|
 |
 |
 |

Az MDF választási kiadványa
|

München, 1989. augusztus 4. (SZER) - Tekintettel a szombati pótválasztásokra, ismertetjük a Magyar Demokrata Fórum választási kiadványát: - Válassz - ez a címe a Magyar Demokrata Fórum választási kiadványának. Ez az MDF Országos Elnökségének hozzájárulása ahhoz, hogy a szombati pótválasztások helyszínén, tehát Kecskeméten, Kiskunfélegyházán és Szegeden esélyesként léphessenek a szorítóba az MDF képviselőjelöltjei. Az esélyek latolgatásánál feltétlenül figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a hatalom bársonyszékeiből korteskedő MSZMP a választási küzdelmek teljes fegyvertárát felvonultathatja. Ilyen, rendkívül hatékony fegyver a tömmegkommunikáció, amely a hangzatos cáfolatok ellenére is még mindig az MSZMP befolyása alatt áll. Csak az MSZMP bír megyei napilapokkal, gyors, az egész országra kiterjedő hírszolgálattal. Nem véletlenül hívta fel a figyelmet még a múlt pénteken Raffay Ernőnek, az MDF szegedi képviselőjelöltjének kampányfőnöke arra, hogy a hivatalos tömegtájékoztatás nem sokat tett az MSZMP ellen küzdő jelöltek programjának ismertetéséért. Mint egy összejövetelen elmondotta, a Dél-Magyarország a legtöbb esetben még fizetett hírdetés formájában sem fogadta el az MDF választási nyilatkozatait. A helyzet az országos napilapoknál is hasonló. Máris többen tiltakoztak, hogy ezek az újságok csak az Országos Sajtószolgálat apróbetűs híreiben helyezik el az ellenzéki szervezetek közleményeit, gyakran erősen megrövidítve őket. Tehát: ha a tömegtájékoztatás a választók közönyéről beszél, akkor szót kell ejteni erről a jelenségről is. Mint egy másikról, szintén a közöny címszó alatt, amelyet Dobák István járt körül a Válassz című kiadvány hasábjain. Az írás rövid, ezért teljes terjedelmében ismertethetjük. Címe: Választás. (folyt.)
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MDF választási... - 1. folyt.
|

"Borzasztó jól jött a kommunistáknak a demokrácia néhány első vívmánya. Ma már nem küldhetnek ki zsaroló brigádokat a választók otthonába, hogy szíveskedjenek az oduból kibújni, mintha ők választanák a kinevezett jelölteket. Megtehetik viszont - ha nem lett kommunista jelölt -, hogy a választást szabotálják. Szólnak az elvtársaknak, és az elvtársak odabent szólnak az elvtársaknak, hogy becsületes bolsevik nem szavaz ellenzéki jelöltre, hiszen ki bolond maga alatt fűrészelni a fát. Borzasztó jól jön most a kommunistáknak a nép 40 év alatt felhalmozódott undora a politikától. Ma már a politikára sem figyel a nép, közönyében elszórja esélyeit, nem használja ki lehetőségeit, kicsúszik kezéből a jövő - sorsa, élete -, érdekeiért nem küzd. Érdektelenségét a négy évtizedes hazug propaganda tenyésztette ki. Történelmi léptékű kárt okozott a bolsevikok magyarországi pártjának nemzetellenes parancsuralma, és a kárból most haszna van a károkozónak. Azt hiszi a nép, hogy az ellenzék is hazudik. Hazudik hát - ott, ahol ügyeskedő MSZMP-ügynökök beszivárogtak és szájalnak." - Ez volt tehát Dobák István Választás című írása. Az MDF választási kiadványa azonban természetesen az MDF-jelöltek programjának, életrajzának, politikai alapállásának ismertetésére helyezi a fő hangsúlyt, lévén, hogy a hivatalos sajtó erre legfeljebb csak részleteiben volt hajlandó. A kiskunfélegyházi jelölt, Fekete Pál magyar-történelem szakos tanár. Ő két alapos programot is összeállított egy helyi és egy országos programot. Kétszer 10 pontban foglalta össze elképzeléseit. Először az országos programból szemelgetünk, elsősorban a gazdasági vonatkozású pontokból, hiszen általában a választók is ezt kérik számon a képviselőjelöltektől. (folyt.)
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MDF választási - 2. folyt.
|

