 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
BBC:
Fidesz-kongresszus - 1. folyt.
"Orbán Viktort kértem a telefonhoz, és megkérdeztem tőle:
módosult-e a Fidesz álláspontja a kommunistákkal kapcsolatban a
Magyar Szocialista Párt létrejötte nyomán?
- A kommunistákkal kapcsolatban az állásopontunk nem módosult. A
kommunistákról ugyan az a véleményünk, mint eddig volt. A helyzet
csak annyiban változott, hogy van egy új párt, amely azt mondja
magáról, hogy nem kommunista párt, hanem szocialista... A kérdés azonban az, hogy a Fidesz változtat-e a választási
stratégiáján, az okból, hogy megjelent a politikai palettán egy új
szocialista párt. A Fidesz eddig nem változtatott ennek hatására
politikai stratégiáján. Azért nem változtatott, mert a pénteki,
illetve a mostani szombati ülésen a Fidesz saját választási
programjának a kidolgozásával volt elfoglalva. A szakértők által
elkészített tervezeteket vitatták meg szekciókban."
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Végtisztesség Nagy Imrének és mártírtársainak a nemzeti gyász napján (1. rész)
|

1989. június 16., péntek - A nemzeti gyász és a megemlékezés napján, június 16-án, pénteken Nagy Imre és mártírtársai, valamint az 1956-ot követő megtorlás áldozataira emlékezett az ország.
Budapesten, a Hősök terén, a gyász fekete és fehér színeinek drapériájával bevont Műcsarnok lépcsőjén ravatalozták fel a Nagy Imre és mártírtársai, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál és Szilágyi József földi maradványait magukba foglaló koporsókat, valamint egy hatodik, üres koporsót, az ismeretlen forradalmárért. A fölöttük kifeszített lyukas drapéria azt a nemzeti lobogót jelképezte, amelyből 1956-ban a szovjet mintára készült állami címert kivágták. A koporsókat hajnali négy órakor ravatalozták fel a Műcsarnoknál. A kegyeleti aktus díszletét Bachmann Gábor és ifj. Rajk László tervezték. A reggeli órákban vették át a gyászszertartás színhelyét a rendre vigyázó Magyar Demokrata Fórum rendezői. A gyászszertartás pontban 9 órakor kezdődött el. Először a főváros, az ország, valamint a világ minden részéről érkezett emberek tömegei rótták le tiszteletüket a koporsók előtt, elhelyezve a kegyelet, a megemlékezés koszorúit és virágait. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 10:00
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének és mártírtársainak a nemzeti gyász napján (2. rész) - Nyilatkozat-1.
|

A gyászszertartás megkezdése után egy órával, 1O órakor Sinkovits Imre Kossuth-díjas színművész lépett a ravatalozó előtt felállított mikrofonhoz, hogy felolvassa a hozzátartozók, a Történelmi Igazságtétel Bizottsága, a Politikai Foglyok Szövetsége, valamint más ellenzéki és alternatív szervezetek nyilatkozatát. A magyar nemzethez szóló felhívás hangsúlyozza, hogy 1989. június 16-a a nemzeti gyász és megemlékezés napja, amelyen Nagy Imrén és mártírtársain kívül kegyelettel adózik az ország mindazok emléke előtt, akik 1956-ban életüket áldozták: a harcokban elesettek, a statáriális eljárás áldozatai, a halálra ítéltek és kivégzettek előtt. Utal arra, hogy a Budapesten és vidéken a temetők elhanyagolt részein és árkaiban, jeltelenül elhantoltak hozzátartozói több mint három évtizeden át hiába követelték a sírok megjelölését, a hamvak kiadását, emberhez méltó eltemetésük lehetővé tételét. Most a rendszer mély válsága és részleges átalakulása, valamennyi ellenzéki erő nyomatékos követelése és a nemzetközi nyomás hatására a hatóságok elvégezték az öt kivégzett vezető holttestének exhumálását és azonosítását, nyilvánosságra hozták a többi kivégzett névsorát, s ígéretet tettek arra, hogy a közeljövőben hozzátartozóik őket is azonosíthatják, s méltóan eltemethetik. Amíg erre sor kerül, emléküket üres koporsó jelzi, amelyet ugyancsak a 3O1-es parcellában hantolnak el. Az üzenet rögzíti, hogy harangzúgás adja hírül ország- és világszerte a gyászszertartás kezdetét. Felhív arra, hogy álljon meg ekkor minden városban és faluban a közlekedés, szólaljanak meg az autódudák, a gyárak kürtjei, s ki-ki ott, ahol van, némán emlékezzen a mártírokra. Utal arra is, hogy a temetés során elhangzik az 1956-os kivégzettek névsora, s egy-egy égő fáklya kioltása jelképezi a többnyire fiatalon kioltott életeket. Egyben arra szólít mindenkit: tartsa tiszteletben a hozzátartozók kérését és a temetés zárt körű rendjét; a következő napon módja lesz egy-egy szál virágot vagy mécsest elhelyezni a síroknál. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 12:04
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének és mártírtársainak a nemzeti gyász napján (3. rész) - Nyilatkozat-2.
|

Az üzenet felhívja az ország lakosságát: tartson nemzeti gyászt e napon, adja meg a végtisztességet 1956 minden mártírjának, tartózkodjon minden, a nap szelleméhez méltatlan politikai tüntetéstől, utcai demonstrációtól és konfliktustól. Szól arról is, hogy fekete és nemzeti színű zászlók jelzik az országos gyászt, egy tragikus korszak temetésének napját, valamint a nemzet képességét egy új korszak megnyitására. A felravatalozott koporsók mellett a mártírok egykori vádlottársai, valamint hozzátartozói váltották egymást a díszőrségben. A mártírok emléke előtt tisztelgők hosszú sorban két órán át vonultak el néma főhajtással a ravatal előtt, virággal borítva a lépcsősorokat. Elhozták csokraikat Budapest, a vidéki városok, falvak lakosai, társadalmi szervezetek, intézmények, vállalatok dolgozói, a külhonban élő magyarság képviselői. A koszorúzók között voltak a Hazafias Népfront vezetői, s ,,Székelyföld,, felíratú tábla alatt gyülekezve lerótták kegyeletüket a ravatalnál a hazánkban menedéket talált romániai magyarság küldöttei is. A gyászszertartás első szakaszának vége felé járva - 11 órakor - már csaknem 130 ezres tisztelgő sokaság népesítette be a Hősök terét és környékét. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 12:09
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének ... (4. rész) - Koszorúzás
|

Tizenegy óra után néhány perccel kezdődött meg a protokolláris koszorúzás. Elsőként Nagy Imre szülővárosa, Kaposvár polgárai nevében Baracskainé Horváth Mária, Hódos Győző, Mihalics Veronika, Papp János helyezték el a kegyelet koszorúit a ravatalnál. Az Országgyűlés nevében Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke, valamint Szentágothai János, Benjámin Judit, Fodor István, Pásztohy András, Pálfi Dénes képviselők és Mary György, az Országgyűlés Elnöki Titkárságának vezetője rótták le kegyeletüket a koporsók előtt. A kormány nevében Németh Miklós miniszterelnök, Pozsgay Imre államminiszter és Medgyessy Péter miniszterelnök-helyettes koszorúzott. Ezt követően - a protokolláris koszorúzás ideje alatt - Nagy Imre koporsójánál Szűrös Mátyás, Németh Miklós, Pozsgay Imre és Medgyessy Péter váltotta fel a díszőrséget, míg az ismeretlen forradalmár koporsója mellett a koszorúzó országgyűlési képviselők tisztelegtek díszőrségben. A megemlékezések folytatásaként a magyarországi egyházak és felekezetek képviselői hajtottak fejet a ravatalnál. A Magyar Katolikus Egyház nevében Paskai László bíboros, prímás-érsek, a Magyarországi Református Egyház nevében Kocsis Elemér püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, a Magyarországi Evangélikus Egyház nevében Nagy Gyula püspök-elnök, a Magyarországi Unitárius Egyház nevében Huszti János püspök, a Magyar Ortodox Adminisztratúra nevében Berki Feriz esperes adminisztrátor, a magyarországi izraelita hitfelekezet nevében Schöner Alfréd főrabbi helyezte el az emlékezés és a kegyelet koszorúit. Ezután a hazai diplomáciai testületek képviselői koszorúztak. A Budapestre akkreditált diplomaták nevében José Pablo Morán Val, a Perui Köztársaság, Rudolf Sova, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság, Luis de la Torre de Andrés, a Spanyol Királyság és Mark Palmer, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetei helyezték el koszorúikat. Ők rótták le egyúttal kegyeletüket az argentín, az ausztrál, a dán, az ecuadori, a finn, a francia, a görög, a holland, az indiai, az indonéz, a japán, a kanadai, a marokkói, az angol, az NSZK, a norvég, az olasz, az osztrák, a pakisztáni, a portugál, a svájci, a svéd, a török, a thaiföldi, a venezuelai nagykövetségek, valamint az izraeli érdekképviselet nevében is. A koszorúzókon kívül a gyászszertartáson részt vettek - Albánia, Kína, a Koreai NDK és Románia kivételével - a szocialista országok Budapestre akkreditált diplomáciai képviseleteinek vezetői, illetve tagjai is. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 13:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének ... (5. rész) - Koszorúzások
|

Elhelyezte a ravatalnál koszorúját az Olasz Szocialista Párt nevében Bettino Craxi főtitkár, az Olasz Kommunista Párt képviseletében Achille Occhetto főtitkár, a Radikális Párt nevében Sergio Stanzani főtitkár és Emma Bonino, a vezetőség tagja, a Politikai Foglyok Szövetsége nevében Kósa Katalin, Szőnyi Tibor és Fónay Jenő, a magyarországi és az amerikai Recski Szövetség képviseletében Kéry Kálmán, Faludy György és Zimányi Tibor, az egykori munkástanácsok nevében Abod László és Dénes János. A Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Berend T. Iván, a Magyar Írók Szövetsége nevében Cseres Tibor és Nagy Gáspár, a Történelmi Igazságtétel Bizottsága nevében Lőcsei Pál, Rácz Sándor, Széll Jenő, Kosáry Domokos, Litván György és Erdélyi Tibor koszorúzott. Elhozták koszorúikat a ravatalokhoz a Charta ,77, az NZS lengyel független diákszövetség, a Lengyel-Magyar Szolidarítási Társaság, a Romania Libera képviselői. Koszorúztak a ravatalnál a Független Kisgazdapárt, a Magyar Néppárt, az egykori Nemzeti Parasztpárt és Petőfi Párt, a Veres Péter Társaság, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a Kereszténydemokrata Néppárt, a Márton Áron Társaság, a Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság, a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokraták Szövetsége, a Független Jogász Fórum, a FIDESZ, a Magyar Függetlenségi Párt, a Független Magyar Demokrata Párt, a független magyar szakszervezetek, az egykori Márciusi Front és az Új Márciusi Front, valamint a Magyar Újságírók Országos Szövetségének képviselői. Koszorút helyeztek el Nagy Imre és mártírtársai, valamint az ismeretlen forradalmár koporsójánál számos külföldön működő magyar szervezet, alapítvány, folyóirat nevében, több hazai intézmény, emberi jogi szervezet, egyesület képviselői, valamint Maléter Pál volt osztálytársai, munkatársai és honvédtársai. A hivatalos koszorúzást követően a lakosság további képviselői helyezhették el a kegyelet és a megemlékezés virágait a ravataloknál. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 13:16
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének - Gyászszertartás kezdete (6. rész)
|

Pontban 12 óra 3O perckor harangzúgás adta hírül az ország népének a gyászszertartás kezdetét. Országszerte a városokban és a falvakban leállt a közlekedés, megszólaltak az autódudák, a gyárak kürtjei. A kegyeletadók - a Történelmi Igazságtétel Bizottsága és a hozzátartozók felhívásának eleget téve - egyperces néma gyásszal emlékeztek a mártírokra. A Hősök terén elhangzott a Himnusz, majd - magnószalagról - Nagy Imre 1956. október 30-án elhangzott szavai töltötték be a teret: "Magyar Testvéreim Hazafiak Hazánk hű polgárai Őrizzétek meg a forradalom vivmányait, minden erővel biztositsátok a rendet, állitsátok helyre a bizalmat. Ne folyjék testvérvér hazánkban " Ezután Vásárhelyi Miklós, a TIB elnöke lépett a mikrofonhoz, hogy elmondja búcsúbeszédét. (folyt.köv. )
1989. június 16., péntek 13:46
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Irmének - Vásárhelyi Miklós beszéde (7. rész)
|

