|
 |
 |
 |

Orbán-interjú
|

Fidesz Orbán interjú BBC - London, 1989. május 10. (Jotisky László) Leírva: 1989. május 11. Amikor munkatársunk, Jotisky László a múlt hónapban Budapesten járt, egy alkalommal hosszan elbeszélgetett Orbán Viktorral, a Fidesz országos választmányának tagjával. - Ebből hallanak most részletet: - Az első kérdésem: amennyiben Magyarországon beválik az, amit mindenki vár, megalkotják az új párttörvényt, az új választójogi törvényt és Magyarországon olyan választás lesz, amely többpártrendszeren alapul, akkor a Fidesz milyen reményekkel indul ezen a választáson? - Azzal kezdeném, hogy a Fidesz a megalakulása óta idestova egy év telt el. A megalakulás pillanatához képest egy teljesen új helyzetben vagyunk. A megalakuláskor maga a tett volt a legfontosabb. Mi voltunk az első olyan szervezet, amely áttörte az intézményes monopóliumát a kommunista pártnak, illetve hát a Kommunista Ifjúsági Szövetségnek az ifjúságpolitika területén. Tehát létezett a demokratikus ellenzék és létezett a Demokrata Fórum is már, de mozgalom formájában, szervezetként, politikai szervezetként mi voltunk az elsők, akik definiáltuk magunkat. Ez akkor tett volt. A legfontosabb az volt, hogy ezt meg mertük tenni, és hogy alapvetően polgári demokrata program mentén mertük ezt megtenni. Most teljesen új a helyzet. Tehát ma már Magyarországon valóban az a kérdés: lesznek-e választások, milyen tipusú választások lesznek, s ezek teljesen szabad választások lesznek-e vagy sem, és hogy milyen pártok fognak ezen indulni, és kifogja megszerezni a hatalmat? (folyt.)
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Orbán-interjú - 1. folyt.
|

- Ma már ezek a kérdések Magyarországon, nem pedig a szervezeti monopóliumok ledöntése. Tehát egy új helyzet. Most én úgy gondolom, hogy a Fidesz még nem találta meg teljesen a maga helyét és az adekvát válaszát erre az új helyzetre. Mit jelent ez magyarul? Ez annyit tesz, hogy nincs világos döntés és álláspont a Fideszen belül arról, hogy a szervezet miképpen folytassa működését. Belső viták vannak. Ezek a viták folynak, ezeket még nem zártuk le. Több álláspont ütközik itt meg. Ez a vita még csak az elején tart. Ez még elfog tartani egy ideig. Fontos döntést kell meghoznunk, mert azt kell megválaszolnunk a viták végén, hogy a Fidesz tagsága milyen tipusú politikai szervezetként óhajt tovább működni. Magyarán: kíván-e politikai párt lenni? Esetleg nem kíván politikai párt lenni, hanem továbbra is független ifjúsági, politikai szervezet és nem párt. Kíván-e esetleg - tekintettel arra, hogy megalakultak a pártok és várható azok ifjúsági tagozatainak megalakulása, és kíván-e esetleg inkább valamifajta érdekvédelemi, ifjúsági szakszervezeti feladatot elvállalni, vagy mit akar, ha van még emellett a három mellett valami más. - Nem jelent e ez visszafelé lépést, retrográd lépést, hogyha a Fidesz a jelenlegi helyzetben - amit vázoltál -, amikor már nincs arról szó, hogy áttörésre van szükség, és legitimmé válnak az MSZMP-vel versenyre kelő politikai szervezetek, pártok. Nem visszalépés ez a Fidesz részéről, ha kijelenti, hogy csak ifjúság érdekvédelmi szerv akar maradni? - Ha azt jelenti ki magáról, hogy csak ifjúsági érdekvédelmi szerv akar lenni, akkor igen, akkor ez visszalépé szerintem. (folyt.)
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Orbán interjú - 2. folyt.
|

