nem mindenben állták ki a gyakorlat próbáját. Korábban - az 1987-es tavaszi ülésszakon - például előfordult, hogy interpellációt készült beterjeszteni az akkori pénzügyminiszterhez, de a Parlamentből telefonon tudtára adták: nem engedik a minisztert ,,megfricskázni,,. A legfőbb ügyész és a Legfelsőbb Bíróság elnökének beszámolójához tervezett felszólalása előtt is értesítették, hogy beszéde nem illik bele az ülésszak ,,koreográfiájába,,, vonja vissza felszólalási szándékát. E kudarcnak is tulajdonítható, hogy egy másik esetben, módosító indítványát - megkerülve a Házszabályt - nem bocsátotta előzetesen bizottsági vitára. Kérdés tehát: ha a demokrácia a Parlamenten belül is ,,tőrbe csalható,,, mit várhat az olyan állampolgár, aki nem tagja a törvényhozásnak? Mindezekből az a következtetés adódik: a képviselő egzisztenciális védelmére, jogai gyakorlásának szavatolására egyedül az alkotmányi, ügyrendi, vagy az egyéb jogszabályi előírások aligha elegendőek. Ezek ugyanis a képviselők rovására, külön érdekek szerint alkalmasint megsérthetők, figyelmen kívül hagyhatók. Csakis a nyilvánosság társadalmi kontrollja, következtes felügyelete nyújthat megfelelő biztosítékokat a képviselői tevékenység zavartalan végzéséhez. Továbbra is fenntartotta azt a javaslatát - amelyet az ügyrendi bizottság már elutasított -, hogy az Országgyűlés ügyrendbe foglalva szabja meg a mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságnak: tájékoztassa a Parlamentet a képviselői munka során szerzett tapasztalatokról. Ezzel megvalósulna az Országgyűlés önellenőrzési mechanizmusa. Végül kifejtette, hogy a jövőben hatásosabb együttműködésre lenne szükség az országos szervek és a képviselők között az állampolgárok súlyos és elodázhatatlan gondjainak megnyugtató rendezése érdekében. Ehhez az is kell azonban, hogy ,,a végrehajtó szervek tisztségviselői partnernek tekintsék a képviselőt,,. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 14:02
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (20. rész)
|

Kovács Mátyás (Komárom m., 4. vk.), az MSZMP Oroszlányi Városi ------------- Bizottságának első titkára rámutatott: a mai túlfűtött politikai hangulatot egyfajta intézkedési kényszer jellemzi. Ez az Országgyűlés munkájában felfokozott törvényalkotási, -módosítási hullámban jut kifejezésre, azonban a joghézagok pótlásával, a régóta esedékes szabályozásokkal nem lehet várni újabb évtizedekig. Az ország azonban elsősorban nem parlamenti ülésszakokat, új törvényeket, hanem eredményeket vár. Nem azt értékeli például, hogy az Országgyűlés egy éven belül háromszor is foglalkozik az adótörvénnyel, hanem azt, hogy megszünteti-e az adórendszer teljesítmény-visszafogó hatását és a hozzá kapcsolódó túlzott bürokráciát, az illegális jövedelemszerzési lehetőségeket. A továbbiakban rámutatott: olyan Házszabályokat kell alkotni, amelyek keretet adnak az új típusú parlamenti munkához, teret engednek a képviselői kezdeményezéseknek. Támogatta azt a tervezetben szereplő javaslatot, hogy a megyei csoportok és az állandó bizottságok mellett a képviselők törvényjavaslat kezdeményezésére vagy más, képviselői tevékenységgel összefüggő célra csoportokat hozhatnak létre. Kifejtette véleményét a párttag, illetve a párton kívüli képviselők parlamenti csoportjának egymáshoz való viszonyáról. Szerinte az ezzel kapcsolatos vita a Parlament megosztásához vezet. Mint kommunista képviselő, igényt tart arra - mondotta -, hogy a párt orientálja, ismertesse vele a Központi Bizottság álláspontját a parlament tevékenységével, az ország helyzetével összefüggő kérdésekben. Úgy vélekedett, hogy a párttagságnak nincsenek az ország lakosságától eltérő érdekei, s ha törekvéseiben a nép, az egész nép érdekeit kívánja érvényre juttatni, akkor célszerű a párton kívüli képviselőkhöz is eljuttatni a párttag képviselők csoportjának rendelkezésére álló információkat. A Házszabály-tervezethez benyújtott írásos módosító javaslatáról szólva kifejtette: az ügyrend 38. paragrafusa lehetővé teszi, hogy az Országgyűlés a beszámolók alapján értékelő és feladatokat megállapító határozatot hozzon. A határozatra javaslatot tehet az előterjesztő, illetve az illetékes bizottság. A képviselő indítványozta, hogy ezek mellett vegyék figyelembe a vitában elhangzott képviselői javaslatokat is. Kérte, hogy minden észrevételére kapjon érdemi választ. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 15:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (21. rész)
|

Viola Károly (Pest m., 14. vk.) honvédségi műszaki előadó ------------ javaslatot tett az ügyrendi tervezet 9. szakaszának olyan értelmű módosítására, hogy a Minisztertanács tagjára a miniszterelnöknek is legyen lehetősége indítványt tenni, hiszen közvetlen munkatársáról van szó. Mivel ez a szabályozás az Alkotmányt is módosítaná, ezért a képviselő az új Alkotmány előkészítőinek figyelmébe ajánlotta az elgondolást. Viola Károly másik módosító javaslata - amelyet írásban nyújtott be, és külön szavazást kért róla - az 59. szakasz 3. bekezdéséhez kapcsolódott. A szóban forgó paragrafus az eredeti szövegtervezetben kimondja: ,,A bizottságok tárgyalásukra szakértőket hívhatnak meg. Szakértők meghívására a képviselők is javaslatot tehetnek, a javaslatról a bizottság dönt.,, Viola Károly ehelyett a következő szöveget indítványozta: az országgyűlési bizottságok mellé ,,a bizottság igénye szerint, szakterületének megfelelő, egy-három fős független szakértői csoport alakítandó ki, amelynek célja a bizottság működésének,, és feladatai teljesítésének a segítése. A képviselő szerint ugyanis az eredeti szöveg szerint a szakértők biztosítása nehézkes, míg a szakértői csoport folyamatosan a képviselők rendelkezésére állhatna. Viola Károly két további kérdést is szóvá tett. Egyrészt azt kérte, hogy a képviselő az utazási igazolvány helyett választhassa a gépkocsihasználati költség megtérítését is. Másrészt ellenezte azt a dr. Korom Mihály által megindokolt javaslatot, hogy az új ügyrend azonnal vezesse be az igen-szavazatok kötelező megszámlálását. Viola Károly szerint ez túl sok időt venne igénybe, ezért az új módszerre csak a gépi szavazatszámlálás bevezetésekor térjenek át. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 15:09
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (22. rész) Biacs Péter (Budapest, 30. vk.), a MÉM Központi -----------
|

Élelmiszeripari Kutató Intézetének főigazgatója, címzetes egyetemi tanár elmondotta, hogy egyetért az új Tudománypolitikai Bizottság létrehozásával, minthogy működését régen várja, megalapítását maga is javasolta már. Leszögezte: a tudomány sem élhet meg a műszaki fejlesztés nélkül. Ezért javasolta már a novemberi ülésszakon a Központi Műszaki Fejlesztési Alap vitájában, hogy bővítsék ki az új bizottság nevét és tevékenységét Tudományos Kutatási és Műszaki Fejlesztési Bizottságra. Az Országgyűlés az éves költségvetésről és a különböző adókról szóló törvényeivel jelentősen befolyásolja a műszaki fejlesztést, annak feltételrendszerét. A képviselő azt kérte, legyen módja az Országgyűlésnek - bizottságán keresztül - a törvényjavaslatokat abból a tekintetből is megvizsgálni, hogy elfogadásuk miként befolyásolja a műszaki fejlesztést. Hivatkozva választóinak - a lágymányosi és a gellérthegyi lakók - véleményére, elmondotta, hogy az ügyrend legszélesebb körben bírált fejezetei az Országgyűlés tanácskozási rendjére vonatkozó passzusok. Ezek hibás alkalmazásából inkább vitás ügyek keletkeztek eddig is, mintsem a rend - mondotta. Javasolta: a szavazás előtt számlálják össze az ülésteremben tartózkodó képviselőket. Indítványozta, hogy az Országgyűlés is állítson szóvivőt, aki szakszerű magyarázatot tud adni és ismertetheti a parlamenti munka lényegét is. Javasolta továbbá, hogy az Alkotmánymódosítás vitájához hasonló nagy horderejű kérdésekben név szerint, esetleg aláírásukkal szavazzanak a képviselők. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 15:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (23. rész)
|

