 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
OS:
Egyházi és felekezeti vezetők tanácskozó testületének nyilatkozata
"A tanácskozás résztvevői megdöbbenéssel tapasztalják, hogy
különböző politikai csoportosulások ,,ökumenikus
istentiszteleteket,, rendeznek. Hangsúlyozzák, hogy istentiszteletek
szervezése az egyházak és vallásfelekezetek erre feljogosított
képviselőinek feladata és felelőssége - figyelembe véve az
ökumenikus istentiszteletek hagyományosan kialakult rendjét.
Felhívják a lelkészeket, hogy politikai csoportok által
kezdeményezett ,,istentiszteleteken,, ne vegyenek részt, mivel az
ilyen alkalmak - a tapasztalat szerint - politikai visszaélésekre
adnak lehetőséget."
SZER, Magyar híradó:
A Czinege-ügy
"A
parlamenti vizsgálóbizottság már számos embert hallgatott meg: a
könyvet író Bokor Imrét, Biszku Bélát és Korom Mihályt, Lázár
Györgyöt és Borbándi Jánost.
Már eddig is sok mindenre derült fény, és mégis az, amit sokan a
jéghegy csúcsának neveznek, egyre elképesztőbb. Kiderült: a felelős
magyar miniszterelnök folyosói pletykákból értesült miniszterei
viselt dolgairól, fogalma sem volt a honvédelem állásáról, de
majdnem ugyanez mondható el a pártfelügyeletet ellátókról. Általános
tehát a felelőtlenség felelőssége."
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Az azerbajdzsáni helyzet
|

------------------------
London, 1990. január 16. (BBC, Panoráma) - Első témakörünk ma Azerbajdzsán. A Szovjetunió Legfelső Tanácsa elnökségének döntése, miszerint szükségállapotot rendel el az örmény és az azerbajdzsáni köztársaság egyes területein, és katonákat, valamint haditengerészeti és KGB-egységeket küld a térségbe, mivel a szovjet hatalom fegyveres megdöntésének veszélye áll fenn, már önmagában is tükrözi a helyzet súlyos voltát.
Hírmagyarázóink és az angol sajtó kommentárjai a konfliktus bonyolult tényezőit veszik egyenként szemügyre. Kommentátorunk a Legfelsőbb Tanács döntése nyomán támadt aggodalmakról számol be.
- Bár katonaság bevetése már nem először történik szovjet köztársaságokban - gondoljunk csak 1988-ban ugyanerre a térségre, s tavaly áprilisban a Tbilisziben oly katasztrofális eredménnyel járó beavatkozásra - a haditengerészet és a KGB-egységek igénybevétele valóban rendkívüli.
Lehet, hogy a haditengerészet csupán a kaspi-tengeri flotillára szorítkozik majd, mely készenlétben állhat a bakui partok mentén, ha az örmények további tengeri evakuálására kerül sor. De az is lehet, hogy a 3 ezer főnyi tengerészgyalogosra is szükség lehet a fekete-tengeri flottából.
Mint az ejtőernyős és a KGB-alakulatok, a tengerészgyalogosok is rendkívül gondosan szelektált és kiképzett katonák, harckészültségük messze felülmúlja a szovjet átlagkatonákét. Bevetésük részben az azeriek és az örmények közötti ellentétek olyan elfajulásának tudható be, melyre még nem volt példa. De lesznek olyanok is a Szovjetunióban, akiknek végigfut a hideg a hátán arra a kitételre, hogy a döntést a szovjet hatalom megdöntésének veszélyére hozták. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Azeri helyzet - 1. folyt.
|

