|
 |
 |
 |

Kormánydöntés a fizetésképtelenné vált vállalatok felszámolásának gyorsításáról (1. rész)
|

1989. december 7., csütörtök - A Magyar Távirati Irodát tájékoztatták a kormány gazdasági kollégiumának állásfoglalásáról, melyet a Minisztertanács november 30-a és december 2-a között megtartott ülésének felhatalmazása alapján hozott. A kormány gazdasági kollégiuma szerint a vállalatok szélesedő köre nem képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek, ami egyre inkább elviselhetetlen helyzetet teremt a pénzügyi rendszerben. A pénzügyi restrikciót csak akkor válthatja fel rugalmasabb szelektív finanszírozás, ha ezzel párhuzamosan helyreáll a fizetési fegyelem, és felgyorsul a gazdasági szerkezet átalakítása. Ezért a nyereséges vállalkozások fejlődésével egyidejűleg a rosszul gazdálkodóknak szembesülniük kell a szükségszerű következménnyel: a csőddel. Ennek érdekében a kormány támogatja mindazokat a kezdeményezéseket, amelyek az eddigi gyakorlattal szakítva a fizetési kötelezettségeiket nem teljesítő vállalkozások felszámolását szolgálják. Az ilyen népszerűnek aligha mondható feladatokra vállalkozó szervezeteket - köztük a kereskedelmi bankokat - a kormány erkölcsileg támogatja, következetes kormányzati magatartással, szanálási tevékenységének a legszükségesebbre korlátozásával és felgyorsításával segíti. Pénzügyi eszközeivel már a felszámolási eljárás kezdetén érzékelhetővé teszi a befagyott követelések felszabadításából keletkező forrásbővülést.
x x x A döntéssel kapcsolatban Matkó István kormány-főtanácsos az MTI munkatársának elmondotta: mintegy 50 vállalat, szövetkezet csődje szinte megbénítja az egész gazdaság normális működését, pénzügyi kapcsolatait. Fizetésképtelenségük miatt a jól dolgozó, nyereséges vállalatok sem jutnak hozzá megérdemelt pénzükhöz, kénytelenek sorban állni a kereskedelmi bankok pénztárainál. Az ilyen jellegű tartozások mrétéke már meghaladja a 100 milliárd forintot. A kormány válaszút előtt állt. Vagy az egész társadalomra terheli a fizetésképtelenek veszteségeit, s így konzerválja a jelenlegi helyzetet, vagy részérdekek sérelme árán orvosolja a bajt. A kormány az utóbbi megoldást választotta, mivel az egész társadalom előrehaladását, a válságból való kilábalást előnyben kell részesíteni egyes vállalati érdekekkel szemben. (folyt.köv.)
1989. december 7., csütörtök 16:21
|

Vissza »
|
 |

Kormánydöntés a fizetésképtelenné vált vállalatok felszámolásának gyorsításáról (2. rész)
|

Ez azt jelenti, hogy a kormány támogatja a már megindult felszámolási eljársokat; olyan feltételeket teremt a kereskedelmi bankok - elsősorban a Magyar Hitel Bank, valamint a Budapest Bank - számára, hogy a felszámolásokat gyorsított ütemben akadályok nélkül lebonyolíthassák. A kereskedelmi bankok korábban nem voltak kellően érdekeltek a csődeljárás kezdeményezésében, mivel a veszteség kockázati alapjukat terhelte. Az új szabályok arra hivatottak, hogy a bankok minden indokolt esetben megindítsák a csődeljárást. A kormány ezért felhatalmazta a Pénzügyminisztériumot és a Magyar Nemzeti Bankot, hogy a kereskedelmi bankoknál intézkedjen a korábbi kötöttségek oldására. A Szanáló Szervezet 48 órán belül köteles nyilatkozni a bajba került vállalatok sorsáról, arról, hogy vállalja-e pénzügyi megsegítésüket. A kormány úgy foglalt állást, hogy a szanálásokat nem vállalja. Ez irányadó a Szanáló Szervezet számára. A bankok lehetőséget kapnak arra, hogy a csőd bejelentésekor a vállalatnál befagyott, behajthatatlan követeléseik 20 százalékát átválthatják - az állami értékpapírként működő - lakásalap-kötvényre, végelszámolásnál pedig veszteségeik 50 százalékát ,,kötvényesíthetik,,. Mindezzel a kereskedelmi bankok kockázata csökken. A jelenlegi adatok szerint a Magyar Hitelbanknál 15 gazdálkodó, az Országos Kereskedelmi és Hitelbanknál 7 vállalat ellen kellene csődeljárást indítani. A Budapest Banknál 19 gazdálkodó - kisebb szervezetek - ellen folyik felszámolás, s jelenleg vizsgálják a nehéz helyzetbe került járműipari vállalatok és bányák helyzetét. A vállalatok ellen indítatndó felszámolási eljárásokról nem a kormány, hanem az érintett hitelezők, elsősorban a kereskedelmi bankok döntenek. A kormány teljes súllyal kiáll a bankok mellett, annak érdekében, hogy megakadályozza: bármilyen érdekcsoport politikai nyomást gyakoroljon a kereskedelmi bankokra. Mivel a felszámolási eljárások helyenként jelentős társadalmi feszültségeket is okozhatnak, ezek mérséklésére a kormány létrehozza a foglalkozáspolitikai alapot. Emellett támogatja a hazai és a külföldi tőkebefektetéssel induló új vállalkozásokat, amelyek hozzájárulnak új munkahelyek teremtéséhez. Mivel a megszűnő vállalatok által termelt cikkekre a társadalomnak továbbra is szüksége van, ezért a kormány az ellátás fenntartása érdekében soron kívüli importot is lehetővé tesz. (MTI)
1989. december 7., csütörtök 16:29
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|