Árvai Lászlóné (Heves m., 1. vk.), az Eger és Vidéke Áfész -------------- szakszervezeti bizottságának titkára üdvözölte az ügyrend módosítása nyomán megalakuló családvédelmi bizottság életrehívását. Reményét fejezte ki, hogy az Országgyűlés új állandó testülete elősegíti olyan jogszabályok kimunkálását, amelyek a társadalom alapsejtjeinek, a családoknak az érdekeit szolgálják, gondoskodnak fokozottabb védelmükről. Egyben felhasználta az alkalmat arra is, hogy számos olyan korábbi intézkedésre, döntésre hívja fel a figyelmet, amelyek hátrányosan érintették a családokat. Példaként említette a tulajdonszerzés korlátozását, az örökbefogadás megnehezítését, illetve azt, hogy a két gyermeket egyedül nevelők adókedvezményét nem terjesztették ki a teljes családokra. Hasonlóan kedvezőtlen, hogy az általános forgalmi adó visszatérítésének mértékét a lakás méretéhez kötötte a szabályozás, függetlenül a lakásban élő család létszámától. Ezzel megnehezítették, hogy több generációs családok éljenek együtt. Kedvezőtlen jelenség az is, hogy a rendszeres nevelési segély megítélésénél egyre több helyen feltételül szabják, hogy a GYES lejártával az anya lépjen munkaviszonyba. A képviselő szerint a többgyermekes családokra kellene bízni, hogy az anya a munkába járást választja-e, illetve a gyermekek nevelését tekinti-e élethivatásul. Hangsúlyozta, hogy az újonnan megalakuló bizottság számít a nagycsaládosok egyesületének támogatására. Szeretnék, ha képviselőjük állandó résztvevője lenne a testület munkájának, s tapasztalataival segítené a döntéselőkészítő tevékenységet. Szakértői segítségüket joggal veszi igénybe a Parlament, hiszen a családvédelmi bizottság létrehozásának is egyik javaslattevői voltak. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 15:11
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (24. rész) Réger Antal (országos lista) a Magyarországi Németek Demokratikus ----------
|

Szövetségének alelnöke elmondotta, hogy helyesli a törekvést: minél több területen igénybe veszik a képviselők a szakértők tanácsait. Így a jövőben el lehet kerülni olyan lehetetlen helyzet kialakulását, mint ami a decemberi ülésen előfordult, amikor is a Parlament előbb döntött az ez évi költségvetésről, s utána kezdte el tárgyalni a személyi jövedelemadó-törvény módosítását, ami érinti a költségvetés kiadásait és bevételeit. A továbbiakban a Parlament és a nyilvánosság viszonyával foglalkozva a képviselő megállapította, nem lehet azon csodálkozni, hogy a sajtó - úgymond - kikezdte a Parlamentet. Mostanában derült ki ugyanis, hogy az Országgyűlési munkának gyenge pontjai is akadnak. Ennek ellenére nem szabad félni a sajtónyilvánosságtól, sőt azt továbbra is igényelni kell, hiszen csak így ismerhetik meg a választók a képviselők munkáját. Kiket irritál a nyilvánosság? - fogalmazta meg a kérdést a képviselő. Azokat - mondotta -, akik hosszú időn keresztül hozzászoktak ahhoz, hogy ,,ellenfél nélküli,, pályán játszhatnak, s ezért foggal-körömmel ragaszkodnak az egyfajta paternalista védettség állapotához. A sajtó nyilvánossága nem csorbítja, hanem növelheti az Országgyűlés tekintélyét, mint ahogy az is, hogy az üléseken az elmúlt időszakban megerősödött a vita. A Parlament érdemi, tartalmi tevékenysége csak vitákban formálódhat. A képviselőknek a legkényelmetlenebb igazságokat is ki kell mondaniuk, nincs joguk azokat megkerülni. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 15:28
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (25. rész)
|

Kovács László (Pest m., 20. vk.) a Dunai Kőolajipari Vállalat ------------- műszakvezetője emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban sok kritika érte az Országgyűlés munkáját. Nem vitatta a bírálatok egy részének jogosságát, de hozzátette: az Országgyűlés 1985 óta folyamatosan aktivizálódott, rugalmasabb lett tevékenysége. Szélesedett a törvényekkel szabályozott társadalmi, gazdasági viszonyok köre. A képviselők felkészültebbek, tájékozottabbak, és döntő többségük rendszeres kapcsolatot tart a választóival. Nem értett egyet azzal a megállapítással, hogy a jelenlegi Parlament képtelen ellátni a megnövekedett feladatokat. Elismerte viszont, hogy a tartalmi munkában és a működési mechanizmusban vannak még hiányosságok. A demokratizmus erősítése érdekében javítani kell a tényleges érdekkülönbségek nyiltabb ütköztetését, a törvényhozó és ellenőrzői munka szakszerűségét. Elsődleges feladatnak tartotta a választókkal való kapcsolat további erősítését. Szükséges - mondotta -, hogy a Parlament évente meghatározza munkaprogramját, gyakran éljen a kétfordulós tárgyalási módszerrel, s a képviselőknek időben rendelkezésükre álljanak a munkájukhoz nélkülözhetetlen információk. A törvényhozó és ellenőrző tevékenység szakszerűségének fokozása érdekében létre kell hozni az Országgyűlésnek dolgozó állandó szakértői csoportot. A képviselői munka feltételeinek javítása érdekében indítványozta a felszólaló: az Országgyűlés éves munkaprogram alapján ülésezzen, de évenként legalább négyszer tartson ülésszakot. Az Országgyűlést indokolt esetben az Elnöki Tanács, illetve a Minisztertanács által indítványozott időpontra és napirendre is össze lehessen hívni. A Parlament elnökének teendőivel kapcsolatban indítványozta, hogy az elnök tegyen javaslatot a képviselőknek az Országgyűlés éves munkaprogramjára. Ez a megoldás a képviselőknek nagyobb lehetőséget ad a folyamatos konzultációra, s elkerülhető az a képtelen helyzet, hogy a törvényhozók csak a választópolgárokkal együtt, a tömegkommunikációs eszközökből értesüljenek arról, hogy miről fog a Parlament tanácskozni. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 15:30
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (26. rész)
|

Sütő Kálmán (Vas m., 9. vk.), a Magyar Szabványügyi Hivatal ----------- elnökhelyettese, az ebédszünet utáni első felszólalóként, ,,nem élt vissza a képviselők türelmével,,: mindössze egyetlen témáról beszélt, igen röviden. Elmondta, hogy jelenleg 4-6 hónappal előre be kell jelenteni az Országház meglátogatásának a szándékát. Szerinte ezen a helyzeten javítani kellene, lehetővé téve, hogy minél több érdeklődő tekinthesse meg a ,,törvényhozók házát,,. Javasolta, hogy az Országgyűlés elnöke tegye szóvá ezt az illetékeseknél. Vass Józsefné (Békés m., 15. vk.), a sarkadi Lenin MGTSZ ------------- főkönyvelő-helyettese úgy vélekedett, hogy a Házszabály-tervezet nem nyújt elég garanciát az érdemi törvényhozói munka feltételeinek megteremtését és fontos működési, munkamódszerbeli kérdéseket illetően, s nem szól megfelelő módon a képviselőcsoportok helyéről, szerepéről sem. Szóvá tette, hogy az Országgyűlés állandóan időzavarba, törvénytárgyalási és döntési kényszerbe kerül. A képviselő sokszor az újságból tudja meg, hogy milyen törvény tárgyalása várható. Vass Józsefné szerint a házszabályban kell rögzíteni: jelentsék be időben minden egyes törvényalkotó vagy törvénymódosító munka megkezdését, ennek indokait. A képviselőnő javasolta ezért, hogy módosítsák és egészítsék ki a Házszabály-tervezet 17. szakasza 2. bekezdésének ,,d,, pontját. Ez az Országgyűlés elnökének feladatairól szólva megállapítja, hogy az elnök ,,tájékoztatja a képviselőket az Országgyűlés várható éves programjáról,,. Vass Józsefné szerint magának az Országgyűlésnek kell meghatároznia a munkaprogramot. E kérdésben a képviselőnő külön szavazást kért. A továbbiakban arról szólt, hogy nem kielégítőek a képviselők érdemi felkészülésének feltételei. Az anyagelőkészítés során elég időt kell biztosítani. Vass Józsefné elutasította azt a megfogalmazást, hogy gyakran ,,keresztül akarnak vinni,, törvényjavaslatokat a Parlamentben. ,,A Parlament nem átjáróház, amin keresztül lehet vinni dolgokat,, - mondotta. Azt is kifogásolta, hogy az új házszabály a képviselőcsoportokról szólva nem hoz változást az előzőhöz viszonyítva. Márpedig szükséges, hogy pontosan meghatározzák a képviselőcsoportok szerepét, jogait és kötelességeit a helyi önkormányzatban. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 16:48
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (27. rész)
|