Mihail Gorbacsov nemrég azt mondotta, hogy egyes kollégái semmiféle eszköztől nem riadnának vissza, hogy megakadályozzák a balti államok elszakadását. Igaz, hogy itt most más területről van szó - de a precedens, az precedens.
- A Kreml döntése egyben azt is jelenti, hogy a szovjet hadsereg most első ízben kerül nagyszabású bevetésre, mióta tavaly februárban kivonult Afganisztánból - mutat rá hírmagyarázónk - aki a hadsereg hangulatát és szerepét elemzi kommentárjában.
- Teljesen világos, hogy a szovjet katonaság, tengerészgyalogosok és a KGB-egységei polgárháborús helyzetben lesznek kénytelenek védelmet biztosítani szovjet állampolgárok és kulcsfontosságú létesítmények számára. Mégpedig akkor, amikor a katonaság hangulata rendkívül csüggedt. A moszkvai lapok nemrég tudósításokban számoltak be arról, hány újonc próbálja elkerülni a besorozást. Néha még azon az áron is, hogy szándékosan kárt tesz magában.
A szovjet hadseregben uralkodó csüggedtség magyarázata nem nehéz. Megalázó kivonulásuk Afganisztánból, csak a múlt év végén következett be. Hivatalosan 14 ezer szovjet katona vesztette életét, és az emberáldozatnak nem volt kézzelfogható eredménye. Gorbacsov elnök el van szánva a honvédelmi költségvetés csökkentésére. A katonaság létszámát például félmillióval akarja csökkenteni. Sok katonatisztet karrierje csúcspontján helyeznek nyugállományba, bizonytalan jövő vár rájuk.
Tavaly a Kreml 175 ezer diáknak elengedte a kötelező 2-3 évi katonai szolgálatot. Szovjet hadihajók hosszú hónapokig tétlenül várakoznak a kikötőkben. Brezsnyev alatt a katonaság kiváltságokat és nagy tekintélyt élvezett. Gorbacsov elnök alatt - jelentések szerint - elhatalmasodott a hadseregben a nikotizmus és az erőszakoskodás. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Azeri helyzet - 2. folyt.
|

Gorbacsov nyugati és kelet-európai politikája folytán pedig az egész szovjet katonaságnak át kell gondolnia, milyen érveket hozhat fel létjogosultságára. Egyik feladata - amit magára vállalhatna - a szovjet határokon belüli béke fenntartása lenne. Eddig azonban ez a feladat a belügyminisztérium csapataira hárult. Anthony Mansell brit repülő-vezérezredes, szovjetológus szerint a magas rangú katonatisztek valószínűleg nem lelkesednek azerbajdzsáni küldetésük iránt.
- A vezérkar egy kisebbsége valószínűleg egyáltalán nem akarja, hogy belerángassák belbiztonsági akciókba. Az állandó hadsereg nem kapott kiképzést ilyesmire. A vezérkar több tagja tisztában van azzal, hogy a Szovjetunióban máris van egy anti-militaritsta hangulat. Ezen kívül még váltig fáj nekik az afganisztán utáni rossz sajtó. Arra is emlékeznek, hogy már a 30-as években is bevetették a katonaságot Azerbajdzsánban a kollektivizálás ellen tiltakozó parasztok megfékezésére.
A vezérkar zöme azonban valószínűleg arra is emlékezteti magát, hogy a hadsereg végtére is a vörös forradalom védelmezője és a haza őre, és nem akarja a Szovjetunió széthullását látni. A térségben egyébként már amúgy is igen nagy számú katonaság van - valószínűleg 60-70 ezer ember. A jelen körülmények között ezek igazán békefenntartó erőknek tekinthetők.
- Az eddigi tapasztalat nem bíztató. A 20 fegyvertelen tüntető megölése áprilisban Grúziában a szovjet lakosság általános megvetését vonta maga után. Nyugaton egyesek amondók, hogy a demoralizált és lehangolt katonai elit szövetségre léphet a politikai konzervatívokkal Gorbacsov elnök megbuktatására. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
|
 |