Az imént hallottuk Nagy Imre szavait, amelyekkel 33 esztendővel ezelőtt a forradalom viharában fordult az országhoz. S a megszólítottak, honfitársai hallgattak reá. Elnémultak a fegyverek, nem folyt többé testvér-vér, helyreállt a rend, elindult a megbékélés és a demokratikus átalakulás folyamata. Megőriztük a forradalom vívmányait, s a jövőt kezdtük alakítani. A világ csodálattal figyelt Magyarországra. A magyar név történelmünk során soha nem csillogott oly fényesen, mint az 1956-os forradalom napjaiban. A brutális külső beavatkozás eltiporta a forradalmat, véget vetett törekvéseinknek, reményeinknek, de nem olthatta ki 1956 és a fordulat jelképévé lett Nagy Imre emlékét. Nagy Imre több volt mint politikus; nagyvonalú és bölcs államférfinak bizonyult a legválságosabb órákban. Munkatársaival együtt, a koalíciós kormányra és a közvélemény józan többségére támaszkodva átvezette az országot a véres konfrontációból a politikai megoldás, a békés kibontakozás útjára. Történelmi küldetése teljesítésében az ország törvényes miniszterelnökének felbecsülhetetlen segítségére voltak a vele mártírhalált halt harcostársai, Gimes Miklós újságíró, Losonczy Géza államminiszter, Maléter Pál honvédelmi miniszter, Szilágyi József, a kabinetiroda vezetője és az ismeretlen felkelők, harcosok, áldozatok ezrei, kiknek történelmi szerepére egy jelképes koporsó emlékeztet. Előttük és az 1956. november 4. utáni megtorlás minden áldozata előtt fejezzük most ki egy nemzet tiszteletét és háláját. Kegyeleti szertartásra gyűltünk össze. Nem hivatalos aktusra, hanem a hozzátartozók, a barátok, a család utolsó búcsújára. És íme, most itt gyászol a család: százezrek ezen a téren és milliók szerte az országban. Az egész ország. Magyarország. Minden magyar itt a hazában, túl a határokon és szétszórva a világban. E nagy család tagjai egymásra találnak a végtisztesség felemelő óráiban. Ne engedjük el többé egymás kezét Mert óriási feladat áll előttünk. Nagy Imre üzenete ma időszerűbb, mint valaha volt. Csak a különbözőképpen gondolkodók és cselekvők kölcsönös türelme és engedékenysége, az előlegezett bizalom szellemében ragadhatjuk meg a kivételes, biztató lehetőséget, csak így valósíthatjuk meg a történelmi feladatot, csak így biztosíthatjuk a békés átmenetet egy európai, korszerű, szabad és demokratikus társadalomba. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 13:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének - Vásárhelyi Miklós beszéde (8. rész)
|

A múlt tanít és kötelez. Ne maradjunk a szavaknál. Ne ígérgessünk, ne fogadkozzunk Hisz 33 esztendeje éppen erről a térről indultunk el Nagy Imrével a szószegés és árulás áldozataiként kálváriájuk utolsó stációjára, miután alig néhány héttel korábban a Rajk-temetésen ünnepélyes fogadalom hangzott el, hogy ilyen szörnyűség soha többé nem fordulhat elő. A gyász és a visszaemlékezés szívszorító perceiben a társadalom kész a megbékélésre, mert így kívánja az ország érdeke, és mert ezzel fejezi ki tiszteletét Nagy Imre és mártírtársai iránt. De a békés magyar nem felejt, és türelmetlen meg nyugtalan is. Tettekre vár, gyors, határozott cselekvést kíván. Szabad hazát, jogállamot, tisztességes megélhetést. Olyan demokratikus, szociális, igazságos és törvényes társadalmat, amilyet a felkelt nép 1956 októberében megálmodott, és amely valóban az intézményes rend és a béke országa lesz. Ismét sorsfordulóhoz érkeztünk. A hősi halál évfordulóján támasszuk fel a mártírok szellemi hagyatékát. S így zárjunk le végleg egy keserves korszakot, hogy új fejezet nyíljék nemzetünk történelmében. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 13:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Gyászszertartás ... (9. rész) - Rácz Sándor
|

Ezután Rácz Sándor, a Nagy-Budapesti Munkástanács egykori elnöke emlékezett elhunyt társaira. Az 1956-ban a munkások által megválasztott és a magyar nép által megbízott képviselet nevében jelentette a halottaknak és mindazoknak, akik a magyar haza földjében el vannak temetve. Tisztelettel, hűséggel, becsülettel megőriztük 1956-os forradalmunk szellemét és továbbra is küzdünk minden apró igazságáért. Az 1956-os magyar forradalom bebizonyította a világnak, hogy csak egy tisztességes politika létezik, az, amely a népből magából szakad, és amelyet fel is vállal a nép. Harminckét év kellett ahhoz, hogy ezt a napot megéljük. Nem hiába imádkoztunk szerte a világon mi magyarok, hogy megélhessük ezt a napot. Szólnak a harangok szerte a világon, hirdetik a nagy-nagy magyar gyászt, de egyben azt is hirdetik, hogy a magyar nép újra föltámad. - Vajon megvan a lehetősége ma annak, hogy a magyaar hősök véréből felvirágozzon a magyar szabadság? Nincs meg a lehetősége ennek, mert nagyon sok akadály van még a magyar társadalom előtt. Az első és a legnehezebben kezelhető akadály a szovjet csapatok jelenléte Magyarország területén. Jelenlétüknek ezek a koporsók az eredményei, és a megkeseredett mai életünk is. Ezért kérjük a világ valamennyi becsületes emberét, közösen segítsük hozzá a Szovjetuniót, hogy minél hamarabb kivonhassa csapatait magyar hazánk területéről. - A második akadály a kommunista párt, amely görcsösen ragaszkodik a hatalmához, holott a napnál világosabb, hogy az amit nem tettek meg 43 éven keresztül, az többé már nem tehető jóvá. Rajtuk múlott, hogy milyen volt ennek a 43 évnek a magyar élete. A magyar népnek csak el kellett viselnie, és ebbe roppant bele a magyar társadalom. - A harmadik akadálya az a szétfolyó társadalmi erő, amely a magyar társadalmat jelenti. Mindannyian tudjuk, hogy a magyar sorskérdést csak összefogással tudjuk megvalósítani. Ezért minden magyarnak felhívom a figyelmét: első kötelességünk, hogy fogjuk össze és ne millió pártba osszuk el a nemzet erejét. - Bízom az egyetemes magyarságban, hogy felülemelkedik apró érdekeken, hogy megvalósítjuk a magyar társadalmat, összefogunk magyar hazánk érdekében. A Magyarországon lévő kommunistáknak még nagyon sokáig kell önmagukat rehabilitálni azért, hogy visszanyerjék hitelüket. De nekik sincs szentebb kötelességük, mint a magyar szabadság visszaszerzése. Álljanak közénk és küzdjünk ezért a szent célért együtt, hogy megvalósuljon ezeknek a halottaknak a parancsa. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 15:18
|

Vissza »
|
 |

Gyásszertartás ... (10. rész) - Rácz Sándor
|

Ezért haltak meg, az ő utolsó kívánságuk a szabad, demokratikus Magyarország volt. - Öt perc nagyon kevés idő ahhoz, hogy egy ezeréves magyar nép történetét, fájdalmát el lehessen mondani - mondotta Rácz Sándor, s ezért arra kérte a háromnegyed 1-kor már mintegy 250 ezerre gyarapodott tömeget, hogy együtt énekeljék el a Boldog asszony anyám című magyar egyházi éneket. Elhangzása után Rácz Sándor így folytatta: - Ma a világ politikai közvéleménye szimpatizál a magyar törekvésekkel. De ebben a véleményben van valami kis fals is; nem a magyar nép jogos politikai igényeiből táplálkozik. Ezért arra kérem külföldön élő magyar honfitársaimat, hassanak oda, hogy az eredeti, a magyar nép számára megfelelő politikai igényeket támogassa a kultúrvilág. Befejezésül annyit: Ez a gyász, ezek a koporsók valamennyiünknek azt parancsolják, hogy soha egyetlen nap ne múljon anélkül, hogy ne emlékezzünk Nagy Imrére, mártírtársaira és a 301-es parcella névtelen hőseire, a pesti srácokra, akik nélkül nincs forradalom és akik nélkül nincs szabadság. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:23
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (11. rész) - Mécs Imre beszéde
|

Ezután Mécs Imre vele együtt halálra ítélt bajtársainak nevében szólt. Nem tudok elfogódottság nélkül beszélni; magam is hosszú ideig voltam halálra ítélve, és az üres koporsó 90-100 olyan társamnak az emlékét őrzi, akit személyesen ismertem, akivel a poklok tornácán együtt ültünk. Több száz embert temetünk ma. Miniszterelnököt, honvédelmi minisztert, államminisztert, értelmiségieket, sok-sok munkást, parasztokat, katonákat és civileket, keresztényeket, zsidókat, ateistákat, kommunistákat, cigányokat és nagyon egyszerű embereket együtt. Zömmel fiatal gyerekeket és fiatal felnőtteket, néhány idős emberrel. Temetjük a forradalmárokat, a népharag és a népakarat megtestesítőit, a mártírokat és az áldozatokat, akik sokfelől jöttek, de a magyar szabadságért harcoltak és vállalt sorsukban váltak eggyé. Temetjük a felkelőket, a ,,szent suhancokat,,, akik szembeszálltak a világ legnagyobb hadseregével és egyszer kiszorították Budapestről. Akik a rettenetes november 4-e hajnalán a második agresszió csapásait testükkel próbálták felfogni. Temetjük azokat, akik a szívükkel politizáltak, akik jellemesek voltak, akik azok maradtak, akik visszaadták az ellopott hazát. Temetünk tisztességgel, nemes egyszerűséggel, visszaszerzett öntudatunk méltóságával. Nemzeti gyászt ülünk ma, amikor emlékezünk és együttérzünk a hozzátartozókkal, akik évtizedekig lopva és befelé nyelve könnyeiket gyászoltak, s akiknek kései elégtételt kell adni. De velünk gyászolnak a határokon túl nemcsak a magyarok, hanem lengyel barátaink, a lengyel Szolidaritás, cseh és szlovák barátaink, a Charta ,77 - amely üdvözletet is küldött -, román barátaink, s nemcsak az erdélyi magyarok, hanem román ajkúak is, a Romania Libera. S bízom abban, hogy sok orosz, ukrán, észt és a Szovjetunió népei közül sokan mások velünk gyászolnak most. Gyásznap a mai, amikor a nemzet önmaga elvesztett 33 évét veszi számba. Nem itt tartanánk, ha a Szovjetunió akkori vezetői nem fojtják vérbe forradalmunkat Nemcsak bűnt, óriási történelmi hibát követtek el, amikor brutálisan megakadályozták, hogy a magyar nép a saját útját járja. Kárt okoztak ezzel saját népeiknek is, hatalmas kárt A történelem csavarmenete kiásta eltemetett igazságainkat. Itt az ideje, hogy a Szovjetunió magára találó, magára ébredő népei ítéljék el a Szovjetunió akkori beavatkozását. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:27
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (12. rész) - Mécs Imre beszéde
|

A megemlékezés napja van ma, amikor a forradalom dicső történéseire, elpusztított barátaink, apáink, nővéreink, testvéreink alakjára, személyére gondolunk. Felidézzük kissé szégyenkezve, pironkodva őket, akikben akkori önmagunkat is látjuk, akik most már örökké azok maradnak, akik voltak, és akik egybeforrtak a forradalommal, a csodálatos napokkal, amikor a rejtezkedő, már-már halottnak hitt nemzet előbukkant és ismét létezett, élt, egybeforrasztotta népünket. A lelkiismeretvizsgálat napja van, amikor mindenki magába néz: hogyan élt 33 évig, hogyan tudott úgy élni - szabadság nélkül? Nézzenek magukba a gyilkosok, az őket segítők, a passzív beletörődők, a passzív gyilkosok, a mindent elnézők, a semmiről semmit sem tudni akarók, a fejüket igába hajtók, a kényelmesek, a tunyalelkűek, a posvány jelleműek, a hazát pusztítók, az árulók, a semmi-emberek. S nézzenek magukba a ,,tiszta,, emberek. Miként tűrhették mindezt évtizedekig? Mennyit mulasztott ez a nép A mai nap a korszakváltás határköve is: egy eleve rossz, a nemzet által elutasított, ránk kényszerített, és minden tekintetben bukott rendszert temetünk. De a remény napja is a mai: ha összefogunk, megteremthetjük azt, ami őseink vágya volt, amit kivégzett, temetetlen társaink velünk együtt akartak és amiért életüket áldozták - A független, szabad, demokratikus Magyarországot Megbocsátásról beszélünk és kéznyújtásról, de kezet majd a szabad választások után, a szabad parlamentben fogunk nyújtani. Addig össze kell fognunk, és akkor a poklok erői sem fognak ki rajtunk A szónok kérésére ezután a gyászszertartás résztvevői kéz a kézben - mint 1956. október 23-án együtt felvonulva - fogadalmat tettek: Megfogadjuk Nagy Imre, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál, Szilágyi József, Angyal István, Bárány János, Békési Béla, Brusznyai Árpád, Kósa Pál, Mecséri János, Nagy József, Péch Géza, Rajki Márton, Szabó Lajos, Szirmai Ottó és több száz kivégzett, elpusztított társuk emlékére, hogy népünk szabadságát okosan, összefogva, szívós kitartással kivívjuk, azt elvenni többet nem engedjük Az ő szellemükben megvalósítjuk a forradalom örökségét Esküszünk, hogy rabok többé nem leszünk (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:29
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (13. rész) - Zimányi Tibor beszéde
|