Ugyancsak elengedhetetlennek minősítette Vass Józsefné azt, hogy a képviselői munka ellátásához szükséges szakértői és egyéb feltételek - így például tájékozódási, konzultálási lehetőségek - ügyében alkossanak külön szabályzatot az Országgyűlés tisztségviselői. Ez a belső működési rendre vonatkozó szabályzat pótolhatná azt, hogy ezek a kérdések - mint arra Korom Mihály utalt - az Országgyűlés ügyrendjében nem kaptak helyet. Filló Pál (Budapest, 18. vk.), az Athenaeum Nyomda ---------- korrektor-főrevizora három javaslatot terjesztett elő felszólalásában. Kiemelte: fontosnak tartotta volna a bizalmatlansági indítvány megfogalmazását, és megelégedéssel vette tudomásul, hogy ez március 31-ig meg történik. Ez segíteni fogja a jövőben a Parlamentben folyó érdemi munkát. Több képviselői javaslat megvitatását - amellyel egyébként Filló Pál is egyetértett - elhalasztották, mint például a Minisztertanács elnökének a kormányalakításhoz való jogát. Az ügyrendi bizottság által előterjesztett javaslatot, amely a név szerinti szavazás indítványozását harminc helyett ötven képviselőhöz köti - nem tartotta indokoltnak. Az Országgyűlés alakuló ülésén a Hazafias Népfront Országos Tanácsa javaslata alapján választja meg az állandó bizottságokat, az Alkotmányjogi Tanácsot, azok elnökét és titkárát. Filló Pál azt ajánlotta, hogy csak egy évre válasszák meg e tisztségviselőket, majd egy év után a bizottságok döntsék el, ki legyen az elnökük és titkáruk, s ezt a megválasztáshoz hasonlóan, titkos szavazással tehessék meg. A bizottságok tárgyalásaikhoz szakértőket hívhatnak meg az ügyrendi előterjesztés szerint. A képviselő úgy fogalmazott, hogy állandó és ideiglenes szakértői csoportok létrehozására tehessenek a képviselők is javaslatot, és arról a bizottság döntsön. Az lenne célszerű, hogy az országgyűlési tisztségviselők visszahívása is - megválasztásukhoz hasonlóan csak titkosan történhessen meg - mutatott rá a képviselő. Végül utalt arra a tényre, hogy a Parlamentet a képviselők nem tekinthetik valóban sajátuknak, hiszen az itt működő miniszterelnöki vagy elnöki tanácsi hivataloknak még a környékére sem mehetnek oda. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 16:51
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (28. rész)
|

Kovács András (Heves m., 10. vk.), a Mátravidéki Cukorgyárak ------------- Selypi Cukorgyárának főmérnöke rövid hozzászólásában Filló Pál elképzeléseihez hasonló gondolatokat fejtegetett. Javaslatának lényege: az országgyűlési bizottságok elnökeit, titkárait és tagjait ne az Országgyűlés plénuma, hanem a bizottságok maguk választhassák meg. Ez azért jelentős, mert ily módon a szakmailag leghozzáértőbb képviselőket választhatják az adott szakbizottsági funkciókra. Javasolta végül azt is, hogy amennyiben az Országgyűlés elfogadja kettőjük indítványát, akkor ez vonatkozzon már a most megvitatandó személyi kérdésekre is. Bödőné Rózsa Edit (Csongrád m., 3. vk.), a Taurus Gumigyár ----------------- energetikusa ugyancsak röviden kívánt szólni, másfél percben szabta meg mondanivalójának időtartamát. Már csak azért is, mert a szokásoktól eltérően, alig néhány perccel korábban, az ebédszünetben jelezte a levezető elnöknek felszólalási szándékát. Kovács László képviselőtársa korábban elhangzott előterjesztéséhez kívánt kompromisszumos, alternatív javaslatot tenni. Az érdemi vita, a félreértelmezhető gondolatok tisztázása, azaz a megalapozott döntések elősegítése érdekében javasolta a rövid hozzászólás intézményének bevezetését. A 41. szakasz harmadik bekezdése helyett tehát azt indítványozta, hogy a következő szöveg szerepeljen: ,,további felszólalásra reagálás céljából bármelyik képviselő rövid, 2 perces hozzászólásra kérhet szót.,, Az engedély megadása az elnök mérlegelésétől függjön, ez biztosíthatja - a képviselők felelősségtudata mellett - a vita komolyságának, érdemi voltának megmaradását. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 16:52
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (29. rész)
|

x x x Sajtótájékoztató Az egyesülési jogról, valamint a gyülekezési jogról szóló törvénytervezetek elfogadása után - a parlamenti ülés szünetében - sajtótájékoztatón válaszolt az újságírók kérdéseire dr. Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter, Bölcsey György, az Országgyűlés jogi, igazgatási és igazságügyi bizottságának titkára és Horváth Jenő, a bizottság tagja. Kulcsár Kálmán elmondotta: a két törvény elfogadása jelentős lépés a jogállamiság megteremtéséhez vezető úton. Természetesen a jogszabályalkotókra még további jelentős munka vár. A jogállamiság kialakítása azonban akkor válhat teljessé, amikor a Parlament elfogadja az új Alkotmányt. A párttörvénnyel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a jogszabály munkálatai már megkezdődtek. Nem elsősorban politikai kérdéseket kell megoldani, hanem technikai jellegű gondokat, és szükség van a párttörvénnyel kapcsolatban több jogszabály egyeztetésére is. A párttörvény hatálybalépésekor valószínűleg megtörténik az Alkotmány Bíróság felállítása is, így nem lesz akadálya az újonnan alakuló pártszerveződések regisztrálásának. A párttörvény előkészítésébe bevonják a közelmúltban megalakult alternatív szervezetek képviselőit is. Ez ugyanis már gyakorlat, az új Alkotmány előkészítésénél hasonlóan jártak el. A párttörvényt, a tervek szerint még a parlamenti tárgyalása előtt, társadalmi vitára bocsátják. A készülő alkotmánnyal kapcsolatban az Amerika Hangja tudósítója arról érdeklődött: vajon az alaptörvény rögzíti-e az MSZMP vezető szerepét. Kulcsár Kálmán elmondotta: a jelenlegi szabályozási koncepció szerint az Alkotmány rendelkező részeiben nem kívánják külön meghatározni a Magyar Szocialista Munkáspárt vezető szerepét. Ez ugyanis nem jogi, hanem politikai kérdés. Ugyanez a helyzet a munkásosztály vezető szerepének deklarálásával kapcsolatban is. Az alaptörvénynek az a feladata, hogy megállapítsa a legfontosabb, az állami szervezetek tevékenységében érvényesítendő alapelveket. Az azonban elképzelhető, hogy a preambulumban - amely általánosan foglalkozik a magyar állami, társadalmi fejlődéssel - valamilyen megfogalmazásban rögzítsék az MSZMP tevékenységét. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 16:54
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (30. rész)
|

Az igazságügyminiszter azt is elmondotta: jelenleg még nem tisztázott, hogy a jövőben alakuló pártok milyen formában vehetnek részt a választásokon. Ezt a választójogi törvény szabályozza majd részletesen. Egyelőre vitatott az is, hogy egyéni, választókerületi, vagy lajstromos jelölésekre, választásokra kerül majd sor. A választójogi törvénnyel kapcsolatos társadalmi vita eddigi tapasztalatai szerint az előzetesen kidolgozott tervezet nem keltett nagy tetszést a közvéleményben. A jövőben kerül sor a vita tanulságainak elemzésére, s ennek megfelelően a törvénytervezet átalakítására. A parlamenti munkával, s annak nyilvánosságával kapcsolatos kérdésekre válaszolva Bölcsey György elmondotta, való igaz, hogy a képviselők egy része, amikor felszólal, sokszor függetlenül a vitától, kortes beszédet tart, igazolva választói előtt tevékenységét. Ez részben azzal magyarázható, hogy közeledik a választás. A képviselők egy része a visszahívási kezdeményezések miatt is fenyegetve érzi magát. Horváth Jenő úgy vélekedett, hogy a parlementi munkának részben előnyére szolgál a nagyfokú nyilvánosság, de ilyen körülmények között egyre inkább kiütköznek a vitakultúrában tapasztalható hiányosságok. Még hosszú időnek kell eltelni, mire kialakulhat az a helyzet, hogy a képviselők félreteszik előre elkészített felszólalásaikat, és egymás mondandójára reagálva mondják el véleményüket, s alakulhat ki érdemi vita a Parlamentben. x x x (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 17:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (31. rész) Az ügyrendmódosítás vitáját csaknem egyórás szünet követte, mivel az előkészítő bizottság tételesen áttekintette az ezzel
|

kapcsolatban elhangzott képviselői javaslatokat, indítványokat. A hosszúra nyúlt tanácskozás eredményét dr. Korom Mihály, a napirendi ----------------- pont előadója foglalta össze a délután 5 órakor folytatódó plenáris ülésen. Elmondta, hogy a tervezettel kapcsolatban számos olyan vélemény fogalmazódott meg, amely fontos kérdéseket érint ugyan, de konkrétan nem vonatkozik a Házszabályok módosítására. Ez a fokozott érdeklődés is azt jelzi, hogy a képviselők nagy fontosságot tulajdonítanak e kérdésnek. Ilyen általános, átfogó vita egyébként eddig csak a költségvetés tárgyalásakor volt. Sok képviselő hívta fel a figyelmet arra, hogy javítani kell a képviselői munka lényegét érintő feltételeket. Ezzel kapcsolatban az ügyrendelőkészítő bizottság elnöke közölte, hogy konzultációt folytatott Németh Miklóssal, a kormány elnökével. A miniszterelnök felajánlotta segítségét, s kérte a képviselőket, hogy amennyiben úgy tapasztalják, hátrány érné őket munkájuk során, forduljanak bizalommal hozzá. A konkrét esetekkel kapcsolatban vizsgálatot rendel el, s orvosolják a panaszokat. Korom Mihály kérte az Országgyűlést, hosszabbítsák meg az ügyrendi bizottság mandátumát, annál is inkább, mivel március 31-éig a törvényhozó testület elé kerül a bizalmi, bizalmatlansági indítvány kérdése, s ennek ügyrendi vonatkozásai is lesznek, ami továbbra is igényli a bizottság munkáját. Ezután Korom Mihály tételesen sorra vette az ügyrend tervezetére vonatkozó képviselői javaslatokat, s ismertette a bizottság ezzel kapcsolatos álláspontját. Filló Pálnak az állandó bizottságok megalakulására vonatkozó javaslatát áttekintve a testület úgy döntött: tegyék lehetővé a bizottságok számára, hogy maguk tegyenek javaslatot elnökük, titkáruk, illetve tagjaik megválasztására. Ugyanakkor a tisztségviselőket a plénum válassza meg. A bizottság elvetette azt a javaslatot, hogy az állandó bizottságok választási procedúráját egy év múlva, a tapasztalatok birtokában ismételjék meg. Pontosította a bizottság a visszahívással kapcsolatos rendelkezést. Az új szövegezés szerint az Országgyűlés az általa megválasztottakat a megválasztásukra vonatkozó szabályok szerint bármikor visszahívhatja. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 18:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (32. rész)
|