Ha azonban azt jelentené ki magáról, hogy nem kíván párt lenni, de továbbra is független ifjúsági, politikai szervezet kíván lenni, de nem párt formájában, hanem mint független ifjúsági szervezet, akkor nem volna az olyan (...?), amely politizál és egyben érdeket (...?), akkor ebben nem találnék semmi kivetni valót, és visszalépésnek sem minősíteném. A kérdést talán úgy lehetne a legjobban megfogni: milyen szempontok szerint kell meghatározni azt, hogy a Fidesz milyen szervezeti formában működjön a jövőben? Tehát azt gondolom, hogy a kérdést erről az oldaláról kellene megfogni. Kérdés, hogy van-e szükség ma Magyarországon ifjúsági pártra, ugyanis a Fidesz abban különbözik más politikai szerveztektől, azaz abban is, de ez egy erős különbség közöttünk, hogy nekünk van egy életkori határunk, hogy a Fidesz tagja az lehet, aki a 16-ik életévét betöltötte, ám 35 éves még nem múlt el. Azért ez egy nagyon szűk korlát, ez behatárolja a lehetséges tagság körét, a tagság érdeklődését. Ha a Fidesz esetleg politikai párt akarna lenni, akkor szerintem ezt a megszorítást nem is tarthatná meg. Már csak azért sem, mert feltételezhető, hogy a szavazók sem a közeljövőben, sem a távolabbi jövőben - a szavazók egy része legalább is - nem bíznának eléggé olyan politikusokban, akik szerintük még nem rendelkeznek elegendő élettapasztalattal és érettséggel egyrészt, hogy felelős politikai poziciót töltsebenek. Ez is egy megfontolandó szempont szerintem. Valóban ez munkálna az esetleges szavazóban vagy támogatóinkban. Tehát ezzel is egyetértek. Tehát nem tartható az, hogy nem egyeztethető össze az életkori korlátozás és a politikai pártjelleg. Ezen változtatni kellene. (folyt.)
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Orbán interjú - 3. folyt.
|

Ez az a dolog egyik eleme. A másik eleme ugyanennek a dolognak, hogy van-e szükség ma, tehát tud-e a Fidesz felmutatni valami olyan sajátságos politikai, ideolgóiai arcot, amely megkülönbözteti őt más politikai pártoktól, és ugyanakkor ez a politikai arculat más változásban nincs képviselve. - Na most - ha szabad itt közbevágnom -, politikai arculatról beszélsz, de az én kérdésem az, hogy tud-e a Fidesz olyan gazdasági megoldástervezettel előlépni, amely valamifajta előrejutást jelenthet a jelenlegi elég siralmas gazdasági helyzetből? - Egyetértek, hogy a gazdaság a helyzetnek gyakorlatilag a kulcsa. Én abban - amit most elfogok mondani nem teljes az egyetértés Fideszen belül és sokan nem értenek velem egyet -, én azt mondom, hogy botorság lenne azt képzelni, hogy a Fidesz tud olyan gazdasági szakértőket találni, vagy akár vannak a Fideszben olyan gazdasági szakértők, akik a már működő, már hosszabb ideje dolgozó gazdasági szakembereknél a gazdasági szükségszerűségeket jobban megértik, és hogy a gazdasági formulákat kellően orvosolni tudó programot mennyire képesek kreálni. Nem hiszem, hogy ma bármely Fidesz-tag Lengyel László, Tardos Márton felkészültségű emberekkel képes lehet..., tehát az ilyen felkészültségű emberekhez képest valami újat már nem képesek mondani. - Egy dolog van, amire képes lenne a Fidesz és pedig arra, hogy ha a gazdaság előremutató útja vagy irányvonala olyan jellegü, egy olyan gazdasági reformcsomagról lenne szó, amely akár csak átmenetileg is nagyarányú munkanélküliséget szülne, akkor ez elsősorban a fiatalokat érintené és ez már a Fidesz dolga lenne. (folyt.)
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Orbán interjú - 1/4. folyt.
|

- Pontosan ezen a ősvényen szerettem volna továbbmenni az eddigi fejtegetéseimben. Úgy gondolom, hogy azonban van olyan aspektusa a gazdasági problémáknak, amely aspektusból csak a Fidesz nézi a dolgokat. Ez például az ifjúság speciális helyzete, az ifjúsági munkanélküliség például és az oktatással kapcsolatos problémák. Tehát jó néhány olyan szempont van, amelyet bár nagyon okos emberek foglalkoznak a gazdasági reformelképzelésekkel mégsem kezelnek eléggé hangsúlyosan szerintem. Tehát ez kifejezetten a Fidesz feladata lenne, hogy egy kívánatos gazdasági reformcsomag hátrányos hatásai az ifjúság körében miképpen jelentkezne, tehát ezt felderiteni, hogy ezek miképpen jelentkeznek, és orvoslást találni erre. Ez a dolog egyik oldala. Ugyanakkor van egy másik elem, ami a gazdasági reform kapcsán még a Fidesz feladata lehet és szerintem lesz is, hogy úgy gondolom, hogy ma amikor egy nagyon erős mozgás van a tulajdon terén is, tehát a tulajdonviszonyok területén is. Itt most állami tulajdonból, kft, részvény és egyéb tulajdonformákba mennek át tetemes vagyonok. Nekünk olyan információink vannak, hogy itt az állami vagyonnak, az állami vagyon egy tetemes részének az átmentése folyik részvénytársasági magántulajdon formájába, vagy kft-szerű, megoldású magántulajdonba. Tehát én azt gondolom, hogy itt van egy nagyon fontos dolog: ellenőrizni kéne azokat a folyamatokat, amelyek a gazdaságban lezajlanak, én azt hiszem, jogi szempontból. Én azt hiszem, hogy ma Magyarországon van egy nagy gazdasági vagyonmozgás, ugyanakkor azonban efölött a mozgás fölött senkinek nincsen kontrollja. Senki nem tudja pontosan, hogy valójában mi történik a vagyonok terén. Mi áramlik hová, kinek a zsebéből kinek a zsebébe. (folyt.)
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Orbán interjú - 5. folyt.
|

