|
 |
 |
 |

MSZMP-kongresszus - Brády Zoltán
|

-------------------------------- Washington, 1989. október 6. (Amerika Hangja, Esti világhíradó) - Itt Washington, Amerika Hangja. A telefonnál Bognár Vera. A telefon túloldalán, Budapestről Brády Zoltán, a Kapu főszerkesztője. - Brády Úr, bizonyára nem nehéz kitalálni, hogy az MSZMP most folyó kongresszusa a téma, ami miatt hívom. - Hát ez természetes. Nekünk is úgy van a lapzártánk, hogy kötbért fogok fizetni a nyomdának, mert tartom a lapot - már ki van szedve -, hogy mi történik az elkövetkezendő 3 nap alatt, hogy miről tudósísunk, hogy szerkesszük össze majd az újságot. Hát mindenki oda figyel. - Cseréljünk olyan információt amit újságírók szoktak, úgynevezett meg nem nevezett forrásból. Az enyém az az - belülről a kongresszus köreiből -, hogy végeredményben megállapodás történt, hogy az MSZMP ketté fog válni. Lesz az MSZMP: Berecz és Grósz; és lesz a Magyar Szocialista Párt: Németh, Nyers és Pozsgay. De hogy ezt a hírt hétfő előtt nem akarnának nyilvánosságra hozni. Hangsúlyoznom kell, hogy ezt a hírt a kongresszusnak a sajtófőnöke nem erősítette meg, sőt megcáfolta. Azt mondta, hogy hétfőig nem lehet tudni semmit. - Igen, mert nagyon képlékeny a dolog, mert olyan hírek is vannak, hogy eseteleg háromfelé esik szét az MSZMP. - Mi lenne a harmadik, és kik lennének a harmadiknak az élén? - Az egyik az lenne, hogy a konzervatívok - Berecz és talán Grósz is - hozzá csatlakozva válnának ki a Marxista Egységfronttal, meg az úgynevezett Münnich Ferenc Társasággal. Elhangzott az is, hogyha Pozsgay és Nyers nem egyeznek meg, akkor a Pozsgay egy ilyen demokrata párttal válna ki a kongresszusból. Nyers egy kifejezetten szociáldemokrata színezetű párttal lépne tovább. Erre enged utalni az is, hogy talán nem véletlen - és ez nem az én véleményem, hogy a békétlenkedő szociáldemokraták - hogy mondjam - rossz mozgató rugója pont ezt a koncepció, hogy ne erősödjenek meg - mert hogyha Nyers kiválik, akkor lesz egy erős szociáldemokrata párt. (folyt.)
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
|
 |

- MSZMP kongresszus - 1. folyt.
|

Jogszerű a dolog, mert 1948-ban egyesült a Szociáldemokrata Párt és a Kommunista Párt, és Nyers akkor is egyik vezetőségi tagja volt a Szociáldemokrata Pártnak. Szóval itt sok minden történik, és sok minden megtörténhet. Ha minden jól megy - és az lenne az országnak a jó -, hogyha az egység maradna meg: a reformisták egysége. - Nyers Rezső tehát annak a Szociáldemokrata Pártnak volt annak idején oszlopos tagja, amelyet a kommunisták - mint tudjuk - elnyeltek... - ...bekebeleztek... - ...egyéb tagjait börtönbe vetették. - Igen. Nyers akkor még a Központi Bizottság tagja volt 1957-ben is, aki Nagy Imrééket hát úgymond: elítélte. A Kapu júniusi számában le is adtunk egy ilyen jegyzőkönyvet, hogy a Központi Bizottság hogy foglalt állást akkor. - Mennyi politikai hitele van annak a Nyers Rezsőnek Magyarországon, aki a Szociáldemokrata Párt vezető pozíciójától Nagy Imre elítéléséig most megint a szociáldemokratákra kacsingatva halad? - Az én véleményem az, hogy tulajdonképpen visszanyerte hitelét, mint az új mechanizmus atyja. Tehát mondjuk azt, hogy a fiatal embereket, mint egy vallás, megbódítja a kommunizmus eszméje. Aztán kijózanodott. Mert ő végül is, mint közgazdász, és az új mechanizmus egyik mozgatója és szervezője és vezetője, a bukásával megdicsőült az 1960-as évek végén. Ugyanakkor a realitásérzéke nagyon jó. Nem véletlen, hogy a kibontakozásunknak egyik - hogy mondjam - atyja és mestere lett, és engedője. Nem olyan merészen mondjuk mint Pozsgay, de azért a fejbólintásra ott van azért a Pozsgay mögött is. - Berecz János már egyszer kiesett abból a bizonyos tojásból, amelyet Kálmán György tett emlékezetessé egy régi színdarabban. Most megint úgy néz ki, hogy visszajut? (folyt.)
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MSZMP kongresszus - Bárdy Zoklán - 2. folyt.
|