Módosította a bizottság a képviselők mentelmi jogával kapcsolatos szabálypontot is, hangsúlyozva, hogy az országgyűlési képviselőt a Parlament hozzájárulása nélkül letartóztatni vagy ellene büntető eljárást indítani - a tettenérés esetét kivéve, illetve a vizsgálatot rá kiterjeszteni - nem lehet. Éles vita alakult ki a 15. paragrafus körül is, milyen mértékű munkaidőkedvezény illesse meg a képviselőket. A bizottság az eredeti javaslatban szereplő 40 munkanapos felmentés mellett foglalt állást. Vass Józsefné azonban fenntartotta javaslatát, hogy a negyven napra vonatkozó szakasz kerüljön ki az ügyrendből. Számos képviselő elégtelennek tartotta azt a megfogalmazást, miszerint az Országgyűlés elnöke pusztán tájékoztatja a képviselőket a Parlament várható éves programjáról, s azt kérték, hogy valamilyen kötelező érvényű megfogalmazás kerüljön a tervezetbe. A bizottság véleménye szerint elegendő a tervezetben szereplő kötelezettség, hiszen az Országgyűlésnek az időközben felmerülő problémákra is reagálnia kell, emellett a képviselőknek joguk van ez ügyben is kéréssel, javaslatokkal fordulni a Ház elnökéhez. A bizottság elvetette Kovács Mátyás módosító indítványát, miszerint a beszámolók vitája alapján az egyes képviselőknek is legyen lehetőségük értékelést tartalmazó, illetőleg a feladatot megállapító határozat indítványozására. Egyetértettek viszont Bödőné Rózsa Edit ötletével: tegyék lehetővé, hogy a képviselők a vita közben elhangzó felszólalásokra gyors, rövid formában, azonnal reagálhassanak. Kovács Mátyás nem értette, miért kell a különbséget tenni aközött, hogy kötelező elrendelni név szerinti szavazást ötven képviselő írásbeli javaslatára, illetve az Országgyűlés bármely képviselő felvetése nyomán, vita nélkül határozhat a név szerinti szavazás elrendeléséről. A bizottság álláspontja szerint itt két különböző dologról van szó, hiszen az egyik esetben kötelező elrendelni, tehát a kisebbségi vélemény védelméről van szó, a másik esetben pedig egyszerűen egy képviselői indítványról kell döntenie a Háznak. Nem támogatja a bizottság a képviselőknek azt a javaslatát sem, hogy az Alkotmányt érintő kérdésekről mindig név szerinti szavazással döntsön az Országgyűlés. A név szerinti szavazás két változata közül egyébként a bizottság ismételten az úgynevezett ,,A,, változat mellett foglalt állást, tehát a képviselőknek szóban nyilatkozniuk kell, mire voksolnak. Felmerült a szakértők meghívásának kérdése is. A bizottság úgy foglalt állást, hogy tartsák meg az eredeti szövegtervezetet. Ugyanakkor az Országgyűlés vezetőinek figyelmébe ajánlották, fordítsanak fokozott figyelmet e problémák kezelésére. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 18:56
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (33. rész)
|

Korom Mihály válasza után hosszasnak bizonyuló szavazási procedura kezdődött. Először arról az - eredeti formában is alternatív javaslatként előterjesztett - kérdésről szavaztak, hogy névszerinti szavazásnál nyíltan, kézfelemeléssel (A-változat), vagy pedig aláírással (B-változat) történjék-e a szavazás. A képviselők két ellenszavazattal, tartózkodás nélkül az A-változat mellett döntöttek. Ekkor került sor az ügyrendi bizottság kiegészítő javaslatai fölötti szavazásra. E javaslatokat a törvényhozás ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett elfogadta. Rátértek az egyéni képviselői javaslatok fölötti szavazásra. Az elnöklő Jakab Róbertné ismertette: Filló Pál és Viola Károly fenntartja a szakértői csoportok létesítésére vonatkozó javaslatát, Vass Józsefné pedig a parlament elnökének az éves munkaprogram összeállításával kapcsolatos kötelezettségét javasolja határozottabbá tenni. Filló és Viola képviselő közös indítványát csak 53-an fogadták el, és 19-en tartózkodtak. Tehát a Parlament elvetette a szakértői csoportok létesítésére vonatkozó indítványt. Vass Józsefné javaslatára az első szavazatszámlálás szerint 125-en szavaztak, 135-en ellenezték, 16-an pedig tartózkodtak. A javaslattevő képviselőnő azonban szóvá tette, hogy a szavazás elrendelésekor félreérthető volt Jakab Róbertnének az a kijelentése, hogy szektoronként számolnak. Ez zavart okozott, így Vass Józsefné a szavazás megismétlését kérte. Kiderült, hogy igaza volt: 163-an fogadták el indítványát, 137 képviselő ellenében, a tartózkodók száma pedig ezúttal is 16 volt. Az Országgyűlés tehát úgy döntött, hogy az elnök előterjesztése alapján az Országgyűlés az év elején meghatározza saját törvényhozói munkaprogramját. Ezután Jakab Róbertné megkérdezte, van-e olyan képviselő, aki továbbra is fenntartja valamilyen külön javaslatát. Ketten jelentkeztek. Filló Pál két indítványához ragaszkodott. Az egyik értelmében a névszerinti szavazás kéréséhez 50 helyett 30 képviselő is legyen elég. A másik indítvány szerint ki kellene mondani, hogy az országgyűlési bizottságok maguk választják tisztségviselőiket, és ezek személyére egy év után visszatérnek. Kovács Mátyás egy indítvány fölött kért külön szavazást: abban az ügyben, hogy névszerinti szavazás indítványozásakor az 50 írásbeli javaslattal legyen egyenértékű 50 nyílt, kézfelemeléses támogatás-nyilvánítás. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 19:12
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (34. rész)
|

Az Országgyűlés Filló Pál első javaslatát 185 szavazattal - 87 támogató és 7 tartózkodó mellett - elvetette. A képviselő másik javaslata ugyanerre a sorsra jutott, 215 elvető szavazattal, 81 támogatással, 13 tartózkodás mellett. Szintén elvetették - 193 ellenszavazattal, 111 támogató szavazattal, 6 tartózkodás mellett - Kovács Mátyás indítványát. Ezután kerülhetett sor az Országgyűlés ügyrendjének módosítását és egységes szövegét tartalmazó szöveg fölötti együttes szavazásra, figyelembe véve az ügyrendi bizottság elfogadott kiegészítő javaslatait, valamint az egyéni módosító javaslatok fölötti előző döntéseket. Az Országgyűlés a Házszabály hatályos szövegét, részleteiben és egészében, 3 ellenszavazattal, 5 tartózkodás mellett elfogadta. Az ügyrendi határozathozatalt követően soron kívül szót kért Técsy László (Szabolcs-Szatmár m., 19. vk.), s bejelentette: a ------------ röviddel az előtt elfogadott ügyrend alapján több képviselőtársával együtt megalakították az országgyűlés agrárszektorát. Ennek tagjai: Deák Géza (Hajdú-Bihar m., 14. vk.), Bóna János (Győr-Sopron m., 10. vk.), Káldi Endre (Győr-Sopron m., 9. vk.), Horn Péter (Somogy m. 1. vk.), Mayer Bertalan (Vas m., 5. vk.), Lakos László (Pest m. 9. vk.), Márton János (országos lista), Fodor Sándor (Fejér m., 5. vk.), Mátyus Gábor (Bács-Kiskun m., 14. vk.), Pásztohy András (Somogy m., 4. vk.), Solymosi József (Tolna m., 4. vk.), Schmidt Ernő (Vas m., 10. vk.), Técsy László és Varga János (Tolna m., 6. vk.). Felhívással fordultak az agrárterületen, az élelmiszeriparban, az agrároktatásban, -kutatásban és a rokon szakmákban dolgozó országgyűlési képviselőkhöz: csatlakozzanak az új munkacsoporthoz. Céljuk a kibontakozás programjából az ágazatra jutó feladatok megvalósítása, a parasztság, a falu sorsának jobbátétele. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 19:31
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (35. rész)
|