Zimányi Tibor az internáltak, a recski rabok és a kitelepítettek nevében szólalt fel. Történelmi időben igazságot hozó nap a mai; tudtuk, ha nem is mertük mindig remélni, hogy el kell jönnie. El kellett jönnie, mert a kétezeréves tanítás igaz: nincs olyan rejtett dolog, amely le ne lepleződnék, és olyan titok, amely ki ne tudódnék. Ne féljetek azoktól, akik megölik a testet, hiszen a lelket nem tudják megölni A lélek az igazi eleven erő. Ez az erő, a megölhetetlen lélek, hozott itt össze bennünket. De addig hosszú utat kellet megtennünk. Újkori rabszolgaként dolgoztunk a recski kényszermunkatáborban, az internáló táborokban, a kitelepítettek kényszerlakóhelyein. Bűnünk az volt, hogy komolyan vettük a demokráciát, talán tettünk is érte valamit, valamilyen formában tiltakoztunk a demokrácia megsemmisítése ellen, fenntartásaink voltak a demokrácia elé akasztott népi jelzővel szemben. De a kitelepítéshez már elegendő volt a puszta létünk; a hatalom erőszakos megszerzésénél nem számított semmi. Nem számított a becsület, az erkölcs, a család együvé tartozása, maga az emberi élet. A régi erkölcsi világot lerombolták, a családokat szétzúzták. Akit nem semmisítettek meg, azt hamis vádakkal börtönbe csukták, s akikre még az úgynevezett igazságszolgáltatást sem pazarolták, azokat internáló táborokba küldték, vagy szó szerint a pusztába, a juhhodályokba telepítették; vagy alig öt évvel a náci koncentrációs táborok felszámolása és borzalmaiknak nyilvánosságra hozatala után - nem lévén Szibériánk - létrehozták a recski megsemmisítő tábort. Ha te, Nagy Imre nem vagy, és nem veszed át a kormányt 1953-ban, akkor ma mi sem állnánk itt. Első intézkedésként megnyitottad a recski tábort, az internáló táborok kapuját, s megszüntetted a kitelepítettek száműzését. De ha csak ezt tetted volna, akkor nem állhatnánk most itt az ötödik, hatodik koporsó előtt. Mert te és küzdőtársaid ennél sokkal többet tettetek. Ez a hatodik koporsó a legnagyobb. Jelképezi a kivégzett százakat, a sortüzek áldozatait, megtorló központok által eljárás nélkül megölteket; de még azokat az orosz kiskatonákat is, akik azért vesztették életüket, mert átálltak a forradalom, a forradalmunk oldalára. Óriási utat tettél meg, amíg moszkovitából a magyar nemzet függetlenségének egyértelmű harcosává lettél, vállalva a felülemelkedést az évtizedeken át beléd ivódott ideológia téves beidegződésein, és csak egy cél vezetett - amelynél többet és szebbet magyar politikus nem érhet meg - a teljes azonosulás a magyar néppel. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:33
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (14. rész) - Zimányi Tibor beszéde
|

A magyar nép akaratának felidézésével sok szó esik a nemzeti megbékélésről. Ezt szívből kívánjuk, azonban - mint mindenütt - a mérlegnek itt is két serpenyője van. Csak azt kérjük, hogy az egyensúly álljon helyre. Ennek két további elengedhetetlen feltétele van: egyrészt valamennyi áldozat megfelelő rehabilitációja. (Ennek jelenlegi üteme és mértéke nem éri el a kívánt színvonalat. Messze vagyunk attól az igazán szerény erkölcsi irányelvtől, amely azt mondja ki, hogy az áldozat helyzete nem lehet rosszabb a törvénysértőkénél.) Másrészt, hogy mindazok, akik a törvénysértések elkövetésében érintettek vagy utólag egyetértésüket fejezték ki, önként távozzanak minden közéleti szereplésből. Csak ezek után válhat őszintévé és teljessé a nemzeti megbékélés. Ezek után sejlik fel számunkra az új ,,fordulat éve,,. Itt, az élet és halál mezsgyéjén ne korlátozzuk magunkat Ha valahol, itt a megsárgult csontokat tartalmazó koporsók előtt el kell mondanom - bármivel járjon is, bárkit bántson is, bármi legyen is a következménye -, hogy téged vádoltak hazaárulással, holott te lettél a hazaárulás klasszikus esetének áldozata, valamennyi küzdőtársaddal együtt. Ha valahol, akkor itt, az egyéni megsemmisülés megrázó pillanatainak felidézésekor már nincs értelme semmi köntörfalazásnak. Ma már hivatalos nyilatkozatok is elismerik, hogy külső hatalmi érdekből politikai gyilkosság történt. De ahol gyilkosság van, ott gyilkos is van A három évtizedes félelem után akkor szabadulunk fel, ha ez kimondhatóvá válik. De éppen a nemzeti megbékélés jegyében nem akarunk semmi bosszút, semmi kérdőrevonást; a gyilkosok büntetése csupán egy legyen, megneveztetésük Óriási egyéni áldozatot hoztatok. Az egyén áldozatának akkor van értelme, ha láthatatlan erővé változik és ez a láthatatlan erő végül is - ha hosszú elfojtás után, ha hosszú elföldelés után is -, de napvilágra tör és a nemzeti öntudat részévé válik. Nem azért vagyunk itt a csontokkal teli koporsók előtt, hogy csak fájó szívvel elbúcsúzzunk, hanem hogy kijelentsük: áldozathozatalotoknak értelme volt, s benneteket egyszerűen nem lehet eltemetni. Hulló véretek, derékbatört életetek számunkra példa, s példátok beleplántálódik minden magyar szívébe. Kívánom, hogy a hozzátartozóknak az hozzon enyhülést a begyógyíthatatlan sebekre, hogy megsokszorozva munkáltok a magyarság történelmi tudatában, míg csak él magyar a Duna-tájon. Temetésetekkel nem temetünk el benneteket, most keltek igazán életre Mondjátok velem: Példátokat követjük Isten engem úgy segéljen (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:37
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (15. rész) - Király Béla beszéde
|

Király Béla, az 1956-os Nemzetőrség parancsnoka a szabadságharcosok nevében mondott beszédet 1958. június 17-én, amikor a hír Amerikába érkezett, Kéthly Annával megfogadtuk, hogy nem lépjük át az állam határát addig, amíg a magyar népnek meg nem adatik, hogy tiszteletét, háláját, szeretetét kifejezze Nagy Imre és vértanú társai előtt. Ez a nap ma elérkezett. Ha Kéthly Anna élne, bizonyára ő is közöttünk lenne. Amikor temetünk, tanuljunk vértanúinktól A második világháború alatt a moszkvai rádió magyar adásaiban Nagy Imre szavaiból a nemzet sorsa iránti aggodalom sugárzott. Első miniszterelnöksége alatt a ,,kis magyarok,, műveltségének fokozására kívánt iskolareformokat bevezetni. 1956-ban a nemzeti függetlenség apostola lett. Tanuljunk Nagy Imrétől: Hazaszeretetet A fordulat évében tiltakozott a parasztságnak nyájként kolhozokba terelése, az emberi jogok tömeges megsértése, szakszervezeti és koalíciós pártok megsemmisítése ellen. Erre emlékezve küldi Varga Béla apostoli protonotárius, a Parlament volt elnöke és Kővágó József, Budapest volt polgármestere üzenetét és óhaját, hogy a ,,nemzet hálája kísérje Nagy Imrét és vértanú társait,,. Első miniszterelnöksége idején Nagy Imre kinyittatta az internálótáborok kapuit. Megkezdte a politikai elítéltek rehabilitálását. Megengedte a földműveseknek, hogy elhagyják a termelőszövetkezeteket és visszatérjenek a magángazdálkodáshoz, a nehézipar helyett a fogyasztási ágazatot támogatta. Nagy Imrét egy világ választja el a sztálinistáktól. A sztálinisták bilincset kovácsoltak az ideológiából, és azzal verték vasra nemzetünket. Számukra az ideológia volt az első és az ember másodlagos. Hazánkat a doktrina áldozati bárányává tették, hogy kiszolgáltathassák a népet a politika farkasainak. Ezzel szemben Nagy Imre az utilitarianizmus szellemében úgy kívánta alkalmazni a doktrinát, hogy a legtöbb magyarnak a legtöbb jót juttathassa. Ha kellett, alakította, ,,revidiálta,, a marxista ideát, hogy az az életben hasznossá válhassék. A doktrina csak eszköz volt Nagy Imrének, a tudós államférfinak. Célja az ember boldogsága volt. Tanuljuk meg Nagy Imrétől, hogy az egyén boldogságán, az esély egyenlőségén áll vagy bukik a társadalom egyensúlya. Nagy Imre arra tanított, hogy a szomszédos nemzetekkel Európa szabad és semleges zónáját képező konföderációban egyesüljünk, aminek az előfeltétele az idegen uralom alatt élő magyar milliók ma elnyomott nemzeti, polgári és emberi jogainak visszaállítása lehet csak. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (16. rész) - Király Béla beszéde
|

Egyesek az állítják, hogy 1956-ban az ,,utca,, sodorta Nagy Imrét olyan ,,szélsőségekbe,, , amelyekbe egyébként soha nem lett volna hajlandó elmenni. Igaz, hogy reformátor és nem elsősorban forradalmár volt 1956 miniszterelnöke. Igaz, hogy békésen, vérontás nélkül kívánta radikális reformjait megvalósítani. De ismerjük meg végre az igazi Nagy Imrét és jegyezzük meg, hogy azok a reformok, amelyeknek a forradalom alatt az élére állt, ugyanazok voltak, amelyekért ő már 1947 és 1956 között síkra szállt, beleértve az egyén szabadságát, a demokráciát, a többpártrendszert és a semlegességet is. Tanuljuk meg Nagy Imrétől, hogy 1956 nem vaktában elkövetett tévedések sora, hanem a magyar nemzet őszinte akaratmegnyilvánulása volt Nagy Imre már 1956 júniusában kijelentette: ,,Egyet nem vállalok: meggyőződésem elvtelen feladását.,, Ehhez az álláspontjához még a katasztrófa árnyékában is ragaszkodott. Nem árulta el a nemzetet, a vértanúságot vállalta. Nagy Imre a szabadság eszméjének rettenthetetlen hőse. Tanuljuk meg Nagy Imrétől az elveinkért való helytállást Mennél jobban megismerjük azonban Nagy Imre humanitását, annál világosabb lesz, hogy emlékének megszentségtelenítése lenne, ha innen, koporsója mellől ujjal mutatnánk gyilkosaira. Fel kell tárni bűneiket, annak minden részletét, hogy a jövő generációk ebből tanulhassanak. A felszabadult magyar társadalom azonban törölje el örök időkre a halálos ítéletet, hogy ne kelljen újra és újra temetni ártatlan vértanúinkat. Kínozza őket lelkiismeretük - ha van ilyen - , és ítéljen felettük a történelem. Tanuljunk Nagy Imrétől, de tudjunk felejteni is, mert aki nem tanul a történelemből és felejteni sem tud, az megismétli a múlt hibáit és bűneit Hogy a helyünkre lépő nemzedékek föl ne cseréljék, hogy mit kell felejteni és mit tanulni, állítsuk helyre az 1959-ben Brüsszelben létrehozott Nagy Imre Intézetet Az mutassa meg forradalmunk elő- és utóéletének valamennyi írott forrását, szólaltassa meg a még élő szemtanúkat Vallomásukból építsünk hídat az itthon élő magyarok és az emigrációban élő magyarok között. Ez a nap fordulópontot kell, hogy jelentsen. Most már az 1956-os forradalom és az azt követő megtorlások minden áldozatának, élőnek és halottnak, különösen a névtelen szabadságharcosoknak meg kell adni azt, amit áldozatukkal kiérdemeltek. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:46
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (17. rész) - Király Béla beszéde
|

Ahogy a közelmúltban Spanyolországban totalitárius rendszerből, Uruguayban pedig véres katonai diktatúrából békésen valósították meg a demokratikus társadalmat, éppen úgy hazánknak is vér és erőszak nélkül, békésen kell ismét a szabadság országává lennie. Ezt követeli vértanúink emléke Félezer szabadságharcos hősi halott és vértanú, Nagy Imre, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál, Szilágyi József, barátaink és bajtársaink Nyugodjatok békében. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:47
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (18. rész) - Orbán Viktor
|