- azeri helyzet - 3. folyt.
|

Eddigi történelme során azonban a szovjet katonaság távol tartotta magát a közvetlen politikai szereptől, és egyelőre semmi jele annak, hogy a vezérkaron belüli elégedetelenség végül is politikai beavatkozásra vezethetne.
- Hírmagyarázóink után nézzük, mit szólnak az angol lapok a szituációhoz.
- Ha a brit sajtó szovjet helyzetképet ecsetelő és kommentáló cikkeit gesztusban kellene kifejezni, "a reménytelen fejcsóválástól az égnek emelt kezekig"-gel lehetne jellemezni az álláspontokat.
A Guardian azt fejtegeti, miért késlekedtek ennyi ideig a szovjet hatóságok az erélyesebb fellépéssel. Ezt részben a múltból kísértő, félelmetes dzsinneknek tulajdonítja. Hol vannak már azok az idők, amikor, mint múlt szeptemberben a párt központi bizottsága még a nagy októberi forradalom teremtette testvéri nemzetekről és nemzetiségekről szónokolhatott.
Tehát a helyzetet részint a sztálinizmus vaspántjával leszorított, nacionalista szenvedélyek feltámadásának tudja be, részint a határon túlról fenyegető iráni mohamedán, azaz iszlám veszélynek. Két évvel ezelőtt még csírájában elfojthatták volna a vendettákat, most már túl késő van ehhez. Az egyetlen megoldást abban látja, hogy az örményeket a katonaság passzív segítségével evakuálják. De még ez sem oldaná meg a Karabah-hegyvidék problémáját.
A cinikusok azt mondhatnák, hogy a keresztény örményeknek egyszerrűen nincs hová menniük, és csak az oroszokban bízhatnak. De mennyire bánhatná Gorbacsov, hogy 1923-ban Lenin a törökök és az azeriek megnyerése fejében Azerbajdzsánhoz csatolta a Karabah-hegyvidéket. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
|
 |

- azeri helyzet - 4. folyt.
|

A Guardian cikkének írója Gorbacsov birodalmi dilemmájának könyveli el a helyzetet, és megoldást - az említettnél jobbat - ő sem tud ajánlani.
A Times a felfegyverzett örmény őrségekre, és arra hivatkozva, hogy Bakuban az örmény - úgymond: gettót - szombaton cserbenhagyták a szovjet biztonsági erők -, megállapítja, hogy a szovjet hatóságok egészen komoly mértékben gyakorlatilag feladják a szuverenitást.
Az örmény köztársaságot körülvevő iszlám népektől való félelem az egyetlen tényező, mely Jerevánt eddig Moszkvához fűzte. Csak a katonai bevatkozással kerülheti el Moszkva, hogy tekintélyének maradványai ne foszoljanak semmivé az örmények szemében.
Ha az azeri-örmény konfliktus lenne Gorbacsov egyetlen problémája, talán még lenne reménye a rákfene elszigetelésére és fékentartására. Ha azonban iráni befolyásra és Teherán nyugati befolyás elleni tirádáira széleskörü visszhang támad a mohamedán lakosság körében: Gorbacsov éppen a nyugati modellre támaszkodó reform-programmal forogna eddig elképzelhetetlen veszélyben.
A szovjet kormány prioritása e pillanatban az kell legyen, hogy leállítsa a pogromokat. Végső soron azonban olyan rendezést kell találnia, mely az iszlám köztársaságok számára is elfogadható. Ez - ha nem a Szovjetunió teljes szétbomlása a végeredmény - csak a marxista-leninista poggyász tengerbe dobásával érhető el - írja a lap. Tudván azt is, hogy egy iszlám teokrácia tűrhetetlen lenne a keleti és a déli köztársaságokban élő orosz betelepültek tízmilliói számára. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- Azeri helyzet - 5. folyt.
|