Ezt követően az elnöklő Jakab Róbertné bejelentette, hogy Bánffy György kíván - napirenden kívűl - a Magyarországra menekülők ügyében javaslatot előterjesz teni, amellyel egyébként az Országgyűlés külügyi bizottsága előző napi ülésén egyetértett. Bánffy György (Budapest, 4. vk.) színművész, a József Attila ------------- Szinház tagja rámutatott: mindaz, ami a magyar-román határon történik, ami az ide települtek helyzetét érinti, joggal foglalkoztatja az állampolgárokat és a határainkon kívül élő magyarságot is. Utalt arra, hogy az Országgyűlés decemberben állást foglalt a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásáról. Ezt követően több szervezet és magánszemély számos képviselőhöz követelést juttatott el. E követeléseket magáénak érezve javasolta: az Országgyűlés hozzon határozatot, hogy bírói eljárás nélkül egyetlen menekült se legyen az ország területéről kitoloncolható. Ennek ellenőrzésére a külügyi bizottság esetleg albizottságot hozzon létre. Az Országgyűlés kérje fel a kormányt, hogy a következő ülésszakon adjon részletes tájékoztatást a menekültekkel kapcsolatos intézkedéseiről: a családegyesítés eddigi eredményeiről; a menekülttáborok felállításáról; a genfi konvencióhoz való csatlakozás lehetőségéről; az ENSZ menekültügyi segítőkészségének igénybevételéről. Az ezekkel kapcsolatos tájékoztatás hozzásegítheti majd a hazai és a nemzetközi közvéleményt a helyzet reális megítéléséhez. Az országgyűlés külügyi bizottságának megbízásából, és az egyházak menekülteket segítő szolgálatának tapasztalatai alapján dr. Tóth Károly (országos lista) református püspök, a Magyarországi ----------- Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke foglalt állást a javaslattal kapcsolatban. Az indítvány hátterét megvilágítva elmondta: arról van szó egyrészt, hogy a Romániából hazánkba érkező menekültek befogadásának vagy be nem fogadásának a kérdései tisztázatlanok. Nem egyértelmű, hogy ki milyen szempontok szerint jogosult dönteni a befogadásról vagy a visszautasításról. Nem halasztható tovább a befogadottak jogi helyzetének rendezése sem - mutatott rá. Utalt arra, hogy a külügyi bizottság Bánffy György indítványának kedd esti vitáján egyetértés volt egy menekülttábor vagy táborok létesítésének kérdésében. Sürgős feladatnak tartották a genfi Menekültügyi Egyezményhez való csatlakozást. Ez utóbbi azonban az ügy bonyolultságára való tekintettel hosszabb időt vesz igénybe. Szó esett az ülésen a családegyesítések ügyéről is, amellyel kapcsolatban a bizottság őszinte tájékoztatást remél a lehetőségekről és az eddigi erőfeszítésekről.(folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 19:59
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (36. rész)
|

Annak a véleményének is hangot adott, hogy a magyar-román kettős állampolgárságról szóló egyezmény felmondása segítené a Magyarországra menekültek jogi helyzetének rendezését. Ezzel kapcsolatosan elmondotta, hogy a Magyarországi Református Egyház ilyen irányú előterjesztésére az igazságügyminisztertől olyan tájékoztatást kaptak, miszerint megerősödőben van az egyezmény megszüntetésének szándéka. Felmerült a külügyi bizottság ülésén az a gondolat is, hogy a kormány forduljon az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez a romániai nemzeti kisebbségek és a menekültek ügyében. A továbbiakban az egyházaknak a menekültek körében kifejtett igen széles körű tevékenységéről adott számot. A kormány erőfeszítéseit elismerve a bürokratikus akadályokra, a lakás- és hitelügyek elhúzódására hívta fel a figyelmet. Az egyházak nézete szerint kormánybiztos kinevezése lenne kívánatos - a tárcaközi bizottság ténykedése mellett - az ügyek gyorsabb intézése érdekében. További problémaként vetette fel a nem magyar anyanyelvű menekültek továbbutaztatásának gondját. Segítséget kért a külföldről az egyházhoz érkező ruhaküldemények vámolási eljárásának megkönnyítéséhez. Végezetül a tömegtájékoztatási eszközök felelősségét hangsúlyozta, mindenekelőtt abban, hogy ellenőrizetlen híreket ne közöljenek, mert a valótlan információk rontják hitelünket, akadályozzák e kényes kérdésnek a hatékony kezelését. A külügyi bizottság nevében támogatta Bánffy György képviselő indítványát. Az elhangzottakat Albert Béláné (Hajdu-Bihar m., 8. vk.) még ------------- azzal egészítette ki: Hajdú-Bihar megyében is számos romániai áttelepült kíván bérlakáshoz jutni, illetve lakást vásárolni. Ezért szükségesnek tartotta annak tisztázását, hogy külföldi állampolgár kaphat-e bérlakást, illetve vásárolhat-e lakást Magyarországon, mert tudomása szerint az érvényes jogszabályok erre nem adnak lehetőséget. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:02
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (37. rész)
|

Ezt követően Horváth István belügyminiszter kért szót, aki -------------- teljes együttérzéséről és megértéséről biztosította az Országgyűlést a Bánffy György és a Tóth Károly képviselők által beterjesztett javaslatokkal kapcsolatban. De - mint mondotta - mindezek készületlenül érintették az üggyel foglalkozó szerveket. Rámutatott: az eddig hozott intézkedések nem voltak mindenben hibamentesek, s így mindenképpen szükséges és helyes, hogy - az indítványoknak megfelelően - a kormány az Országgyűlés soron következő ülésén számot adjon a szóba került kérdésekről. Így az áttelepülni kívánók letelepedési kérelme engedélyezésével kapcsolatos elbírálás módjáról, a családegyesítésekről, a menekülttáborok létesítéséről, a Nemzetközi Menekültügyi Egyezményhez való csatlakozásról, a kormánybiztos kijelöléséről, illetve a továbbutazások intézéséről. Kérte - tekintettel arra, hogy a kormány pillanatnyilag is foglalkozik valamennyi kérdéssel -, az Országgyűlés most ne hozzon határozatot, hadd legyen ideje a kormánynak a körülmények megvizsgálására. Erre azért is szükség lenne, mert több kérdés, illetőleg a hozzájuk kapcsolódó jogszabályok nemcsak magyar-román ügyeket, hanem több más országot is érintenek. Kívánatos tehát alaposan áttekinteni, hogy a hozandó határozatok mennyiben vannak összhangban azokkal a nemzetközi kötelezettségekkel, amelyeket korábban vállalt Magyarország. Javasolta végül: az Országgyűlés a beterjesztett indítványok szellemében szólítsa fel a kormányt, hogy a következő ülésszakon tegyen jelentést, és fogalmazza meg javaslatait a menekültekkel kapcsolatban. Az Országgyűlés csak ezt követően hozzon határozatot. Jakab Róbertné a külügyi bizottság javaslatát, az elhangzott kiegészítő javaslatokkal együtt, beleértve a belügyminiszter indítványát is, együttesen tette fel szavazásra. Az Országgyűlés - két ellenszavazattal, egy tartózkodás mellett - elfogadta a javaslatot. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 20:03
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (38. rész)
|

Ezután Kovács András (Heves m., 10. vk.), kért szót. ------------- Azt javasolta, hogy az elfogadott ügyrend alapján halasszák el az Országgyűlés egyes bizottságai tisztségviselőivel és tagjaival kapcsolatos személyi változások tárgyalását. Erre a következő ülésen térjenek vissza, s addig az érintett bizottságok is kifejthessék álláspontjukat. A napirend szerint az Országgyűlés hat bizottságában került volna sor személyi változásra. Kovács András javaslatát az Országgyűlés 5 ellenszavazattal, 6 tartózkodás mellett elfogadta. Ezután Benjámin Judit (Budapest 21.vk.), a Fővárosi Szabó Ervin -------------- Könyvtár III. kerületi főkönyvtárának vezetője kért szót, s bejelentette hogy a pártonkívüli képviselőcsoport alakuló ülését január 24-én tartják meg. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (39. rész)
|

Ezt követően - tíz percnyi szünet után - a napirendnek megfelelően az interpellációk következtek. (Tekintettel az idő előrehaladott voltára több képviselő interpellációját és kérédést a következő ülésszakra halasztotta.) Bozsó Lajosné (Budapest, 10. vk.) Újpest-Káposztásmegyer ------------- tömegközlekedése tárgyában a közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszterhez interpellált. Megkérdezte: az észak-déli metró eredeti terv szerinti megépítésének ma milyen realitása van, számíthatnak-e arra az érintett lakosok, hogy a metró építése nem fejeződik be véglegesen az Árpád út - Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében. Tudakozódott arról is, hogy a végleges megoldás megszületéséig hogyan kívánják Káposztásmegyer tömegközlekedési feszültségeit enyhíteni. Derzsi András közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszter válaszában hangsúlyozta: február 1-jétől meghosszabbítják és négy-öt járművel megerősítik a térség tömegközlekedésében fontos szerepet játszó autóbusz-vonalat, addig is, amíg a metró-közlekedés 1990-ben megindul. A módosított tömegközlekedési hálózatot a bevezetés után az érintett lakosság képviselőinek a bevonásával értékelik, s ennek megfelelően döntenek a végleges megoldásról. Jelentős javulás következik be Újpest és Káposztásmegyer közlekedésében az észak-déli metró következő szakaszának átadásakor. Az idei beruházási lehetőségek - amennyiben jelentős forráscsökkentés nem történik - módot adnak az 1990-es átadásra. A budapesti metró ezt követő továbbépítéséről a tárca ez év első felében kíván előterjesztést benyújtani a Minisztertanácshoz. Ennek az alapkérdése az lesz, hogy az észak-déli metró továbbépítése folytatódjék-e Káposztásmegyer irányában Újpest városközpontjától a Szilaspatakig, vagy pedig egy új, nevezetesen a Dél-Buda - Rákospalota metróvonal építését kell elkezdeni. Ennek eldöntésekor az egyik fontos szempont lesz az is, hogy megrendezik-e a Bécs-Budapest világkiállítást a magyar fővárosban 1995-ben. A miniszteri választ az interpelláló képviselő és az Országgyűlés egyhangúlag tudomásul vette. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:05
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (40. rész)
|

