|
 |
 |
 |

Pozsgay Imre beszéde Szekszárdon (4. rész)
|

Én most azt tartom a legfontosabbnak, hogy megszűnvén a politikai emigráció fogalma, az egész magyarság számára egyetlen magyar nemzeti nyilvánosság lesz, éljen bár Ohioban, Sidneyben vagy Bukarestben valaki. Hogy a befogadó ország vagy a lakóhelyül szolgáló haza méltányolja-e, az már kívül esik a magyar kormány akaratán és lehetőségein. A magyar kormány a jövőben mindenesetre ebből a politikai megfontolásból kíván kiindulni. Megismétlem: egységes, egyetlen magyar nemzeti nyilvánosság mellett kötelezte el magát, ami a művészeti alkotások megjelentetésétől a politikai gondolatok nyilvánosságra hozataláig - a magyar alkotmány tiszteletben tartásával - mindenki számára ugyanazt a nylvánosságot jelenti és ugyanazt a nyilvánosságot biztosítja. Úgy vélem: ez a legnagyobb tettek egyike, amellyel európaiként határozhatjuk meg magunkat ismét. Hosszú ideig meghatározó tényezője lesz azonban európai kapcsolataink alakulásának az ország gazdasági helyzete. e tekintetben európaiságunk hosszú-hosszú időn át elsősorban program lesz: a felzárkózás, az utolérés programja. A modernizációnak az a formája, amely 1948 óta - az ilyen-olyan megbicsaklott reformkezdeményezéseken keresztül - tartósan megmaradt, alkalmatlan arra, hogy bennünket Európához közelítsen, ellenkezőleg: a periféria felé, a leszakadás irányában sodor bennünket. Leszakadó nemzet lettünk Európa dazdasági törzséről, s a modernizáció, a gazdsági felzárkózás ma ismét mint program áll előttünk. Megvalósulása nem tul közeli realitás. Magyarországnak számításba kell vennie, hogy a hetvenes években és a nyolcvanas évek első felében rosszul felhasznált hitelekkel vásárolták meg a társadalmi békét. A 18-20 Milliárd dollár bruttó adósság állomány legnagyobb része nem a belső szerkezetátalakítást és a gazdaság megújítását szolgálta, hanem egy rossszul értelmezett konszenzus jegyében a társadalmi béke megvásárlását, csak azért, hogy ne kelljen változatni. Ezt a helyzetet nekünk most vállalkozásokkal és nem segélyprogrammal kell megváltoztatnunk. (MTI)
1989. július 3., hétfő 19:17
|

Vissza »
Folytatásokkal »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
Lovas Zoltán:
Jöttem láttam győztek - A hatalmi kötélhúzás
"Ama július elejének volt más, máig ható eseménye is. Az egykori KISZ jogutódja - a Demisz - akkor ismerte be, hogy eladta Duna-parti székházát 800 millió forintért."
SZER-hallgató telefonja:
"Itt Gombár Gábor St. Gallen Svájcból beszélek. Azt szeretném mondani,hogy tudnának e egy olyant csinálni, a televizió adásban, mint a SZER, ami aztán végülis a későbbiek folyamán a magyar állam tulajdonába menne át, és addig viszont a románoknak, cseheknek is sugározna műsort magyar nyelven, úgy hogy a magyar kisebbség is tudná a volt magyar területeken fogni. Ez ilyen úgynevezett műholdas program, valamint rendes adóállomás, biztos a magyar állam megengedné, és a későbbiek folyamán, ha tárgyalnának átmenne a magyar állam tulajdonába, ami egy komoly dolog volna, a mai gazdasági helyzetben egy adóállomás ugye egy komplett több adóval sugárzó tehát ha ezt megbeszélnék az amerikai elnökkel, amikor idejön és gondoltam, hogy önök ezt jobban el tudnák intézni."
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|