Ezen élet-halál kérdéseket szem előtt tartva, Gorbacsov már felszámolta nemzeti kötelezettségeinek nagy részét. Tegnap kezdődtek meg Prágában az 1968 óta ideiglenesen ott állomásozó szovjet erők kivonásáról a tárgyalások.
Nyugaton még mindig arra számítanak, hogy a szovjet csapatokat rendben, ütemesen fogják kivonni Európából több éven át a bécsi csapatcsökkentési egyezmények keretében és a NATO-erők párhuzamos csökkentésének megfelelően. Igaz, hogy a Szovjetunió hadereje nem alábecsülendő. Ha azonban a szovjet határokon belül az örmény-azerbajdzsánihoz hasonló konfliktusok robbannának ki, képtelen lenne gigantikus közép- és kelet-európai terheit ezzel egyidőben vállán viselni.
A szovjet konfliktusok megakadályozása tehát életbevágóan fontos számára. A Vörös Hadsereg ennek következtében sokkal korábban visszavonulhat Moszkvába Európából, mint ahogy erre bárki számított volna eddig.
Az Independent az ősi kaukázusi gyűlöletet veszi szemügyre szerkesztőségi cikkében. Először is szembeállítja a balti államok békés és racionális függetlenségi mozgalmait, az azerbajdzsániak és az örmények, úgymond: meztelenül faji és nacionalista szenvedélyeivel. A szovjet erők ott hálátlan, és valószínűleg lehetetlen feladatra vállalkoznak: akármelyik felet védelmezik, a fizetség a másik részről antagonizmus és golyók. A kommunista párt pedig nem tud közvetítőként fellépni, mert az elmúlt évtizedek alatt minden hitelét eljátszotta.
Az iráni forradalom és a fundamentalista agresszív iszlám hátterével: csábító, hogy elsősorban az örményekkel szimpatizáljon az ember. Elég az 1915-ös örmény mészárlásra gondolni a törökök kezétől, és arra, hogy az örmények a kereszténység legkeletibb védőbástyájának tekintik magukat - az iszlám ellenében. (folyt.)
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
|
 |

- Azeri helyzet - 6. folyt.
|

De az azerbajdzsániaknak is megvan az okuk a panaszra. A bakui olajmezőkkel a kuvaitiakkal egyenlő mértékű gazdagságot élvezhetnének, ha az orosz gyarmati birodalom nem sajátította volna ki e kincsüket - ráadásul harmadosztályú állampolgároknak tekintve őket.
Irán felé azonban - az Independent véleménye szerint - hiába tekintenek. A teheráni kormány nem akarja megbolygatni új baráti kapcsolatait Moszkvával. Ezen felül az iráni-azeriek mindig is az iszlám liberális változatának erődje voltak. Mindig is ellenségesek a központi - teheráni - hatalommal szemben.
A cinikusok számára - és úgylátszik: minden lap előszeretettel hivatkozik a cinikusokra - a Karabah-hegyvidék körüli konfliktus nem is jön olyan rosszul Moszkvának. Hiszen amíg mindkét fél versenyez a Kreml támogatásáért, befolyása nem csökken. Végső soron azonban az adukat az azerbajdzsániak tartják kezükben - az Independent konklúziója szerint. Az ő kezükben van az olaj, hitüket osztja a Szovjetunióban 50 millió mohamedán - akiket viszont Gorbacsov vajmi kevéssé kíván maga ellen hangolni. +++
1990. január 16., kedd
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
Lovas Zoltán:
Jöttem láttam győztek (12.24-90.01.31) - Jób
"Január 16-án este nyolckor JÓB pontosan érkezett a filmgyárhoz, a Pasaréti útra. Felmentünk a Fekete Doboz stúdiójába, és JÓB megnézte a filmet. Rendben találta, csak egy-két kisebb kifogása volt, amin ott helyben segítettünk... Elmondtam neki, hogy január 19-én lesz a nagy nap, s azt is hol, és hány órakor... Abban maradtunk, hogy JÓB aznap fél tízre - a sajtótájékoztató kezdete előtti biztonságos másfél órával -, a Graffiti közelében lévő, kipróbáltan "tiszta" lakásra megy. Én ott várom, s megjelenik ügyvédje is, Lévai Anikó, vagy Dornbach Alajos. Ketten vállalták ugyanis az őrnagy védelmét."
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|