|
 |
 |
 |

Elkészült az MSZMP új programjának tervezete - Pozsgay Imre Szombathelyen (1. rész)
|

1989. augusztus 7., hétfő - Befejezte munkáját az MSZMP új programját előkészítő bizottság, az alapdokumentum tervezetét a jövő héten nyilvánosságra hozzák - jelentette be Pozsgay Imre, a párt elnökségének tagja, államminiszter hétfőn délután Szombathelyen, az MSZMP Vas megyei bizottságának székházában tartott politikai fórumon. Pozsgay Imre mintegy 500 főnyi hallgatóság előtt a pártnak az ország szempontjából sorsdöntő feladatairól, közöttük is elsősorban az időközi parlamenti választások tapasztalatairól beszélt.
A választási eredményekben, mint hangsúlyozta, nincs semmi meglepetés, s szerinte valódi új információ sincs bennünk. Realista szemlélettel ugyanis már rég észre kellett venni, hogy az MSZMP-vel szemben egyfajta negatív közmegegyezés alakult ki a társadalomban. Az új pártok nem kárhoztathatók azért, hogy az emberek körében tapasztalható jogos elégedetlenséget, az MSZMP egyeduralma idején elkövetett hibákat kihasználták választási programjukban. Ez részükről természetes magatartás. A veszélyt az jelenti ebben a helyzetben, hogy a választópolgárok többsége - a politikai nyilvánosság eddigi hiánya miatt - nem tudja felmérni, hogy a kormányzó párt teljes elutasítása után lesz-e kormányzóképes erő, amely a helyére állhat. A kormányzati válság veszélye különös felelősséget ró az MSZMP-re; a párt nemcsak a saját, de az ország érdekében sem teheti meg, hogy felkészületlenül várja a valódi, döntést hozó választásokat. Pozsgay Imre úgy ítélte meg, hogy jelenleg az MSZMP és az ellenzék egyaránt felkészületlen a választásokra és a plurális társadalmi berendezkedésre, a felkészültség azonban, mint mondotta, rövid idő alatt megteremthető. Az MSZMP-nek mindenekelőtt megújulási szándékát és készségét kell a társadalom számára elfogadható módon bizonyítania. Tanúságot kell tennie arról, hogy új erőként és új módon képes az ország és a nemzet érdekeinek szolgálatára. E tekintetben hallatlanul nagy a jelentősége a pártkongresszusnak, amelyet egyértelműen a tagság kényszerített ki. Az országos fórumnak - Pozsgay Imre szerint - három alapvető műveletet kell elvégeznie. (folyt.köv.)
1989. augusztus 7., hétfő 20:00
|

Vissza »
|
 |

Elkészült az MSZMP új programjának tervezete - Pozsgay Imre Szombathelyen (2. rész)
|