A szónokok sorában utolsóként a magyar fiatalok nevében Orbán Viktor (FIDESZ) mondott beszédet. - Az orosz megszállás és a kommunista diktatúra negyven évvel ezelőtt történt bevezetése óta a magyar nemzetnek egyszer nyílt alkalma, volt elegendő bátorsága és ereje ahhoz, hogy megkísérelje elérni a már 1848-ban kitűzött céljait: a nemzeti függetlenséget és a politikai szabadságot. Céljaink máig nem változtak, ma sem engedünk 48-ból, így nem engedhetünk 56-ból sem. Azok a fiatalok, akik ma az európai polgári demokrácia megteremtéséért küzdenek Magyarországon, két okból hajtanak fejet a kommunista Nagy Imre és társai előtt. Mi azokat az államférfiakat tiszteljük bennük, akik azonosultak a magyar társadalom akaratával, akik, hogy ezt megtehessék, képesek voltak leszámolni szent kommunista tabuikkal, azaz az orosz birodalom feltétlen szolgálatával és a párt diktatúrájával. Ők azok az államférfiak számunkra, akik az akasztófa árnyékában sem vállalták, hogy a társadalmat megtizedelő gyilkosokkal egy sorba álljanak, akik életük árán sem tagadták meg azt a nemzetet, amely elfogadta őket és bizalmát beléjük helyezte. Mi az ő sorsukból tanultuk meg, hogy a demokrácia és a kommunizmus összeegyeztethetetlen. Jól tudjuk, a forradalom és a megtorlások áldozatainak többsége korunkbeli, magunkfajta fiatal volt. De nem pusztán ezért érezzük magunkénak a hatodik koporsót. Mind a mai napig 1956 volt nemzetünk utolsó esélye arra, hogy a nyugati fejlődés útjára lépve gazdasági jólétet teremtsen. A ma vállunkra nehezedő csődtömeg egyenes következménye annak, hogy vérbe fojtották forradalmunkat, és visszakényszerítettek bennünket abba az ázsiai zsákutcába, amelyből most újra megpróbálunk kiutat találni. Valójában akkor, 1956-ban vette el tőlünk - mai fiataloktól - jövőnket a Magyar Szocialista Munkáspárt. Ezért a hatodik koporsóban nem csupán egy legyilkolt fiatal, hanem a mi elkövetkezendő húsz vagy ki tudja hány évünk is ott fekszik. Barátaim Mi, fiatalok, sok mindent nem értünk, ami talán természetes az idősebb generációk számára. Mi értetlenül állunk az előtt, hogy a forradalmat és annak miniszterelnökét nemrég még kórusban gyalázók ma váratlanul ráébrednek, hogy ők Nagy Imre reformpolitikájának folytatói. Azt sem értjük, hogy azok a párt- és állami vezetők, akik elrendelték, hogy bennünket a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak, ma szinte tülekednek, hogy - mintegy szerencsehozó talizmánként - megérinthessék ezeket a koporsókat. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (19. rész) - Orbán Viktor
|

Mi úgy véljük, nem tartozunk hálával azért, hogy 31 év után eltemethetjük halottainkat. Nem jár senkinek köszönet azért, mert ma már működhetnek politikai szervezeteink. A magyar politikai vezetésnek nem érdeme, hogy a demokráciát és szabad választásokat követelőkkel szemben - bár fegyverei súlyánál fogva ezt megtehetné - nem lép fel Li Pengéhez, Pol Potéhoz, Jaruzelskiéhez vagy Rákosiéhoz hasonló módszerekkel. Ma, 33 évvel a magyar forradalom, és 31 évvel az utolsó felelős magyar miniszterelnök kivégzése után esélyünk van arra, hogy békés úton érjük el mindazt, amit az 56-os forradalmárok véres harcokban, ha csak néhány napra is, de megszereztek a nemzet számára. Ha hiszünk a magunk erejében, képesek vagyunk véget vetni a kommunista diktatúrának, ha elég eltökéltek vagyunk, rászoríthatjuk az uralkodó pártot, hogy alávesse magát a szabad választásoknak. Ha nem tévesztjük szem elől 56 eszméit, olyan kormányt választhatunk magunknak, amely azonnali tárgyalásokat kezd az orosz csapatok kivonásának haladéktalan megkezdéséről. Ha van bennünk elég mersz, hogy mindezt akarjuk, akkor, de csak akkor, beteljesíthetjük forradalmunk akaratát. Senki sem hiheti, hogy a pártállam magától fog megváltozni. Emlékezzetek: 1956. október 6-án, Rajk László temetésének napján a párt napilapja, a Szabad Nép öles betűkkel hirdette címlapján: Soha többé Csak három hét telt el, és a kommunista párt ÁVH-s legényeivel békés, fegyvertelen tüntetők közé lövetett. Két év sem telt el a ,,Soha többé ,, óta, és az MSZMP Rajkéhoz hasonló koncepciós perekben ítéltette halálra ártatlanok százait, köztük saját elvtársait. Ezért nem érhetjük be a kommunista politikusok semmire sem kötelező ígéreteivel. Nekünk azt kell elérnünk, hogy az uralkodó párt, ha akar, se tudjon erőszakot alkalmazni ellenünk. Nincs más mód, hogy elkerüljük az újabb koporsókat, a maihoz hasonló, megkésett temetéseket. Nagy Imre, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál, Szilágyi József és a névtelen százak a magyar függetlenségért és szabadságért áldozták életüket. A magyar fiatalok, akik előtt ezek az eszmék még ma is sérthetetlenek, meghajtják fejüket emléketek előtt. Nyugodjatok békében. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (20. rész) - Befejeződött a gyászszertartás
|

Orbán Viktor beszédét követően, fél kettő előtt néhány perccel befejeződött a Hősök terén a megemlékezés. A mintegy ötórás gyászszertartáson mintegy 250 ezer ember rótta le kegyeletét: a magyar nép búcsúzott mártírjaitól, elhelyezve a megemlékezés koszorúit és virágait. A tiszteletadás végeztével felcsendült Erkel Ferenc Ünnepi nyitánya. A koporsókat és velük együtt a mérhetetlen mennyiségű koszorút, virágokat autókra rakták, s a menet elindult a temető felé. A koporsókat és a kegyelet virágait szállító autókat a hozzátartozók és a vendégek kísérték a rákoskeresztúri temetőbe. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 15:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (21. rész) - Nyilatkozatok
|

x x x A koszorúzók sorában részt vett több ismert személyiségtől rövid nyilatkozatot kértek az MTI munkatársai. Németh Miklós, a Minisztertanács elnöke a következőket mondotta: - Az oly sok megpróbáltatást, fájdalmat okozó történelmi eseményt helyére kell tenni, közös megegyezéssel mielőbb le kell zárni, hogy az erőt és a figyelmet a néppel együtt és a nép javára, a jelenre és még inkább a jövőre fordíthassuk. Június 16-a ezt szimbolizálja és ezt kell jelentse mindnyájunknak, akik felelősen gondolkodunk Magyarország jövőjéről. Szólt arról is, hogy ha sok is a hasonlóság a Nagy Imre kormány szándékai és a mai törekvések között, mint például a pluralizmus, a többpártrendszer, azonban nem lehet eltekinteni a 30-40 évvel ezelőtti és a mostani Magyarország belső és külső körülményei közötti különbségektől. A hasonlóságok, az azonos törekvések mögött egy evolúciós fejlődést kell látni, egy megváltozott világot és új feltételrendszert. Németh Miklós, mint mondta, hisz abban, hogy a mai vezetés a néppel összefogva, a politikai és a gazdasági reformok útján haladva egy szebb és boldogabb Magyarország jövőjét alapozza meg. Pozsgay Imre államminiszter is nyilatkozott: - Kézfogás ez a mai nap, lényege a nemzeti megbékélés és a tempós, új lendületű munka megkezdése június 17-étől. Ez a nagyszerű esemény arra is alkalmas, hogy személyes elkötelezettségemet újra megerősítsem, s örülök, hogy a mai kormány osztja az 1956-tal kapcsolatos nézeteimet. Ma jobbak a feltételek és bíztatóbbak a körülmények, mint 56-ban a pluralista társadalom megvalósításához, ami akkor tragédiába, mondhatnám katasztrófába fulladt. Megvan az esély arra, hogy a diktatórikus szocializmusról demokratikus társadalmi rendszerre térhessen át békés úton az ország. Ha eddig erre másutt nem volt példa, akkor ennek nálunk kell először megtörténnie. Bettino Craxi, az Olasz Szocialista Párt elnöke: - Nagyon örülök, hogy részt vehetek az eseményen, nagy barátsággal gondolok a magyar népre, tudom, hogy a mai nap rendkívül fontos az Önök számára. Paskai László bíboros, prímás-érsek: - Ugyanazzal az érzéssel jöttem el, mint az egész magyar nép. Imádságos lelkülettel, őszinte együttérzéssel, a megholtakkal, a megbékélésnek, a megbocsátásnak, és a jövő építésének a reményében. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 16:34
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (22. rész) - Nyilatkozatok
|

Schöner Alfréd főrabbi: - Megrendülve s egyben reménykedve érkeztem. Megrendülve, mert a forradalom bukása után lassan másfél emberöltőnyi idő telt el, hogy a mártírok, azok az emberek, akik isten adományát, életüket adták egy nép függetlenségéért és szabadságáért a megérdemelt piedesztára kerülhettek. Reménykedve, mert nagy lehetőséget érzek az újrakezdéshez, a hívő ember hitével bízom a valódi kibontakozásban, abban, hogy a nagy történelmi lehetőséget nem hagyjuk ki. Faludy György költő: - Sose reméltem azt, hogy eljön számomra is ez az alkalom, azt hittem, hogy ez csak halálom után következik be. Libik György, a stocholmi egyetem tanára, aki saját nevében helyezett el koszorút ,,Szeretett és felejthetetlen Imre bácsinak,, felirattal. - 1956-ban a parlamentben dolgoztam, s többek között a semlegességi nyilatkozat megfogalmazásában vettem részt. Remélem, hogy nemcsak temetés, hanem újjászületés is lesz ez a nap, hogy az emberi jogoknak 1222-ben, az Aranybullában is lefektetett pontjai Magyarországon végre megvalósulnak. Óriási érzés, hogy a mai fiatalokban fantasztikus energiát és kreativitást látok. A legmesszebbről minden bizonnyal Bánfi Tibor érkezett, aki az új-zélandi magyarság nevében koszorúzott. 1989. június 16-át csodálatos napnak nevezte, s annak a reményének adott hangot, hogy előbb-utóbb semleges lesz Magyarország. x x x (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 16:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (23. rész) - Gyászszertartás a temetőben
|

Néhány perccel múlt délután 3 óra, amikor megérkezett a Rákoskeresztúri Új Köztemetőbe a Nagy Imre és mártírtársai földi maradványait kísérő gyászmenet. Az 1956 utáni megtorlások áldozatainak végső nyughelyére - a sírkert 300-as és 301-es parcellájában - már csak a hozzátartozók, az egykori sorstársak szűk köre kísérhette el a mártírokat. A temetőben a családtagok, a harcostársak, a barátok koszorúinak elhelyezése után olvasták fel a kivégzettek névsorát. A temetés előtti utolsó tiszteletadás során
1989. június 16., péntek 16:55
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (24. rész)
|

Alapi László gépkocsikísérő (1920-1957. május 6.), Andi József gépmunkás, tartalékos főhadnagy (1924-1958. március 6.), Angyal István építésvezető (1928-1958. december 1.), Ábrahám József szerszámkészítő (1924-1958. június 11.), Ács Lajos honvéd (1938-1959. szeptember 8.), Babér István MÁV-alkalmazott (1928-1959. február 13.), Babolcsai István csapos (1905-1958. március 6.), Bakos Gyuláné (sz. Salabert Erzsébet) darukezelő (1930-1958. junius 11.) Balázs Ferenc vízvezetékszerelő (1933-1957. április 10.), Balázs Géza segédmunkás (1935-1957. július 20.), Balla Pál fakitermelő (1919-1957), Balogh László csatornázó (1925-1958), Barabás Tibor szállítómunkás (1917-1959), Bartha Béla segédmunkás (1927-1957), Bartók János traktoros (1936-1957), Batonai István targoncás (1928-1957), Batonai László segédmunkás (1927-1957), Bán Róbert rádiótechnikus (1934-1957), Bárány János szerszámkészítő (1930-1959), Bencsik József munkás (1932-1957), Berecz György gépkocsivezető (1924-1958), Berta János segédmunkás (1938-1959), Berta József bányász (1934-1958), Békési Béla orvostanhallgató (1926-1958), Bobek Károly műszerész (1933-1957), Bódi József kovácssegéd (1938-1958), Bognár Ottó csapatszállító csillés (1931-1958), Bokor János szabósegéd (1919-1958), Bosnyák Gábor Sándor kubikus (1930-1958), Bóna Zsigmond hengerszerelő (1930-1957), Brusznyai Árpád dr. tanár (1924-1958), Burgermeiszter József szerszámkészítő (1938-1958), Czakó András segédmunkás (1928-1959), Czermann Lajos segédmunkás (1926-1959), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 16:55
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (25. rész)
|

Czédli István vasesztergályos, határőr őrvezető (1935-1958), Czimmer Tibor bányász (1923-1957), Cziffrik Lajos tsz-tag (1914-1958), Csányi Sándor (1929-1959), Császár József (1929-1958), Csehi Károly munkás (1928-1959), Csermák János pincér (1928-1959), Csiki Lajos honvédhadnagy (1931-1958), Csizmadia Ferenc szállítómunkás (1932-1958), Dobi Károly kőműves (1931-1959), Dóczi Dénes segédmunkás (1932-1958), Dudás József mérnök (1912-1957), Ekrem Kemál művezető (1924-1957), Erdész József vájár (1927-1957), Erdősi Ferenc honvédhadnagy (1935-1958), Erős István segédmunkás (1913-1958), Farkas Imre bádogos szerelő (1929-1958), Farkas Mihály honvédtiszt (1928-1957), Fáncsik György anyagellenőr (1933-1960), dr. Fáy Ferenc kocsikísérő (1908-1958), Fejes József Tibor lakatos (1934-1959), Folly Gábor újságíró (1919-1957), Földes Gábor színész-rendező (1923-1958), Földesi Tibor villanyszerelő (1923-1958), Franyó Ferenc kocsis (1927-1958), Futó János bányász (1936-1959), Galgóczi Zoltán bányász (1933-1958), Garamszegi Alfréd bányász (1918-1959), Gábor László munkaügyi osztályvezető (1930-1959), Gábor Péter munkás (1919-1958), Geczkó István gépkocsivezető (1926-1957), Gerley József vájár (1930-1958), Géczi József lakatos (1930-1958), Gémes József munkás (1909-1959), Gimes Miklós újságíró (1917-1958), Góbor Ferenc (1936-1956), Gönczi Ferenc gépkocsivezető (1931-1957), Groszmann Frigyes gépkocsivezető (1920-1959), Gulyás Lajos református lelkész (1918-1958), Gyöngyösi Miklós vízvezetékszerelő (1929-1957), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 16:57
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (26. rész) - A kivégzettek névsora
|

