|
 |
 |
 |

A pangás bakancsa
|

Dühöngve, szitkozódva rohant be a művezető az egykor nagynevű, ma már jobbára csak a fennmaradásáért küzdő nagyvállalat munkavédelmi vezetőjéhez. Kilyukadt a bakancsa és a raktárban nem akarják kicserélni, mert még nem járt le a kihordási ideje, panaszkodik a művezető olyan szenvedélyesen, hogy a tagbaszakadt munkavédelmi vezető szóhoz sem tud jutni mellette. Türelme fogytával ő maga is kiabálva kérdi: védőruhaként vagy kihordásra kapta-e a bakancsot a panaszos? Mit tudja ő, vág vissza az, nem is érdekli. A lényeg, hogy lyukas és így nem lehet benne dolgozni - tessék tehát kicserélni. A munkavédelmi vezető - türelmes ember lévén - fellapozza a szabályzatot, s csakhamar kiderül, a hőzöngő művezető egyéves kihordásra kapta a bakancsot, ő, a munkavédelmi vezető tehát nem illetékes a dologban. A másik felháborodva tiltakozik, hogy márpedig ő a saját pénzén nem cseréli ki. A munkavédelmi vezető higgadtan mondja erre: köteles vagy olyan ruhában megjelenni a munkahelyeden, amilyet a munkavédelmi-balesetvédelmi szabályok előírnak. A vezető már szinte robbant a méregtől, de nem jutott szóhoz. A vele szemben ülő tagbaszakadt munkavédelmis ugyanis az egyik fiókból előhúzott egy hivatalos levelet és majdhogynem üvöltve kérdezte a művezetőt, látott-e, kapott-e már ilyet valaha? Már hogyne kapott volna, hiszen a munkavédelem vezetője minden évben megkérdi egy ilyenforma levélben a brigádoktól, milyen módosításokat javasolnak a vállalati munkavédelmi szabályzatban? Választ csak nagy ritkán kap, éppen ezért üvöltözik most, nem kevés pedagógiai célzattal. A művezető kényszeredetten hallgatja a munkavédelmist, nem érti, miért lett egyszeriben bonyolult minden. Nem is olyan régen még elég volt elsétálnia a raktárba, ledobni a lyukas bakancsot és máris vihette az újat, még papír sem kellett hozzá, valamelyik főnök kézjegyével. Ma meg?... Hát mi történt? alc. Ha fut a vállalat szekere Tulajdonképpen semmi, azt az apróságot nem számítva, hogy a vállalat a csőd szélére jutott. Elmúlt már az az idő, amikor minden műhelysarokba futotta egy-egy új hűtőre, amikor számolatlanul vették a ventillátorokat, s ha valamelyik elromlott, egyszerűen kicserélték, meg sem kísérelve a javítást. (folyt.)
1989. augusztus 16., szerda 13:19
|

Vissza »
|
 |

A pangás bakancsa 2.
|

Azokban az években ugyan ki foglalkozott azzal, hogy kinek jár és kinek adható a bakancs. A pangás évei bakancsának sajátja volt, hogy bárkinek szüksége volt rá, megkaphatta gond nélkül - és nem egyszer jogosultság nélkül is. Balgaság lenne most azt gondolni, attól ment csődbe egyik-másik vállalatunk, mert elhordták - és ismerőseiknek néhány száz, egy-két ezer forintért eladták - a munkaruhákat az arra illetéktelenek. Mégis érdemes lenne elgondolkodni talán azon, hová vezet(het), ha egy vállalat még saját szabályaira is fittyet hány? Ha korlátozás nélkül, két marokkal szórja a javakat, mert látszólag van miből. Fut a vállalat szekere, a nyereség meg azért van, hogy elköltsük. Erre ösztönzött szinte minden gazdálkodót a végtelenségig központosítható, elvonó és újraelosztó állami paternalizmus. Rábízták magukat a vállalatok, hiszen az adjon is, aki mindent elvon, és ne kérdezze, miért fogy nálatok, tisztelt vállalat, annyi bakancs? Az csak adjon annyit, amennyit kérünk, kérnek. Az állam adott. Egyebek között erre (is) ment rá a ma mindnyájunkat nyomasztó kölcsöndollárok sokasága. Csak az volt a lényeg, hogy a "dolgozók érdekein" csorba ne essék. Cserébe nem kért mást, csak hogy senki ne avatkozzon bele az "ő dolgába", ne próbálkozzon a dolgok mélyére látni, hiszen csak kérnie kell, mindent megkap. Jogaink és érdekeink ismerete, érvényesítésének, mikéntjének tudása nélkül felháborodottan hallgatjuk mostanában a "nincs rá pénz" kezdetű divatos hivatkozást, amely diszkréten eltakar mindent és mindenkit. Azokat éppúgy, akiknek az ilyen-olyan elosztások szabályait kidolgozni, rendszeresen felülvizsgálni kötelességük lenne, mint azokat, akiknek nagyon is kifizetődő volt ez a múlt. Mert pénz a legtöbb helyen valóban nincs és abból a bizonyos közös nagy kalapból sem igen remélhetnek ma már. S ekkor derülnek csak ki a "minden mindegy" időszakában megalkotott, soha nem értelmezett, be nem tartott szabályok gyengeségei. Amíg semmi nem volt drága, jutott mindenből mindenkinek, senki sem törődött azzal, hogy a sorok között olvasson, mára már erre képességei sincsenek a legtöbbeknek. alc. Helyettünk gondolkodtak A mindenható állam megígérte, gondoskodik rólunk, s ez egy ideig így is volt, ma már jól tudjuk, hogy milyen áron. Legtöbbünk helyett ugyanis hivtalból gondolkodtak is, nemcsak döntöttek. A gondolkodó, és a saját érdekeit megfogalmazni, képviselni, uram bocsá érvényesíteni tudó ember esküdt ellenségévé vált a pangás haszonélvezőinek. (folyt.)
1989. augusztus 16., szerda 13:20
|

Vissza »
|
 |

A pangás haszonélvezői 3.
|

Ügyeltek is, nehogy feleslegesen sok munkajogi, munkavédelmi előírást tömjenek a leendő szakemberek fejébe. A nevetséges tankönyvek s a nem kevésbé mulatságos tanárok bevetésével el is érték céljukat. Az amúgy is nehezen érthető, a szakzsargon szülte szavaktól hemzsegő szabályzatokban így még kevésbé tudja az ember kihámozni, hogy mi az, ami neki jár, s mi az, ami csak "adható", s hogy hol lehet mindezek miatt tiltakozni, változásokat sürgetni. Másfelől viszont egyre kevésbé lesz tartható az "ehhez nekem semmi közöm, mondják meg a főnökök" szemlélet. Hiszen a főnökök lábán kevesebb bakancs lyukad, mint a beosztottakén. S ha elfogadjuk azt a politikai elvet, mely szerint, azok döntsenek és ott, akik és ahol majd az adott feladatot végrehajtják, akkor azt is el kell fogadni, hogy az mondja meg, milyen sűrűn kell bakancsot cserélni, aki hordja. De akkor mondja is meg, ne csak akkor pöröljön, amikor már befolyik a lábbeli talpán a víz - A főnökei meg majd eldöntik: vagy erősebb bakancsokat szereznek, vagy a munkakörülményeken javítanak, mert ez viszont az ő dolguk ... (MTI-Press) ág/kgym Fekete Gy.
1989. augusztus 16., szerda 13:21
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|