|
 |
 |
 |

Új szervezetben működik az Igazságügyi Minisztérium - Kulcsár Kálmán (1. rész)
|

1989. január 6., péntek - Az igazságügyminiszter január 1-jétől módosította a minisztérium szervezeti és működési szabályzatát; több főosztályt megszüntetett, s egyben újakat hozott létre. Az intézkedés okairól, előzményeiről kérdezte Kulcsár Kálmán igazságügyminisztert az MTI munkatársa.
- A szervezeti kérdések taglalása előtt röviden a tárca tennivalóiról szólnék. Egyrészt a politikai rendszer átalakítása számos, a korábbiaktól eltérő feladatot ró az Igazságügyi Minisztériumra is. Ehhez kapcsolódóan több új jogszabályt, illetve a régiek módosítását kellett és kell előkészítenünk. Ezek közül a legfontosabb természetesen az Alkotmány. A gazdasági reform továbbviteléből fakadóan ugyancsak komolyan kivettük részünket a jogszabály-előkészítő munkából az utóbbi hónapokban, s ez a folyamat sem ért még véget - mondotta bevezetőül Kulcsár Kálmán. - Másrészt készülő új Alkotmányunk egyik alapelve a hatalom hármas megosztása, azaz a törvényhozói, a végrehajtói és a bírói hatalom elválasztása és azonos szintre helyezésükkel egyensúlyuk biztosítása. Ezért feltehetően a bírósági szervezetet jövőbeni reformján túl minél előbb be kell vezetni a közigazgatási bíráskodást, s fel kell állítani az alkotmánybíróságot. Ez utóbbiról egyébként - még az új Alkotmányt megelőzően - várhatóan már januári ülésén dönt az Országgyűlés. - Szervezetünknek azonban a jogalkotási tennivalókon túl más feladatai is vannak. Közismert a bíróságok rendkívül rossz helyzete. Haladéktalanul meg kell teremteni az eredményes működésükhöz nélkülözhetetlen anyagi és személyi feltételeket. A kormánytól ígéretet kaptam, hogy változás lesz ezen a területen. Az erre vonatkozó koncepció elkészült, s rövidesen a Minisztertanács elé terjesztem. Azt azonban szeretném leszögezni, hogy az Igazságügyi Minisztérium - a jogállam koncepciójából következően - nem felügyeli a bíróságok ítélkező tevékenységét - mondotta Kulcsár Kálmán. - E feladatok tudatában indult meg az átszervezés a házon belül. Igyekeztünk olyan ágazati egységeket létrehozni, amelyek alkalmasak a megnövekedett teendők ellátására. Meggyőződésem szerint más szervezeteknek is előbb-utóbb ugyanígy át kell tekinteniük feladataikat, s azokhoz kell ,,igazítaniuk,, apparátusukat. (folyt.köv.)
1989. január 5., csütörtök 21:52
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Új szervezetben működik az Igazságügyi Minisztérium (2. rész)
|

- Január elsejétől megszüntettük a törvényelőkészítő, valamint a tudományos és tájékoztatási főosztályt, s létrehoztuk a közjogi; a büntetőjogi valamint a civilisztikai (polgári jogi) és gazdaságirányítási főosztályt. Ezek feladata elsősorban a jogalkotás, de összehangolva a jogalkalmazói munka - ideértve a bírói jogalkalmazást is - elemzésével. A jogalkalmazói tapasztalatokat is - a bíróságok közreműködésével - értékesítik a jogalkotási munkában, s figyelemmel kísérik, hogy a gyakorlatban miként érvényesülnek a jogszabályok. Kapcsolatot tartanak a jogtudomány neves képviselőivel, s rendszeresen bevonják őket az előkészítő munkába. Ezentúl minden jelentős jogszabály-tervezetet minisztériumi bizottságok dolgoznak ki, jogtudósok, egyetemi tanárok, kutatók bevonásával. - Miként említettem, a minisztérium még elvi felügyeletet sem gyakorol a bíróságok ítélkező tevékenysége felett, az ítélkezés elvi irányítása a Legfelsőbb Bíróság feladata, ezért a továbbiakban nem lesz szükség eddigi bírósági főosztályunkra. Helyette igazságügyi igazgatási főosztály működik. Még az első fél évben létre kívánunk hozni egy úgynevezett bírói tanácsot, amely - a miniszter mellett működve - a bírák érdekeit, véleményét képviselné az igazságügyi irányításban, s javaslatait juttatná el a döntéshozókhoz. E tervezett intézkedések azonban korántsem jelentik a bírósági szervezet átalakítását. Az új Alkotmány elfogadása után azonban minden bizonnyal módosítani kell a bíróságokról szóló törvényt - mondotta a miniszter -, addig kimunkáljuk és megvitatjuk az átalakítás lehetséges koncepcióit. - Az új szakterületek kialakításához felkészült szakemberekre volt szükség, olyanokra, akiket szervező készségük, nemzetközi tapasztalatuk alkalmassá tesz az új feladatok elvégzésére. Mint ismeretes, három, hazánkban és külföldön is nagy tekintélynek örvendő új miniszterhelyettes segíti munkámat. Ilyen mérvű változások azonban munkaerő-mozgással is járnak. Egyes területeken másfajta szakértelemre volt szükség, mint korábban, ezért néhány munkatársunktól megváltunk. Többségük megválasztott bíró, őket korábban egy-egy feladat elvégzésére hívtak a minisztériumba. Nagy részük visszatért eredeti hivatásához, egy dolgozónk nyugdíjba vonult, egy a Legfőbb Ügyészségre került, s tudomásom szerint egy munkatársunk az ügyvédi pályát választotta - fejezte be nyilatkozatát Kulcsár Kálmán. (MTI)
1989. január 5., csütörtök 21:52
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|