Hangodi István építőmunkás (1914-1957), Harazin János földműves (1908-1957), Harmincz István villanyszerelő (1928-1957), Havrilla Béláné (sz. Sticker Katalin) orsózó (1932-1959), Hámori István gépkocsikísérő (1917-1961), Herczeg József (1933-1957), Horváth István (1936-1957), Hullár Gábor tartalékos alhadnagy (1924-1957), Huzián István szabósegéd (1924-1959), Iván Kovács László raktáros (1930-1957), Ivicz György villanyszerelő (1936-1959), Jakab András (1934-1957), Józsa György (1933-1957), Kanyó Bertalan (1900-1957), Katona István (1920-1957), Katona Sándor nyomdász (1915-1957), Kálmán Dezső földműves, honvéd őrvezető (1934-1958), Keller Károly szállítómunkás (1925-1959), Kicska János honvéd főhadnagy (1931-1958), Kiss Antal fűtő (1933-1957), Kiss Sándor (1899-1957), Kiss István nyomdai csiszoló (1928-1958), Klenovszky István építőmester (1936-1958), Kocsis Sándor munkás, rendőr tizedes (1928-1957), Kokics Béla segédmunkás (1924-1958), Kolompár Mátyás segédmunkás (1924-1957), Kolonics János bányász (1935-1959), Kolozsi István (1913-1958), Komjáti Ferenc MÁV-alkalmazott (1920-1957), Kondorosi Imre géplakatos (1922-1959), Korsós József géplakatos (1935-1958), Kósa Ferenc munkás (1938-1958), Kósa Pál asztalos (1921-1959), Kosztena Gyula munkás (1933-1959), Kóté-Sörös József vándoriparos (1927-1959), Kovács Dezső szigetelő (1920-1958), Kovács Ferenc segédmunkás (1931-1957), Kovács Imre János vasesztergályos (1929-1958), Kovács István elektromérnök (1927-1957), Kovács József munkástanács-elnök (1926-1958), Kovács Lajos segédmunkás (1927-1961), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:00
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (27. rész) - A kivégzettek névsora
|

Kőrösi Sándor fotólaboráns, tartalékos honvéd főhadnagy (1932-1958), Krausz Gyula segédmunkás, honvéd (1934-1959), Kuti István százados, élt 33 évet, Lachki Albert szerszámkészítő (1933-1958), Lakos János szabósegéd (1920-1957), Laurinyecz András egyetemi hallgató (1927-1957), Lengyel László segédmunkás (1936-1957), Léderer Jenő Tibor lakatos, honvéd (1935-1957), Lénárd Ottó péksegéd (1929-1958), Losonczy Géza államminiszter (1917-1957) (A börtönben meghalt.), Lukács László segédmunkás (1923-1959), Magori Mária takarítónő (1913-1959), Magyar János vontatóvezető, honvéd (1934-1958), Magyar Zoltán határőr őrvezető (1933-1958), Major Ernő honvéd őrnagy (1915-1958), Maléter Pál vezérőrnagy, honvédelmi miniszter (1917-1958), Mansfeld Péter ipari tanuló (1941-1959), Mayer Antal villanyszerelő (1913-1958), Mányi Erzsébet (1936-1957), Mecséri János honvéd ezredes (1920-1958), Merényi Ernő gépkocsivezető (1914-1957), Micsinai István munkás (1917-1957), Minczér József bányász (1932-1956), Modori Sándor vájár (1923-1958), Molnár Imre határőr alhadnagy (1934-1957), Molnár Károly hegesztő (1930-1958), Molnár Sándor bányász (1933-1958), Nagy András vasesztergályos (1934-1958), Nagy Imre miniszterelnök (1896-1958), Nagy József szállítómunkás (1929-1958), Nagy József vájár (1929-1958), Nagy József hentessegéd (1936-1959), Nagy József csillés (1934-1959), Nagy Lajos bányász (1927-1957), Nagy Zoltán bányász (1926-1957), Nemcsók György (1932-1961) (A börtönben öngyilkos lett; halálra ítélték.) Németh József kőművessegéd (1912-1959), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:17
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (28. rész) - A kivégzettek névsora
|

Nickelsburg László műszerész (1924-1961), Oláh Miklós raktárnok (1935-1957), Onestyák László segédmunkás (1938-1958), Osváth Károly műszerész (1933-1959), Palotás József kovácssegéd (1935-1958), Panzer Gyula Ferenc villanyszerelő (1902-1958), Papp József centrifugálöntő (1927-1958), Patyi István kőműves (1913-1957), Pálházi Ferenc autófényező (1903-1957), Pálinkás (Pallavicini) Antal honvéd őrnagy (1922-1957), Pekó István földműves (1914-1957), Petrus József (1930-1958), Péch Géza mérnök (1931-1958), Pércsi Lajos honvéd őrnagy (1911-1958), Pintér József lakatos (1936-1957), Pólya Ferenc Sándor villanyszerelő (1913-1957), Preisz Zoltán szerszámkészítő (1925-1957), Preszmajer Ágoston vontatóvezető (1934-1957), Rajki Márton dr. ügyvéd (1901-1959), Renner Péter térképész (1933-1958), Rémiás Pál honvéd hadnagy (1930-1958), Rizmajer József földműves (1935-1957), Romvári József munkás (1911-1957), Rusznyák László bányász (1933-1957), Schiff János munkás (1930-1957), Sikó Dezső kazánfűtő (1930-1957), Silye Sámuel vasesztergályos, honvéd tizedes (1932-1959), Simon Gábor szabó (1934-1958), Sipos Zsigmond elektrotechnikus (1934-1957), Soltész József (? -1956), Somlyói Nagy Sándor munkás (1902-1959), Somlai István géplakatos (1936-1957), Somogyi Tibor honvéd tizedes (1935-1958), Sörös Imre lakatos (1932-1958), Spannberger György technikus (1913-1957), Steiner Lajos József szállítómunkás (1930-1958), Szabó István rokkantnyugdíjas (1920-1957), Szabó János gépkocsivezető (1897-1957), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:19
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (29. rész) - A kivégzettek névsora
|

Szabó János gépkocsivezető (1928-1960), Szabó Pál honvéd őrnagy (1915-1958), Szabó Károly földműves (1924-1959), Szabó Lajos Károly munkás (1930-1959), Szántó Farkas Béla tartalékos honvéd főhadnagy (1922-1958), Szász Zoltán bányász (1930-1957), Szegedi Flórián villanyszerelő (1929-1958), Szelepcsényi István segédmunkás (1932-1959), Szendi Dezső honvéd alezredes (1923-1958), Szente István géplakatos (1937-1958), Szente Károly géplakatos (1906-1958), Szigethy Attila országgyűlési képviselő (? -1957) (A börtönben meghalt.), Szilágyi József dr. politikus (1917-1958), Szilágyi László (1924-1958), Szirmai Ottó dramaturg (1926-1959), Szivák István villanyhegesztő (1934-1959), Szivós Géza segédmunkás (1931-1957), Szmrek Benjámin földműves (1934-1957), Szobonya Zoltán dr. ügyvédjelölt (1909-1958), Szörtsey István fűtő (1891-1957), Szrogh Sándor honvéd (1935-1957), Takács Kálmán fűtő (1909-1958), Tihanyi Árpád tanár (1916-1957), Tomasovszki András (1923-1958), Toracz Sándor agronómus (1930-1958), Tóth György (1909-1958), Tóth Ilona Gizella szigorló orvos (1932-1957), Tóth József segédmunkás (1927-1959), Tóth László segédmunkás (1914-1957), Tóth Tibor traktorvezető (1937-1957), Török István vasesztergályos (1930-1958), Törzsök Géza szabász (1911-1958), Tumbász Ákos segédmunkás (1935-1959), Tutsch József traktorszerelő (1929-1959), Ujvári József segédmunkás (1927-1958), Vajgel Mihály (1932-1961), Varga József segédmunkás (1928-1957), (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:44
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (30. rész) - A kivégzettek névsora
|

Varga Péter határőr (1933-1958), Vass Lajos segédmunkás (1936-1958), Veréb László szerszámkészítő, honvéd (1935-1959), Viskovics János rakodómunkás (1918-1958), Weintráger László (1928-1958), Zódor János csillés (1936-1958), Zrinyi János segédmunkás (1925-1958), Zsigmond Imre (1924-1957), Zsigmond László MÁV-alkalmazott (1922-1958). (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:46
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (31. rész) - Gyászszertartás a temetőben
|

Az áldozatok életének kioltásáról egy-egy fáklya lángjának kioltásával emlékeztek meg a szertartás résztvevői. A nevek elhangzásakor a volt rabtársak mondtak néhány szót, így például többször felhangzott: Velünk maradsz , Közöttünk élsz , Nem távozol , Közöttünk vagy . Az egyházi szertartást kérő hozzátartozók kívánságára a katolikus, az evangélikus, a református egyház, a szabadegyházak és az izraelita felekezet papjai szentelték meg a sírokat a napokban felállított kopjafák tövében. Amikor a névsorban a Nagy Imre-per áldozatait említették, a katafalkokra - a jelképes ravatalra - elhelyezett koporsókat a sírhoz vitték, ahol a család által felkért személy mondott búcsúbeszédet. Gimes Miklós újságíró sírhantjánál az egykori újságíró kolléga, az Irodalmi Újság 1956 előtti szerkesztője, a ma Svájcban élő Molnár Miklós mondott búcsúbeszédet a barátra, a társra, s mindenekelőtt az emberre emlékezve. - Útján, közös tévutainkon is az a kívánság vezette, hogy emberibb, szabadabb és igazságosabb társadalomban élhessenek honfitársai. Amikor felismerte, hogy zsákutcába jutott, minden társánál következetesebben vonta le a tanulságot, halálig hű volt a felismert igazsághoz. Miklós senkinek sem tartozik számadással. Fiatal élete árán számot vetett és számot adott mindenről, de hűtlen lennék hozzá, ha elhallgatnám, hogy nem a vezeklés óhaja, nem valami öntépő bűnhődés keresése vezette, mint egyesek hitték róla és mondották is. Az igazságot kereste, az igényes elme és a kritikus lelkiismeret szigorúságával. Sok szempontból nem is a saját századának, nem is az előzőnek volt a gyermeke, hanem Voltaire és Diderot századáé. Barátai, újságírótársai gyakran tréfásan azt mondták róla: Miklós mindent tud. Olyan mint egy élő enciklopédia. Tudása csakugyan szinte végtelen volt. És ő is, akár orvos édesapja, akit gyengéden öreg Miklósnak nevezett, könyv nélkül tudott minden szép magyar verset. Apját a náci fasiszták ölték meg, őt magát pedig azok, akikben valaha egy szép új világ ígéretét látta. A felvilágosodásban hitt, a sötétség borította rá árnyait. - Gimes Miklós az utolsó közt volt, akik még akkor - az 1956-os forradalom után - egy gyertyányi fényt gyújtottak az éjszakában. Illegális lapot indított, amelynek az Október 23. címet adta. Béke hamvaidra, Miklós Kísérje emlékedet híven az, ami az életben vezérelt: a szellem és a szerelem - mondotta befejezésül Molnár Miklós. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:48
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (32. rész) - Gyászszertartás a temetőben
|

