|
 |
 |
 |

Újjáalakult az MDSZ (1. rész)
|

1989. május 6. szombat (MTI) - Szombaton délelőtt benépesült az MSZMP XIII. kerületi Bizottságának tanácsterme. Ezúttal azonban nem a pártélet képviselői, hanem a Magyar Diáksport Szövetség II. küldöttközgyűlésének résztvevői töltötték meg a széksorokat. Az elnökségben helyet foglalt Czinege Lajos, az MDSZ elnöke, Géczi István, az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának elnöke, Halasi Márton, az MDSZ főtitkára. Czinege Lajos elnöki megnyitójában köszöntötte a megjelent küldötteket, vendégeket, az állami és társadalmi szervek képviselőit, többek között Deák Gábor államtitkárt, az ÁISH elnökét, Stark Antal művelődési minisztériumi államtitkárt, Kéri György vezérőrnagyot, az MHSZ főtitkárát. A közgyűlés ügyrendjének elfogadása és a munkabizottságok megválasztása után Halasi Márton főtitkár fűzött szóbeli kiegészítést a kétéves munkát értékelő írásbeli beszámolóhoz. A jelentés megállapítja, hogy az 1987. június 6-án megalakult szervezet a működése alatt az alapvető kérdésekben igazolta a diáksport megújítására irányuló elképzelések helyességét. Két éve 143 diáksport egyesület (DSE) és 1598 diáksport kör (DSK) csatlakozásával jött létre az MDSZ - s ma már 417 DSE és 2182 DSK működik. A nevelési-oktatási intézmények 61 százalékában alakult diáksport szervezet. Az alsó fokú oktatási intézményekben nőtt a rendszeresen és alkalomszerűen sportoló diákok száma. Bíztató eredmények születtek a diáksport és az utánpótlás-nevelés együttműködésében, a diáksport és az egyesületek, valamint a szakszövetségek kapcsolatában. Ugyanakkor a főtitkár hangsúlyozta: ,,ami az iskolákban történik, nincs mindig összhangban a gyerekek érdekeivel, ezért a megújuló MDSZ egyik feladata, hogy javítson ezen a helyzeten,,. Majd így folytatta: ,,Nem szabad megengedni az állam kivonulását a diáksportból, mert az óriási terheket ró a családokra,,. A mandátumvizsgáló bizottság képviselője ezután bejelentette, hogy a 444 küldöttből 352 (160 diák és 192 felnőtt) jelent meg a közgyűlésen, majd hozzászólások következtek. Több felszólaló beszélt a diákok szellemi túlterheltségéről - az igen divatos ,,nulladik,, és hetedik órákról -, ami miatt a mozgásra, sportolásra kevés idő jut. Utaltak az adórendszer sport-támogatást hátráltató hatására és a nehéz anyagi viszonyokra. (folyt.köv.)
1989. május 6., szombat 16:17
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Újjáalakult az MDSZ (2. rész)
|

Elhangzottak olyan felszólalások is, amelyekben hangsúlyozták, hogy az egyetemisták és főiskolások sportjának ma sincs gazdája, ezért javasolták egy önálló szervezet létrehozását. A sok nehézséget felsoroló hozzászólás után egy egészen másfajta: Balog Tibor, a Start DSE (a négy éve alakult, az ország 122 nevelőotthonában élő állami gondozott gyerekeket tömörítő szervezet) elnöke elmondta, hogy a Startnak a négy év alatt sikerült önfenntartóvá válnia. Ezután felajánlotta segítségüket, a nevelőotthonokban olcsó szálláshelyeket tudnak biztosítani. Deák Gábor többek között ezt mondta: ,,A magyar diáksport az elmúlt két évben lábraállt, most meg kell tanulni járni. Bátran vállalkozzanak mindenféle változtatásra, keressék az újat, a jót.,, Az államtitkár a továbbiakban hangsúlyozta, hogy a gyerekek sportolásához meg kell nyerni a pedagógusokat, s a szülőket is be kell vonni a mozgalomba. Végezetül az anyagiakról szólva elmondta: az ÁISH 1986-ban 23 millió, 1988-ban 72 millió forinttal támogatta a diáksportot. Beszéde után az államtitkár az ifjúság testnevelése és sportmozgalmának fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő munkájuk elismeréséül kitüntetéseket nyújtott át. A Magyar Népköztársasági Sportérdemérem arany fokozatát kapta Korompay Sándor, a nyíregyházi Kossuth Lajos Gimnázium testnevelő tanára és Papp István, a körmendi Somogyi Béla Körzeti Általános Iskola és Kollégium testnevelő szaktanácsadója. Az ezüst fokozatot heten, a bronzot tizenketten vehették át. A ,,kiváló munkáért,, kitüntetést hét, a ,,kiváló társadalmi munkáért,, kitüntetést tíz fő vehette át, ÁISH-elnöki dícséretben ketten részesültek. Deák Gábor végezetül az ÁISH ajándékát nyújtotta át Czinege Lajosnak és Halasi Mártonnak, az MDSZ leköszönő elnökének és főtitkárának. (folyt.köv.)
1989. május 6., szombat 16:19
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