Ezután Beck Tamás kereskedelmi miniszter válaszolt Antal Imre ---------- ---------- (Pest m., 19. vk.) képviselőnek még a novemberi ülésszakon elmondott interpellációjára a szeszes italok reggel 9 óra előtti árusításával kapcsolatos tilalom megszüntetése tárgyában. A miniszter hangsúlyozta: a kereskedelmi tárca a korlátozás feloldásával egyetért, mivel - vizsgálataik szerint - a korlátozás bevezetése nem eredményezte az italfogyasztás csökkenését. A tilalom feloldásának feltétele azonban, hogy ezt a tervét a Kereskedelmi Minisztérium egyeztesse az Országos Egészségvédelmi Tanáccsal, valamint a Szociális és Egészségügyi Minisztériummal. A Tanács februárban tűzi ülésének napirendjére a kérdést, csak azt követően várható állásfoglalás a Szociális és Egészségügyi Minisztériumtól. Időközben foglalkozni kíván az üggyel a Parlament kereskedelmi bizottsága is. Így a miniszter a végleges döntésről csak az említett szervezetek állásfoglalása után tájékoztathatja a képviselőt. Vida Miklós javasolta, hogy Beck Tamás válaszát a következőképpen értelmezzék: a kereskedelmi miniszter választervezetét az érintett szervezetekkel egyetértésben kidolgozza, majd az Országgyűlés kereskedelmi, valamint egészségügyi és szociális bizottságai elé terjeszti megvitatásra. Ezután tájékoztatja a miniszter a döntésről az interpellálót és az Országgyűlés elnökét. Az Országgyűlés a miniszter válaszát Vida Miklós kiegészítésével 6 ellenszavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (41. rész) Varga Miklós (Veszprém m., 10. vk.) az adókivetés és végrehajtás, ------------
|

valamint a vámkezelés tárgyában terjesztette be interpellációját az igazságügyminiszterhez, illetve a pénzügyminiszterhez. Több olyan esetet említett, amikor véleménye szerint egyes pénzügyi szervek hivatali jogkörükben eljárva, elítélendő gyakorlatot alkalmaztak. Így például megemlítette azt az esetet, amikor egy alig 300 forintos tartozás miatt a végrehajtók felnyitottak egy lakást, és ott egy 24 ezer forintos színes televíziót foglaltak le. Egy másik alkalommal az adóhivatal tévedésből 24 ezer forint adó megfizetésére kötelezett egy állampolgárt. A vétlen károsultnak többszáz forintos okmánybélyeg árán, több hivatalt megjárva kellett a tévedés korrigálását kérnie. Utalt arra is, hogy a lakosság körében felháborodást keltett a külföldi csomagok kulturálatlan vámkezelése. Mindezek alapján a képviselő levonta a tanulságot: a bürokrácia, a hivatali packázás nagyon kedvezőtlenül hat a lakosság közérzetére. Kérte a pénzügyi kormányzatot, hogy ilyen esetekben az állampolgároknak okozott kárt térítsék meg, egyben feltette a kérdést: mit lehetne tenni azért, hogy hasonló problémák ne történjenek. A végrehajtás visszásságait taglaló kérdésre válaszolva Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter utalt arra, hogy a korábbi rendelkezések elsősorban az adós érdekeit védték; a hitelezők hallatlanul nehezen juthattak pénzükhöz. A jelenleg is érvényben lévő törvényerejű rendelet ezt az adósvédelmi rendszert bizonyos fokig kiegészítette a hitelező védelmével. Az igazságügyminiszterhez egyébként számos olyan levél érkezik, amelyben az állampolgárok éppen azt panaszolják, hogy nem tudnak jogos követelésükhöz hozzájutni, még akkor sem, ha bíróságok ítélik meg azt. Az adott esetben is az történt - mutatott rá -, hogy a végrehajtás több hónapos erőfeszítéssel sem tudta az egyébként valóban nem nagy összegű tartozást behajtani. Így került sor a végrehajtásra. Az eljárás jogszabályszerű volt, viszont jogszerűségét némileg csorbította, hogy a végrehajtó ,,túlbiztosította,, a behajtásra szánt összeget. A problémát általánosítva Kulcsár Kálmán úgy foglalt állást, hogy az adóvégrehajtással kapcsolatos procedúrát - mivel az állampolgárok alkotmányos jogait érinti - törvényben lenne célszerű szabályozni. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 20:17
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (42. rész)
|

A kérdésben felvetett további két problémára Villányi Miklós pénzügyminiszter válaszolt. Elmondta, hogy az említett téves adókivetésre hibás tanácsi adatszolgáltatás miatt került sor. A bemutatott igazolások alapján a tartozást törölték. A rendelkezésre álló iratok szerint az adózó illetéket nem fizetett. Egyébként a jogorvoslati eljárásban kifizetett illetéket - ha az ügy a fellebbezésnek megfelelően zárul - a hatóság visszatéríti. Villányi Miklós kiemelte azt is, hogy az említett ügyhöz hasonló eset a jövőben amúgy sem fordulhat elő, hiszen a személyi jövedelemadó bevezetésével az adó megállapítása az adózó bevallásán alapul. Ha ennek helyességével kapcsolatban kétség merül fel, akkor a bizonyítás az adóhivatalra hárul. A külföldi postaküldemények vámkezelésével kapcsolatban a pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy ezt az eljárást nemzetközi egyezmények szabályozzák. Ezeknek megfelelően a postai küldeményeket az illetékes postahivatalok kezelik, s ha szükséges, bemutatják azokat vámvizsgálatra. A vizsgálatot egyébként bizottság végzi, amelyben a vámtisztviselőn kívül a posta két dolgozója is részt vesz. A küldeményt ilyenkor felbontják, vámvizsgálatra bemutatják, s ha rendellenességet nem találtak, a küldeményt rendeltetési helyére eljuttatják. A korszerűbb, kulturáltabb vámkezelést mindenekelőtt az automatizálás tenné lehetővé. Emellett várhatóan még az idén Parlament elé kerülő postatörvény módosítása is javít majd a helyzeten. Az Országgyűlés az interpellációra adott mminiszteri válaszokat 5 ellenszavazattal, 7 tartózkodás mellett elfogaadta. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:18
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (43. rész)
|

Winkler László (Győr-Sopron m., 8. vk.), a hegyeshalmi közúti -------------- átkelőn kialakult forgalmi helyzet tárgyában interpellált a pénzügyminiszterhez. A tárca vezetőjéhez írásban eljuttatott interpellációjához - képviselőtársai tájékoztatásául - mindössze annyit kívánt hozzáfűzni, hogy nem a világútlevél, illetve az utazási könnyítések korlátozását, vagy újraszabályozását szorgalmazza, hanem a hegyeshalmi körülmények, a vámszabályok élethez igazítását javasolja. Villányi Miklós miniszter elöljáróban utalt arra, hogy a világútlevél bevezetését követően mintegy négyszeresére nőtt a nyugati határátkelőhelyeken a magyar kiutazók száma. Csúcsidőben rendkívüli a zsúfoltság. A tapasztalatok azt igazolják, hogy a devizaérték-nyilatkozat bevezetése és a vámkezelés rendje a határon az állampolgárok számára a korábbi helyzethez viszonyítva kedvezőbb, és a határvámkezelést érdemben nem nehezíti. Villányi Miklós pénzügyminiszter részletesen idézte az ezzel kapcsolatos eljárási szabályokat, kiemelve: követendő út a közúti határátkelőhelyeken - ahol erre a technikai lehetőségek adottak - a vámeljárás további egyszerűsítése a vámjogszabályokkal összehangoltan. Erről szólva elmondta: ha az utas a vámmentességi értékhatáron belül hoz magával vámkezelés alá nem eső cikkeket, akkor nincs vámeljárás. A régi közúti hegyeshalmi határátkelőhely ismételt megnyitásáról szólva elmondta: jelenleg is ezen a határátkelőhelyen történik a belépő kamionok és a magyar utasokat szállító autóbuszok vámkezelése. A tervek arra vonatkoznak, hogy a vámkezelést kérő, személygépkocsival utazó magyar állampolgárok is itt utazhassanak át. Ezért osztrák területen felépült egy további útsáv, ezáltal létrejött a lehetőség a vámkezelést igénylő és a vámkezelést nem igénylő személygépkocsi-forgalom elválasztására. A közeljövőben befejeződik a hegyeshalmi régi közúti határátkelőhelyen azoknak a feltételeknek a létrehozása, amelyek szükségesek a vámeljárást kérő utasok fogadására. Ez az intézkedés kedvezőbb helyzetet teremtene, s az új közúti határátkelőhely egészében zöld folyosóvá válhatna, ami a forgalom gyorsítását eredményezné. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:40
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (44. rész)
|