Losonczy Gézától, Nagy Imre kormányának egykori államminiszterétől a család és a régi barátok nevében Gyenes Antal búcsúzott. - Több mint három évtized után állhatunk itt, hogy tisztességgel búcsút vegyünk tőled. Háborgó szívünk ezért megnyugszik - de nem nyugodhat meg, ha népünk és hazánk sorsára gondolunk. Mégis bíznunk kell azokban, akik őszinte elkötelezetséggel harcolnak ezért a népért, a válságból való kilábalásért. Bízunk a népben, hogy felismeri azokat, akik érte harcolnak őszintén, tettel és nem csak szóval. S bízunk abban a nemzedékben, amelynek tagjai most olyan idősek, mint mi voltunk, amikor összetalálkoztunk, s amely nemzedék tagjai megvívják saját harcukat meggyőződésükért, és tenni fognak népünkért. Maléter Pál vezérőrnagyot, honvédelmi minisztert - a család kérésének megfelelően - evangélikus egyházi szertartás mellett helyezték végső nyughelyére. A Kilián laktanya egykori parancsnokát Harmat Béla evangélikus püspök és Donáth László evangélikus lelkész búcsúztatta. János evangéliumának sorait idézték Maléter Pálra emlékezve: nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mintha életét adja barátaiért. Majd így folytatták, ugyancsak az evangéliumi ige nyomán: nem valósulhat meg egymástól függetlenül a szeretet, az igazságosság és a szabadság. Maléter Pál élete és halála e hármas összetartozásnak eleven tanúsága, hiszen ő kezdettől fogva megélte a szeretetet, az igazságosságot és a szabadságot. Nemes harcát e dacos hitű hugenottákra emlékeztető kommunista végig megharcolta, s mindvégig hű maradt a földhöz és a néphez, melyből vétetett. Tartásban és tettekben magyar volt, valóságát azonban a tények éppúgy elfedik, mint a föld, amely 31 éve magába fogadta. Valóságát igazul csupán az emlékezet őrzi. Az Úr irgalmába ajánlva Maléter Pál földi maradványait, a Hiszek egy és a Miatyánk soraival búcsúztak családtagok, barátok, harcostárasak a kivégzett honvédelmi minisztertől. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 17:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (33. rész) - Méray Tibor
|

Nagy Imre koporsója mellett először Méray Tibor mondott búcsúbeszédet: - Nagy Imre, Magyarország törvényes miniszterelnöke négy évtizede - Nagy Ferenc száműzetésbe kényszerülése óta -, az első és az egyetlen, akit 1956-ban nem külső parancs és belső diktatúra, nem előre meghamisított választás, hanem a nép akarata emelt tisztébe, Magyarország szabadságának és függetlenségének vértanúja Eljöttünk ide, hogy még egyszer találkozzunk veled és búcsút vegyünk tőled. Nagy Imre, a parlament egykori elnöke, aki székfoglalójában azt mondotta: - ,,A demokrácia híve vagyok, s legnagyobb vívmányának, a szólás szabadságának vigyázó őre leszek,,. Az egészen újjászülető parlamentáris demokrácia, a szabad választások, a többpártrendszer hívei eljöttek ide, hogy leróják kegyeletüket sírodnál. - Nagy Imre, a földosztó miniszter, akinek 1945-ös, saját kezével aláírt birtokleveleit száz és százezer földműves család őrizte-rejtegette, a magyar parasztság ma itt áll a sírodnál. Nagy Imre, a MÁVAG gyár munkása, akinek kedvelt szólása volt: ,,Vasas, ne hagyd magad ,,, akinek 1956-os miniszterelnöksége idején megszülettek a munkástanácsok, a magyar munkásosztály most itt áll a koporsód mellett. Nagy Imre, a tudós kutató, a közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, eljöttek a sírodhoz az irodalom, a sajtó, a művészetek, a tudomány, a közoktatás, az egészségügy, a szellemi élet, az önálló kisipar és kereskedelem kezdeményező képviselői. Mert te voltál az, aki már első miniszterelnökséged idején kinyitottad annak a szabadságnak az ablakait, amely nélkül az alkotó szellem megfullad és amely nélkül nincs fejlődés, nincs jólét. - Nagy Imre, aki kitártad a börtönök ajtaját, aki megszüntetted az internáló táborokat, a kitelepítéseket, a kuláklistákat, itt vannak az elmúlt 40 év meghurcoltjai, megalázottjai és a büntetlenül büntetettek, akik neked köszönhették, hogy újból felemelhették a fejüket. Nagy Imre, aki 1954-ben egy beszédeben a fiatalokról szólva először merészelted kiejteni azt az eretnek szót, hogy kismagyarok. Itt állnak most koporsód mellett azok, akiknek bölcsője halálod után ringott, itt áll az ifjúság, a magyar jövő. - Nagy Imre, aki magad 17 évig voltál emigráns, aki hazatérve azt mondottad: az volt a bűnöm, hogy szerveztem a földműves nép harcát a feudális nagybirtok-rendszer megszüntetéséért, azért, hogy azé legyen a föld, aki megműveli, de ha el is űztek innen messzi idegenbe, nem voltam földönfutó, lélekben, gondolatban mindig itt voltam köztetek, (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 18:50
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (34. rész) - Méray Tibor
|

ma eljöttek sírodhoz a világ négy sarkából a magyar emigránsok ezrei, akik akárcsak te, lélekben soha sem szakadtak el a hazától. - Imre bácsi Drága, szeretett mesterünk Szemünk felnyitója Nem vezérünk, de atyai vezetőnk az önkény elleni harcban Fiatal életünk, legszebb éveink Imre bácsija Eljöttünk erre az utolsó találkozóra mi, akiknek megadatott, hogy ismertünk, hogy híveid és küzdőtársaid, olykor vitázó partnereid lehettünk, akiket bizalmaddal megtiszteltél. Őrizzük kézfogásod melegét, hangod mély zengését, hangsúlyod somogyi dallamát, bajuszpödrő kézmodulatodat, szemed komor villanásait és felengedő mosolyát. Ismertük és ismerjük elveid és céljaid tisztaságát, makacs kitartásodat, mint ahogy ismertük habozásaidat és tévedéseidet is. De éppen így voltál ember, egész ember, emberi ember azok között, akik a többi ember fölött állóknak képzelték magukat. Húsz-harminc évvel voltál idősebb legtöbbünknél. S mert súlyos szívbetegség gyötört, néha talán átsuhant rajtunk a gondolat, hogy az élet szabályai szerint egyszer majd ott állunk a mellett a koporsó mellett, amelyikben a tested pihen. De arra nem gondoltunk, hogy ebben a koporsóban a földből kikapart csontjaid, vak szemüregű koponyád, megtörhetetlen gerinced csupasz csigolyái lesznek. Éppúgy, ahogy életed nagy tettével, az 1956-os forradalom vállalásával, meggyalázott, 31 éven át rejtegetett földi maradványaiddal is, ezzel a mai temetési nappal is, belépsz a magyar történelem legnagyobbjainak sorába. - A maguk korának despotái által ugyancsak folyamatosan rágalmazott, menekülésre kényszerített, vagy erőszakkal kioltott szabadságfáklyák, Rákóczi, Kossuth, Batthyány, Bajcsy-Zsilinszky mellé. Főurak, nemesek, nagybirtokosok után, akik túllépve osztályaik korlátain az egész nemzet szószólói lettek, te voltál az első, akit a nép mélye küldött, aki az addig mindig elnyomott osztályok gyermekeként alulról jöttél és így egyesítetted magad köré származási, felekezeti, véleménybeli különbözőségeik mellett az egész nemzetet. Mi sem lett volna könnyebb számodra, minthogy galád elrablásod előtt vagy után egyetlen tollvonással, amivel lemondasz miniszterelnöki tisztedről, egyetlen behódoló mozdulattal, amivel megtagadtad volna a forradalmat, megmentsd az életedet. De te fogságodban sem lettél börtönőreid foglya. Te nem áldozati bárány vagy egy sokáig általad is osztott téveszme mindíg újabb és újabb vért követelő oltárán, mint azok az elvtársaid, akiket egy másik temetőben most 33 éve temettünk. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 18:53
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (35. rész) - Méray Tibor
|

- Te tudatosan, magad választottad a mártírhalált, mert inkább akartál egyenes derékkal meghalni, mintsem térdenállva élni. Ha te és mindazok, akiket ma veled együtt temetünk, bűn nélkül valók voltatok, mint ahogy mi azt mindíg tudtuk és vallottuk, s mint ahogy azt ma kivégeztetőid hatalmának közvetlen örökösei maguk is beismerték, ha a vádak koholtak, ha a terhelő tanuvallomások hamisak, ha a perek koncepcionálisak voltak, akkor azok akik bitófára küldtek téged, benneteket, nem egyebek közönséges gyilkosoknál. Sokan közülük ma is élnek, köztünk járnak, bearanyozott nyugalomban élvezik elvesztett hatalmuk megőrzött kiváltságait. Méltatlanok volnánk hozzád, ha bosszúállást vagy gyűlöletet hirdetnénk. Legyen büntetésük az 1956 óta most először újra összeforrott nemzet megvetése, legyen büntetésük az, hogy megérték, láthatják, hallhatják azt, ami ma történik. Legyen büntetésük az, hogy illúzióik szétfoszlottak, és előre sejthetik a jövő nemzedékek még megíratlan történelemkönyveinek ítéletét felettük. - A nemzet tudja, a világ tudja és a hatalom mai birtokosainak is tudniuk kell, hogy mindaz, ami az elmúlt hónapokban történt, kihantolásotok a jeltelen sírokból, a mai ünnepélyes temetésetek nem a rendszer ajándéka. Mindezt a nép vívta ki, a ma egy éve, kivégzésed 30. évforfdulóján még rendőri erőszakkal szétvert magyar ifjúság vívta ki. A nemzetközi közvéleménynek, az Egyesült Államok konzervatív és a Portugál Köztársaság szocialista elnökének, az Európai Parlament liberális elnökasszonyának, Párizs polgármesterének, a legkülönbözőbb országok képviselőinek, szenátorainak, 27 Nobel-díjasnak, az Emberi Jogok Nemzetközi és Magyar Ligájának összefogása kényszerítette ki. - Annak a pártnak a vezetői és tagjai, amely még ma is egyeduralkodó ebben az országban, csak úgy kaphatták meg tagsági könyvüket, csak úgy emelkedhettek mai pozícióikba, úgy voltak a vezetés felső, középső, sőt alsó rétegeiben is, ha előbb ellenforradalomnak nevezték 1956 forradalmát, ha előbb - bár képletesen - keresztülgázoltak ezen a gazzal, dudvával benőtt, besüppedt sírok százaival éktelenkedő 301-es parcellán. Ha van köztük olyan - és szeretnénk remélni, hogy van -, aki megbánta ezt, annak meg kell követnie téged és mártírtársaidat. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:11
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (36. rész) - Méray Tibor
|

Annak tudnia kell azt is, hogy kirendelt helytartók, fanatikus megszállottak, lelkiismeretlen kalandorok, vezérkedő felfuvalkodottak, álszerény országgazdák, szadista fenevadak, másokat megalázó parancsolgatók és a legszégyenletesebb parancsok alázatos végrehajtói, ravaszkodó karrieristák, fiatalkori ideáljaikat megtagadó élősdiek, gazdasági dilettánsok, a hatalmukhoz a kiebrudalásukig ragaszkodó politikus törpék mellett éltek, azok mellett akik életük egyetlen győzelmét a saját népük fölött aratták. És még ehhez is idegen tankokra volt szükségük. - Az egyetlen államférfi, akit ez a párt Magyarországnak adott, te voltál. Mert egy államférfi ott kezdődik, ahol a legtöbb politikus véget ér. Azzal, hogy saját érdekeit alá tudja rendelni népe érdekeinek. Azzal, hogy nemet mer mondani a nála hatalmasabbnak is. Azzal, hogy nem a népet tekinti szolgának, hanem magát a nép szolgájának. Államférfi az, akinek az életműve, mint a tiéd, a halálával sem ér véget. Azoknak a kommunistáknak, akik új útra akarnak lépni, vissza kell kanyarodniuk ahhoz a Nagy Imréhez, aki egész tudatos életét abban a pártban töltötte, amely végülis gyilkosa lett; tudomásul kell venniük, és ki kell mondaniuk, hogyha ez a párt valaha valamit is ért, akkor ez az volt és maradt, amit itt ez az öt koporsó takar. Ám ugyanakkor a te életed a hibáival is tanít. 1953-ban és 1956-ban is túl könnyen hittél a báránybőrbe bújt farkasoknak, akik az első alkalommal kimutatták a foguk fehérjét, és részt vettek a szétszaggatásodban. Megtanultuk a sorsodból, hogy ne tékozoljuk a bizalmunkat, hogy ne a szavaknak, hanem csak és kizárólag a tetteknek higgyünk. - Imre bácsi, a sírodat, e sírt, ahol a nemzet nem süllyed el, hanem ahonnan újjászületése kezdődik, e sírt népek veszik körül, s az embermilliók szemében nemcsak gyászkönny ül, de ott villog benne a tisztelet, a csodálat is. Mert, amit 1956 tett, amit te tettél, amit a fegyvert ragadó magyar fiatalok és proletárok tettek, az ennek a kis nemzetnek ezeréves történelme során első beleszólása volt nemcsak Európa, hanem a világ történelmébe. A magyar 1956 óta semmi sem ugyanaz a világban, sem keleten, sem nyugaton, mint 1956 előtt volt. Ami azóta az Elba és a Csendes óceán között történt és történik, Prágától, Varsón, a Balti országokon, Jerevánon át, a szabadságukért kiállni merő pekingi fiatalokig - ha átmeneti tragédiák kísérték és kísérik is - az emberi felszabadulás nagy mozgalma innen indult el, az 1956-os Budapestről. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:14
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (37. rész) - Méray Tibor
|