Én azt gondolom, hogy ezt nagyon alaposan vizsgálni kellene. Ehhez vannak megfelelő képességű szakértőink, akik dolgoznak is már ezen. - Jól értem azt, amit mondasz, hogy egy olyan jelenséget észleltek, ami tulajdonképpen nagyon hasonlít a Nagy-Britanniában folyó privatizálási mozgalommal, vagyis az állami tulajdon eladásával magánkézbe. Csak itt nem eladásról van szó, hanem átmentés nevezik. Az átmentést sokféleképpen lehet értelmezni, s feltételezem, hogy ezeknek a csoportosulásoknak, vállalkozásoknak a tagjai nem fizetnek. - Így van. Ebbe most nem akarok mélyebben belemenni, mert még nem készültek az első dokumentumok, amelyek ezzel programmal foglalkoznak, csak jelezni szeretném, hogy vannak ilyen folylamatok a gazdaságban, és én azt gondolom, hogy péládul egy olyan szervezetnek, mint például a Fidesz, amelynek nincsenek semmifajta elkötelzettségei a kormányzat felé, sőt más független szervezetek felé sem, gazdasági értelemben sem, tehát nincsenek gazdasági érdekeink. A kommunista párthoz és a független szervezetekhez fűződő kapcsolatainkban teljesen függetlenek vagyunk anyagilag is. Ezért nekünk meg van a lehetőségünk, és nekünk kell megtenni azt, hogy ezeket a bizonyos gazdasági mozgásokat monitorozzuk. Ez a véleményem. s hogy itt pontosan mi történik, még ezt most nem tudom bizonyíthatóan elmondani a hallgatóknak, de azt gondolom, hogy néhány hónapon belül, egy-két hónapon belül már konkrétan tudunk beszélni erről a dologról. - Jotisky László beszélgetett Orbán Viktorral, a Fidesz egyik alapító tagjával. +++
1989. május 10., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
MTV2 nézői telefonok:
"- 771-685: - Horvát Jánostól kérdezi, mi van Kádár Jánossal. Mást mond Grósz és mást mond Nyers elvtárs. Nem hiszem, hogy Kádár János annyira beteg, ahogy most ezt feltüntetik.
- A Tv 2-ben ajánlottak egy könyvet, a Halál bolygója. 586-617 Hol találhatók ezek a könyvek. - Nagy Ferenc: - Ha előrehoznák az országgyűlési képviselői választásokat, jó lenne ha a TV 2 tudósítói megjelennének Újpesten és bebizonyíthatnák, hogy a képviselőket nem is ismerik. Újpesten a 15 ezer lakosból 100 ember ismeri a képviselőjét.
- Fejti György azon kijelentésével egyáltalán nem értek egyet, hogy Ök komoly testület. Ezt az elmúlt 40 év bebizonyította. Hogy mennyire komoly ez a testület. Unalmas, fárasztó ez a brossura szerinti szöveg. Lehet a szemén látni, hogy nem azt mondja, amit gondol. Elég volt a hazugságokból. Ténvleq tárgyalni kell, eqyik oldalon az MSZMP, az állítólagos komoly testület,, amit én kétséqbe vonok, mert folyton hazudnak, a másik oldalon a kerek asztal, amelvben talán még bíznak az emberek."
Dr Boross Imre (FKgP) visszaemlékezéseiből:
1989. május 10. Megnyílt az Országgyűlés májusi ülésszaka. Németh Miklós miniszterelnök elmondta: Ez a kormány már nem az MSZMP politikai határozatainak egyszerű végrehajtója, hanem a politikai döntések tényleges alakítója. Ilyen értelemben a pártállam megszűnése felé nagy lépést tettünk.
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|