Az interpelláló javaslatával megegyezően a miniszter indokoltnak tartotta újravizsgálni a statisztikai lap szükségességét. Erre a közeljövőben valamennyi érdekelt fél bevonásával sor kerül, s a döntésről a Belügyminisztérium tájékoztatást ad az interpelláló képviselőnek s az Országgyűlésnek. Az interpelláló képviselő s az Országgyűlés - 122 elutasító, 54 elfogadó szavazattal és 73 tartózkodás mellett - nem fogadta el a pénzügyminiszter válaszát. Az elnöklő Vida Miklós ezért az ügy további vizsgálatát a kereskedelmi bizottságnak adta ki, azzal a megjegyzéssel, hogy más, érdekelt bizottságokat is vonjanak be a munkába. A bizottság jelentését a következő ülésszakon nyújtja be az Országgyűlésnek. Somlai Gyula (Vas m., 6. vk.), az élelmiszergazdaság ------------- támogatáscsökkentése tárgyában interpellált a pénzügyminiszterhez. Nehezményezte: a rubel-elszámolású exporthoz kapcsolódó költségvetési árkiegyenlítés kulcsa azt követően változott, hogy már megkötötték az érintett vállalatok külföldi partnereikkel a szerződéseket, s megegyeztek a jövő évi eladási árakban. Több indítványt is tett a képviselő az amúgy is nehéz helyzetben lévő, eladásra szánt csirke-termelés helyzetének javítására. Villányi Miklós pénzügyminiszter válaszában úgy ítélte meg, hogy a szóban kifejtett interpelláció lényegesen különbözik attól, amelyet a képviselő írásban terjesztett elő. Erre tekintettel - hivatkozva az Országgyűlés ügyrendjének ide vonatkozó paragrafusára - kérte, hogy a választ írásban, 30 napon belül kaphassa meg a képviselő. Vida Miklós elnök indokoltnak és az ügyrendnek megfelelőnek tartotta ezt, majd szavazásra tette fel, vajon az Országgyűlés tudomásul veszi-e a pénzügyminiszter kérését? A képviselők 7 tartózkodással egyetértésüket fejezték ki. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:42
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (45. rész)
|

Ezután kérdések következtek: Balogh Károly (Győr-Sopron m., 11. vk.) a lakosság devizáért ------------- történő vásárlásai tárgyában intézett kérdést a kereskedelmi miniszterhez. A képviselő elmondotta: a jelenlegi körülmények miatt a lakosság arra kényszerül, hogy fontos, tartós használati cikkeket ne Magyarországon, hanem külföldről, devizáért szerezzen be. A Magyarországon devizáért árusító üzlethálózat ugyanis nem készült fel a hazai vásárlók fogadására. A forgalom felfutását akadályozza az is, hogy ezekben a boltokban a magyar állampolgárok engedély nélkül csak 4000 forint értékű külföldi valutáért vásárolhatnak termékeket. Ennek következménye például az, hogy Ausztriában a lakosság mintegy 5 milliárd értékű schillingért vásárolt a múlt esztendőben tartós fogyasztási cikkeket. Ha ennek a pénznek csak a felét itthon költötték volna el, 2 százalékos kereskedelmi árrés mellett is 7 millió dollár értékű nyereség képződhetett volna a dollárért árusító boltokban. Beck Tamás kereskedelmi miniszter elmondotta, hogy a devizával kapcsolatos szabályozás a Pénzügyminisztérium, illetve a Magyar Nemzeti Bank hatáskörébe tartozik. A minisztérium elsősorban annyit tehet, hogy gondoskodik a belföldi - forintért vásárolható termékek - kínálatának számottevő javításáról, s így járul hozzá a bevásárló turizmus csökkentéséhez. Emellett bővítik a devizáért árusító üzletek választékát is. Jelenleg 350 ilyen bolt működik Magyarországon, s mintegy 30 százalékos - igen magas - árréssel dolgoznak. A tárca olyan feltételeket kíván teremteni, hogy ezek a boltok csökkentsék az áraikat. A közeljövőben két, valutáért árusító nagyáruház megnyitását is tervezik. A Skála-Sztráda Tatabánya közelében - a Huma céggel - vegyesvállalatot alapítva már idén tavasszal megkezdi árúsítását konvertibilis valutáért. A másik ilyen áruházat valószínűleg Szegeden nyitják meg. Megvizsgálták a mélyhűtő berendezések hazai gyártásának lehetőségét is, mivel a lakosság elsősorban ezeket a cikkeket vásárolja Ausztriában. A jászberényi Lehel Művek képviselőitől azonban azt a tájékoztatást kapták, hogy a magas kamatok miatt egyelőre nincs lehetőség a mélyhűtő szekrények és ládák gyártókapacitásának fejlesztésére. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 20:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (46. rész)
|

Lékai Gusztáv (Hajdú-Bihar m., 13. vk.), a feddhetetlenség ------------- követelménye tárgyában az igazságügyminiszterhez intézett kérdést: mit tartalmaz a feddhetetlenség fogalma, s szükség van-e ennek - a szerinte túlhaladott - politikai kategóriának a fenntartására. Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter válaszában hangsúlyozta: a feddhetetlenség bizonytalan, túlhaladott intézmény, különösebb jelentősége nincsen, ezért már politikai döntés született arra , hogy ezt a kategóriát meg kell szüntetni. Olyan gyakorlatot kell kialakítani, amely lehetővé teszi, hogy nagyon szűk körben bizonyos, az állampolgárok politikai megbízhatóságával kapcsolatos információkhoz hozzá lehessen jutni. Ez a világon mindenhol bevett gyakorlat - mondotta -, s nem sérti az állampolgárok jogait általában. Jelenleg azonban nincs még hatályon kívül helyezve a feddhetetlenségről rendelkező jogszabály, mert eldöntésre vár, hogy milyen körben maradjon fenn az információkérés lehetősége, és az ezzel kapcsolatos eljárásokat milyen jogszabály tartalmazza. A szakemberek körében az a vélemény alakult ki, hogy egy, az állampolgárok által ellenőrizhető jogszabály megalkotása szükséges. Ennek kialakítására megkezdődött a tárcák közötti egyeztető munka. Villányi Miklós pénzügyminiszter - saját kezdeményezésére - újabb, az előzőt kiegészítő, választ adott az októberi ülésszakon Király Zoltán képviselő részéről elhangzott kérdésre a Pénzügyminisztérium Lóránt utcai lakásépítése tárgyában. Villányi Miklós elmondta: a fegyelmi vizsgálat megállapításai szerint jogtalanul fizettek ki lakásépítési és ehhez kapcsolódó támogatási összegeket a minisztérium dolgozóinak. A kedvezményezettek jóhiszeműek voltak, a jogtalan eljárás azonban súlyos károkat okozott a minisztériumnak. Számos fegyelmi felelősségrevonásra - köztük elbocsátásokra - került sor. Az adatokat átadták a Legfőbb Ügyészségnek, amely büntetőjogi vizsgálatot folytat. Villányi Miklós a minisztérium vezetése nevében elhatárolta magát a Lóránt utcai lakásépítésekkel kapcsolatos visszaélések elkövetőitől, ugyanakkor leszögezte: kiáll a jóhiszemű, vétlen kedvezményezettek mellett. (folyt. köv.)
1989. január 11., szerda 20:48
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (47. rész)
|

Sebe Istvánné (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 24. vk.) a MINO Cipőgyár ------------- tiszakeszi gyáregységének sorsával kapcsolatban intézett kérdést Berecz Frigyes ipari miniszterhez. Drámai szavakkal ecsetelte, hogy a MINO Cipőgyár fővárosi törzsgyárának Kft-vé történő alakulása milyen kedvezőtlen hatással van a vidéki - tiszakeszi és szegedi - gyáregységekre, illetve a dolgozókra. Méltánytalannak tartotta, hogy a felszámolásra ítélt vállalat adósságterheiből aránytalanul nagy mértékben részesednek a vidéki gyáregységek. Elmondta azt is, hogy e gyáregységek megszüntetése jelentős foglalkoztatási gondokat okoz a térségben. Ezzel kapcsolatban megkérdezte az ipari miniszter álláspontját. Berecz Frigyes elmondotta: mivel a vállalat fizetésképtelenné vált, így kikerült a minisztérium hatásköréből. A hitelezők döntenek arról, hogy életben tartják-e az érintett egységeket, vagy sem. A tiszakeszi gyáregység sorsával kapcsolatban elmondotta: a gyáregység 80 millió forint értékű vagyonával arányos hitelt kap az érintett kereskedelmi banktól a működési feltételek biztosításához, s ezt a kölcsönt egy évi türelmi idő után 8 év alatt kell visszafizetni. A minisztérium véleménye szerint így lehetővé válik az önállóvá vált tiszakeszi vállalat számára gazdálkodásának rendbetétele, s a jövedelmezőség helyreállítása. Ezt követően az elnöklő Vida Miklós bezárta az ülésszakot. x x x (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 20:54
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (48. rész)
|