Annak, ami néhány éve Moszkvában történik, a gyökerei ugyanide nyúlnak vissza. Annak a földrengés-sorozatnak, amely most az egész kommunista világot megrázza, az epicentruma itt van, ebben a 301-es parcellában, s azoknak a reformkísérleteknek, amelyekhez tiszta szívvel sikert kívánunk, első elméleti és gyakorlati kezdeményezője itt fekszik ebben a koporsóban. - Engedtessék meg, hogy innen, Nagy Imre sírja mellől ahhoz a Szovjetunióhoz is szóljunk, amely neki 15 éven át második hazája volt, amelynek soha sem volt ellensége, ellenkezőleg: amellyel mindig felhőtlen barátságra törekedett. Nem rajta múlott, hogy nem sikerült. Hadd üzenjük e sír, e 301 kopjafa mellől: mi a mai vezetést nem tesszük felelőssé elődeik, általuk is megtagadott elődeik bűneiért. Ha a mai vezetők marxistáknak-leninistáknak vallják magukat, akkor a haláláig marxista-leninista Nagy Imre sírja mellől üzenjük nekik: mi egyetértünk Marxnak azzal az alapigazságával, hogy nem lehet szabad az a nép, amely más népeket elnyom. Mi egyetértünk Leninnek azzal az álláspontjával, hogy ha Finnország, ha Lengyelország, ha Ukrajna elszakad Oroszországtól, nincs abban semmi rossz. Mindenki, aki azt mondja, hogy van benne rossz, az soviniszta. Őrültség volna folytatni Miklós cár politikáját. Nagy Imre 1956-ban nem azért lépett ki a Varsói Szerződésből, hogy a Szovjetuniót provokálja. Azért lépett ki, mert Miklós cár őrült politikájának folytatói a Varsói Szerződés paragrafusait és saját ígéreteiket megszegve elkezdték csapataikkal elárasztani az országot. Nagy Imre nemcsak azért mondta ki a semlegességet, mert ez a magyar nép álma volt, hanem azért is, hogy garanciát nyújtson a Szovjetuniónak: az új Magyarország nem lesz egy másik katonai szövetség tagja, hanem békés és tisztelettudó szomszédja akar lenni. - A Szovjetunió sokszorosan nagyobb és hatalmasabb nálunk. Ha akar, megint eltiporhat minket. De új vezetőinek az elmúlt 33 év történelméből meg kell tanulniuk, minél mélyebbre taposnak másokat, ők maguk kétszer olyan mélyre süllyednek. Legyenek végre őszinte, békés és egyenrangú barátaink Őszinte, békés és egyenrangú barátokra fognak találni bennünk. - Annak a Nagy Imrének a sírja mellől, aki már 51 évvel ezelőtt, 1938 júniusában A dunavölgyi népek szabadságharca címmel írt tanulmányt, aki már 1945-ben közös dunavölgyi agrártudományi intézetet tervezett, van egy szavunk egyes szomszédainkhoz is. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:20
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (38. rész) - Méray Tibor
|

- Több mint három évtizeddel ezelőtt láttam a Zenekadémián a pártjából kizárt, megbélyegzett, minden tisztétől megfosztott Nagy Imrét Kodály Zoltán páholyában, ahol együtt hallgatták az agg mesternek Zrínyi Miklós szövegrészeire épült új művét, együtt hallgatták, ahogy a kórus ajkán felcsendült: ,,Ne bántsd a magyart ,, Nos, Nagy Imre sírja mellől azt üzenjük azoknak a szomszédainknak, ahol százezrével vagy millió számra élnek magyarok: ne bántsák a magyart Mi nem bántunk senkit. De a mieinket se bántsa senki. Annál kevésbé, mert a föld nemcsak azé, aki megműveli, a föld azé, aki rajta él. Ahol többségükben magyarok élnek, az a föld magyar. - Megváltozott 1956 óta nemcsak a kelet, de a nyugat világképe és szemlélete is. Azok, akik Nagy Imréről még úgy vélekedtek, hogy Ő is csak olyan kommunista, mint a többi, akik addig el sem tudták képzelni, hogy valaki egyszerre lehet kommunista és hazafi, kommunista és reformátor, Dubcekről vagy Gorbacsovról már egészen másként gondolkodtak vagy gondolkodnak. Azok, akikkel még el lehetett hitetni - és nem utolsó sorban az olyan kommunista pártokra gondolok, mint az olasz, de elég széles nyugati tömegekre is -, hogy Budapesten egykori fasiszták, Hitler utolsó csatlósai ragadtak nosztalgiából vagy hálátlanul fegyvert a felszabadítóikkal szemben, azok rájöttek, hogy 1956 után Középkelet-Európában a demokrácia első kivívói - ha csak rövid napokra is - a magyarok voltak. Ennek a demokráciának újak és hosszú életű reményekkel teljesek a kilátásai. De gyorsan elhervadhatnak a zsenge hajtások. A gyász mai ünnepnapját holnap gyászos hétköznapok követhetik akkor, ha a születő demokráciának gyengék a társadalmi, a gazdasági, a szociális alapjai. - Nagy Imre és mártírtársai lettek légyen bár kommunisták, nem kommunisták vagy antikommunisták, nem olyan Magyarországért adták az életüket, és a túlélők sem olyan Magyarországért vettek részt a forradalomban, ahol a máris többmilliónyi szegények még szegényebbek lesznek, s ahol pöffetegen hivalkodhatnak a könnyű pénzszerzés ügyeskedői. Márpedig ez a veszély fennáll, ki tudja, nem ez-e a legnagyobb veszély? De hogyan teremtsünk társadalmilag is igazságos demokráciát? Olyant, ahol az erőseket korlátozzák és a gyengéket védik a szociális berendezkedés törvényei, hogyan vegyünk részt ifjú demokráciaként a világgazdaság könyörtelen futóversenyében, ha egy csődtömeg púpjával a hátunkon indulunk, és mindjárt a nekiiramodásnál ólomsúlyok nehezednek a lábunkra? (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:31
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (39. rész) - Méray Tibor
|

- Az a Nyugat, amelyik 1956 előtt elnökeinek és külügyminisztereinek hivatalos nyilatkozataiban a felszabadításnak, a kommunizmus visszagöngyölítésének, a szakadék széléig sodrásának a politikáját hirdette a magyarok felé és nemcsak a magyarok felé, amelyik 1956-ban rádióján keresztül uszított a túlságosan mérsékelt Nagy Imre ellen, a végveszély bekövetkeztekor hagyta, hogy ne a kommunizmus, hanem mi zuhanjunk a szakadékba, a kisujját sem mozdította értünk. Az a nyugat, amelyik az utóbbi két évtizedben királyok, királynők, államelnökök, miniszterelnökök látogatásai vagy meghívásai alkalmával melegen szorongatta annak a kezét, aki Nagy Imre és minden 1956-os mártír kivégzésének legfőbb budapesti felelőse volt, s amelynek gazdasági szakemberei versengve tömték e garázda vezetésnek a zsebébe a dollármilliókat, megfeledkezve azokról az elemi biztosítékokról is, amelyeket saját, legegyszerűbb állampolgáraitól is megkövetelnek, arról, hogy kinek adják a hiteleket, van-e rájuk fedezet és mire használják fel őket, az a Nyugat elgondolkodhatnék azon: vajon csupán a magyar nép adósa-e neki, nem adósa-e ő is valamelyest ennek a népnek? - Nincsenek túlzott illúzióink. Tudjuk, hogy a világhatalmak vetélkedéseiben, a világbankok hideg könyveiben nincs olyan rovat, hogy hála, és kevés a súlya ennek a 301 kopjafának is. De a nyugati vezetőknek is tudniuk kell, hogy országaik nagyvonalúsága nélkül nem lesz itt virágzó gazdaság és virágzó gazdaság nélkül nem lesz igazi és tartós demokrácia. Maguknak is segítenek, ha nekünk segítenek. - Szóljon utolsó szavunk arról, azokról és azokhoz, akikről s akikhez elsőként kellett volna fordulnunk. Emlékezzünk Nagy Imrénéről, született Égető Máriáról, erről a nagyszerű asszonyról, akit nem fakósága, hanem erős egyéniségével együttjáró, s vezető körökben olyannyira szokatlan szerénysége tett jóformán láthatatlanná férje mögött, aki egy életen át állt töretlenül mellette, és haláláig hordta érte a gyászt, s akinek a ma temetendők özvegyei közül egyedül nem adatott meg, hogy megérje ezt a napot. Ha van túlvilág, akkor Maca néni ma ott van, ahol mindig is volt: a férje, Imre bácsi oldalán. Emlékezzünk Jánosi Ferencre, aki református lelkészként kezdte pályáját, s aki igazából sosem volt politikusi alkat; akit azért kevertek bele Nagy Imre perébe, mert a veje volt, aki főként azért sínylődött évekig börtönben, lett ott olyan beteggé, hogy fiatalon, alig néhány évvel élte túl a szabadulást. S hadd forduljak hozzátok, Zsóka, Imre bácsi egyetlen leánya, János, Zsóka férje és Maca néni támasza a magányban, és felétek, unokák, Kati és Ferkó, akiket még akkor láttam, amikor a nagyapjuk büszkén sétáltatta őket, (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:36
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (40. rész) - Méray Tibor
|

házastársaitok és a dédunokák, akik 30 év óta, vagy születésetek óta otthontokból kiűzetve, javaitokból kiforgatva, örökségetektől megfosztva, a társadalomból kirekesztve úgy hordtátok a homlokotokon azt a szégyenfoltot, hogy Nagy Imre családja vagytok, mint zsidók a sárga csillagot. S akik egyetlen egyszer sem hajtottátok meg a fejeteket az üldözők előtt, akiknek minden megszégyenítő kísérletre a megvetés volt a válaszotok, akiknek sem az elrabolt édesapát, nagyapát, sem az elrabolt 30 évet vissszaadni nem lehet. A gyászolók között a többi családok tagjaival együtt ti hordjátok a legnagyobb, a gyógyíthatatlan sebet. Legyen ír a sebre az, hogy ma osztozik gyászotokban 15 millió magyar és az egész civilizált világ. Legyen ír az, hogy Nagy Imre neve, amíg magyarok élnek a földön, e nép hálájában és emlékezetében halhatatlanul, kitörülhetetlenül élni fog - mondta végezetül Méray Tibor. (folyt. köv.)
1989. június 16., péntek 19:38
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (41. rész) - Kopácsi Sándor
|

Méray Tibor után Kopácsi Sándor, Budapest egykori rendőr-főkapitánya, a Nemzetőrség országos parancsnokának helyettese búcsúzott Nagy Imrétől. Az elmúlt 14 évben sok emigráns társammal együtt e nap eljöveteléért harcoltam. Tudtam, éreztem, hogy az 56-os forradalom kivégzett vezetőinek és harcosainak a sírját nem lehet megkerülni, ha a nemzet túl akar lépni azon a szakadékon, amelybe a sírba eresztők taszították áldozataikat és az országot. Tudtuk, nemcsak a végtisztesség, de a történelmi igazságtevés napjának is jönnie kell. - Maléter Pál az 1958-as júniusi tárgyalás egyik szünetében azt mondta: ,,Sándor, te valószínűleg életben maradsz. Eljön számodra is az igazi nagy tanúságtétel ideje. Ne feledd: Tököl, Sashalom, Gorkij fasor, Fő utca és...,, Igen, a tőrbecsalás helyétől az utolsó állomásig: Kozma utca, kisfogház udvar, a gyalázatos kivégzés színhelyéig. Most eljötten feleségemmel a tanúságtevésre. Megbékélt szívvel, bosszúvágy nélkül, a változás reményét hordozó Magyarországra, hogy tisztelegjek a mártírok emberi és politikai nagysága előtt, amikor az ország templomaiban megkondulnak a harangok. Őértük, akik életüket adták az ország megújulási eszméjéért, akik tudatosan vállalták az áldozatot a nemzet jövőjéért. Most itt állunk és fejet hajtunk az ismeretlen szabadságharcosok jelképes koporsója, halálba küldött vádlott-társaim, Nagy Imre miniszterelnök, Maléter Pál honvédelmi miniszter, Losonczy Géza államminiszter, dr. Szilágyi József, a miniszterelnök titkára és Gimes Miklós újságíró koporsója előtt. - Hiszem, hogy Nagy Imre politikai programja és végakarat támadt fel ezen a napon, és ez az, ami kivezetheti országunkat a válságból. Az újrakezdés, a megújulása, az életakarat programja. Június 16-át az, 56-os forradalom és szabadságharc gyászünnepének tekintjük, melynek a megbékélés napjává kell magasodnia. A bűnbak-keresés és a bosszúállás helyett a megbékélés szellemére, társadalmi békére van szükség. Ez nemcsak nemzeti érdek, de ezt követeli egyre növekvő hírünk, nevünk is a világban. Miért ne a magyar nemzet legyen ebben is példamutató, amely oly elszánt és nagyvonalú tudott lenni forradalmaiban, jelesül az 1956-os októberi napokban is. A család akarata, hogy Nagy Imre a 301-es parcellában, az egyszerű szabadságharcosok között találjon végső nyughelyet. Jelképe ez annak a szolgálatnak és áldozatnak, amelyet a magyar népért, a jövőért hozott. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 19:45
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (42. rész)- Kopácsi Sándor
|

