 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
OS:
Az MDF miskolci szervezetének közleménye
"Pécs után Miskolcon is
megnyitotta területi irodáját az MDF 1989. szeptember 1-én. Az iroda
öt megye - Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár,
Hajdú-Bihar - MDF szervezeteinek munkáját segíti."
BBC, Panoráma:
Viták az MSZMP refórmer vezetői között
"Csak lassanként derül ki, hogy mi is történt a KB-ülésen - annyi
azonban világos, hogy ezúttal Pozsgaynak nem sikerült győztesen
kikerülnie. A Központi Bizottság legtöbb tagja szerint túlzásba
viszi a reformokat.
Nyers Rezső, az MSZMP elnöke ugyancsak felszólalt a mai
nyilvános gyűlésen, rámutatván: a reformerek a párton belül még
mindíg kisebbségben vannak -, viszont a szélesebb néprétegek
támogatását élvezik."
|
|
 |
|
 |
 |
 |

Bányász demonstráció Pécsett (1. rész)
|

1989. augusztus 30., szerda - A jövőjüket féltő, létbizonytalanságban élő mecseki uránbányászok tömegdemonstrációt - felvonulást és nagygyűlést - tartottak szerdán Pécsett. Még a nyár derekán üzemi röpgyűléseken határozták el a Mecseki Ércbányászati Vállalat dolgozói, hogy együttes, békés megmozdulással hívják fel a közvélemény figyelmét helyzetük tarthatatlan voltára. Kinyilvánították azt az álláspontjukat, hogy akciójuk nem a szükségszerü, indokolt gazdasági döntések (bányabezárások) ellen irányul, hanem biztosítékot kérnek arra vonatkozóan, hogy a jövőben is tisztességes munkával gondoskodhatnak önmaguk és családjuk megélhetéséről. A tüntetést azért időzítették a bányásznapot megelőző hétre, hogy hangsúlyozzák: nemcsak az uránbányászokat fenyegeti a munkanélküliség réme, hanem sok ezer társukat is a szénbányáknál és más bányászati ágazatokban.
Nemcsak az ország bányászközössége, hanem más iparágak, valamint a közlekedés, a mezőgazdaság, a kereskedelem és a szellemi élet képviselői is támogatásukról biztosították a pécsi demonstráció résztvevőit. Sokan közülük személyesen is megjelentek a tüntetésen. Több pécsi-baranyai üzem dolgozói kedden és szerdán munkahelyi röpgyűléseken fejezték ki szolidaritásukat a bányászok iránt. A Mecseki Ércbányászati Vállalat szakszervezeti bizottságához mintegy száz támogató levél és távirat érkezett az ország egész területéről. Szolidaritását nyilvánitotta ki a magyar bányászok iránt hatmilliós tagsága nevében a Nemzetközi Bányász Szervezet is. (folyt.köv.)
1989. augusztus 30., szerda 18:37
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bányász demonstráció Pécsett (2. rész)
|