- Pontosabban: itt egy fínom manipulációról van szó. Ezt esetleg külföldön nehezen értik meg. Ugyanis ahogy a Szovjetunióban a peresztrojka szelleme vidéken még nem nagyon érvényesült, Magyarország vidéke az is kissé még tunya. Ott még nem ütött át a megújulás szele nehéz pártfalakat. Bizony: egyes megyékből a konzervatívok kerültek előtérbe, sőt tudni vélik, hogy a kongresszusi küldöttek, a jelenlévőknek közel háromnegyed része: konzervatív. Tehát például Győr-Sopron megyéből, vagy a Nyírségből vagy ahogy mondják: Borsod megyéből is, Salgótarján és környékéről - tehát az ipari vidékekről - a konzervatívabb küldöttek jutottak be a kongresszusra. Tehát itt Berecz az összefogásért küzdve a konzervatívokat érezheti a háta mögött, és attól lehet félni, hogy ő nem kerül be a reformerek közé, illetve kiesett a tojásból. Azt mondom, hogy egy funkcionárius bosszú talán, hogy összegyűjtötte maga mögött a konzervatívokat, mert egyesek szerint jóviszonyba került ismét Grósz Károllyal. - Ön a második ember, akitől hallom, hogy a kongresszusi küldötteknek egy számottevő többsége a konzervatívok közül került ki. Sőt olyasmit is mondott valaki, hogy ez nem egészen véletlenül történt. Lényegtelen. Az információ - mint mondom: Ön a második, aki ezt állítja - ugyanakkor viszont a kongresszusnak a sajtófőnöke szerint idáig mindenki reform-lelkesedéssel, reform-hittel, reform-örömmel szavazott mindenre, ami reform. - Igen, de most már létkérdésre kerül itt a sors, mert reform-retorikával lehet érvényesülni. De mikor már a voksok, az íróasztalok és a hatalom feladásával járnak, akkor én - legalábbis nem vagyok teljesen optimista - félek. Ettől félek: hogy úgy fognak szavazni, hogy megmaradjanak a konzervatívok a régi helyeiken. De hát reméljük, hogy nem történik meg. - Azt is hallottam ugyanakkor, hogy a magyar állam fegyveres ereje, a néphadsereg, a rendőrség és a munkásőrség olyan változáson ment keresztül az elmúlt 16 hónap során, hogy most már teljesen a parlament és a kormány irányítása alatt áll. (folyt.)
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MSZMP Kongresszus - Brády Zoltán - 3. folyt.
|

- Hát reméljük. Úgy tudom, hogy ügyeleti készültség van ezeken a helyeken, és én is úgy tudom, hogy a kormány ellenőrzése, hatásköre és a kormány bizalma - pontosabban: élvezik a kormány bizalmát és viszont is. Reméljük, hogy ez így is lesz. Nem véletlen, hogy Németh Miklós, a kormány elnöke - egyébként ő volt az egyik furcsa tromf: hogy az utóbbi időben igyekezett elhatárolni magát a párttól, és függetlenség égiszében próbált feltűnni. De itt a munkásőrség azért még nem oszlott fel. Azért még a belügyben, ha meg is szünnek a pártbizottságok, hát hogyha valaki párttag volt tegnapelőttig, attól még az ideológiája és a hite ugyanúgy megmarad még mára is meg holnapra is. Mert Magyarország még annyira nem nevelt át sok embert. Szóval ebben én sem vagyok annyira optimista. - Ha megtörténik ez a kétfelé vagy háromfelé tagozódás... Megtörténhet ez békésen? - Igen. Na most én ebben hiszek, hogy békésen megtörténik. Megmondom miért: mert az ellenzék nálunk még annyira gyenge, hogy végeredményben képtelen lenne a kormányzásra, és - hogy úgy fogalmazzak - a normálisabb és távolba látó ellenzék is tudja jól, hogy nincs gyakorlata a hatalom gyakorlására. Tehát a reformkommunistáknak a támogatásával tudnak; illetve lehet egy biztosíték arra, hogy itt a rendszerben törés ne történjen. És hát az ellenzéknek még egy-két év kell, hogy tanuljanak politikai kulturát, tanuljanak politizálást - hogy így fogalmazzak - mert ezt még csak az MSZMP-tagok tudnak. - Na de ez most olyan, mint egy házasság. Amikor felbomlik egy házasság, akkor mindenki, férj, feleség a kredencen kezd vitatkozni. - Vagy tányérokat vágnak egymáshoz. Tulajdonképpen az emberben benne van egy félelem, és az átlagember is fél, ezt onnan is tudom, hogy most is kapunk állandó leveleket erről a félelemről. Sőt: hát egészen odáig szomorúan mosolyogtunk, hogy nekem írtak egy olyan levelet, hogy adott esetben hogy meneküljek el az országból. Tehát ez a téma él azért. (folyt.)
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MSZMP kongresszus - Brády Zoltán - 4. folyt.
|