Ezt az összeforrást fejezte ki az a lány - akit a Széna téri csoportban ,,vadmacskának,, neveztek és aki most Izraelben él -, amikor az elmúlt évi párizsi jelképes temetés napján fát ültetett Jeruzsálemben, Jad Vasemben, az Igazak Kertjében Nagy Imre és Maléter Pál emlékére. Ezeket a fákat pár hónappal ezelőtt szentföldi zarándok utamon láttam, ahogy élnek, lombosodnak és terebélyesednek. Harmincegy év a búcsú hosszú folyama volt. Imre bácsi Megértük, hogy eszméid és magatartásod a magyar történelem példájává magasztosult. Harcostársaiddal körülvéve nyugodjál békében (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 19:49
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (43. rész) - Lőcsei Pál
|

Szilágyi József sírjánál Lőcsei Pál újságíró - aki 1956 után maga is hosszú börtönbűntetésre ítéltetett -, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének nyugdíjasa mondott búcsúszavakat. Szilágyi József koporsóját mindmáig az ellene elkövetett bűnök átláthatatlan sötétsége borítja - mondotta. Jogi képzettségével hozzájárulhatott volna a törvényalkotás és a tövénykezés európai ihletésű új rendjének felépítéséhez. Felnőttként szerzett tudásával részese lehetett volna a mezőgazdaság műszaki korszerűsítésnek. Férji hűségével, odaadó gondoskodásával támasza lehetne ma is a hozzá mindenben méltónak bizonyult, megfáradt feleségének. Szilágyi József sem maga, sem mások által nem ártott senkinek, s a napokig győztes forradalomtól semmivel sem kapott többet, mint az ország bármely tisztességes, bűntelen polgára, szabadságjogokat és lehetőséget az emberhez méltó élet elkezdéséhez. Mégis vesztőhelyen végezte életét, mert vizsgálati fogsága idején vallatóinak, politikai terrorpere során pedig, vérbíróinak szemébe vágta a teljes és tiszta igazságot a magyar forradalomról, annak külhatalmi leveretéséről és a szovjet fegyveres erők segítségével összetákolt bábállam bűneiről. - Szilágyi József tiszta fogalmakban gondolkodott, s úgy is beszélt. A szovjet hadsereg november 4-én elkezdett intervenciója - az ő szóhasználatában - nem internacionalista segélynyújtás volt, hanem hitszegő támadás, katonai agresszió a törvényes magyar kormány és a magyar nép ellen. A forradalom magas állású dezertőrjeiben ő nem a munkás-paraszt kormányt, hanem a hazaárulók egy maroknyi csoportját látta. A népbírósági különtanácsot sem az igazságszolgáltatás letéteményesének, hanem a jogi köntösbe öltöztetett bosszú, a politikai ellenféllel való leszámolás hitvány eszközének tekintette. Bátor szókimondásának előzményei pontosan követhetők ifjúkori közéleti szerepléseiben is. Már ifjú joghallgatóként teljes nyíltsággal állt ki a nagybirtokok felosztásáért. Nem hátrált meg az irredentizmus mindent elborító áradata elől sem, hivatásos politikusokat megszégyenítő bölcsességgel figyelmeztetett: a hitleri birodalom kezéből kapott területi revízió szerencsétlenséget hoz az országra. Szilágyi József 41 éves korában életét áldozva mondott ítéletet a XX. századi Európa nemzeteket és népeket pusztító szégyentanáról, a sztálinizmusról és a sztálinizmus uralmát 1956. november 4. után Magyarországon visszaállító bűnszövetségről. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 19:54
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség nagy Imrének (44. rész) - Lőcsei Pál
|

Ha politikának nevezhető mindaz, amellyel az utóbbi 50 évben a magyar nemzetet, a magyar társadalmat kormányozták, az tízszeresen, sőt százszorosan idegen volt Szilágyi József szellemi alkatától. Nála erélyesebben ugyanis senki sem vetette meg, és el nem utasította azt a politikát, amelynek kelléktárában kiemelt szerepe volt - és sajnos még mindig van és lehet - a tanknak és a vízágyunak, a hazugságnak és népcsalásnak, az ármánynak és szószegésnek, a tárgyalóasztalok alá rejtett tőrnek és méregnek. Ugyanakkor alkati adottsága, alaptermészete volt Szilágyi Józsefnek az a másik, ma még csupán pozitív utópiának számító politika, amely őszinte és jóhiszemű, bizalmat előlegező és követelő, igazságtudatában szilárd, de mindig erőszakmentes, a szegényekről, az elesettekről, a közügyekbe beleszólni képtelenekről soha meg nem feledkező. képtelenekről. Ez a politikai eszmény indította el az ifjú joghallgatót közéleti pályáján, s ehhez tért meg pár éves úttévesztés után, ennek jegyében vállalta és szenvedte el a vértanúságot hazája és népe boldogulásáért. - A nagyhatalmi kapcsolatok óvatos elmozdulása egy merőben új, magasabb rendű kapcsolatrendszer felé - keserves évszázadok után - talán először teremt kedvező külső feltéleket Magyarország felemelkedéséhez. Ezt a nagy történelmi alkalmat csak akkor sikerülhet megragadnunk, ha mind a hatalom, mind pedig az ellenzék felelős vezetői megértik, átérzik a Szilágyi József által megszemélyesített politikaeszmény lényegét, és kölcsönös jó szándékkal felemelik a mindennapi politika gyakorlatát a tisztességes, emberi foglalkozások színvonalára. Szilágyi József, megrendítően tiszta mártíriumával együtt, évezredes hagyományokkal szakító magasztos politikaeszményt hagyott ránk, emlékeztetve bennünket: nincs nemzeti és társadalmi megújulás a politikai erkölcs megújhodása nélkül - mondotta Lőcsei Pál. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 19:59
|

Vissza »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (45. rész) - Forgács Ferenc
|

Miután a végére értek a kivégzettek névsora felolvasásának, ,,1956 minden hősi halottja és mártírja,, előtt tisztelegtek. A fáklyatartók minden fáklyát kioltottak, majd az ismeretlen forradalmár üres koporsóját Nagy Imre koporsója mellé vitték. Itt Forgács Ferenc (Politikai Foglyok Szövetsége) mondott először beszédet. - Búcsúzni jöttünk a nemzet mártírjaitól, akik életüket áldozták fel a magyar szabadságért és a hazáért. Az 1956-os forradalom fénye bevilágította nemcsak hazánkat, hanem az egész világot is. Öröm és kétségek között élt a nemzet, de sajnos az öröm rövid ideig tartó volt. A forradalmat brutálisan felszámoló sztálini gépezet nem ismert kegyelmet. Harminchárom év választ el bennünket a véres, tragikus eseményektől. Ma is elevenen él bennem börtönéveim napja, és a halálos cellákban eltöltött 11 hónap, ahol mindnyájan vártuk kivégzésünk napját. - Ez idő alatt nem egy drága barátomnak voltam utolsó utitársa, akiknek, átötelve őket, mondtam egy utolsó isten hozzádot. Egy sem volt köztük gyáva. Mindegyik bátran ment élete utolsó útjára, ahonnan soha többé nincs visszatérés. Mindnyájan elbúcsúztak szeretteiktől, és fennhangon kiáltották a rideg börtönfalak között döbbentesen ható szavakat: a hazámért halok meg Mártírhalált halt bajtársaim szavai hagyatékként maradtak ránk, melyek köteleznek bennünket, elsősorban arra, hogy méltó búcsút vegyünk tőlük. Búcsút vegyünk a Nagy Józsefektől, a Szabó Lajosoktól, Bárány Jánosoktól, Angyal Istvánoktól és Szirmai Ottóktól és a többi sok száz magyar kivégzett bajtársunktól. A ránk maradt utolsó hagyaték másodsorban kötelez bennünket e búcsúperceinkben arra, hogy azt az örökséget, amit nekünk átadtak, tovább folytassuk, és vigyük mindaddig, míg hazánk egy közös kibontakozás reményében újra nem lesz teljesen független és szabad. Itt, az emlékmű alapköve előtt, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége nevében esküszöm, hogy folytatjuk a veletek közösen megkezdett utat. Kérem a jó istent, adjon számotokra örök békét ebben a 301-es parcellában, ahol a hóhérkezektől megszabadulva jeltelen sírokban álmodjátok örök álmotokat a szabadságról és a nemzetről. Ígérjük, hogy a szabadságban újraépülő nemzet mindig őrködni fog békés álmotok felett. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 20:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (46. rész) - Fónay Jenő
|

Ezt követően Fónay Jenő, a Politikai Foglyok Szövetségének elnöke mondott búcsúszavakat. - Október 23. 1848 óta nemzetünk történelmének legfényesebb csillaga. Feltámadott a tengernyi nép. Megunta jármát, az utcára ment, a térre ért, semmibe vette a hírhedt elnyomót, s az újságfáklyák lángjainál követelte a kormányba Nagy Imrét. Fénylett a nap. Sugárzott a rengeteg felszabadult arc, győzött a szent nagy akarat. Megtisztulva az annyiszor elátkozott múlt minden sötétjétől ölelkezett végre a magyar. Az új miniszterelnök már Imre bácsi lett. Maléter ezredes, a Palink, mire visszaérkezett a házba, már ő volt a honvédelmi miniszter. Gimes a mi Miklósunk lett, Szilágyi a Józsink, és a gondos Losonczy a Géza bátyánk, szinte percek alatt. Ezek a felejthetetlen hősök, akik megteremtették az új világ alapjait, akik elsöpörték Imre bácsi útjából az akadályt, már csak a féltett rendet vigyázták, hogy boldoguljon, független és szabad legyen az ország. Azonban nem is titokban egyre gyűlt a vész azon a novemberi első vasárnapon, bizonyítva, hogy nekik nem ünnep az ünnep, újra berontottak a félelmetes erők, s lánctalpaik alá gyűrték a felszabadulást. S ha ezzel vége lett volna, ha akkor ember marad az ember, ma nem lennénk itt, a temető sarkában. A gyűlölet sötétje újra bizonyított. Annyi korábbi szenvedés és vér után újra bitóra küldte a legjobbakat, elárulva a tiszta és szent ügyet, gondolatot és minden jobbító akaratot. Három évtizeden keresztül barangoltunk, a bebádogozott ablakok sötétjébe kényszerítve mindent, ami szép volt, ami jó, mindent, ami a magyar föld talajából táplálkozott. De talán mégis megérlelt valamit az idő. Talán az elhantoltakból, drága mártírjainkból fakadt ki a mag, mintha újra ölelkezni kezdene valami békességes szándék, valami jobbító akarat. Búcsúzunk. Végső búcsút veszünk most már. Imre bácsi, Palink, Miklós, Józsi és Géza bátyánk eleresztjük kezeteket, kérve, adjátok át nekik a szeretet most, hogy visszamentek hozzájuk. Imre bátyánk, kérlek, fogd meg ott lenn a kezüket, s úgy add át eskümet: esküszünk, hogy soha nem felejtünk, hogy nem állunk meg addig, amíg tisztán nem ragyog ,56 és az áldozatok csillaga. Szorítsd őket magadhoz, ahogy mi és a nemzet zárt szívünkbe mindannyiótokat. A magyarok istene vigyázzon rátok és ránk. S az emlékmű, melynek most leraktuk az alapjait, hírdetni fogja hálás népünk szeretetét és a felejthetetlen áldozatok dicsőségét. Most már nyugodjatok békében. Isten veletek. Éljen szép hazánk, az oly régóta álmodott független és szabad Magyarország. Búcsúzom tőletek, drága bajtársaim. Úgy, ahogy ti búcsúztatok tőlünk ott fenn a fogház-golgotán. (folyt.köv.)
1989. június 16., péntek 20:10
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Végtisztesség Nagy Imrének (47. rész)
|

Fónay Jenő beszédét követően lerakták a jövendő emlékmű alapkövét. Az emlékmű pályázati terveit a Budapest Galériában október 23. és november 4. között állítják majd ki. Ezután külön egyházi szertartáson búcsúztak Szegedi Flóriántól, Czakó Andrástól, Kósa Páltól és Szelepcsényi Istvántól, akik még jeltelen sírokban nyugszanak. Végül a különböző felekezetek papjai ökumenikus imát mondtak, és megáldották a 301-es parcellát. A szertartás befejezéseként a Szózat hangjaira Nagy Imre, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál, Szilágyi József és az ismeretlen forradalmár koporsóját egyidejűleg engedték le a sírgödrökbe. A behantolás után a sírokat e lborították az emlékezés, a kegyelet koszorúi, virágai. Ezzel befejeződött a méltóságteljes, fegyelmezett, békés kegyeleti ünnepség.
1989. június 16., péntek 20:18
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
MTV2 nézői telefonok:
" - Vass László vagyok Győrből, a 21-768-as telefonról. 18 fok van Győrben. Köszönöm.
- Budapest, 2o, Győr 18, Pécs 17, Miskolc 17, Kecskemét 18.
- Halló, Jó napot kivánok. A telefonom: 1-683-153. legyenek szivesek, ha valamit nyertem, akkor legyenek szivesek visszahivni.
- Budapesten most 18.5 fok van, és a budaőrsi állomáson pedig 18.8 fok van. Viszont hallásra. 683-53 a telefonom.
- Jó napot kivánok. Kaposvárról Vecseo Mihályné vagyok. A nagykanizsai időjárásjelentéssel kapcsolatban: 16.7 a hőmérséklet. Köszönöm, viszont hallásra."
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|