- Az elvonás és az újraelosztás felülről diktált rendszerének felszámolását, önrendelkezést egyénenként és közösségenként a létrehozott anyagi és szellemi javakkal. - Ugyancsak a gazdaságról szól a program ötödik pontja: - Működő piacgazdaságot a vegyes tulajdon és a tulajdonformák egyenjogúsága alapján. Szüntessék be a veszteséges vállalatok támogatását, a további elszegényedést megakadályozó szociális biztonságot. - A kiskunfélegyházi választókat azonban bizonyára jobban érdekli, hogy az MDF jelöltje hogyan képzeli el a város jövendőjét. A helyi programban erre is választ találhatunk. Fekete Pál mindjárt az első pontban kijelenti: - Üzemeinkben hajtsuk végre a termékszerkezet szükséges átalakítását, de gondoskodjunk a munkanélküliek mielőbbi foglalkoztatásáról. - A mezőgazdaságban dolgozók számára minden bizonnyal a második pont lehet a legfontosabb, amely így hangzik: - A kormánypolitika befolyásolásával el kell érni az agrárolló zárását Biztosítani kell, hogy jogtalanul elvett kis tulajdonukat - föld, műhely, ház satöbbi - visszakapják, akik igénylik - A harmadik pontban az elesettebb rétegek védelméért emel szót Fekete Pál: - A nehéz sorsú rétegeket, pályakezdőket, sokgyermekeseket, kisnyugdíjasokat és másokat helyileg is segíteni kell. - Az MDF kiskunfélegyházi jelöltje szótejt a város vezetésében szükséges változtatásokról is, mégpedig a program ötödik pontjában: - Művelni kell a helyi képviselőtestület, a tanács szerepét. Költekező apparátus helyett gazdálkodó városvezetést. Célszerű és takarékos bevételkezelést, másrészt jövedelemtermelő, vagy kiadásmérséklő tanácsi, városi vállalkozásokat. (folyt.)
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MDF választási - 3. folyt.
|

- Fekete Pál a helyi program további pontjaiban a környezetvédelemmel, a régi iskolaegyüttes, a Constantinum újraindításával, a közművelődés és a helyi sajtó továbbfejlesztésével kapcsolatos elképzeléseit fogalmazza meg. Debreczeni József, az MDF kecskeméti jelöltje a választási kiadvány hasábjain 16 pontban foglalta össze programját "Mit akarunk?" címmel: - Kecskemét és környéke gazdaságát újra bekapcsolni Nyugat-Európa gazdasági vérkeringésébe, miként az a középkorban állattenyésztő, a század elején pedig szőlő- és gyümölcstermesztő őseink idején volt. Szabad választásokat, csak a lakosságnak felelős, független helyi önkormányzatot, az adójövedelmek helybeni felhasználását. Új arcokat a vezetésbe, tiszta közéletet. A nyugdíjak vásárlóértékének megőrzését. Családközpontú lakáspolitikát. A lakáselosztás nyilvánosságát. Esélyegyenlőséget az egészség megőrzésében és a betegellátásban. A tulajdonformák egyenlőségét, a vállalkozások támogatását. A városrészek közötti egyenlőtlenségek megszüntetését. Tiszta levegőt, erdősítést, az ívóvízbázisok védelmét. A valódi értékek támogatását a kultúrában, tanszabadságot. Vallás- és lelkiismereti szabadságot, templomokat a lakótelepekre. Esélyegyenlőséget a nyomtatott- és elektornikus sajtóban. Az MSZMP és kiszolgáló szervezetei vagyonának zárolását, igazságos újrafelosztását. A Munkásőrség felszámolását. A fegyveviselés jogának társadalmi ellenőrzését. Kegyeletet és méltó megemlékezést a második világháború, a sztálini önkény és az 1956-os forradalom kecskeméti áldozatainak. (folyt.)
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
|
 |

- MDF - választási - 4. folyt.
|

- Ez volt tehát kecskeméti MDF-jelölt, Debreczeni József 16 pontja. Miért fogy az ön pénze? - ez a kérdés már Szegedre visz bennünket, ez a címe ugyanis a szegedi jelölt, Raffay Ernő választási programjának. Ebből idézünk most. A kérdés tehát: Miért fogy az ön pénze? - Raffay Ernő válasza pedig így hangzik: - Mert a termelőeszközök állami tulajdonban vannak, mert ez felelőtlen pazarláshoz vezet és az erőforrások olyan helyre mennek, ahová utasítják őket, s nem oda, ahol hasznot is hoznak. Mert a vállalatok elkényelmesedtek, hisz veszteségüket úgyis kifizeti az állam - ha van jó kijárójuk. De az állam a veszteség kifizetésére az állampolgár munkáját, energiáját csapolja meg: az ön adóját növeli, és csökkenti bérét, nyugdíját. - Raffay Ernő a programnyilatkozat végén még egy kérdést feltesz: Mit kell önnek tennie? Rögtön válaszol is rá: - Ha jónak találja ezt a programot, akkor első lépésben meg kell teremtenie a többpártrendszert, mert demokratikusan csak a többpártrendszer ad esélyt arra, hogy a gazdaságot ki lehessen húzni a kátyúból. A jelenlegi választásokon az a kérdés, hogy megtesszük-e az első lépést a többpártrendszer felé. - És ezzel elérkeztünk az MDF Válassz című kiadványának eredeti céljához. A választási lap megjelentetése közönyoszlató erőfeszítés, az esély felmutatása. Csurka István a kiadvány első oldalán "Aki ma nem mozdul" című írásában így fogalmazza ezt meg: (folyt.)
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- MDF - választási - 5. folyt.
|

- De mert a szocializmus ennyire tönkrement - ennyire képtelen normális életet nyújtani népeinek -, most van, megnyílt egy új lehetőség a felszabadulásra. Igen arra Az igazi felszabadulásnak most kell következnie. Most, hogy a nép ki tudja nyilvánítani akaratát és választhat. Most, hogy minden egyes emberre rá van bízva valami, egy döntés: ez vagy az. Ezt az embert, ezt a pártot, ezt az utat választom, és döntésemmel hozzájárulok a magyar nemzet teljes felszabadulásához. - Ennyi. +++
1989. augusztus 4., péntek
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|