Újjáalakult az MDSZ (3. rész)
|

Stark Antal államtitkár az iskola és a diáksport, azaz a Művelődési Minisztérium és az MDSZ viszonyáról beszélt. Kiemelte: a sikeres oktatás és nevelés nem lehet meg sport nélkül, ezért összefogásra, közös akcióra van szükség. Bogdánfi Péter általános iskolai tanuló sérelmezte, hogy aki sportegyesületnek is és DSE-nek is tagja, két helyre fizet tagdíjat. A 35 hozzászólás után három tartózkodással elfogadták az írásbeli és a szóbeli beszámolót. Következő napirendi pont a ,,Magyar Diáksport Szövetség II. küldöttközgyűlésének felhívása a társadalomhoz,, című dokumentumtervezet megvitatása volt. A felhívásban a közgyűlés résztvevői az Országgyűléshez, a Minisztertanácshoz, a tanácsokhoz, a pedagógusokhoz, a sportegyesületekhez és a szülőkhöz fordulnak támogatás iránti kéréseikkel, ezt követte az alapszabály-tervezet megvitatása. Egy-egy pontnál nagy vita alakult ki, csak úgy morajlott a terem a tetszés-, illetve nemtetszésnyilvánításoktól. Hosszas tanácskozás után végül is módosításokkal az alapszabályt egyhangúlag elfogadta a közgyűlés. Végső, de talán legfontosabb napirendi pont volt a tisztségviselők megválasztása. Az elnökre és a két alelnökre nyíltan szavaztak a jelenlévők. Az elnöki posztra jelölt Novotny Zoltán, a Magyar Rádió sportosztályának vezetője egy ellenszavazattal lett az MDSZ új elnöke. Az alelnöki tisztre jelölt Boros Imre állami díjas közgazdász, bankár egyhangúlag, míg Földesiné Szabó Gyöngyi, a Testnevelési Főiskola rektorhelyettese hat ellenszavazattal és 13 tartózkodással lett megválasztva. A főtitkári tisztségről a négy jelölt - Deák György, Leitner József, Szentgyörgyvölgyi László és Tóth József - közül titkos szavazás döntött. A 321 szavazatból 315 volt érvényes - de az első kör mégsem hozott megoldást. Leitner József 140, Deák György 107, Tóth József 46, Szentgyörgyvölgyi László 22 voksot kapott. Mivel az 50 százalékos többség nem volt meg, a két legtöbbet gyűjtött között újabb szavazás döntött. Ekkor a 304 érvényes szavazatból 157-et kapott Leitner József, 147-et Deák György. Így Leitner József (50) testnevelő tanár, súlyemelő mesteredző, a női súlyemelő válogatott szövetségi kapitánya, az MDSZ eddigi szakmai titkára lett az új főtitkár. Az új vezetés nevében Boros Imre alelnök tett ígéretet a társadalmi változásoknak megfelelő további működésre. Végezetül az új főtitkár, Leitner József megköszönte a bizalmat, s az elődök munkáját. Hangsúlyozta, hogy az új vezetésnek már könnyebb dolga lesz, mert a működés feltételei már kialakultak.+++
1989. május 6., szombat 19:54
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|