- Különösen, ha az ember meggondolja, hogy jelen esetben a kredenc, az mondjuk: a munkásőrség. - Igen, és ahhoz még nem nyúlt senki, és a munkástöbbség még nem mozdult. - Szivárognak ki vélemények a hadseregből, a magasabb rendű katonatisztek köreiből? - Nem értem a kérdést... - Tudni valamit a katonatiszteknek a hozzáállásáról? A magasabb rangú katonatiszteknek a hozzáállásáról? - Én úgy tudom, hogy a magasabb rangú katonatisztek lojálisak. Tisztában vannak azzal, hogy ez az ország egy 1956-ot nem tud még egyszer elviselni. De viszont ott áll a Damoklesz kardjaként a fejük fölött, hogy elbocsátják őket, nyugdíjazzák őket, mert csökkentik a létszámot. Na most kérdés, hogy ez milyen reflexet fog kiváltani? Meg ne felejtse el, hogy a katonaságnál nagyon sok politikai tiszt dolgozott, és hirdette az ígét, és a parancsnoknak a helyettese volt meglehetős hatalommal. Most hogy megy az, hogy egyik napról a másikra se hatalma, akkor le kell mondjon a párttagságáról, most lépjen ki a pártból? Ezek nehéz dolgok. Vagy félti a magas fizetését, félti a juttatásait, félti a hatalmát, félti a lakását és egyéb ingóságát, amit a rendszer eddig számára biztosított. Ezek az ismeretlen dolgok, az ismeretlen tényzők - hogy erre hogy fognak reagálni? Mert ezek elég sokan vannak. - Mitől tartana jobban az ország: mi az érzése Önnek mint újságírónak? Az MSZMP kettő- illetve háromfelé szakadásától, vagy az egyben maradásától? Melyik veszedelmesebb? - Minél többfelé szakad, annál veszedelmesebb. Mert itt egy csendes forradalom zajlik, és ennek csendesen kell - hogy úgy fogalmazzak - zajlania, mert a hirtelen megrázkódtatások felingerelhetik a szemben álló feleket. (folyt.)
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
|
 |

- MSZMP kongresszus - Brády Zoltán - 5. folyt.
|

Tehát egy ilyen lassú evolúcióra számítok, hogy a konzervatívoknak létérdeke, hogy esetleg elfogadják azt, hogy itt polgári demokrácia alakuljon ki, mert gazdaságilag olyan nehéz helyzetben vagyunk. Én erre számítok. Tehát az lenne a jó, ha belenyugodnának, és megbékélnének a konzervatívok -, és az ellenzék is egy kicsit tompítaná az élét. Én ennek vagyok a híve. Mert már nem akarunk több fegyvert, nem akarunk több vért, nem akarunk több lövöldözést. - És ha ez lóverseny volna, akkor melyiket tippelné befutóra? - Én mindig azt mondom, hogy pesszimista vagyok, de én amúgy egy hívő ember vagyok olyan értelemben is, hogy hiszek: hogy egyszer már a jó fog felülkerekedni annyi rossz után. Ha nem - maradjunk a lóversenynél - hát akkor én is futni fogok. - Brády Zoltán a Kapu főszerkesztője. Nagyon szépen köszönöm ezt a beszélgetést. Az elkövetkezendő néhány nap során még azt hiszem, hogy egy párszor fel fogom hívni, és fogjuk folytatni az újabb információk birtokában ezt a fejtegetést. - Nekem vasárnap este már minden rendelkezésemre áll. Hétfőn indítom a lapot. - Hétfőn áll össze minden? - Igen. Hétfő este indul a nyomda. Ott van az emberünk a kongresszuson. - Szóval mikor a legjobb, ha hívom? - Ha vasárnap este fel tud ilyen időben hívni, én már okos leszek. - Nagyon príma. Én vasárnap este ilyen időben telefonálni fogok. Köszönöm szépen. Amerika Hangjától Bognár Vera búcsúzik.+++
1989. október 6., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|