A mecseki ércbányászati vállalat központjánál családtagjaikkal együtt gyűltek össze az aktív és nyugdíjas uránbányászok, valamint a velük szolidaritást vállaló mecseki szénbányák és más iparágak dolgozói. A mintegy tízezres tömeg csendben, méltóságteljesen vonult végig uránváros fő útvonalain, csupán a magasra tartott táblák jelszavai fejezték ki elégedetlenségüket. ,,Munkát, kenyeret ,, ,,Munkahely kell, nem segély ,, ,,Nem kell szén, nem kell urán? Mivel fűtünk holnapután?,, ,,Bezárt bányák, tönkrement tsz-ek, virágzó bankok?,, ilyen és hasonló jelmondatokat lehetett olvasni a transzparenseken. Ekkora méretű bányászmegmozdulás utoljára a két világháború között zajlott le Pécsett, s fájdalmas összehasonlitás: annakidején is a munkahelyük féltése vitte ki az utcára a tárnák dolgozóit, csak akkor az úri világ önkénye ellen tiltakoztak. Alapvető különbség azonban, hogy akkoriban fegyveres erőszak vetett véget a megmozdulásnak. Most a bányavállalat és a rendőrség előzetes megállapodása szerint kétszáz urán- és szénbányász tartotta fenn a rendet, őrizte a nyugalmat. Csupán a közlekedési rendőrök voltak a helyszínen, akik a felvonulók biztonságát óvták a járműforgalomtól, ám ők is kizárólag derékszíjjal, fegyver nélkül. A másfél kilométeres út megtétele után a tömeg lassan megtöltötte a városi sportcsarnokot, ahol bányász-nagygyűlést tartottak. A kívülrekedtek számára tv-képernyők és hangszórók közvetítették az eseményt. A Magyar Televízió pécsi studiója egyébként rendkívüli élő adásban mutatta be a bányászdemonstrációt a mecseki adótorony vételi körzetében. A gyűlésen több országos és helyi vezető mellett jelen voltak a Magyarországon működő összes bányavállalat képviselői, számos gyár és üzem küldöttei, valamennyi szakma szakszervezeti főtitkárai, a különböző politikai pártok és mozgalmak képviselői. Az MSZMP pécsi bizottsága e napon tartotta rendes ülését, s befejezése után testületileg csatlakozott a bányászdemonstrációhoz. Bevezetőül József Attila ,,A tömeg,, című költeménye hangzott el, benne a szállóigévé vált szavak: munkát, kenyeret (folyt.köv.)
1989. augusztus 30., szerda 18:43
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bányász demonstráció Pécsett (3. rész)
|

Az elsőként felszólaló Gyulai Sándor, a MÉV szakszervezeti bizottságának titkára emlékeztetett arra, hogy a gazdasági szerkezet átalakításával összhangban felvetődött a mecseki uránbányászat megszüntetésének terve is. A kormány ugyan még nem döntött a bányavállalat sorsáról, de a különböző nyilatkozatok, hírek és rémhírek érthető nyugtalanságot, elkeseredettséget keltettek az uránbányászok körében. Ezért is került sor a mostani tömeges megmozdulásra. Az akció azonban nemcsak egy vállalat élet-halál harcának kifejezője, hanem Pécs város, Baranya megye és a dél-dunántuli régió jajkiáltása is. Ha felszámolják a vállalatot, akkor több mint 7000 ember kerülhet az élet perifériájára. Vajon rendelkezik-e a kormány olyan programmal és a program megvalósításához szükséges anyagi eszközökkel, amelyek lehetővé teszik a feleslegessé vált munkaerő elhelyezkedését? - tette fel a kérdést a szakszervezeti titkár. Egyenes választ kérnek az uránbányászok arra, hogy meddig dolgozhatnak még a bányákban, s ha be kell fejezniük a termelést, mi lesz a további sorsuk. Ezért is hívták meg a bányászgyűlésre az illetékes állami és szakszervezeti vezetőket. Ezután a föld alatti dolgozók nevében Szabó László, a IV-es bányaüzem csapatvezető vájára beszélt a gondjaikról, aggodalmaikról, majd Kovács Mózes, a Mecseki Szénbányák vasasi bányaüzemének szb-titkára tolmácsolta a szénmedence dolgozóinak szolidaritását uránbányász társaik iránt. A továbbiakban Simon József, a Szakszervezetek Baranya Megyei Tanácsának titkára és Schalkhammer Antal, a Bányaipari Dolgozók Szakszervezetének titkára szólalt fel. (folyt.köv.)
1989. augusztus 30., szerda 18:48
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bányász-demonstráció Pécsett (4. rész)
|