x x x Korom Mihály sajtótájékoztatója Korom Mihály, az ügyrend kidolgozására létrehozott ad hoc bizottság vezetője és egyik tisztségviselője, Bogdán Tibor sajtótájékoztatón ismertette, hogy milyen tartalmi változásokat hozhat a módosított ügyrend. Korom Mihály jelentős előrelépésnek ítélte az ügyrend korszerűsített változatának elfogadását. Példaként kiemelte, hogy ezentúl az Országgyűlés tisztségviselőinek megválasztására a Parlament létrehoz egy jelölő bizottságot, amely új intézmény, a magyar parlamentarizmus történetében még nem volt ilyen. A jelölő bizottság javaslatokat kap majd az MSZMP Központi Bizottságától és a Hazafias Népfront Országos Tanácsától, és konzultál a képviselőkkel. A kettős jelölés lehetősége is fennáll, de az ügyrendben ezt külön nem szabályozták - mondotta. Politikailag rendkívül fontosnak nevezte, hogy a kommunista frakció mellett létesülhetnek más csoportosulások is a Parlamenten belül, mint amilyen éppen a sajtótájékoztató előtt nem sokkal bejelentett agrár-frakció, illetve a nem kommunista képviselők csoportja. Kiemelte, hogy van ugyan olyan képviselő is, aki ezt a ,,kapunyitást,, zsákutcának tekinti, de az ad hoc bizottság vezetőjének álláspontja: ha ezek a csoportok felelősen dolgoznak, feltétlenül előreviszik az Országgyűlés egész tevékenységét. Az újságírók kérdéseire válaszolva elmondotta, hogy elképzelhetőnek tartja az elmúlt években elrendelt zárt ülések jegyzőkönyveinek nyilvánosságra hozatalát. Bogdán Tibor arra a kérdésre, hogy mi történjen ügyrendi hibák esetén, elmondotta: kisebb jelentőségű kérdésekben elkerülhetetlen, hogy ilyen történjen. Viszont elképzelhetetlen, hogy egy döntés valójában ne szülessen meg, de határozatként mégis kimondják. Megvizsgálják és kialakítják annak lehetőségét is, hogy a bizottságok üléseinek jegyzőkönyveit az érdeklődők, s így a nem bizottsági tag képviselők számára is hozzáférhetővé tegyék. Végezetül Korom Mihály kiemelte, hogy a sajtónak sokat köszönhet az ügyrend átalakításával foglalkozó bizottság s a Parlament is. Az, hogy a Házszabályok témaköre nem maradt a Parlament falai között, s hogy a közvélemény is betekinthetett ebbe a folyamatba, a parlamenti munka korszerűsödését szolgálta - állapította meg. x x x (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 21:05
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (49. rész)
|

Az Országgyűlés szerdai munkanapjának eseményei dióhéjban: A korszerű magyar jogállamiság két nagy horderejű törvényének az egyesülési jogról, illetve a gyülekezési jogról szóló paragrafusok tervezetének tárgyalásával, s az erről beterjesztett javaslatok feletti szavazással folytatódott szerdán délelőtt az Országgyűlés ülésszaka. Elsőként Kulcsár Kálmán igazságügyminiszter foglalta össze a vitában elhangzottakat, s válaszolt az expozéjával kapcsolatos észrevételekre. A határozathozatal előtt Géczi István kért szót. Az egyesülési jogról szóló törvény kapcsán előbb paragrafusok szerint szavaztak az egyes módosító javaslatokról. Az egész javaslat feletti szavazásban az elfogadott módosítások és részelemek figyelembevételével az egyesülési jogról szóló törvényt 6 ellenszavazattal, 24 tartózkodás mellett elfogadta, s döntött arról, hogy a külön párttörvényt legkésőbb augusztus 1-jéig kell az Országgyűlés elé terjeszteni. Ezt követően a gyülekezési törvénytervezetről döntött a Parlament. A jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság jelentéséről, majd a tíz képviselő által beterjesztett javaslatra szavaztak a képviselők külön-külön. A módosításokkal együtt a törvényjavaslatot a gyülekezési jogról 2 ellenszavazattal és 16 tartózkodás mellett fogadták el. Az új Házszabályokat előkészítő bizottság elnöke, dr. Korom Mihály tartotta meg expozéját az Országgyűlés ügyrendjének módosításáról. A vitában felszólalt Király Zoltán (Csongrád m., 5. vk.); Südi Bertalan (Bács-Kiskun m., 12. vk.); Kovács Mátyás (Komárom m., 4. vk.); Viola Károly (Pest m., 14. vk.); Biacs Péter (Budapest, 30. vk.); Árvai Lászlóné (Heves m., 1. vk.); Réger Antal (országos lista); Kovács László (Pest m., 20. vk.); Sütő Kálmán (Vas m., 9. vk.); Vass Józsefné (Békés m., 15. vk.); Filló Pál (Budapest, 18. vk.); Kovács András (Heves m., 10. vk.); Bödőné Rózsa Edit (Csongrád m., 3. vk.) (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 21:07
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (50. rész)
|

Az ügyrendmódosítás vitáját több mint egyórás szünet követte, mely időszakban az előkészítő bizottság tételesen áttekintette az elhangzott képviselői indítványokat. Dr. Korom Mihály, a napirendi pont előadója válaszolt a vitában elhangzottakra. Az egyéni javaslatok fölött külön-külön szavaztak a képviselők, majd az Országgyűlés elfogadta az ügyrend módosításáról és egységes szövegéről szóló tervezetet három ellenszavazattal és öt tartózkodás mellett, s egyben elrendelte annak közzétételét a Magyar Közlönyben. Soron kívül kért szót Técsy László (Szabolcs-Szatmár m., 19. vk.), aki bejelentette, hogy tizennégy képviselőtársával együtt megalakították az Országgyűlés agrárszektorát, s egyben ismertette felhívásukat. Bánffy György (Budapest, 4. vk.) a Romániából Magyarországra települők érdekében terjesztett elő javaslatot. Ezzel kapcsolatban Tóth Károly (országos lista) válaszolt az Országgyűlés külügyi bizottságának megbízásából. Az elhangzottakhoz Alberth Béláné (Hajdú-Bihar m., 8. vk.) szólt hozzá. Horváth István belügyminiszter indítványozta, hogy a kormány tegyen jelentést a következő ülésszakon e témáról. Az Országgyűlés 2 ellenszavazattal, 1 tartózkodás mellett fogadta el ezt a javaslatot. Kovács András (Heves m., 10. vk.) azon javaslatát, hogy halasszák el erről az ülésszakról az Országgyűlés hat bizottságában a személyi változások megtárgyalását, a képviselők 5 ellenszavazattal, 6 tartózkodás mellett elfogadták. Benjámin Judit (Budapest, 21. vk.) bejelentette, hogy párton kívüli képviselőcsoport alakul január 24-én. Interpellációját és kérdését több képviselő a következő ülésszakra halasztotta. Bozsó Lajosné (Budapest, 10. vk.) Újpest-Káposztásmegyer közlekedése tárgyában megtett interpellációjára Derzsi András közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszter válaszolt, amit a képviselők egyhangúlag elfogadtak. Beck Tamás kereskedelmi miniszter Antal Imre (Pest m., 19. vk.) képviselőnek a novemberi ülésszakon felvetett interpellációjára válaszolt, s azt 6 ellenszavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta az Országgyűlés. Varga Miklós (Veszprém m., 10. vk.) az adókivetés és végrehajtás s a vámkezelés tárgyában interpellált. Az igazságügyminiszter és a pénzügyminiszter válaszait 5 ellenszavazattal, 7 tartózkodás mellett fogadták el. (folyt.köv.)
1989. január 11., szerda 21:13
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Országgyűlés (51. rész)
|

Winkler László (Győr-Sopron m., 8. vk.) interpellációjára a hegyeshalmi közúti átkelőn kialakult forgalmi helyzetről Villányi Miklós pénzügyminiszter válaszolt, de ezt az Országgyűlés 122 elutasító, 54 elfogadó szavazattal és 73 tartózkodás mellett nem fogadott el, s az ügy további vizsgálatát a kereskedelmi bizottságnak adták ki. Somlai Gyula (Vas m., 6. vk.) az élelmiszergazdaság támogatás-csökkentése tárgyában elmondott interpellációjára a pénzügyminiszter válaszát 30 napon belül írásban adja meg. Kérdések következtek: Balogh Károly (Győr-Sopron m., 11. vk.) a lakosság devizáért történő vásárlásai tárgyában intézett kérdést Beck Tamás kereskedelmi miniszterhez. Lékai Gusztáv (Hajdú-Bihar m., 13. vk.) a feddhetetlenség követelménye tárgyában intézett kérdést Kulcsár Kálmán igazságügyminiszterhez. Villányi Miklós pénzügyminiszter a minisztérium Lóránt utcai lakásépítése tárgyában Király Zoltán képviselőnek az októberi ülésszakon elhangzott kérdésére tette meg válaszát. Sebe Istvánné (Borsod-Abaúj-Zemplén m., 24. vk.) a MINO Cipőgyár tiszakeszi gyáregysége további sorsáról kérdezte Berecz Frigyes ipari minisztert. Az interpellációkra és kérdésekre adott válaszokkal szerdán végetért az Országgyűlés ,,kétfordulós,, decemberi-januári ülésszaka, amelyen felváltva Stadinger István, Horváth Lajos, Jakab Róbertné és Vida Miklós elnökölt. Az ülésről tudósítottak: Baumann László, Bisztricsány Julianna, Frank Róbert, Garajszki István, Kárpáti János, Nagy Attila, Szilágyi Gábor és Pichler Ferenc. A tudósításokat szerkesztették: Fehér Péter és Kárpáti Miklós. (MTI)
1989. január 11., szerda 21:14
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|