Elsőként össze kell foglalnia és szentesítenie kell a kongresszusnak a párt új politikai koncepcióját. Az MSZMP-nek ezen belül tisztáznia kell viszonyát önnön múltjához és az elmúlt négy évtized történéseihez. Az eddigi bátortalan, következetlen lépések után a legfelsőbb pártfórumon kell kifejezésre juttatni, hogy nem taktikai megfontolások, s nem a hatalom átmentésének szándéka késztette az MSZMP-t a politikai nyitásra, hanem a valódi megújulás tisztességes szándéka. Nem önmarcangolásra van szükség, hiszen bizonyítható az ország közvéleménye előtt, hogy a párt tagságának döntő többsége nem részes azokban a bűnökben, amelyekért egy-egy korszak oligarchisztikus és szűklátókörű vezetősége felelős. Az egypártrendszer sajátos körülményei között ugyanis az MSZMP politikai konglomerátumként szinte az összes aktív politizáló embert magába gyűjtötte, anélkül, hogy érdemi szerephez juttatta volna őket a döntésekben és az ügyek intézésében. Lehet-e egy társadalmat megcsonkítani úgy - tette fel a kérdést Pozsgay Imre -, hogy annak több mint 800 ezer tagját bűnösként elítélik és kitaszítják az alkotmány sáncaiból? Ezt nem akarhatja az ellenzék sem, mert így kormányozhatatlanná válna az ország. A kongresszus másik döntő feladata: meggyőző programot alkotni az ország gondjainak megoldására. E tekintetben nehezíti a helyzetet - s a választópolgárok döntését is -, hogy az MSZMP és az ellenzéki pártok programja szükségképpen hasonló lesz egymáshoz, hiszen ugyanazon problémák megoldása a cél. Ezért nem baj, sőt kívánatos, ha mindkét fél a megkülönböztető jegyeket hangsúlyozza. A harmadik fontos teendőként a párt szervezeti megújulását és személyzeti politikájának gyökeres megváltoztatását említette Pozsgay Imre. Olyan szervezeti és működési rendet kell kialakítani, amely visszaadja a kezdeményezés és a cselekvés jogát a párttagságnak. Ki kell emelni a kommunistákat abból a kárhozatos helyzetből, amelyben felelőssé tehették őket olyan döntésekért, amelyek meghozatalában nem vehettek részt. E változás igénye fejeződik ki a párton belüli reformmozgalomban, s nagy politikai hiba, ha ezt a széthúzás, a bomlasztás szándékának minősítik. Lehetőséget kell teremteni arra is, hogy végre tisztázódjék: valójában hány pártból áll az eddigi egyetlen párt - mondta Pozsgay Imre. Meg kell adni a jogot azoknak, akik az MSZMP új programjával nem tudnak teljesen azonosulni, hogy más politikai szerveződésekbe tömörüljenek, de minden rosszallás vagy egyéb következmény nélkül. (folyt.köv.)
1989. augusztus 7., hétfő 20:02
|

Vissza »
|
 |

Elkészült az MSZMP új programjának tervezete - Pozsgay Imre Szombathelyen (3. rész)
|

Az MSZMP e tisztázó művelet nélkül nem lesz képes a nemzet centrumához közeledni, s ez választási esélyeit is ronthatja. Nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva jelentette ki Pozsgay Imre -, hogy nincs olyan erő, amely egy pártot a nemzet akarata ellenére meg tud tartani a hatalomban, s óva intett bárkit is az eféle elképzelésektől. Ha a tagság kezdeményező- és cselekvőképességére épül a párt új gyakorlata, akkor az eddigi működési elveket is felül kell vizsgálni. El kell vetni az úgynevezett demokratikus centralizmust, amelyről a gyakorlat százszor bebizonyította, hogy csak bürokratikus centralizmusként képes működni. Természetesen nem arról van szó, hogy központi akarat ne érvényesüljön a pártban, de ennek a tagság szándékait, véleményét, s nem az apparátus uralmát kell érvényre juttatnia. Ezzel kapcsolatban később - kérdésekre válaszolva - Pozsgay Imre példaértékűnek nevezte a Zala megyei pártértekezleten történt fordulatot. Más kérdések kapcsán állást foglalt amellett, hogy egyetlen pártnak se lehessen saját fegyveres testülete. A nemzeti fegyveres erők és testületek kötelékein belül ne működjenek pártszervezetek; s megfontolásra ajánlotta, hogy az igazságszolgáltatásban dolgozók személyükben is legyenek függetlenek a pártoktól. A Hazafias Népfront és az általa is kezdeményezett Demokratikus Magyarországért mozgalom viszonyát jellemezve kifejtette, hogy nem egymást helyettesítő vagy kizáró szerveződésekről van szó, csupán tágabb lehetőséget, új terepet kell nyitni mindazok számára, akik a nemzet felemelkedését nem pártok kötelékében kívánják szolgálni. (MTI)
1989. augusztus 7., hétfő 20:04
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|