Schalkhammer Antal ismertette a Bányaipari Dolgozók Szakszervezetének a kormányhoz intézett felhívását. A petició 11 pontban foglalta össze a bányászok és az iparág egészének követeléseit, s egyúttal ajánlotta a kormánynak a követelések megtárgyalását. Amennyiben azonban a november végére összehívott bányász-kongresszusig nem sikerül előrehaladást elérni a vitatott kérdésekben, akkor - hangzottak a fenyegető szavak - a kongresszus magához ragadja a döntés jogát. A nagygyűlés résztvevői egységesen megszavazták a memorandumot. Időközben megérkezett a sportcsarnokba a Brit Bányamunkás Szövetség delegációja, és felállította hatalmas, díszes bányász zászlaját az emelvény mögött. A küldöttség vezetője elmondta: kizárólag azért jöttek Magyarországra, hogy részt vegyenek a mecseki bányászok megmozdulásán, s ezt az alkalmat kívánták felhasználni arra, hogy köszönetüket fejezzék ki magyar szaktársaiknak az 1984-es nagy angliai bányászsztrájk idején tanúsított szolidaritásukért. A közönség percekig tartó tapssal és éljenzésssel üdvözölte a brit bányászok képviselőit. Ezután Nagy Sándor, a SZOT főtitkára lépett a mikrofonhoz. Beszédét gyakran félbeszakították a túlfűtött hangulatú kiáltozások. A főtitkár visszautasította, hogy egyesek szociális demagógiával vádolják azokat a dolgozókat, akik a munkahelyüket védik, önmaguk és családjuk megélhetéséért küzdenek, s a reformellenesség bélyegét ragasztják rá azokra, akik ésszerű szerkezetátalakítást követelnek. A szakszervezetek azt akarják: legyen mindenkinek tisztességes munkája, s azt fizessék meg érdeme szerint, továbbá legyen valódi szociális biztonság ebben az országban. A SZOT élére akar állni minden akciónak, amely a dolgozók jogos követeléséért harcol, ezért támogatja az uránbányászok és általában a bányászok követeléseit is. A főtitkár meghirdette, hogy szeptember legyen a szakszervezeti szolidarítás hónapja. A következő napokban, hetekben erőteljesen fogalmazzák meg kívánságaikat a csendes milliók is. Ne fogadják el a rájuk kényszerített rossz megoldásokat, mert nem lehet a gazdasági szerkezetváltást úgy végrehajtani, hogy éppen a legérdekeltebbek, akikért történik, a dolgozók legyenek a kárvallottjai. (folyt.köv.)
1989. augusztus 30., szerda 20:26
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Bányász-demonstráció Pécsett (5. rész)
|

Utolsónak Horváth Ferenc ipari miniszter kért szót. Már az emelvényre lépésekor hangorkán fogadta. Közölte, hogy nem az előre megírt beszédét mondja el, hanem a nagygyűlés résztvevőit foglalkoztató gondokra kíván felelni. A kormány érti és megérti a bányászok követeléseit, valamint a szakszervezetek érveit. Ám olyan energiapolitikát kénytelen folytatni, amelyik figyelembe veszi a hazai és a külföldi realitásokat. A Mecseki Ércbányászati Vállalat termelése kétségkívül hosszú ideig nem volt veszteséges, az utóbbi években azonban mind a geológiai viszonyok, mind a piaci körülmények kedvezőtlenre fordultak. Már tavaly is 3 milliárd forint támogatást kellett nyújtani a bányavállalat működéséhez. Ha folytatják a termelést - figyelembe véve a geológiai viszonyok további romlását és az uránérc világpiaci árának alacsony szintjét - 1994-ben és 1995-ben már 5 milliárd forintra emelkedik a támogatás éves összege. Nincs más alternatíva: a kilencvenes évek elején meg kell kezdeni a bányák bezárását. A döntés a kormány szeptemberi ülésén születik meg. Ekkor hangzavar alakult ki a sportcsarnokban. Hiába kísérelte meg a vállalati szb-titkár lecsendesíteni a tömeget, megszakítás nélkül folytatódott a kiáltozás, pfújolás, fütyülés, kitapsolás. Horváth Ferenc még megkísérelte kifejteni, hogy a kormány milyen eszsközökkel szándékozik segíteni az uránbányászok foglalkoztatási gondjainak megoldását, de a tömeg belefojtotta a szót. Mást nem tehetett a miniszter, abbahagyta beszédét, és elhagyta az emelvényt. A demonstráció a bányász-himnusz hangjaival ért véget. (MTI)
1989. augusztus 30., szerda 20:31
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
SZER-hallgató telefonja:
"Jó napot kívánok! Szerettem volna beszélni Szép úrral, már többszörösen, és nem tudtam vele beszélni. Szeretném, ha a délutáni órákban, ha lehetséges, öt óra után a 07151-83-61-5 számot felhívná, volna egy-két javaslatom a műsorával kapcsolatban. Ennyit szerettem volna mondani, és nagyon szeretném, hogyha sikerülne, vagy én megpróbálom továbbra is. üdvözlöm önöket, minden jót!"
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|